Jump to content

Jak zgłosić błąd

skrót: BUGREPORT
From mediawiki.org
This page is a translated version of the page How to report a bug and the translation is 100% complete.
Phabricator służy do zgłaszania błędów oprogramowania, wniosków o dodanie funkcji oraz do planowania prac.
 • Aby zadawać pytania techniczne dotyczące projektów Wikimedia Foundation, przejdź na stronę m:Tech.
 • Aby zadawać pytania techniczne dotyczące oprogramowania MediaWiki zainstalowanego na serwerach nienależących do WMF, przejdź na stronę Project:Support desk.

Ten przewodnik wyjaśnia jak prawidłowo zgłaszać błędy w oprogramowaniu lub zaproponować nową funkcję (zgłoszenie) w systemie śledzenia błędów Wikimedia (zobacz stronę Phabricator , aby uzyskać więcej informacji). Dobrze napisane zgłoszenia mają większą szansę na to, że ktoś szybko się nimi zajmie. Zgłoszenia błędów muszą być napisane w języku angielskim. Jeżeli nie znasz angielskiego, spróbuj użyć narzędzia do tłumaczenia maszynowego, na przykład Tłumacza Google.

Szybkie porady

 • Bądź dokładny.
 • Jasno, w oddzielnych akapitach, opisz: 1) jak odtworzyć sytuację, w której wystąpił problem, krok po kroku, bez pozostawiania miejsca na domysły, 2) oczekiwane zachowanie, 3) faktyczne zachowanie.
 • W zgłoszeniu opisuj tylko jeden problem albo propozycję nowej funkcji.
 • Dołączaj wszystkie związane z tematem linki i przykłady.

Zanim cokolwiek zrobisz

Czy możesz odtworzyć problem?

Spróbuj odtworzyć jeszcze raz swój błąd korzystając z najnowszej wersji oprogramowania, aby przekonać się, czy nie został on już naprawiony. Jeżeli znalazłeś błąd w serwisie wiki takim jak Wikipedia, możesz spróbować przetestować najnowszą wersję oprogramowania na test2.wikipedia.org.

Czy ktoś wcześniej zgłaszał ten problem?

Użyj pola wyszukiwania w wikimediowym serwisie zgłaszania błędów, by upewnić się, czy znaleziony przez Ciebie błąd nie został już zgłoszony albo czy nowa funkcja nie została już zaproponowana. Możesz także przeprowadzić bardziej zaawansowane wyszukiwanie na stronie wyszukiwania zaawansowanego.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy błąd został zgłoszony, zgłoś go. Lepiej, aby było kilka takich samych zgłoszeń, niż niezgłoszone błędy.

Czy może to być problem z gadżetem lub skryptem użytkownika?

Niektóre problemy są konsekwencjami używania skryptów użytkownika oraz gadżetów, które wymagają poprawy. Dostępny jest przewodnik opisujący krok po kroku, w jaki sposób zidentyfikować taki kod. Możesz z niego skorzystać, aby samodzielnie naprawić błąd i nie tracić czasu na jego zgłaszanie.

Czy to problem z pamięcią podręczną?

Niektóre problemy wiążą się z tym, wraz z kodem JavaScript jest ładowany niekompatybilny z nim, starszy, zapisany w pamięci podręcznej HTML. Aby ustalić, czy jest to przyczyną, warto odświeżyć stronę i sprawdzić, czy problem nadal występuje, a następnie dołączyć tę informację do raportu o błędzie.

Zgłaszanie nowego błędu lub prośby o funkcję

Jeżeli napotkałeś błąd w najnowszej wersji i nie został on wcześniej zgłoszony to:

