Jump to content

Help:Gezinti

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Navigation and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bir MediaWiki sitesindeki her sayfa sadece size gösterecek bilgilere sahip değil aynı zamanda diğer sayfalara geçmenizi de sağlar. Buna "gezinti" denir.

Gezinmenize yardımcı olmak için, MediaWiki üzerindeki her sayfada üç ana gezinme öğesi vardır:

 1. Kenar çubuğu size son değişiklikler veya dosya yükle gibi vikideki önemli sayfalara erişim sunar. MediaWiki, tüm kenar çubuğu seçeneklerini göstermek için oturum açmanızı gerektirir.
 2. Halihazırda görüntülenen sayfayla ilgili bağlantılar (genellikle sekmeler olarak adlandırılır): ilişkili tartışma sayfası, sürüm geçmişi ve en önemlisi düzenleme bağlantısı.
 3. Kullanıcı bağlantıları; anonim bir kullanıcı olarak bir hesap oluşturma veya oturum açma bağlantısı göreceksiniz. Oturum açmış bir kullanıcı olarak, kullanıcı sayfanız ve tercihler sayfası da dahil bir dizi kişisel bağlantıya sahip olacaksınız.

Her sayfanın sahip olduğu standart gezinme öğelerine ek olarak, bir sayfanın sayfanın daha büyük ana alanında görünen kendine özgü bilgileri olacaktır. Genellikle bu bilgi içinde diğer sayfalara bağlantılar sahip olacaktır.

Bu sayfa temel olarak MonoBook ve Vector görünümler belgesini vermektedir. Diğer görünümler kullanılırken görünümler farklı olabilir.

Kenar çubuğu

Sayfa boyunca gösterilen örnek kenar çubuğu

Kenar çubuğu, sitenin logosunun altındaki sayfanın kenarında görüntülenir (MonoBook veya Vector görünümü kullanıyorsanız). Bu kenar çubuğu, vikideki Son Değişiklikler veya Dosya Yükle gibi önemli sayfalara erişmenizi sağlar.

Gezinti

Logoya tıklamak sizi vikinin anasayfasına yollar. Hemen alttaki gezinti bölümünde bulunan bağlantılar sizi vikinin önemli sayfalarına götürür. Bu bağlantılar site hizmetlileri tarafından ayarlanabilir.

Araç kutusu

araçlar, hangi tip sayfayı görüntülediğinize bağlı olarak değişen bir dizi bağlantı içerir.

Tüm sayfalarda (özel sayfalar hariç)
 • "Sayfaya bağlantılar" sizi bu vikide geçerli sayfaya bağlantı içeren sayfaları listeleyen özel bir sayfaya götürür. Bu, ilgili bilgilerin sayfalarını ararken yararlıdır. "sayfaya bağlantılar" bilgisi, viki sayfalarını yeniden incelerken ve bu sayfadaki bağlantıların geçerli sayfadaki değişikliklerden sonra hala geçerli olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğinde de faydalı olabilir.
 • "i̇lgili değişiklikler" aracı, geçerli sayfadan bağlantı verilen sayfalardaki tüm son değişiklikleri listeler. İlgili tüm şablon sayfalarında yapılan son değişiklikler, sonuçta ortaya çıkan sayfa listesine dahil edilir. Tercihleri kullanıcısına ayarlanabilen "Küçük değişiklikleri gizle" seçeneği, diğerlerinin yanı sıra, "i̇lgili değişiklikler" değerine de uygulanır.
Tüm sayfalarda (özel sayfalar dahil)
 • "dosya yükle", oturum açan kullanıcıların resim ve diğer dosyaları vikiye yüklemelerine izin veren özel bir sayfa görüntüler. Yüklenen dosyalar viki sayfalarına bağlanabilir veya gömülebilir. Dosya yükleme etkin değilse bu bağlantı görüntülenmez.
  Dosyaları karşıya yüklemek, dosyaları viki sayfalarında dahil olmak üzere sunucuda görüntülemek ve yüklenen dosyaları yönetmek bu kılavuzun dosyaları yönetme bölümünde ele alınmıştır.
 • "özel sayfalar" aracı, MediaWiki özel sayfalarını listeler. MediaWiki terminolojisinde, viki hakkında bilgi sunan ve/veya viki için yönetim etkinliklerine erişime izin veren özel bir sayfadır. Örneğin, vikiye kayıtlı kullanıcıların bir listesi, sayfa sayısı ve sayfa düzenlemelerinin sayısı gibi viki hakkında istatistikler, sistem günlükleri, öksüz kalmış sayfaların listesi vb. Bu özel sayfaların içeriği, özel sayfa yüklendiğinde otomatik olarak oluşturulur.
  Varsayılan özel sayfaların işlevi ve kullanımı bu kılavuzun özel sayfalar bölümünde bulunabilir.

