Ulepszenia stron dyskusji

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Talk pages project and the translation is 74% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ta strona omawia pracę zespołu Editing polegającą na usprawnieniu procesu porozumiewania się edytujących Wikipedię za pomocą stron dyskusji.

Tu znajdują się informacje o zamierzonych celach tej pracy, spis działań w przeszłości oraz wyjaśnienie, dlaczego ewolucja mechanizmów dyskusji jest dla nas teraz ważna.

Aby na bieżąco śledzić rozwój tego projektu, zalecamy częste odwiedzanie strony Talk pages project/Updates i/lub dodanie jej do obserwowanych. Jeżeli chcesz otrzymywać zaproszenia do dyskusji o poszczególnych aspektach, dodaj swoją nazwę użytkownika na "listę powiadomień" tutaj: Talk pages project/Participate

Bieżące projekty

W tej sekcji wymieniamy projekty, nad którymi teraz pracujemy, wraz z informacjami o tym jak i gdzie są one już wprowadzone.

Każdy z projektów ma na celu usprawnić doświadczenie redaktorów w produktywnej komunikacji za pomocą stron dyskusji na Wikipedii.

Projekty

Stan wdrażania

Please visit Talk pages project/Deployment Status to learn if and how Talk Pages Project Features are available at each Wikimedia Wiki.

Wikipedie w języku arabskim, duńskim, francuskim i węgierskim uczestniczą w tym projekcie jako "wiki partnerskie". Oznacza to, że nowe narzędzia do porozumiewania się będą najpierw pojawiać się w tych wersjach językowych i razem będziemy pracować nad ich dopracowaniem. Jeżeli chciałbyś, aby te narzędzia pojawiły się również na Twojej wiki, zostaw wiadomość na stronie dyskusji.

Pytania otwarte

Ta sekcja zawiera pytania, na które Twoja odpowiedź może pomóc naszemu zespołowi.

Jak możesz pomóc

If questions like the examples given in this section are interesting to you, please add your name to “Participate” subpage.

The ~40 people who already have, are contributing their expertise and experiences to ensure the new tools we develop as part of this project are valuable and useful to the editors who depend on talk pages to communicate now, and in the future.

Aktualności

A gold star with the number 2 000 000
As of (2022-08), more than 2 000 000 new sections and replies have been posted through Rozszerzenie:Narzędzia dyskusji

Aby być na bieżąco o tym projekcie, dodaj podstronę “Updates” na swoją listę obserwowanych. Nasz zespół będzie umieszczać na tej stronie informacje o stworzeniu nowych funkcji, planach wdrażania i pytań, na których oczekujemy waszych odpowiedzi.

Aktualności zazwyczaj zamieszczane są co miesiąc. Najnowszy wpis w aktualnościach dostępny jest pod linkiem: (2021-12-09) .

Kolejne dwa miejsca, w których również znajdują się aktualności, to:

  • Phabricator – gdzie znajdują się informacje o codziennej pracy zespołu.
  • Newsletter zespołu Editing – aby otrzymywać podsumowania co 1-2 miesięcy na temat najważniejszych osiągnięć podczas pracy naszego zespołu.

Cele

Wikipedia zależy od współpracy ludzi, a ich porozumiewanie się jest ważnym aspektem w tymże procesie.[1]

Problemem jest to, że porozumiewanie się na Wikipedii odbywa się na stronach dyskusji, których sposób działania może powodować trudności wśród użytkowników o różnym poziomie doświadczenia.

Uczestnicy o większym doświadczeniu zgłaszali, że ich działania były spowalniane przez konieczność zrobienia czegoś ręcznie, aby inni, "...wiedzieli, kto to napisał i kiedy, dzięki czemu mogą śledzić wątek, napisać na stronie dyskusji użytkownika kiedy trzeba, albo po prostu wiedzieć czy wiadomość jest wystarczająco niedawna, że warto na nią odpowiadać."[2]

Nowicjusze z kolei, uznają podstawowe czynności, takie jak odpowiadanie na komentarz, za zagmatwane. W niektórych przypadkach strony dyskusji mylone są ze stronami z artykułami.[3]

The Editing Team has two key objectives with this project. Aby stworzyć narzędzia, które:

  1. Uczynią bardziej intuicyjnym dla nowicjuszy komunikowanie się z innymi, dzięki czemu będą mogli wyrosnąć na produktywnych współautorów.[4]
  2. Give experienced contributors more leverage to communicate and coordinate their wiki work with others.

This project is an outcome of the 2019 Talk Pages Consultation, a 5-month long effort that brought volunteers on 20 wikis, across 15 languages and four projects (Wikipedia, Commons, Wikidata and Wiktionary) together with members of the Wikimedia Foundation to share their experiences with existing wiki communication tools and to help develop improvements to them.

The Talk pages project supports the Wikimedia Movement's Medium Term Plan. Specifically, the plan's Thriving Movement priority area which strives to "welcome and support newcomers." We think newer contributors learning and progressing depends on their ability to communicate with more experienced contributors, and by extension, to use talk pages intuitively.[4]

Słowniczek

The talk pages project glossary is intended to help us all communicate about talk pages more effectively by making sure we have a shared understanding about the words we use in our discussions and documentation throughout the project.

Odnośniki

Many projects have, and are, working to improve contributors' experiences with talk pages. This particular project is better off for their existence. Some of the projects the team continues to learn from are listed below.

If there is a project and or resource you think we should be aware of, please say something on the talk page.

Talk page projects:

FAQ

Kiedy zostanie wydany nowy mechanizm stron dyskusji?

Nie będzie nowej wersji mechanizmu stron dyskusji, który będzie polegał na wydaniu wszystkich funkcji na raz. Zamiast tego, będą wdrażane stopniowo pojedyncze usprawnienia, rozłożone w czasie.

Jak bardzo mają zmienić się strony dyskusji?

  • Niektóre funkcje mogą wymagać wprowadzenia zmian w wikikodzie Ale będą to zmiany, które zostaną ograniczone do tych, które wymagane sa do uruchomienia funkcji korzystnych dla współautorów wiki. Są to na przykład odpowiadanie na poszczególne wpisy lub obserwowanie pojedynczych wątków.
  • Być może położenie zakładki "dyskusja"
  • Być może miejsce, gdzie metadane o stronie (dotychczas umieszczane na górze strony dyskusji) będą się znajdować
Powyższa lista nie jest wyczerpująca i może się zmienić w ramach postępu prac.

Jak długo to przedsięwzięcie ma trwać?

1–2 lata.

Powiązane strony