Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri

From mediawiki.org
< Reading‎ | Web
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎svenska • ‎vèneto • ‎čeština • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎বাংলা • ‎ไทย • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Şu anda varsayılan olan Wikimedia görünümünün (Vector) kullanılmaya başlanmasından bu yana 10 yıl geçti. Bu süreçte arayüz eklentiler, küçük araçlar ve kullanıcı betikleriyle zenginleştirildi. Bunların çoğunluğu görsel olarak ya da farklı vikiler arasında koordinasyona tabi tutulmadı. Diğer yandan web tasarımı ile okuyucu ve kullanıcıların beklentileri de gelişim gösterdi. Bu fikirlerden bazılarını alıp bunları tüm vikilerde tüm kullanıcıların varsayılan deneyimi hâline dönüştürmenin ve bunu organize ve tutarlı bir biçimde yapmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki birkaç çeyrekte, okuyucu web ekibi, araştırmalara ve mevcut araçlara dayalı olarak masaüstü deneyimini araştıracak ve geliştirecek.

Hedeflerimiz, Wikimedia vikilerini daha fazla yeni kullanıcı dostu hâline getirmek ve bir yandan mevcut kullanıcıların sağladığı yararı korurken diğer yandan da okuyucuların sağladığı yararı artırmak. Sitelerimize olan güvenin ve olumlu duyarlılığın arttığını ve sitelerimizin faydasını (arama ve dil değiştirme gibi ortak eylemlerin kullanımı) ölçüyoruz.

Şu anda, çoğu vikide, yalnızca oturum açmış kullanıcılar bireysel olarak kaydolabilir. Seçilen vikilerde, değişikliklerimiz varsayılan olarak herkes için dağıtılır ve oturum açmış kullanıcılar vazgeçebilir. İyileştirmelerimiz 2021'de tüm vikilerde varsayılan hâle gelene kadar erken benimseyen viki setini kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Güncellemeler

Mart 2021: New search widget live on pilot wikis, A/B test in progress for logged-in users

We are happy to announce that our new search widget is now available on all of our current pilot wikis by default. The new search functionality optimizes the search experience by providing context on search results, such as images and descriptions, making it easier to find the correct results.

We are also performing an A/B test on pilot wikis, for logged-in users only. The A/B test provides the new widget for 50% of logged-in users and compares it to the old search for the remaining 50%. The results of the test will allow us to measure the success of the feature and to identify areas for improvement and iteration. The test will run for 2 weeks, after which, we will analyze and publish the results.

Ocak 2021: New search widget and other general updates

Over the past few months, we have been working on the new search widget, which will optimize the current experience by providing context, such as images and descriptions, for searches. While we have experienced some delays with this deployment, we are currently scheduled to deploy some time in February.

We have also begun reviewing some of the data on the Desktop Improvements project as a whole, as well as on individual features. We have published a report on the usage of the collapsible sidebar. According to the data, logged-out users are more likely to keep the sidebar collapsed than logged-in users. These results gave us confidence that our eventual default will be keeping the sidebar open for logged-in users and closed for logged-out users.

In addition, we also have begun looking at the rates at which logged-in users are opting out of the desktop improvements on our pilot wikis. The average opt-out rates for all logged-in users were between 1.78% on euwiki and 4.09% on hewiki. For active editors, the range was between 5% and 14%. We will be looking at this data in more detail in the weeks to come.

Finally, we wanted to give a quick timeline of the next few months:

 • February 2021 - new search widget deployed to pilot wikis. The pilot wiki list will expand to include Portuguese Wikipedia, Turkish Wikipedia, Korean Wikipedia, Serbian Wikipedia, and German Wikivoyage.
 • February 2021 - Second round of prototypes for logged in users. We will be running a second round of prototypes for the sticky header and user menu with logged-in users over the month of February. We encourage everyone to review these and give us feedback!
 • March 2021 - We are currently focused on improving our language switching capabilities. We plan on deploying the new functionality this March to our pilot wikis.

September 2020: New location of search bar now available on all wikis

We have deployed the new location of the search functionality to all projects. The new location is available by default for anonymous users on our early adopter wikis, and by preference for all other users.

We are also performing an A/B test of the new location with logged-in users on our early adopter wikis. 50% of logged-in users are seeing the new experience, while the other 50% are seeing the old experience. This test will last two weeks. Our hypothesis is that the group with the new experience will search more frequently. Results will be available in approximately one month.


Amacımız nedir?

Bir gardırop düşünün

Şu anda arayüz…

…beklentileri karşılamıyor. …sezgisel değil ve karışık. …işin topluluk yönünü vurgulamıyor. …mobil sürümle tutarsız.

