Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri

From mediawiki.org
< Reading‎ | Web
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 100% complete.

Şu anda varsayılan olan Wikimedia görünümünün (Vector) kullanılmaya başlanmasından bu yana 10 yıl geçti. Bu süreçte arayüz eklentiler, küçük araçlar ve kullanıcı betikleriyle zenginleştirildi. Bunların çoğunluğu görsel olarak ya da farklı vikiler arasında koordinasyona tabi tutulmadı. Diğer yandan web tasarımı ile okuyucu ve kullanıcıların beklentileri de gelişim gösterdi. Bu fikirlerden bazılarını alıp bunları tüm vikilerde tüm kullanıcıların varsayılan deneyimi hâline dönüştürmenin ve bunu organize ve tutarlı bir biçimde yapmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki birkaç çeyrekte, okuyucu web ekibi, araştırmalara ve mevcut araçlara dayalı olarak masaüstü deneyimini araştıracak ve geliştirecek.

Hedeflerimiz, Wikimedia vikilerini daha fazla yeni kullanıcı dostu hâline getirmek ve bir yandan mevcut kullanıcıların sağladığı yararı korurken diğer yandan da okuyucuların sağladığı yararı artırmak. Sitelerimize olan güvenin ve olumlu duyarlılığın arttığını ve sitelerimizin faydasını (arama ve dil değiştirme gibi ortak eylemlerin kullanımı) ölçüyoruz.

Şu anda, çoğu vikide, yalnızca oturum açmış kullanıcılar bireysel olarak kaydolabilir. Seçilen vikilerde, değişikliklerimiz varsayılan olarak herkes için dağıtılır ve oturum açmış kullanıcılar vazgeçebilir. İyileştirmelerimiz 2021'de tüm vikilerde varsayılan hâle gelene kadar erken benimseyen viki setini kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Güncellemeler

Ağustos 2021: User links menu

The user menu is now available for all users opted into Desktop Improvements. This menu makes it easier for new editors and readers to identify which links are related to their personal tools. These tools are: user page and talk page, watchlist, etc. It also allows for visual cohesion at the top of our pages.

We are monitoring how the change impacts the number of clicks to these links. Based on the results, we may decide to improve the menu. In addition, volunteers have commented on the position of the watchlist link. We are working on this. Details are available on Phabricator.

Temmuz 2021: New language switching functionality

Changes to language switching capabilities on the vector skin

Over the past few months, the team has focused on improving the language switching functionality for our projects. Previously, the language links were available at the bottom of the sidebar menu and were difficult to find for readers and new editors. We have made a change that allows the language switching functionality to appear at the top of the page via a button. We have built this functionality based on the input of editors and readers from our prototype and other user testing.

The functionality was deployed to 50% of logged-in users in June of 2021 to allow for the performance of an A/B test that will compare usage to the previous location. Currently, the A/B test is completed and all users on pilot wikis should be able to see the new language switching functionality.

Temmuz 2021: Prototype testing report coming up

An early concept of the user menu, Ocak 2019

In May and June of 2021, the team requested feedback from 30 different language communities on a prototype of the latest feature ideas for the project. These were the user menu that will allow for users to have their personal links all in one place, and a fixed “sticky” header that gives the ability to access features (e.g. edit, access to history and talk pages) all the time. Both of these were previously only available at the top of the page. Overall, we received 305 replies from logged-in users on their experience with the prototypes.

The large majority of participants indicated positive experience with the prototype. However, we also received some feedback around the behavior of the sticky header. In particular, there were requests to make it persistent throughout the experience rather than triggered only when scrolling. We are currently implementing these suggested changes.

A full report on the analysis of the feedback we received will be published later this month.

Amacımız nedir?

Bir gardırop düşünün

Şu anda arayüz…

…beklentileri karşılamıyor. …sezgisel değil ve karışık. …işin topluluk yönünü vurgulamıyor. …mobil sürümle tutarsız.

