Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 100% complete.

Mevcut varsayılan Wikimedia görünümün (Vector) dağıtılmasından bu yana 10 yıl geçti. Son on yılda arayüz, uzantılar, gadget'lar ve kullanıcı komut dosyalarıyla zenginleştirildi. Bunların çoğu görsel olarak veya çapraz wiki olarak koordine edilmedi. Aynı zamanda web tasarımı ile birlikte okuyucu ve editörlerin beklentileri de gelişti. Bu fikirlerden bazılarını almanın ve bunları düzenli ve tutarlı bir şekilde tüm wikilerde tüm kullanıcıların varsayılan deneyimine getirmenin zamanının geldiğini düşünüyoruz.


Hedeflerimiz, Wikimedia vikilerini daha fazla yeni kullanıcı dostu hâline getirmek ve bir yandan mevcut kullanıcıların sağladığı yararı korurken diğer yandan da okuyucuların sağladığı yararı artırmak. Sitelerimize olan güvenin ve olumlu duyarlılığın arttığını ve sitelerimizin faydasını (arama ve dil değiştirme gibi ortak eylemlerin kullanımı) ölçüyoruz.

Şu anda çoğu vikide, yalnızca oturum açmış kullanıcılar bireysel olarak kaydolabilir. Seçilen wikilerde, değişikliklerimiz varsayılan olarak herkese dağıtılır ve oturum açmış kullanıcılar devre dışı bırakabilir. Geliştirmelerimiz Temmuz 2022'de tüm wikilerde varsayılan olana kadar, "erken benimseyen" wiki setini kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Güncellemeler

Ağustos 2022: Wikimania, görsel iyileştirmeler ve daha fazla değişiklik

Wikimania 2022 sunumumuza ait slaytlar

Özelliklerde yapısal değişiklikler yapıldıktan sonra Vector 2022'nin geliştirmesini tamamlıyoruz. Özellikle:

 • görsel iyileştirmeler üzerinde çalışıyoruz. We will be changing the styles, link colors, font size, content area width, and more. This is based on the results of the feedback we received from our last round of prototype testing.
 • We are releasing updates to the table of contents (ToC) based on the feedback we've received from communities. These updates will make the ToC easier to use on smaller and larger screens. There will be more customization than before. Over the next few weeks, you will see the following changes:
  • The table of contents will be collapsible at all screen sizes
  • Once collapsed, the ToC will be available at the top of the page, next to the article title, as well as in the sticky header
 • The Editing team, whose focus is currently on improving talk pages, has added an "add topic" button to the sticky header on talk pages. This will make it easier to start a new topic on a talk page from any part of the page, without having to scroll to the very top. See their project page for more information on this change and the project overall.

We have also continued discussions on how to make Vector 2022 the default for more communities. Your feedback is helping us make the skin better. We appreciate that. Let's meet again! On Saturday August 13, we are having a session at Wikimania, and a separate meeting for questions and answers right after that.

Temmuz 2022: Page title/tabs switch

Page title & tabs switch - ca.png

We are deploying one of our latest updates. The page title will be displayed above the tabs such as Discussion, Read, Edit, View history, or More.

With this change, we are improving two things. First, we are making it clear that the items in the tabs are related to the the page that's being viewed. It's becoming apparent when we put the page title first. This change also makes switching languages easier. It moved the language button into an even more prominent position at the top of the page. Learn more on Phabricator.

We have been introducing this change in small steps. Since the last days of June, it's been available to all users opted into the Vector 2022 skin, and some early adopter wikis. During the week of July 4, the change will become visible on all the early adopter wikis.

In addition to that, our next office hours will be on July 26 instead of July 12. This will allow us to prepare the communication about making Vector 2022 the default across more wikis. We are also working on better language support for office hours in the future. More information on this coming soon!

Nisan 2022: İçindekiler

Yeni içerik tablosu'nu devreye aldık. Bir sayfanın içeriğinin bağlamını elde etmeyi ve en üste kaydırmaya gerek kalmadan sayfada gezinmeyi kolaylaştırır.

Şu anda üç kullanıcı grubu tarafından kullanılabilir. İlk olarak, Vector 2022 kullanan ve pilot wikilerimizde olan herkes. İkinci ve üçüncü - oturum açmış İbranice ve Baskça Vikipedi kullanıcılarının %50'si. Önümüzdeki hafta, pilot wikilerimizin geri kalanında içindekiler tablosunu A/B testi yapacağız. Sayfanın en üstüne kaydırma ihtiyacında bir azalma olup olmadığını kontrol etmek istiyoruz.

Tüm bunlardan önce, hem okuyucular hem de editörler ile bir dizi prototip testleri hazırladık. Geri bildirime dayalı olarak özellik üzerinde nasıl çalıştığımız hakkında daha fazla bilgi için lütfen proje sayfasına bakın.

Şimdi, ikinci paragrafta belirtilen kullanıcılardan gelen geri bildirimlere dayanarak özellik üzerinde çalışıyoruz. Özellikler:

 • Daha dar ekranlarda ToC. ToC'nin şu anda gizlendiği eşiği 1000 piksele çıkardık. (Daha fazla bağlam için T306904 konusuna bakın). Bu, daha dar ekranlarda okumayı daha rahat hale getirmek içindi. Bu geçici bir düzeltme olsa da. En iyi çözümle ilgili konuşma T306660'da devam edecek. Nisan sonu/Mayıs başına kadar, burada sunulan seçenekleri tercih etme konusunda net adımlar atmayı umuyoruz.
 • 1000px - 1200px arasındaki ekranların kenar boşluklarını azaltmak için çalışmalara başlıyoruz. Bu, içindekiler tablosunu küçültecek ve metin için daha fazla alan yaratacaktır. Bunu T307004 içinde takip edeceğiz ve muhtemelen uygulamayı birkaç gün içinde hazır hale getireceğiz.

