Reading/Web/Поліпшення стільниці

From mediawiki.org
< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 100% complete.

Розгортання попереднього оформлення Вікімедіа за замовчуванням (векторного) відбулося у 2010 році. Упродовж наступного десятиріччя інтерфейс збагатився розширеннями, додатками та користувацькими скриптами. Більшість із них не координувалися візуально чи між вікі. У той же час, вебдизайн, як і очікування читачів і редакторів, еволюціонували. Пора було взяти деякі з цих ідей і зробити їх частиною досвіду за замовчуванням для усіх користувачів, у всіх вікі, в організований, узгоджений спосіб.

Наша мета — зробити вікі Вікімедіа більш привітними, зробити їх зручнішими для читачів і зберегти зручність для наявних редакторів. Ми виміряли зростання довіри і позитивні відгуки про наші сайти і їхню зручність (при використанні стандартних дій, таких як пошук чи перемикання мови).

Наразі у більшості вікі лише зареєстровані користувачі можуть, за бажання, увімкнути для себе покращення. Однак у все більшій кількості вікі наші зміни впроваджені для всіх за замовчуванням, а зареєстровані користувачі можуть їх вимкнути. Ми розширювати перелік вікі, де Вектор 2022 є оформленням за замовчуванням, доки наші покращення не стануть базовими у всіх вікі.

Новини

Основна сторінка: Reading/Web/Desktop Improvements/Updates

листопад 2023: Візуальні зміни, нові розгортання та зміна фокусу

До (?vectorzebradesign=0)
Після (?vectorzebradesign=1)

Новий стиль, навіяний прототипом Zebra

У рамках прототипу Zebra #9, про який ми писали в останніх двох оновленнях, ми запровадили два види візуальних змін: кольорове розділення зон та інші модифікації CSS. Як ми повідомляли раніше, A/B-тестування не підтвердило, що кольорове зонування щось покращує. Тож натомість ми зосередилися на інших модифікаціях CSS, і реалізуємо ці зміни зараз. Щоб переглянути різницю, можна використовувати параметри URL: ?vectorzebradesign=0 (без змін) і ?vectorzebradesign=1 (з змінами). Зміни такі:

 • Випадні меню (бічна панель, зміст, меню користувача й меню інструментів, коли не закріплені) мають світліше обрамлення і тінь.
 • Кнопки «перемістити на бічну панель» / «сховати» у випадних меню мають сіре тло замість квадратних дужок.
 • Головне меню більше не має сірого тла, коли воно у бічній колонці (коли закріплене). Натомість усі меню мають однаковий вигляд, коли вони в бічних колонках.
 • Ліва та права колонка мають однакову ширину.
 • Через зміни вище, ширина вмісту стає дещо вужчою, коли меню закріплені в обох колонках.
 • Проміжок між змістом і зоною вмісту зменшився.

Усередині листопада ми впровадили ці зміни у Вікіпедіях івритом, каталонською, польською та французькою. У наступні 2—3 тижні ми плануємо впровадити ці зміни в усіх вікі. Це дозволить майбутні модифікації, як-то меню доступності читання.

Продовження розгортання теми Вектор 2022

Відео про Вектор 2022

З часу наших останніх новин, ми змінили оформлення за замовчуванням у кількох Вікіпедіях: гінді, нідерландській, норвезькій (букмол), угорській і шведській. Також ми випустили коротке відео про це оформлення. Окрім цього, після отримання усіх лого від нашої команди дизайну, ми готові продовжувати широкомасштабне впровадження теми у сестринських проєктах.

 • Вектор 2022 тепер є оформленням за замовчуванням у всіх неангломовних Вікіпідручниках, Вікіновинах, Вікіцитатах, Віківерситетах, а також на Мета-вікі.
 • Ми продовжуємо обговорення й планування впровадження у решті сестринських вікіпроєктів, починаючи з неангломовних Вікіджерел, Вікісловника та Вікімандрів.

Деякі з цих проєктів можуть потребувати поправок, наприклад, стандартних значень обмеженої/повної ширини у просторах назв, унікальних для Вікіджерел. Додатки або користувацькі скрипти також можуть потребувати оновлення. Ми радо вносимо виправлення чи допомагаємо їх робити, залежно від того, чи вони потрібні в самій темі, чи в спільнотних налаштуваннях. Якщо у вас є будь-які запитання чи запити на майбутні зміни, звертайтеся до нас на сторінці обговорення Стаціонарних покращень або пишіть прямо SGrabarczuk (WMF).

Фокусування на подальшому покращенні читання з настільних і мобільних пристроїв

Команда змістила фокус своєї роботи на проєкт Доступність для читання. Ми працюватимемо над покращеннями типографії та впровадженням темної теми в оформленнях Вектор 2022 та Minerva. Більше інформації про проєкт та як до нього можна долучитися шукайте на сторінці проєкту.

