Nápověda:Navigace

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Navigation and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Každá stránka uvedená na Mediawiki neobsahuje pouze informace, ale umožňuje také přesouvat se na jiné stránky. Tomu říkáme "navigace" (navigation).

Pro lepší navigaci má každá stránka na MediaWiki tři hlavní navigační prvky:

 1. Postranní panel nabízí rychlý přístup k důležitým stránkám wiki, jako je např. stránka poslední změny nebo načíst soubor. Pro úplné zobrazení všech nabídek postranního panelu MediaWiki vyžaduje vaše přihlášení.
 2. Odkazy (linky), které se vztahují ke konkrétní stránce, mohou vypadat i jako záložky - záleží na použitém vzhledu MediaWiki. Mezi ty základní patří link na diskuzi ke stránce, odkaz na historii stránky a - ten nejdůležitější - link pro editaci obsahu stránky.
 3. Odkazy vázané na uživatele. Pokud jste anonymní uživatel, tak místo nich vidíte odkaz na stránku s přihlášením. Přihlášený uživatel vidí sadu odkazů, spojených s jeho uživatelským účtem. Mezi jinými také odkaz na vlastní uživatelskou stránku a na nastavení účtu.

Navíc kromě standardních navigačních prvků, které má každá stránka, má každá stránka vlastní unikátní informaci, zobrazující se v hlavním poli stránky. V těchto informacích jsou zahrnuté odkazy na další stránky.

Popis na této stránce se tyká zobrazení typu MonoBook, respektive Vector. Umístění popisovaných prvků může být u jiného zobrazení odlišné.

Postranní panel

Ukázka, jak také může vypadat obsah postranního panelu.

Postranní panel se zobrazuje obvykle podél levého okraje stránky, pod logem (pokud používáte MonoBook nebo Vector). Nabízí vám rychlý přístup na důležité stránky wiki, jako např. Recent Changes (poslední změny), nebo Upload File (načíst soubor).

Navigace

Kliknutím na logo, se dostanete zpět na hlavní stránku wiki. Odkazy v sekci navigace směrují na nejdůležitější stránky wiki. Uživatelé s administrátorským přístupem mohou přidat i linky na další stránky.

Nástroje

Sekce nástroje obsahuje odkazy, které závisí na tom, jaký typ stránky zrovna prohlížíte.

U všech stránek (kromě speciálních)
 • "Odkazuje sem" vede na speciální stránku, která vylistuje seznam wiki stránek, které obsahují odkaz na tuto aktuální stránku. To se hodí, pokud potřebujete zjistit, které stránky se o aktuální stránce zmiňují. Vědět co "odkazuje sem" je důležité především tehdy, pokud chcete stránku předělat a potřebujete zjistit, v jakých souvislostech se na ni odkazuje odjinud.
 • Odkaz "související změny" vypíše poslední změny stránek, na které se odkazuje obsah aktuální stránky. Do výsledného seznamu stránek jsou zahrnuty poslední změny na všech příslušných stránkách šablon. Výchozí zobrazení této stránky, jako např. to zda se mají Skrýt malé editace, si může upravit každý uživatel ve svém nastavení, kde je i část vyhrazená pro "související změny".
U všech stránek (včetně speciálních)
 • Po kliku na "načíst soubor" se zobrazí speciální stránka, která umožňuje přihlášeným uživatelům načítat do wiki obrázky i jiné typy souborů. Načtené soubory pak lze linkovat z wiki stránek nebo do nich vkládat, např. ilustrace. Tento odkaz se ale v menu nezobrazí, pokud není načítání souborů povoleno.
  Načítání souborů, jejich prohlížení na straně serveru, vkládání do wiki stránek - to jak se soubory pracovat, je popsáno v nápovědě na stránce Práce se soubory.
 • Odkaz na "speciální stránky", vylistuje seznam dostupných speciálních stránek. Speciální stránka v terminologii MediaWiki, je stránka, která nabízí informace o Wiki a případně dovoluje i další akce spojené s její administrací. Jako např. vypsat seznam registrovaných uživatelů nebo si udělat statistický přehled o stránkách, kolik jich je, kolik proběhlo editací, vypsat nepoužívané stránky, záznam posledních akcí, aj. Obsah těchto speciálních stránek se generuje až v okamžiku, kdy se speciální stránka zavolá, takže není uložen nikde v databázi.
  Speciálním stránkám a jejich použití se věnuje stránka Speciální stránky v této nápovědě.

Karty stránek

Odkazy ke stránce ve formě záložek v záhlaví stránky

Odkazy ke stránce (pokud používáte vzhled MonoBook nebo Vector) se obvykle zobrazují jako záložky v záhlaví stránky, vpravo od loga. Přes ně můžete provádět různé úkony, spojené s aktuální stránkou. Mezi dostupné výchozí akce patří: prohlížení, úpravy a diskuse na aktuální stránce. Jaké záložky se zobrazí závisí také na tom, jste-li přihlášení nebo ne. A také na tom zda máte ve wiki administrátorská práva (skupina sysop). U speciálních stránek se zobrazuje pouze záložka s názvem jmenného prostoru.

Ve výchozím stavu vidí všichni uživatelé odkazy na
 • "jmenný prostor" (stránky, nápovědy, speciální stránky, šablony, uživatelské stránky atp.)
 • "diskuse"
 • "editovat" (může být uvedeno "zobrazit zdroj", pokud je deaktivována anonymní úprava, stránka je v prostoru jmen MediaWiki: namespace nebo je stránka chráněna)
 • "historie"
Odkazy pro přihlášené uživatele
 • "přesunout"
 • "sledovat"
Odkazy pro uživatele ve skupině sysop
 • "zamknout"
 • "smazat"

Administrátoři mohou odkazy přidat nebo odebrat pomocí JavaScriptu nebo instalací rozšíření. Takže záložky (odkazy), které můžete vidět se mohou lišit podle toho, jakou wiki používáte.

Odkazy vázané na uživatele

Základní uživatelské odkazy v pravém horním rohu stránky

Pokud používáte vzhled Vector, tak se odkazy, které jsou vázány na uživatele, zobrazují jako vodorovný seznam v pravém horním rohu stránky. Jejich prostřednictvím se může přihlášený uživatel dostat na svou uživatelskou stránku, případně ke svému nastavení. Kromě toho lze prostřednictvím těchto odkazů rychle získat přehled o vlastních editacích nebo se odhlásit.

U anonymních uživatelů jsou uživatelské odkazy nahrazeny odkazem na přihlašovací stránku wiki nebo, pokud to administrátor stránky povolí, odkazem na vaši IP adresu a diskusní stránku vaší IP adresy.

"Username"
Toto odkazuje na vaši uživatelskou stránku, kde můžete vkládat informace o sobě, ukládat informace, které si chcete zapamatovat, nebo cokoli jiného, co chcete.
"Talk"
Toto je link na vaši diskuzní stránku. Jejím prostřednictvím vám mohou jiní lidé nechávat své vzkazy.
"Preferences"
Toto je link na stránku, přes kterou můžete měnit nastavení svého uživatelského účtu.
"Watchlist"
Odkaz na seznam vámi sledovaných stránek. Stránky do tohoto seznamu můžete přidávat klikem na link "sledovat" v záhlaví stránky, kterou chcete sledovat.
"Contributions"
Přehled všech vašich editací, které jste ve wiki udělali.
"Log out"
Klikem na tento link se odhlásíte z wiki.