Czytanie/Sieć/Ulepszenia interfejsu

From mediawiki.org
< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 64% complete.
Outdated translations are marked like this.

Aktualna domyślna skórka wiki Wikimediów (Wektor) została wdrożona w 2010 roku. W ostatnim dziesięcioleciu interfejs został wzbogacony poprzez rozszerzenia, gadżety oraz skrypty użytkowników. Większość z nich nie było koordynowane pod kątem wizualnym i dostępności na wielu wiki. Przez ten czas sposób projektowania stron internetowych oraz oczekiwania czytelników i redaktorów ewoluowały. Uważamy, że nadszedł czas, aby niektóre pomysły zostały wdrożone do domyślnego działania strony dla wszystkich użytkowników, na wszystkich wiki, w sposób spójny i zorganizowany.

Naszymi celami jest sprawienie, by wiki Wikimediów były przyjaźniejsze, zwiększenie użyteczności dla czytelników i utrzymanie jej dla już działających edytorów. Mierzymy poziom pozytywnych odbioru i zachowań oraz użyteczności naszych stron (na przykład poziom tak powszechnych działań, jak wyszukiwanie czy zmiana wersji językowej).

Obecnie na większości wiki tylko zarejestrowani użytkownicy mogą włączać nasze zmiany wyłącznie dla samych siebie. Na niektórych wiki nasze zmiany są włączone dla wszystkich domyślnie, a zarejestrowani użytkownicy mogą je sobie wyłączyć. Zwiększamy liczbę wiki, gdzie Wektor 2022 jest domyślny, a docelowo ma być domyślny na wszystkich wiki.

Aktualizacje

wrzesień 2023: Results from the Content separation (Zebra #9) A/B test

In June 2023, we ran an experiment which compared different content separation layouts of the interface.

This prototype shows the tested design; we're calling it "Zebra". The goal was to improve readability and focus on the content of the page. The experiment tested the prototype design and compared it to the current all-white Vector 2022 design. The results of the experiment showed:

 1. A 3% increase in pageviews per session in the treatment group attributed to Zebra
 2. A 3.4% decrease in edits per session in the treatment group attributed to Zebra
 3. A 17% decrease in the click rate of the table of contents
 4. An 87% increase in the page tool pins per session

After reviewing the settings of our test, we did not find any issues that would result in data inconsistencies. Next, we studied other factors which might affect the results of the test. We noticed that a significant amount of the decrease in edits and pageviews came from screen sizes narrower than 1200 px. We combined these results with the results of our user tests.

These did not indicate significant differences in readability between the test and control designs.

Our conclusion was that the prototype did not, in its tested form, improve readability and could negatively affect edits.

We decided not to proceed with the deployment of this prototype in its tested form. Instead, we plan to improve readability and focus on the content through the following:

 1. Introducing changes to the typography, focused on improving readability and content comprehension. This is the goal of the new project, Accessibility for reading
 2. Introducing improvements to Zebra, optimizing for narrower screens, and repeating the tests.

maj 2023: Kontynuacja prac nad Vector 2022 i plany na nowy rok budżetowy

Ostatnio kontynuowaliśmy wdrożenia na wiki i przeprowadzaliśmy eksperymenty w celu dalszych ulepszeń. Wykonaliśmy również pewne prace nad planami przyszłych projektów.

 • Wdrożenia. Vector 2022 jest teraz domyślną skórką na polskiej i hiszpańskiej Wikipedii oraz francuskim Wikinews. Dyskutujemy również z chińską społecznością Wikipedii. Specjalne podziękowania dla wszystkich, którzy pomagają nam i edytorom lepiej zrozumieć dyskusje, znajdować i rozwiązywać błędy oraz wyjaśniać decyzje. Jeśli społeczność twojej wiki chciałaby, aby nasza skórka stała się domyślną, skontaktuj się z nami!
 • Eksperyment: wskaźnik przełączania. Rozpoczęliśmy eksperyment, który wprowadza dymek wskazujący na przełącznik widoku stałej szerokości. Ma to na celu zapewnienie, że czytelnicy są świadomi lokalizacji przełącznika i są w stanie przełączać się między pełną a stałą szerokością. (T335307)
 • Test A/B dotyczący oddzielenia treści (Zebra #9). Przeprowadzimy eksperyment porównujący różne układy oddzielenia treści od interfejsu (w oparciu o ten prototyp). Eksperyment zostanie przeprowadzony w maju na grupie 10 dużych i średnich Wikipedii. Po zakończeniu eksperymentu przeanalizujemy dane i będziemy kontynuować proces wyboru najlepszego układu strony. Tutaj przeczytasz więcej o teście na wiki. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą dokumentacją dotyczącą poprzedniego eksperymentu z testami użytkowników. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy skomentowali ten temat na naszej stronie dyskusji projektu, na innych wiki lub podczas spotkań online z nami! (T333180, T335972)
 • Plany na przyszłość. W kolejnym roku budżetowym Fundacji będziemy pracować nad nowymi projektami. Zapraszamy do zapoznania się z projektem planu rocznego Fundacji, sekcja Infrastruktura, część: Wiki Experiences. Przeczytaj również bardziej szczegółowy opis "WE2: Reading and media experience". Jest to część, na której skupi się nasz zespół. Jako przykłady możliwych projektów wymieniono między innymi tryb ciemny i listy artykułów do przeczytania. Chętnie przeczytamy wasze komentarze na stronach dyskusji podlinkowanych stron Meta-Wiki. Komentujcie w dowolnym języku! Termin konsultacji to 19 maja.

