Čtení/Web/Vylepšení vzhledu pro PC

From mediawiki.org
< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 100% complete.

Předchozí výchozí vzhled Wikimedia (Vector) byl nasazen v roce 2010. Během následujícího desetiletí bylo rozhraní obohaceno o rozšíření, gadgety a uživatelské skripty. Většina těchto prvků nebyla koordinována vizuálně či napříč wikinami. Současně se vyvíjel webdesign, stejně jako očekávání čtenářů a redaktorů. Nastal čas vzít některé z těchto nápadů a uvést je do výchozího prostředí všech uživatelů na všech wikinách organizovaným a konzistentním způsobem.

Naším cílem je učinit wikiny Wikimedie přívětivější a zvýšit užitečnost mezi čtenáři a zachovat užitečnost pro stávající editory. Měříme nárůst důvěry a pozitivního sentimentu vůči našim stránkám a užitečnost našich stránek (používání běžných akcí, jako je vyhledávání a změna jazyka).

V současné době se na většině wikin mohou jednotlivě přihlásit pouze přihlášení uživatelé. Na stále více a více wikinách však jsou naše změny standardně nasazeny pro všechny a přihlášení uživatelé se mohou odhlásit. Zvyšujeme počet wikin, kde je Vektor 2022 výchozím, dokud naše vylepšení nebudou výchozí na všech wikinách.

Novinky

listopadu 2023: Visual changes, more deployments, and shifting focus

Before (?vectorzebradesign=0)
After (?vectorzebradesign=1)

New styling inspired by Zebra prototype

As part of Zebra #9 prototype, which we wrote about in the last two updates, we introduced two kinds of visual changes: color-based area separation, and other CSS modifications. As we reported previously, the A/B test didn't prove that the color-based separation was an improvement. We focused on the other CSS modifications instead, and we're implementing these changes now. To preview the difference, you may use URL parameters: ?vectorzebradesign=0 (without the changes) and ?vectorzebradesign=1 (with the changes). The changes are:

 • Dropdown menus (the sidebar, table of contents, user menu, and tools menu when not pinned) have a lighter outline and drop-shadow.
 • The "přesunout do postranního panelu"/ "skrýt" buttons in the dropdown menus have a gray background instead of the square brackets.
 • The main menu no longer has a gray background when it is placed in the side column (when it's pinned). Instead, all menus have the same appearance when placed in the side columns.
 • The left and right columns have equal width.
 • Due to the change above, the content width gets slightly narrower when menus are pinned in both columns.
 • The gap between the table of contents and content area is smaller.

In mid-November, we shipped these changes to the following Wikipedias: French, Catalan, Hebrew, Polish. We are planning on introducing these changes across all the wikis within 2-3 weeks. These will enable future modifications, like the Accessibility for reading menu.

Continuing deployments of the Vector 2022 skin

A video about Vector 2022

Since our last update, we have changed the default skin on a few Wikipedias: Dutch, Hindi, Hungarian, Norwegian (bokmål), and Swedish. We have also released a short video about the skin. In addition, after receiving all logos from our Design team, we were also ready to continue the wide-scale deployments on sister projects.

 • The Vector 2022 skin is now the default on all non-English Wikibooks, Wikinews, Wikiquotes, Wikiversity, as well as on Meta-Wiki.
 • We are continuing conversations and scheduling deployments to the remainder of sister projects, beginning with non-English Wikisource, Wiktionary, and Wikivoyage.

Some of these projects may need adjustments, like default settings for limited/full-width at namespaces unique to Wikisource. Gadgets or user scripts may need to be updated, too. We gladly make fixes or assist in making them, depending on whether changes need to be made in the skin itself or a community-controlled code. Reach out to us on the Desktop Improvements talk page or write directly to SGrabarczuk (WMF) if you have any questions or requests for further changes.

Focusing on further desktop and mobile readability improvements

The team has shifted focus onto the Accessibility for reading project. We will work on improvements in typography and introduce dark mode to the Vector 2022 and Minerva skins. Please visit the project page for more details and information on how to get involved.

září 2023: Výsledky A/B testu oddělení obsahu (Zebra #9)

V červnu 2023 jsme provedli experiment, který porovnával různá rozložení obsahu rozhraní. Tento prototyp ukazuje testovaný design. Říkáme mu "Zebra". Cílem bylo zlepšit čitelnost a zaměřit se na obsah stránky. Experiment testoval vývoj prototypu a porovnával jej se současným celobílým designem Vector 2022. Výsledky experimentu ukázaly:

 1. 3% nárůst počtu zobrazení stránek na návštěvu v hostované skupině připisovaný Zebře
 2. Snížení počtu úprav na relaci o 3,4 % v hostované skupině připisované Zebře
 3. Snížení míry prokliku obsahu o 17 %.
 4. 87% nárůst počtu pinů nástroje stránky na relaci

Po kontrole nastavení našeho testu jsme nenašli žádné problémy, které by měly za následek nekonzistenci dat. Dále jsme studovali další faktory, které mohou ovlivnit výsledky testu. Všimli jsme si, že významný pokles počtu úprav a zobrazení stránek pochází z velikostí obrazovek užších než 1200 pixelů. Tyto výsledky jsme spojili s výsledky našich uživatelských testů. Ty nenaznačovaly významné rozdíly v čitelnosti mezi designem testu a kontroly.

