Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri

From mediawiki.org
< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 62% complete.
Outdated translations are marked like this.

Mevcut varsayılan Wikimedia görünümün (Vector) dağıtılmasından bu yana 10 yıl geçti. Son on yılda arayüz, uzantılar, gadget'lar ve kullanıcı komut dosyalarıyla zenginleştirildi. Bunların çoğu görsel olarak veya çapraz wiki olarak koordine edilmedi. Aynı zamanda web tasarımı ile birlikte okuyucu ve editörlerin beklentileri de gelişti. Bu fikirlerden bazılarını almanın ve bunları düzenli ve tutarlı bir şekilde tüm wikilerde tüm kullanıcıların varsayılan deneyimine getirmenin zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Hedeflerimiz, Wikimedia vikilerini daha fazla yeni kullanıcı dostu hâline getirmek ve bir yandan mevcut kullanıcıların sağladığı yararı korurken diğer yandan da okuyucuların sağladığı yararı artırmak. Sitelerimize olan güvenin ve olumlu duyarlılığın arttığını ve sitelerimizin faydasını (arama ve dil değiştirme gibi ortak eylemlerin kullanımı) ölçüyoruz.

Şu anda çoğu vikide, yalnızca oturum açmış kullanıcılar bireysel olarak kaydolabilir. Seçilen wikilerde, değişikliklerimiz varsayılan olarak herkese dağıtılır ve oturum açmış kullanıcılar devre dışı bırakabilir. Geliştirmelerimiz Temmuz 2022'de tüm wikilerde varsayılan olana kadar, "erken benimseyen" wiki setini kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Güncellemeler

Kasım 2023: Visual changes, more deployments, and shifting focus

Before (?vectorzebradesign=0)
After (?vectorzebradesign=1)

New styling inspired by Zebra prototype

As part of Zebra #9 prototype, which we wrote about in the last two updates, we introduced two kinds of visual changes: color-based area separation, and other CSS modifications. As we reported previously, the A/B test didn't prove that the color-based separation was an improvement. We focused on the other CSS modifications instead, and we're implementing these changes now. To preview the difference, you may use URL parameters: ?vectorzebradesign=0 (without the changes) and ?vectorzebradesign=1 (with the changes). The changes are:

 • Dropdown menus (the sidebar, table of contents, user menu, and tools menu when not pinned) have a lighter outline and drop-shadow.
 • The "kenar çubuğuna taşı"/ "gizle" buttons in the dropdown menus have a gray background instead of the square brackets.
 • The main menu no longer has a gray background when it is placed in the side column (when it's pinned). Instead, all menus have the same appearance when placed in the side columns.
 • The left and right columns have equal width.
 • Due to the change above, the content width gets slightly narrower when menus are pinned in both columns.
 • The gap between the table of contents and content area is smaller.

In mid-November, we shipped these changes to the following Wikipedias: French, Catalan, Hebrew, Polish. We are planning on introducing these changes across all the wikis within 2-3 weeks. These will enable future modifications, like the Accessibility for reading menu.

Continuing deployments of the Vector 2022 skin

A video about Vector 2022

Since our last update, we have changed the default skin on a few Wikipedias: Dutch, Hindi, Hungarian, Norwegian (bokmål), and Swedish. We have also released a short video about the skin. In addition, after receiving all logos from our Design team, we were also ready to continue the wide-scale deployments on sister projects.

 • The Vector 2022 skin is now the default on all non-English Wikibooks, Wikinews, Wikiquotes, Wikiversity, as well as on Meta-Wiki.
 • We are continuing conversations and scheduling deployments to the remainder of sister projects, beginning with non-English Wikisource, Wiktionary, and Wikivoyage.

Some of these projects may need adjustments, like default settings for limited/full-width at namespaces unique to Wikisource. Gadgets or user scripts may need to be updated, too. We gladly make fixes or assist in making them, depending on whether changes need to be made in the skin itself or a community-controlled code. Reach out to us on the Desktop Improvements talk page or write directly to SGrabarczuk (WMF) if you have any questions or requests for further changes.

Focusing on further desktop and mobile readability improvements

The team has shifted focus onto the Accessibility for reading project. We will work on improvements in typography and introduce dark mode to the Vector 2022 and Minerva skins. Please visit the project page for more details and information on how to get involved.

Eylül 2023: Results from the Content separation (Zebra #9) A/B test

In June 2023, we ran an experiment which compared different content separation layouts of the interface.

This prototype shows the tested design; we're calling it "Zebra". The goal was to improve readability and focus on the content of the page. The experiment tested the prototype design and compared it to the current all-white Vector 2022 design. The results of the experiment showed:

 1. A 3% increase in pageviews per session in the treatment group attributed to Zebra
 2. A 3.4% decrease in edits per session in the treatment group attributed to Zebra
 3. A 17% decrease in the click rate of the table of contents
 4. An 87% increase in the page tool pins per session

After reviewing the settings of our test, we did not find any issues that would result in data inconsistencies. Next, we studied other factors which might affect the results of the test. We noticed that a significant amount of the decrease in edits and pageviews came from screen sizes narrower than 1200 px. We combined these results with the results of our user tests.

These did not indicate significant differences in readability between the test and control designs.

Our conclusion was that the prototype did not, in its tested form, improve readability and could negatively affect edits.