 1. Masaüstü arayüzü, modern web platformlarının yarattığı beklentilere uymuyor. Kafa karıştırıyor ve kopuk görünüyor. Dolaşım ve arayüz bağlantıları da gelişigüzel düzenlenmiş durumda.
 2. Kullanıcıların bulmak için geldikleri şeylere odaklanmasını güçleştiren bir dağınıklık söz konusu. Bu, okuyucuların içeriğe odaklanmasını zorlaştırıyor. Sezgisel olarak diller arasında geçiş yapmaları, içerik aramaları ve okuma ayarlarını yapmaları mümkün olmuyor. Yeni kullanıcıların hesap ayarlarını yapmaları, düzenleme ekranını açmaları ve bakım ile yönetim işlemleri için madde dışındaki sayfaları kullanmayı öğrenmeleri için sezgileri yeterli olmuyor.
 3. Wikimedia vikilerinin nasıl işlediğini okuyucuların çok düşük bir yüzdesi anlıyor. Birçok okuyucu, okuduğu içeriğin gönüllüler tarafından yazılarak sıklıkla güncellendiğinin ve kendilerinin de katkıda bulunmalarının mümkün olduğunun farkında değil.
 4. Masaüstü arayüzü, uygulamalar ve mobil web seçeneklerimiz arasındaki deneyim konusundaki büyük farklar, okuyucuların ürünlerimizle bağlantı kurmasını güçleştiriyor. Wikimedia sitelerinde konsept açısından bir birlikten söz etmek mümkün değil.

Değişiklikler nasıl yapılır

İlkeler

İçeriğe dokunmayız. Herhangi bir işlevselliği kaldırmayız. Mevcut küçük araçlardan ilham alıyoruz. Tek adımda büyük değişiklikler yapmayız. Vector dışındaki diğer görünümlere dokunmayız.

 1. Yalnızca arayüz üzerinde çalışıyoruz. Biçem şablonları, sayfa içerik yapısı, harita desteği veya vikilerarası şablonlar konusunda hiçbir çalışma yürütülmüyor.
 2. Arayüz bileşenlerin taşınması mümkün, ancak hâlihazırda varsayılan olarak kullanılan dolaşım ögeleri ve diğer işlevsellikler değişmeden kalacak.
 3. Birçok vikiyi analiz ettik ve birçok yararlı küçük araç fark ettik. Bunlardan bazıları kesinlikle öne çıkarılmayı ve varsayılan deneyimin bir parçası olmayı hak ediyor.
 4. Değişikliklerimiz kolaylıkla fark edilebilir olsa da, kademeli bir değişim yaklaşımı benimsiyoruz ve okuyucular ile kullanıcıların aşina oldukları site hissini kaybetmesini istemiyoruz. Her özellikle ayrı olarak tartışılıyor, geliştiriliyor ve kullanıma sokuluyor.
 5. Vector dışındaki görünümler düzenlemelerin kapsamı dışında yer alıyor. Vector görünümü Eski Vector olarak sabitledik ve özelliklerimizi yeni varsayılan Vector görünümünün parçaları olarak kullanıma sokmaya başladık.

Kullanıma giriş planı ve zaman çizelgesi

Özelliklerimizi bireysel olarak deneyin, geribildirimde bulunun ve erken benimseyen vikilerimiz arasına katılın!

 1. İyileştirmelerimizi hem Vikipediler hem de kardeş projeleri barındıran ve çeşitlilik gösteren gönüllü "erken benimseyen" vikiler ile işbirliği içerisinde deneme niyetindeyiz.
 2. Hem geliştirmeden önce hem de dağıtımdan sonra veri topluyoruz (A/Btesti, prototip geri bildirim turları vb. aracılığıyla). Önemli ölçüde olumsuz sonuçların olması durumunda, değişikliklerimizi geri alacağız.
 3. İlk üç özellik (yeni başlık, daraltılabilir kenar çubuğu ve içerik genişliğinin sınırlanması) Temmuz 2020'de kullanıma sokuldu.
 4. İkinci büyük özelliğimiz, iyilşetirilmiş bir arama widget'ı erken benimseyen vikilere Şubat 2021'de yerleştirmişti.
 5. İyileştirmelerimiz 2022'nin başlarında tüm vikilerde varsayılan olana kadar, erken benimseyen viki setini kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Erken benimseyen vikilerin (test vikileri) listesi

İlk viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇ ile işaretlenmiş):

İkinci viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇◇ olarak işaretlenmiş)

Eklenecek özellikler

Eksiksiz, ayrıntılı bir ürün spesifikasyonu oluşturmadık. Her özellik zaman içinde ayrı ayrı oluşturulur ve uygulanır. Kararlarımız; topluluğun geribildirimi, kullanıcı testleri ve elde edilen API verilerini temel alıyor.