Náš závěr byl, že prototyp ve své testované podobě nezlepšil čitelnost a mohl by negativně ovlivnit úpravy. Rozhodli jsme se nepokračovat v nasazení tohoto prototypu v jeho testované podobě. Místo toho plánujeme zlepšit čitelnost a zaměřit se na obsah pomocí následujících kroků:

 1. Zavedení změn v typografii zaměřené na zlepšení čitelnosti a porozumění obsahu. To je cílem nového projektu Přístupnost pro čtení
 2. Představení vylepšení Zebry, optimalizace pro užší obrazovky a opakování testů.

Co bylo naším cílem?

Představte si šatní skříň

Předtím rozhraní…

...nesplnilo očekávání. …bylo nepřehledné a nebylo intuitivní. …nezdůrazňovalo komunitní stránku. …nebylo v souladu s mobilní verzí.

 1. Desktopové rozhraní nesplňovalo očekávání vytvořená moderními webovými platformami. Bylo to dezorientující a odpojené. Odkazy na navigaci a rozhraní byly organizovány nahodile.
 2. Byl tam nepořádek, který odváděl pozornost uživatelů od soustředění se na to, pro co přišli. Pro čtenáře bylo náročné soustředit se na obsah. Nebylo jim možné intuitivně přepínat jazyky, vyhledávat obsah nebo upravovat nastavení čtení. Noví redaktoři nedokázali použít svou intuici k tomu, aby si založili účet, otevřeli editor nebo se naučili používat stránky, které nejsou články, pro účely moderování.
 3. Velmi malé procento čtenářů chápalo, jak fungují wikiny Wikimedie. Mnoho čtenářů si neuvědomovalo, že obsah, který čtou, píší dobrovolníci a je často aktualizován, nebo že mohou také potenciálně přispět.
 4. Velký rozdíl ve zkušenostech mezi naším desktopovým rozhraním, aplikacemi a mobilním webem ztěžoval čtenářům připojení našich produktů. Chyběla jednota v pojetí stránek Wikimedia.

Jak se provádějí změny

Zásady

Nedotýkáme se obsahu. Neodstraňujeme žádnou funkci. Jiné vzhledy než Vector neměníme. Inspirujeme se stávajícími gadgety. Velké změny neprovádíme v jednotlivých krocích.

 1. Pracujeme pouze na rozhraní. Není zde žádná práce, pokud jde o šablony stylů, strukturu obsahu stránek, podporu map nebo šablony napříč wikinami.
 2. Jiné vzhledy než Vector jsou mimo rozsah našich úprav. Zmrazili jsme Vector na Legacy Vector a začali jsme nasazovat naše funkce jako součásti nového výchozího Vectoru.
 3. Přestože jsou naše změny snadno patrné, zvolili jsme evoluční přístup a chtěli jsme, aby byl web čtenářům a redaktorům i nadále známý. Každá funkce byla prodiskutována, vyvinuta a nasazena samostatně.
 4. Vyzkoušeli jsme naše vylepšení ve spolupráci s rozmanitou sadou dobrovolnických wikin "budoucích osvojitelů", a to jak Wikipedie, tak sesterských projektů.
 5. Před vývojem i po nasazení jsme sbírali data (prostřednictvím A/B testování, prototypových kol zpětné vazby atd.). V případě výrazně negativních výsledků jsme se zavázali vrátit naše změny zpět.
 6. Analyzovali jsme mnoho wikin a všimli jsme si mnoha užitečných gadgetů. Některé z nich si rozhodně zasloužily, aby se objevily a byly součástí výchozího zážitku.
 7. Prvky rozhraní se posunuly, ale všechny navigační položky a další funkce dostupné dříve ve výchozím nastavení zůstaly.


Plán nasazení a časový plán

Vzhled je nyní připraven stát se výchozím na jakékoli wiki.

The timeline

Seznam wikin prvních uživatelů (testovací wikiny) 

První skupina wikin (označená jako ※ na časové ose výše):

Druhá skupina wikin (označená jako † na časové ose výše):

Třetí skupina wikin (označená jako ‡ na časové ose výše):

Čtvrtá skupina wikin (označená jako § na časové ose výše):

První skupina malých wikin (označená jako ¶ na časové ose výše): 

Zapojte se a kontaktujte

 • Překládejte: Pomozte nám přeložit související stránky:
Přednostní překlady 

TOP3

 1. Čtení/Web/Vylepšení vzhledu pro PC
 2. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Často kladené otázky
 3. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Funkce

Další přednostní překlady

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 4. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Aktualizace
 5. Čtení/Web/Vylepšení plochy/Úložiště
 6. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement

Přímý odkaz na všechny překlady

Jaké funkce byly přidány