Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri

From mediawiki.org
< Reading‎ | Web
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎vèneto • ‎čeština • ‎русский • ‎українська • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎বাংলা • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Şu anda varsayılan olan Wikimedia görünümünün (Vector) kullanılmaya başlanmasından bu yana 10 yıl geçti. Bu süreçte arayüz eklentiler, küçük araçlar ve kullanıcı betikleriyle zenginleştirildi. Bunların çoğunluğu görsel olarak ya da farklı vikiler arasında koordinasyona tabi tutulmadı. Diğer yandan web tasarımı ile okuyucu ve kullanıcıların beklentileri de gelişim gösterdi. Bu fikirlerden bazılarını alıp bunları tüm vikilerde tüm kullanıcıların varsayılan deneyimi hâline dönüştürmenin ve bunu organize ve tutarlı bir biçimde yapmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz. Okuyucular web ekibi, önümüzdeki bir-iki yıllık süreçte araştırmaları ve mevcut araçları temel alarak masaüstü deneyim için iyileştirmeler konusunda araştırma ve çalışmalarda bulunacak.

Hedeflerimiz, Wikimedia vikilerini daha fazla yeni kullanıcı dostu hâline getirmek ve bir yandan mevcut kullanıcıların sağladığı yararı korurken diğer yandan da okuyucuların sağladığı yararı artırmak. Sitelerimize yönelik güven ve pozitif his artışı ile sitelerimizin sağladığı yararı (arama ve diller arasında geçiş yapma gibi yaygın işlemlerin kullanımı) ölçeceğiz.

Başlangıçta vikilerin çoğunda yalnızca oturum açmış kullanıcılar bu özellikleri kullanma seçimini bireysel olarak yapabilecek. Sınırlı sayıda vikide ise değişikliklerimiz herkes için varsayılan olarak kullanıma girecek ve yalnızca oturum açmış kullanıcılar bu özellikleri kullanmama seçimini yapabilecek. İyileştirmelerimizin tüm vikilerde varsayılan hâle geleceği 2021 öncesinde bu değişiklikleri "erken benimseyen" vikilerin sayısını kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Güncellemeler

September 2020: New location of search bar now available on all wikis

We have deployed the new location of the search functionality to all projects. The new location is available by default for anonymous users on our early adopter wikis, and by preference for all other users.

We are also performing an A/B test of the new location with logged-in users on our early adopter wikis. 50% of logged-in users are seeing the new experience, while the other 50% are seeing the old experience. This test will last two weeks. Our hypothesis is that the group with the new experience will search more frequently. Results will be available in approximately one month.

July 2020: Collapsible sidebar, maximum width, and new header now available to all users on euwiki, fawiki, frwiktionary, euwiki, and ptwikiversity

Basque, Farsi, and Hebrew Wikipedias, as well as French Wiktionary and Portuguese Wikiversity have now received the new version of the Vector skin by default. For now, these changes include the collapsible sidebar, maximum width, and new header. For feedback and questions - please head to our talk page.

July 2020: Collapsible sidebar, maximum width, and new header now available as a preference to all projects

We have now deployed our collapsible sidebar, maximum width, and new header to all projects as a user preference. To opt-in - go to the appearance tab on your preferences page and uncheck the "legacy vector" option. Once opted in, you will receive all future updates as soon as they are ready. For feedback and questions - please head to our talk page.

Our first change, a collapsible sidebar, allows users to collapse the lengthy menu on the left side of the page. We believe this change improves usability by allowing people to focus on the content itself - on reading, editing, or moderating.

Our second change introduces a maximum line width to our content on pages such as article pages and discussion pages. Studies have shown that limiting the width can lead to better retention of content, as well as a decrease in eye strain. (please review our FAQ for a list of the literature reviewed)

Amacımız ne?

Bir gardırop düşünün

Şu anda arayüz…

…beklentileri karşılamıyor. …sezgisel değil ve karışık. …işin topluluk yönünü vurgulamıyor. …mobil sürümle tutarsız.