Amacımız nedir?

Bir gardırop düşünün

Şu anda arayüz…

…beklentileri karşılamıyor. …sezgisel değil ve karışık. …işin topluluk yönünü vurgulamıyor. …mobil sürümle tutarsız.

 1. Masaüstü arayüzü, modern web platformlarının yarattığı beklentilere uymuyor. Kafa karıştırıyor ve kopuk görünüyor. Dolaşım ve arayüz bağlantıları da gelişigüzel düzenlenmiş durumda.
 2. Kullanıcıların bulmak için geldikleri şeylere odaklanmasını güçleştiren bir dağınıklık söz konusu. Bu, okuyucuların içeriğe odaklanmasını zorlaştırıyor. Sezgisel olarak diller arasında geçiş yapmaları, içerik aramaları ve okuma ayarlarını yapmaları mümkün olmuyor. Yeni kullanıcıların hesap ayarlarını yapmaları, düzenleme ekranını açmaları ve bakım ile yönetim işlemleri için madde dışındaki sayfaları kullanmayı öğrenmeleri için sezgileri yeterli olmuyor.
 3. Wikimedia vikilerinin nasıl işlediğini okuyucuların çok düşük bir yüzdesi anlıyor. Birçok okuyucu, okuduğu içeriğin gönüllüler tarafından yazılarak sıklıkla güncellendiğinin ve kendilerinin de katkıda bulunmalarının mümkün olduğunun farkında değil.
 4. Masaüstü arayüzü, uygulamalar ve mobil web seçeneklerimiz arasındaki deneyim konusundaki büyük farklar, okuyucuların ürünlerimizle bağlantı kurmasını güçleştiriyor. Wikimedia sitelerinde konsept açısından bir birlikten söz etmek mümkün değil.

Değişiklikler nasıl yapılır

İlkeler

İçeriğe dokunmayız. Herhangi bir işlevselliği kaldırmayız. Vector dışındaki diğer görünümlere dokunmayız. Mevcut küçük araçlardan ilham alıyoruz. Tek adımda büyük değişiklikler yapmayız.

 1. Yalnızca arayüz üzerinde çalışıyoruz. Biçem şablonları, sayfa içerik yapısı, harita desteği veya vikilerarası şablonlar konusunda hiçbir çalışma yürütülmüyor.
 2. Değişikliklerimiz kolaylıkla fark edilebilir olsa da, kademeli bir değişim yaklaşımı benimsiyoruz ve okuyucular ile kullanıcıların aşina oldukları site hissini kaybetmesini istemiyoruz. Her özellikle ayrı olarak tartışılıyor, geliştiriliyor ve kullanıma sokuluyor.
 3. Arayüz bileşenlerin taşınması mümkün, ancak hâlihazırda varsayılan olarak kullanılan dolaşım ögeleri ve diğer işlevsellikler değişmeden kalacak.
 4. Vector dışındaki görünümler düzenlemelerin kapsamı dışında yer alıyor. Vector görünümü Eski Vector olarak sabitledik ve özelliklerimizi yeni varsayılan Vector görünümünün parçaları olarak kullanıma sokmaya başladık.
 5. Birçok vikiyi analiz ettik ve birçok yararlı küçük araç fark ettik. Bunlardan bazıları kesinlikle öne çıkarılmayı ve varsayılan deneyimin bir parçası olmayı hak ediyor.
 6. Hem geliştirmeden önce hem de dağıtımdan sonra veri topluyoruz (A/Btesti, prototip geri bildirim turları vb. aracılığıyla). Önemli ölçüde olumsuz sonuçların olması durumunda, değişikliklerimizi geri alacağız.
 7. İyileştirmelerimizi hem Vikipediler hem de kardeş projeleri barındıran ve çeşitlilik gösteren gönüllü "erken benimseyen" vikiler ile işbirliği içerisinde deneme niyetindeyiz.


Kullanıma giriş planı ve zaman çizelgesi

Ağustos/Eylül 2022'de geliştirmelerimizin tüm vikilerde varsayılan olmasını istiyoruz.

Proposed timeline of deployment-related events
Engineering Community relations
July 2022 Grid deployment Process conversations,
deployment conversations
Visual refinements
Meetings with communities
August 2022
Deployment conversations Wikimania workshop
Bug fixing Meetings with communities
Deployments
on all wikis in batches
September 2022

Erken benimseyen vikilerin (test vikileri) listesi 

İlk viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇ ile işaretlenmiş):

İkinci viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇◇ olarak işaretlenmiş)

Üçüncü viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇◇◇ olarak işaretlenmiş)

Dördüncü wiki grubu (yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇◇◇◇ olarak işaretlenmiştir):


Katılın ve İletişime Geçin

 • Çevir: İlgili sayfaları çevirmemize yardımcı olun:
Öncelikli çeviriler 

İLK 3

 1. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri
 2. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Sıkça sorulan sorular
 3. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Özellikler

Diğer öncelikli çeviriler

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 4. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 5. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Güncellemeler
 6. Reading/Web/Desktop Improvements/Repository#posts

Tüm çevirilere doğrudan bağlantı

Eklenecek özellikler

Eksiksiz, ayrıntılı bir ürün spesifikasyonu oluşturmadık. Her özellik zaman içinde ayrı ayrı oluşturulur ve uygulanır. Kararlarımız; topluluğun geribildirimi, kullanıcı testleri ve elde edilen API verilerini temel alıyor.