Jaki jest nasz cel?

Wyobraź sobie garderobę

Aktualnie, interfejs…

…nie spełnia oczekiwań.…jest zagracony i nieintuicyjny.…nie wyróżnia strony społeczności.…nie jest zgodny z wersją mobilną.

 1. Interfejs desktopowy nie spełnia oczekiwań stworzonych przez nowoczesne platformy sieciowe. Jest dezorientujący i niespójny. Nawigacja i linki interfejsu są chaotyczne.
 2. Obecnie panuje nieład, który rozprasza użytkowników od tego, po co przyszli. Czytelnikom jest trudno skupić się na treści. Intuicyjne zmiana języków, wyszukiwanie treści czy dostosowanie ustawień czytania są dla nich niemożliwe. Nowi użytkownicy nie mogą użyć intuicji przy zakładaniu konta, otwieraniu edytora czy uczeniu się, jak używać stron niebędących artykułami w celach moderacyjnych.
 3. Bardzo mały procent czytelników rozumie, jak funkcjonują wiki Wikimediów. Wielu z nich nie jest świadomych, że treści, które czytają, są przez wolontariuszy tworzone i często zmieniane, ani że sami czytelnicy także mogą edytować.
 4. Duża różnica między wrażeniami przy używaniu interfejsu komputerowego, aplikacji mobilnych i przeglądarek mobilnych utrudnia czytelnikom powiązanie ze sobą stron widzianych w różny sposób. Nie ma wizji wspólnej dla wszystkich stron Wikimediów.

Jak zmiany zostaną wprowadzone

Zasady

Nie zmieniamy treści. Nie usuwamy żadnej funkcji. Nie zmieniamy innych skórek niż Vector. Inspirujemy się funkcjonującymi gadżetami. Nie robimy dużych zmian naraz.

 1. Pracujemy tylko nad interfejsem. Nie będziemy zajmowali się wyglądem szablonów, strukturą treści stron, mapami czy globalnymi szablonami.
 2. Skórki inne niż Vector są poza naszym zainteresowaniem. Zatrzymaliśmy Vectora, nazwaliśmy go Legacy Vector i zaczęliśmy wprowadzać zmiany jako składniki nowego wyglądu Vectora.
 3. Mimo że nasze zmiany łatwo zauważyć, podchodzimy do nich ewolucyjnie i chcemy, żeby, z perspektyw czytelników i edytorów, zachowanie strony było takie samo. Każda zmiana jest omawiana, rozwijana i wdrażana osobno.
 4. Chcemy, żeby nasze poprawki były testowane we współpracy z różnorodnym gronem wolontariacko zgłaszających się społeczności, zarówno Wikipedii, jak i projektów siostrzanych.
 5. Zarówno przed, jak i po wprowadzeniu zmian, zbieramy dane (poprzez testy A/B, rundy zbierania opinii o prototypach, itd.). W razie zdecydowanie negatywnych rezultatów cofniemy nasze zmiany.
 6. Przeanalizowaliśmy wiele wiki i zauważyliśmy wiele użytecznych gadżetów. Niektóre z nich z pewnością zasługują na wydobycie na poziom domyślny dla wszystkich.
 7. Elementy interfejsu mogą być przemieszczane, ale wszystkie elementy nawigacyjne i inne dotychczas dostępne funkcje pozostaną dostępne.


Plan wdrożenia i oś czasu

Skórka jest już gotowa, więc może stać się domyślna na dowolnej wiki.

The timeline

Lista wcześnie używających wiki (wiki testowych) 

Pierwsza grupa wiki (zaznaczona jako ※ na powyższej osi czasu):

Druga grupa wiki (zaznaczona jako † na powyższej osi czasu):

Trzecia grupa wiki (zaznaczona jako ‡ na powyższej osi czasu):

Czwarta grupa wiki (zaznaczona jako § na powyższej osi czasu):

Pierwsza grupa małych wiki (zaznaczona jako ¶ na powyższej osi czasu): 

Zaangażuj się, kontakt

 • Przetłumacz: pomóż nam, tłumacząc powiązane strony:
Najważniejsze strony do przetłumaczenia 

Trzy najważniejsze

 1. Czytanie/Sieć/Ulepszenia interfejsu
 2. Czytanie/Sieć/Ulepszenia interfejsu/Często zadawane pytania
 3. Czytanie/Sieć/Ulepszenia interfejsu/Funkcje

Inne ważne strony do przetłumaczenia

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 4. Czytanie/Sieć/Ulepszenia interfejsu/Aktualizacje
 5. Reading/Web/Desktop Improvements/Repository#posts
 6. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement

Bezpośredni link do materiałów

Jakie funkcje zostaną dodane

Każdy element był opracowywany i wdrażany osobno, z biegiem czasu. Podejmujemy decyzje na podstawie opinii społeczności, testów użytkowników i danych ściągniętych przez API.