 1. Masaüstü arayüzü, modern web platformlarının yarattığı beklentilere uymuyor. Kafa karıştırıyor ve kopuk görünüyor. Dolaşım ve arayüz bağlantıları da gelişigüzel düzenlenmiş durumda.
 2. Kullanıcıların bulmak için geldikleri şeylere odaklanmasını güçleştiren bir dağınıklık söz konusu. Bu, okuyucuların içeriğe odaklanmasını zorlaştırıyor. Sezgisel olarak diller arasında geçiş yapmaları, içerik aramaları ve okuma ayarlarını yapmaları mümkün olmuyor. Yeni kullanıcıların hesap ayarlarını yapmaları, düzenleme ekranını açmaları ve bakım ile yönetim işlemleri için madde dışındaki sayfaları kullanmayı öğrenmeleri için sezgileri yeterli olmuyor.
 3. Wikimedia vikilerinin nasıl işlediğini okuyucuların çok düşük bir yüzdesi anlıyor. Birçok okuyucu, okuduğu içeriğin gönüllüler tarafından yazılarak sıklıkla güncellendiğinin ve kendilerinin de katkıda bulunmalarının mümkün olduğunun farkında değil.
 4. Masaüstü arayüzü, uygulamalar ve mobil web seçeneklerimiz arasındaki deneyim konusundaki büyük farklar, okuyucuların ürünlerimizle bağlantı kurmasını güçleştiriyor. Wikimedia sitelerinde konsept açısından bir birlikten söz etmek mümkün değil.

Değişiklikler nasıl yapılır

İlkeler

İçeriğe dokunmayız. Herhangi bir işlevselliği kaldırmayız. Mevcut küçük araçlardan ilham alıyoruz. Tek adımda büyük değişiklikler yapmayız. Vector dışındaki diğer görünümlere dokunmayız.

 1. Yalnızca arayüz üzerinde çalışıyoruz. Biçem şablonları, sayfa içerik yapısı, harita desteği veya vikilerarası şablonlar konusunda hiçbir çalışma yürütülmüyor.
 2. Arayüz bileşenlerin taşınması mümkün, ancak hâlihazırda varsayılan olarak kullanılan dolaşım ögeleri ve diğer işlevsellikler değişmeden kalacak.
 3. Birçok vikiyi analiz ettik ve birçok yararlı küçük araç fark ettik. Bunlardan bazıları kesinlikle öne çıkarılmayı ve varsayılan deneyimin bir parçası olmayı hak ediyor.
 4. Değişikliklerimiz kolaylıkla fark edilebilir olsa da, kademeli bir değişim yaklaşımı benimsiyoruz ve okuyucular ile kullanıcıların aşina oldukları site hissini kaybetmesini istemiyoruz. Her özellikle ayrı olarak tartışılıyor, geliştiriliyor ve kullanıma sokuluyor.
 5. Vector dışındaki görünümler düzenlemelerin kapsamı dışında yer alıyor. Vector görünümü Eski Vector olarak sabitledik ve özelliklerimizi yeni varsayılan Vector görünümünün parçaları olarak kullanıma sokmaya başladık.

Kullanıma giriş planı ve zaman çizelgesi

Özelliklerimizi bireysel olarak deneyin, geribildirimde bulunun ve erken benimseyen vikilerimiz arasına katılın!

 1. İyileştirmelerimizi hem Vikipediler hem de kardeş projeleri barındıran ve çeşitlilik gösteren gönüllü "erken benimseyen" vikiler ile işbirliği içerisinde deneme niyetindeyiz.
 2. Hem geliştirmeden önce hem de dağıtımdan sonra veri topluyoruz (A/Btesti, prototip geri bildirim turları vb. aracılığıyla). Önemli ölçüde olumsuz sonuçların olması durumunda, değişikliklerimizi geri alacağız.
 3. İlk üç özellik (yeni başlık, daraltılabilir kenar çubuğu ve içerik genişliğinin sınırlanması) Temmuz 2020'de kullanıma sokuldu.
 4. İkinci büyük özelliğimiz, iyilşetirilmiş bir arama widget'ı erken benimseyen vikilere Şubat 2021'de yerleştirilecektir.
 5. İyileştirmelerimizin tüm vikilerde varsayılan hâle geleceği 2021 öncesinde bu değişiklikleri "erken benimseyen" vikilerin sayısını kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Erken benimseyen vikilerin (test vikileri) listesi

İlk viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇ ile işaretlenmiş):

İkinci viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇◇ olarak işaretlenmiş)

Eklenecek özellikler

Eksiksiz, ayrıntılı bir ürün spesifikasyonu oluşturmadık. Her özellik zaman içinde ayrı ayrı oluşturulur ve uygulanır. Kararlarımız; topluluğun geribildirimi, kullanıcı testleri ve elde edilen API verilerini temel alıyor.