 1. Masaüstü arayüzü, modern web platformlarının yarattığı beklentilere uymuyor. Kafa karıştırıyor ve kopuk görünüyor. Dolaşım ve arayüz bağlantıları da gelişigüzel düzenlenmiş durumda.
 2. Kullanıcıların bulmak için geldikleri şeylere odaklanmasını güçleştiren bir dağınıklık söz konusu. Bu, okuyucuların içeriğe odaklanmasını zorlaştırıyor. Sezgisel olarak diller arasında geçiş yapmaları, içerik aramaları ve okuma ayarlarını yapmaları mümkün olmuyor. Yeni kullanıcıların hesap ayarlarını yapmaları, düzenleme ekranını açmaları ve bakım ile yönetim işlemleri için madde dışındaki sayfaları kullanmayı öğrenmeleri için sezgileri yeterli olmuyor.
 3. Wikimedia vikilerinin nasıl işlediğini okuyucuların çok düşük bir yüzdesi anlıyor. Birçok okuyucu, okuduğu içeriğin gönüllüler tarafından yazılarak sıklıkla güncellendiğinin ve kendilerinin de katkıda bulunmalarının mümkün olduğunun farkında değil.
 4. Masaüstü arayüzü, uygulamalar ve mobil web seçeneklerimiz arasındaki deneyim konusundaki büyük farklar, okuyucuların ürünlerimizle bağlantı kurmasını güçleştiriyor. Wikimedia sitelerinde konsept açısından bir birlikten söz etmek mümkün değil.

Değişikliklerin yapılma usulü

İlkeler

İçeriğe dokunmayacağız. Herhangi bir işlevselliği kaldırmayacağız. Mevcut küçük araçlardan ilham alıyoruz. Tek adımda büyük değişiklikler yapmayacağız. Vector dışındaki diğer görünümlere dokunmayacağız.

 1. Yalnızca arayüz üzerinde çalışıyoruz. Biçem şablonları, sayfa içerik yapısı, harita desteği veya vikilerarası şablonlar konusunda hiçbir çalışma yürütülmüyor.
 2. Arayüz bileşenlerin taşınması mümkün, ancak hâlihazırda varsayılan olarak kullanılan dolaşım ögeleri ve diğer işlevsellikler değişmeden kalacak.
 3. Birçok vikiyi analiz ettik ve birçok yararlı küçük araç fark ettik. Bunlardan bazıları kesinlikle öne çıkarılmayı ve varsayılan deneyimin bir parçası olmayı hak ediyor.
 4. Değişikliklerimiz kolaylıkla fark edilebilir olsa da, kademeli bir değişim yaklaşımı benimsiyoruz ve okuyucular ile kullanıcıların aşina oldukları site hissini kaybetmesini istemiyoruz. Her özellikle ayrı olarak tartışılıyor, geliştiriliyor ve kullanıma sokuluyor.
 5. Vector dışındaki görünümler düzenlemelerin kapsamı dışında yer alıyor. Vector görünümü Eski Vector olarak sabitledik ve özelliklerimizi yeni varsayılan Vector görünümünün parçaları olarak kullanıma sokmaya başladık.

Kullanıma giriş planı ve zaman çizelgesi

Özelliklerimizi bireysel olarak deneyin, geribildirimde bulunun ve erken benimseyen vikilerimiz arasına katılın!

 1. İyileştirmelerimizi hem Vikipediler hem de kardeş projeleri barındıran ve çeşitlilik gösteren gönüllü "erken benimseyen" vikiler ile işbirliği içerisinde deneme niyetindeyiz.
 2. Hem geliştirme öncesi hem de geliştirme sonrasında, (A/B denemeleri, prototip geribildirim aşamaları vb. aracılığıyla) veri toplayacağız. Önemli ölçüde olumsuz sonuçlar durumunda değişikliklerimizi geri alacağız.
 3. İlk üç özellik (yeni başlık, daraltılabilir kenar çubuğu ve içerik genişliğinin sınırlanması) Temmuz 2020'de kullanıma sokuldu. 2020 sonuna kadar birkaç özellik daha geliştirmeyi umuyoruz.
 4. Our second large feature, an improved search widget, will be deployed to early adopter wikis in January, 2021
 5. İyileştirmelerimizin tüm vikilerde varsayılan hâle geleceği 2021 öncesinde bu değişiklikleri "erken benimseyen" vikilerin sayısını kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Erken benimseyen vikilerin (test vikileri) listesi

Eklenecek özellikler

Eksiksiz ve ayrıntılı bir ürün belirtimi oluşturmadık. Her özellik zaman içinde ve "ayrı olarak" oluşturulacak ve uygulamaya konacak. Oluşturulmuş olan özelliklerin düzenleme ve iyileştirme çalışmaları sürüyor. Kararlarımız; topluluğun geribildirimi, kullanıcı testleri ve elde edilen API verilerini temel alıyor.