Sayfa sekmeleri

Sayfanın üstündeki varsayılan sayfa sekmeleri

Sayfa sekmeleri, sayfanın üstünde site logosunun sağında görüntülenir (MonoBook veya Vector görünümü kullanıyorsanız). Bu sekmeler eylemler gerçekleştirmenize veya geçerli sayfa ile ilgili sayfaları görüntülemenize izin verir. Kullanılabilir varsayılan eylemler şunları içerir: geçerli sayfayı görüntüleme, düzenleme ve tartışma. Sayfalarınızda görüntülenen belirli sekmeler, vikiye giriş yapıp yapmadığınıza ve vikide hizmetli ayrıcalıklarına sahip olup olmadığınıza bağlıdır. Özel sayfalarda, yalnızca ad alanı sekmesi görüntülenir.

Tüm kullanıcılar için varsayılan
 • "ad alanı" (sayfa, yardım, özel sayfa, şablon, kullanıcı sayfası vb.)
 • "tartışma"
 • "değiştir" (adsız düzenleme devre dışıysa, sayfa MediaWiki: ad alanındaysa veya sayfa korunuyorsa "kaynağı gör" ifadesini okuyabilir)
 • "geçmiş"
Giriş yapmış kullanıcılar için ekstra sekmeler
 • "taşı"
 • "i̇zle"
Hizmetliler için ekstra sekmeler
 • "koru"
 • "sil"

Yöneticiler JavaScript kullanarak veya uzantıları yükleyerek sekme ekleyebilir veya çıkarabilir yapabilir, bu nedenle gördüğünüz sekmeler, kullandığınız vikiye bağlı olarak farklı olabilir.

Kullanıcı bağlantıları

Sayfanın sağ üst köşesindeki varsayılan kullanıcı bağlantıları

Kullanıcı bağlantıları sayfanın en sağında görüntülenir (varsayılan Vector görünümü kullanılıyorsa). Bu sekmeler, oturum açan kullanıcının, kullanıcı sayfasını ve viki tercihlerini görüntülemesini ve düzenlemesini sağlar. Ek olarak, kullanıcı bağlantıları kullanıcının viki ve oturum kapatma konusundaki katkılarına hızlıca erişmesini sağlar.

Anonim kullanıcılar için, kullanıcı bağlantıları, viki giriş sayfasına bir bağlantıyla veya site hizmetlisi tarafından etkinleştirilirse, IP adresinize ve IP adresinizin tartışma sayfasına bir bağlantı ile değiştirilir.

"Username"
Bu, kendiniz hakkında bilgi ekleyebileceğiniz, hatırlamak istediğiniz bilgilerin bir kısmını ya da başka ne istersen saklayabileceğiniz kullanıcı sayfanıza bağlanır.
"Talk"
Bu kişilerin sizin için mesaj bırakabileceği tartışma sayfanıza bağlanır.
"Preferences"
Kişisel site tercihlerinizi değiştirmenize olanak sağlar.
"Watchlist"
İzlemekte olduğunuz tüm sayfaların listesi. Sayfalar, sayfanın üst kısmındaki "i̇zle" ile bu listeye eklenebilir.
"Contributions"
Vikiye yaptığınız tüm katkıların bir listesi.
"Log out"
Vikiden çıkmak için bu bağlantıya tıklayın.