Pomoc:Poruszanie się po MediaWiki

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Navigation and the translation is 100% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Każda strona w MediaWiki zawiera nie tylko informacje, które chce Ci przekazać, ale także pozwala przechodzić między stronami. Nazywa się to "nawigacją".

Żeby pomóc Ci poruszać się, każda strona na MediaWiki ma trzy główne elementy nawigacyjne:

 1. Menu po lewej stronie (boczne menu), gdzie uwidocznione są najważniejsze strony w Wiki, takie jak ostatnie zmiany czy prześlij plik. Aby zobaczyć wszystkie opcje w menu może być konieczne zalogowanie.
 2. Odnośniki nad arkuszem (zwykle nazywane zakładkami) odnoszą się do aktualnie wyświetlonej strony: są powiązane ze stroną dyskusji, historią zmian i – najbardziej godnym uwagi – odnośnikiem do edycji strony.
 3. Linki użytkownika; Jako anonimowy użytkownik zobaczysz tylko odsyłacze umożliwiające utworzenie konta lub zalogowanie. Jako zalogowany zobaczysz spersonalizowany pasek z linkami do: Twojej strony osobistej, ustawień użytkownika, komunikatów, powiadomień, strony dyskusji i innych.

Dodatkowo, oprócz standardowych elementów nawigacyjnych, które posiada każda strona. Arkusz wyświetla własne unikalne wskazówki. Pojawiają się one w obszarze głównym strony (u góry). Przeważnie wśród tych informacji będą odnośniki do innych stron.

Ta strona opisuje głównie skórki MonoBook i Vector. Wygląd może się różnić w przypadku korzystania z innych skórek.

Boczne menu

Przykładowe menu pokazywane z lewej strony

Menu jest zawsze widoczne przy krawędzi każdej strony pod logiem (jeżeli ustawiona jest skórka MonoBook lub Vector). Menu umożliwia dostęp do ważnych stron, takich jak Ostatnie zmiany lub Prześlij plik.

Nawigacja

Po kliknięciu na logo po lewej na górze przeniesie cię na stronę główną wiki. Linki z sekcji Nawigacja prowadzą do najważniejszych stron wiki. Te linki mogą ustawiać administratorzy.

Narzędzia

Zawartość podmenu narzędzia zmienia się w zależności od typu oglądanej strony.

Wszystkie strony (z wyłączeniem specjalnych)
 • "Linkujące" - przenosi do strony specjalnej, która pokazuje wszystkie strony, które prowadzą do aktualnie oglądanego artykułu. Jest to przydatne, gdy szukasz stron z powiązanymi informacjami. Informacje te też mogą pomóc, kiedy przebudowujesz strony wiki i chcesz sprawdzić, czy linki do tej strony są nadal adekwatne po zmianach na bieżącej stronie.
 • Narzędzie "zmiany w linkowanych" wymienia wszystkie ostatnie zmiany na stronach, do których linkuje aktualnie oglądana strona. Ostatnie zmiany we wszystkich odpowiadających szablonach są także zawarte na tej liście. Opcja "Ukryj drobne zmiany", która może zostać ustawiona w preferencjach użytkownika ma także zastosowanie, pośród innych rzeczy, do "zmiany w linkowanych".
Wszystkie strony (włącznie ze specjalnymi)
 • "prześlij plik" - wyświetla stronę specjalną, która pozwala zalogowanym użytkownikom przesłać zdjęcia i inne pliki na wiki. Przesłane pliki można wstawiać na strony wiki. Opcja ta nie jest wyświetlana, jeżeli przesyłanie plików nie jest włączone.
  Przesyłanie plików, przeglądanie plików na serwerze, osadzanie ich na stronach wiki i zarządzanie przesłanymi plikami zostało omówione w sekcji zarządzanie plikami tej instrukcji.
 • "strony specjalne" - narzędzie wymieniające Strony Specjalne MediaWiki. W terminologii MediaWiki, specjalna strona to taka strona, która przedstawia informacje na temat Wiki i/lub umożliwia dostęp do działań administracyjnych na wiki. Na przykład, lista użytkowników zarejestrowanych na wiki, statystyki dotyczące wiki, takie jak liczba stron i liczby zmian stron, logi systemowe, listę osieroconych stron, itd. Treść tych stron specjalnych jest generowana, kiedy strona specjalna jest ładowana, zamiast być przechowywana w bazie danych wiki.
  Opis funkcji i zastosowania domyślnych stron specjalnych można znaleźć w części Strony specjalne tego podręcznika.

Pasek zakładek

Domyślny pasek narzędzi na górze strony

Każda strona wyświetla na górze zakładki służące do zarządzania daną stroną. Znajdują się one po prawej od loga (gdy używasz stylu MonoBook lub Vector). Pozwalają one wykonywać czynności lub oglądać strony powiązane z obecnie oglądaną stroną. Domyślnie dostępne akcje to m.in.: oglądanie, edycja i dyskusja na temat bieżącej strony. To jakie zakładki wyświetlają się na stronie zależy od tego czy jesteś zalogowany oraz od posiadania uprawnień takich jak uprawnienia administratora. Na stronach specjalnych wyświetla się tylko zakładka z nazwą przestrzeni nazw.

Domyślne dla wszystkich użytkowników
 • przestrzeń nazw” (główna, pomoc, specjalna, szablon, strona użytkownika itp.)
 • "dyskusja"
 • "edytuj" (może być “kod źródłowy” jeżeli wyłączono możliwość edycji dla niezalogowanych, strona jest w przestrzeni nazw MediaWiki:, lub strona jest zabezpieczona)
 • "historia"
Dodatkowe narzędzia dla zalogowanych użytkowników
 • "przenieś"
 • "obserwuj"
Dodatkowe narzędzia dla administratorów
 • "zabezpiecz"
 • "usuń"

Administratorzy mogą również dodawać własne zakładki używając JavaScript lub instalując rozszerzenia – zobacz: jak dodawać lub usuwać zakładki.

Linki użytkownika

Domyślne linki na górze strony

Linki użytkownika można zobaczyć po prawej, na samej górze strony (gdy używasz stylu domyślnego Wektor). Służą one do zmiany preferencji oraz szybkiego dostępu do strony użytkownika i własnej dyskusji. Można z nich także przedostać się do listy swojego wkładu i do wylogowania się.

Dla gości zamiast linków użytkownika będą widoczne linki do logowania i rejestracji oraz, jeżeli włączone przez administratora, link do Twojego adresu IP i strony dyskusji IP.

"Username"
Ten link prowadzi do twojej własnej strony profilu, gdzie możesz umieścić informacje o sobie.
"Talk"
Link do dyskusji o tobie.
"Preferences"
Służy do zmian ustawień strony.
"Watchlist"
Lista wszystkich obserwowanych stron. Można zacząć obserwować klikając na zakładkę "obserwuj" na wybranej stronie.
"Contributions"
Lista własnych edycji stron.
"Log out"
Kliknij ten link aby wylogować się z wiki.