 1. Przejdź do phabricator.wikimedia.org.
 2. Zostaniesz poproszony o zalogowanie się (lub rejestrację), jeżeli tego wcześniej nie zrobiłeś (zobacz „Tworzenie konta ”).
 3. Kliknij przycisk „zakładki” w prawym górnym rogu i wybierz „Report a Software Bug” (lub „Report a Security Issue”, aby zgłosić problem dotyczący bezpieczeństwa ).
 4. Wypełnij przynajmniej następujące pola:
  • Title (Tytuł): Krótkie, jednozdaniowe podsumowanie, które wyjaśnia problem (nie propozycja rozwiązania).
   • Dobrze: "Selecting gender is not functional on Special:Preferences"
   • Źle: "Software crashes"
  • Description (Opis): Pełny opis problemu zawierający możliwie najwięcej informacji. Jeśli będzie to niewystarczające, zostaniesz poproszony o dodatkowe informacje wraz z wskazówkami, jak je uzyskać. To pole powinno zawierać:
   • W przypadku błędów:
    • List of steps to reproduce: zwięzła lista kroków, które należy wykonać, aby spowodować opisywany problem. Należy podać wszelkie nietypowe ustawienia.
     Przykład:
     1. Go to https://en.wikipedia.org with Internet Explorer version 10.0;
     2. Make sure you are logged in;
     3. Select "My Preferences" menu;
     4. Go to "Gender" and select female gender from box list;
     5. Click "Save" button.
    • What happens?: Jak zachowuje się aplikacja po wykonaniu powyższych kroków.
     Przykład:
     "There is no female gender in front of my username."
    • What should have happened instead?: Jak powinna była zachować się aplikacja, gdyby nie było tego błędu.
     Przykład:
     "My gender is shown in front of my username."
   • W przypadku propozycji nowych funkcji:
    • Opis tego, co chciałbyś osiągnąć i dlaczego. Wyjaśnij, jaki problem ta funkcja ma rozwiązać (rzeczywisty problem leżący u podstaw) wraz z podaniem konkretnych przykładów. Nie żądaj jednak konkretnego rozwiązania, ponieważ mogą istnieć inne lub lepsze rozwiązania. User story jest skutecznym sposobem na przekazanie tego.
     Przykład:
     "As a new editor, I would like to be acknowledged for my contribution to the project, so that I feel welcomed and valued"
   • Podaj też inne informacje, które mogą być przydatne, takie jak:
    • przeglądarki internetowe, skórki lub systemy komputerowe, na których wystąpił błąd,
    • łącza lub odnośniki do wersji jednej lub więcej stron, na których wystąpił błąd,
    • czy problem występuje za każdym razem, tylko od czasu do czasu, tylko na niektórych stronach, czy tylko w określonych okolicznościach.
  • Aby załączyć plik dziennika lub zrzut ekranu (upewnij się, że nie zawierają bądź przedstawiają one poufnych danych), naciśnij przycisk Wyślij plik (chmurka ze strzałką) w pasku narzędzi pola Opis.
  • W polu Tags (znaczniki) dodaj nazwy projektów, w który znalazłeś błąd:
   • Projekty to sposób, w jaki programiści wyszukują zadania do pracy. Aby zidentyfikować właściwy projekt, skorzystaj z funkcji wyszukiwania (po prawej stronie okienka edycyjnego), aby znaleźć jego opis.
   • To może być na przykład MediaWiki-General-or-Unknown dla samego oprogramowania wiki lub Wikimedia-Site-Requests dla zmian konfiguracyjnych któregoś z serwisów Wikimedia (zob. Selecting projects ).
  • Subscribers (Subskrybenci): Jeśli znasz użytkowników, którzy mogliby być zainteresowani powiadomieniem o tym zadaniu, możesz dodać ich tutaj. W przeciwnym razie zignoruj to pole.

Sprawdź, czy twoje zgłoszenie jest kompletne, po czym naciśnij przycisk Create New Task (Utwórz nowe zadanie). Twoje zgłoszenie znajdzie się w bazie danych. Pozwoli to komuś zainteresowanemu zgłoszeniem zobaczyć je i być może nad nim popracować .

Priorytet dla zadania zostanie ustawiony przez deweloperów, którzy planują pracę nad danym zadaniem (zob. Ustawianie priorytetów).

To wszystko! Dziękujemy za pomoc w udoskonalaniu MediaWiki oraz projektów Wikimedia!

Zgłaszanie błędu JavaScript

Zobacz też: Help:Lokalizowanie niedziałających skryptów

Wiele funkcji, takich jak gadżety, skrypty użytkowników oraz niektóre części oprogramowania MediaWiki, opiera się na języku JavaScript.

Jeśli napotkasz błąd, który może być związany z JavaScriptem, najlepiej jak tylko potrafisz zidentyfikuj komunikaty o błędach i skopiuj je do treści zgłoszenia.

Jest szczególnie ważne, aby dostarczyć wszystkie informacje, którymi dysponujesz, bo nawet administratorzy systemu nie będą mieli dostępu do jakiegokolwiek rejestru błędów.

Jeśli problem dotyczy kodu skryptu użytkownika lub samego gadżetu, Phabricator może nie być miejscem, w którym problem zostanie obsłużony. [1] Ktoś może przekierować Cię na stronę dyskusji skryptu (jeśli zidentyfikowano problematyczny skrypt).

Zgłaszanie problemu z łącznością

Jeśli masz trudności z dostępem do strony Wikimedia (powolne połączenie internetowe itp.), postępuj zgodnie z https://wikitech-static.wikimedia.org/wiki/Reporting_a_connectivity_issue.

Zgłaszanie problemu z logowaniem

Jeśli masz problemy z zalogowaniem się na swoje konto, postępuj zgodnie z Manual:How to debug/Login problems .

Uwagi

Zobacz też