We decided not to proceed with the deployment of this prototype in its tested form. Instead, we plan to improve readability and focus on the content through the following:

 1. Introducing changes to the typography, focused on improving readability and content comprehension. This is the goal of the new project, Accessibility for reading
 2. Introducing improvements to Zebra, optimizing for narrower screens, and repeating the tests.

Amacımız nedir?

Bir gardırop düşünün

Şu anda arayüz…

…beklentileri karşılamıyor.…sezgisel değil ve karışık.…işin topluluk yönünü vurgulamıyor.…mobil sürümle tutarsız.

 1. Masaüstü arayüzü, modern web platformlarının yarattığı beklentilere uymuyor. Kafa karıştırıyor ve kopuk görünüyor. Dolaşım ve arayüz bağlantıları da gelişigüzel düzenlenmiş durumda.
 2. Kullanıcıların bulmak için geldikleri şeylere odaklanmasını güçleştiren bir dağınıklık söz konusu. Bu, okuyucuların içeriğe odaklanmasını zorlaştırıyor. Sezgisel olarak diller arasında geçiş yapmaları, içerik aramaları ve okuma ayarlarını yapmaları mümkün olmuyor. Yeni kullanıcıların hesap ayarlarını yapmaları, düzenleme ekranını açmaları ve bakım ile yönetim işlemleri için madde dışındaki sayfaları kullanmayı öğrenmeleri için sezgileri yeterli olmuyor.
 3. Wikimedia vikilerinin nasıl işlediğini okuyucuların çok düşük bir yüzdesi anlıyor. Birçok okuyucu, okuduğu içeriğin gönüllüler tarafından yazılarak sıklıkla güncellendiğinin ve kendilerinin de katkıda bulunmalarının mümkün olduğunun farkında değil.
 4. Masaüstü arayüzü, uygulamalar ve mobil web seçeneklerimiz arasındaki deneyim konusundaki büyük farklar, okuyucuların ürünlerimizle bağlantı kurmasını güçleştiriyor. Wikimedia sitelerinde konsept açısından bir birlikten söz etmek mümkün değil.

Değişiklikler nasıl yapılır

İlkeler

İçeriğe dokunmayız. Herhangi bir işlevselliği kaldırmayız. Vector dışındaki diğer görünümlere dokunmayız. Mevcut küçük araçlardan ilham alıyoruz. Tek adımda büyük değişiklikler yapmayız.

 1. Yalnızca arayüz üzerinde çalışıyoruz. Biçem şablonları, sayfa içerik yapısı, harita desteği veya vikilerarası şablonlar konusunda hiçbir çalışma yürütülmüyor.
 2. Vector dışındaki görünümler düzenlemelerin kapsamı dışında yer alıyor. Vector görünümü Eski Vector olarak sabitledik ve özelliklerimizi yeni varsayılan Vector görünümünün parçaları olarak kullanıma sokmaya başladık.
 3. Değişikliklerimiz kolaylıkla fark edilebilir olsa da, kademeli bir değişim yaklaşımı benimsiyoruz ve okuyucular ile kullanıcıların aşina oldukları site hissini kaybetmesini istemiyoruz. Her özellikle ayrı olarak tartışılıyor, geliştiriliyor ve kullanıma sokuluyor.
 4. İyileştirmelerimizi hem Vikipediler hem de kardeş projeleri barındıran ve çeşitlilik gösteren gönüllü "erken benimseyen" vikiler ile işbirliği içerisinde deneme niyetindeyiz.
 5. Hem geliştirmeden önce hem de dağıtımdan sonra veri topluyoruz (A/Btesti, prototip geri bildirim turları vb. aracılığıyla). Önemli ölçüde olumsuz sonuçların olması durumunda, değişikliklerimizi geri alacağız.
 6. Birçok vikiyi analiz ettik ve birçok yararlı küçük araç fark ettik. Bunlardan bazıları kesinlikle öne çıkarılmayı ve varsayılan deneyimin bir parçası olmayı hak ediyor.
 7. Arayüz bileşenlerin taşınması mümkün, ancak hâlihazırda varsayılan olarak kullanılan dolaşım ögeleri ve diğer işlevsellikler değişmeden kalacak.


Kullanıma giriş planı ve zaman çizelgesi

Ağustos/Eylül 2022'de geliştirmelerimizin tüm vikilerde varsayılan olmasını istiyoruz.

The timeline

Erken benimseyen vikilerin (test vikileri) listesi 

İlk viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ※ ile işaretlenmiş):

İkinci viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde † olarak işaretlenmiş)

Üçüncü viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ‡ olarak işaretlenmiş)

Dördüncü viki grubu (yukarıdaki zaman çizelgesinde § olarak işaretlenmiştir):

İlk küçük viki grubu 

Katılın ve İletişime Geçin

 • Çevir: İlgili sayfaları çevirmemize yardımcı olun:
Öncelikli çeviriler 

İLK 3

 1. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri
 2. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Sıkça sorulan sorular
 3. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Özellikler

Diğer öncelikli çeviriler

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 4. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Güncellemeler
 5. Reading/Web/Desktop Improvements/Repository#posts
 6. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement

Tüm çevirilere doğrudan bağlantı

Eklenecek özellikler