вересень 2023: Результати А/Б-тестування розділення вмісту (Зебра №9)

У червні 2023 ми провели експеримент, що порівнював різні макети розділення вмісту в інтерфейсі. Цей прототип має дизайн, який піддавався тестуванню; ми називаємо його «Зебра». Наше завдання — покращити читомість і зосередження на вмісті сторінки. Експеримент полягав у тестуванні дизайну прототипу і порівнянні його з поточним повністю білим дизайном Вектора 2022. Результати експерименту показали:

 1. Збільшення кількості переглядів сторінок упродовж сесії на 3% для групи, якій показувалася Зебра
 2. Зменшення кількості редагувань упродовж сесії на 3,4% для групи, якій показувалася Зебра
 3. Зменшення кількості кліків по змісту на 17%
 4. Збільшення використання інструментів сторінки упродовж сесії на 87%

Ми переглянули налаштування нашого тесту і не знайшли жодних хиб, які б спричинили мінливість даних. Далі, ми вивчили інші фактори, що могли вплинути на результати тесту. Ми помітили, що значна частина зменшення редагувань і переглядів припала на вузькі екрани, шириною менше 1200 пкс. Ми порівняли ці результати з результатами наших користувацьких тестів. Ці результати не вказували значні відмінності читомості між тестовим і контрольним дизайном.

Ми прийшли до висновку, що прототип, у своїй тестованій формі, не покращив читомість і може негативно впливати на редагування. Ми вирішили не впроваджувати прототип у його тестованій формі. Натомість ми плануємо покращувати читомість і зосередження на вмісті через такі риси:

 1. Впровадження змін у шрифти задля покращеної читомості і сприйняття вмісту. Це мета нашого нового проєкту, Доступність читання
 2. Внесення покращень у Зебру, оптимізація для вужчих екранів, повторення тестів.

Якою була наша мета?

Уявіть шафу

Раніше інтерфейс…

…не відповідав очікуванням. …був захаращеним і не інтуїтивним. …не висвітлював бік спільноти. …був неузгоджений із мобільною версією.

 1. Стаціонарний вигляд не відповідав очікуванням, викликаним сучасними вебплатформами. Він був якийсь дезорієнтовний і незв'язний. Навігація і посилання в інтерфейсі були організовані навмання.
 2. Спостерігався безлад, який відволікав користувачів від зосередження на тому, заради чого вони прийшли. Читачам було складно зосередитися на вмісті, вони не могли інтуїтивно перемикати мови, шукати контент, коригувати читацькі налаштування. Нові редактори не могли скористатися інтуїцією, щоб налаштувати свій обліковий запис, відкрити вікно редагування чи навчитися користуватися сторінками не-статтями з метою модерування.
 3. Дуже малий відсоток редакторів розумів, як працюють вікі Вікімедіа. Багато читачів не знали, що вміст, який вони читають, написаний волонтерами і часто оновлюється, або що вони також потенційно можуть робити внесок.
 4. Велика різниця у досвіді зі стаціонарним і мобільним інтерфейсом та в застосунках ускладнювала для читачів налагодження зв'язку з нашими продуктами. Концептові сайтів Вікімедіа бракувало єдності.

Які зміни зроблено

Принципи

Ми не торкаємося вмісту. Ми не вилучаємо жодну функціональність. Ми не торкаємось інших оформлень, окрім векторного. Нас надихають наявні додатки. Ми не робимо значні зміни за один крок.

 1. Ми працюємо тільки над інтерфейсом. Не проводиться жодної роботи щодо стилізації шаблонів, структури вмісту сторінки, підтримки мап або міжвікійних шаблонів.
 2. Усі інші теми оформлення, окрім векторної, не входять у сферу наших покращень. Ми заморозили векторне оформлення у Старий вектор і почали впроваджувати свої функції у рамках нового Вектора за замовчуванням.
 3. Хоча наші зміни легко помітити, ми йшли за еволюційним підходом і хотіли, щоб сайт і далі був впізнаваним для читачів та редакторів. Кожну функцію обговорювали, розробляли і впроваджували окремо.
 4. Ми протестували наші покращення у співпраці з різноманітним набором вікі «раннього доступу», які бажають це зробити, як Вікіпедіями, так і сестринськими проєктами.
 5. І до впровадження, і після, ми збираємо дані (через A/B тестування, раунди збору відгуків про прототипи тощо). Якщо результати будуть значно негативні, ми відкотимо наші зміни.
 6. Ми проаналізували багато вікі й помітили багато корисних додатків. Деякі з них точно заслужили на те, щоб побачити денне світло й увійти в базовий досвід.
 7. Елементи інтерфейсу змінили положення, але всі елементи навігації та іншого функціоналу, доступні раніше, залишилися.


План і часова лінія розгортання

Це оформлення готове до того, щоб стати темою за замовчуванням у будь-якій вікі.

The timeline

Список перших вікі (тестових вікі) 

Перша група вікі (позначені символом ※ на часовій шкалі угорі):

Друга група вікі (позначені † на часовій шкалі угорі):

Третя група вікі (позначені ‡ на часовій шкалі угорі):

Четверта група вікі (позначені символом § на часовій шкалі угорі):

Перша група малих вікі (позначені символом ¶ на часовій шкалі угорі): 

Долучитися і зв'язатися

 • Підписатися на розсилку
 • Переклади: допоможіть нам перекласти пов'язані сторінки:
Пріоритетні переклади 

Трійка найважливіших

 1. Reading/Web/Поліпшення стільниці
 2. Читання/Веб/Стаціонарні покращення/Часті запитання
 3. Читання/Веб/Стаціонарні покращення/Функції

Інші важливі переклади

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 4. Читання/Веб/Стаціонарні покращення/Новини
 5. Читання/Веб/Стаціонарні покращення/Репозиторій
 6. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement

Пряме посилання на усі переклади


Які функції додано

Основна сторінка: Reading/Web/Desktop Improvements/Features