Projekt diskusních stránek

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Talk pages project and the translation is 100% complete.

Tato stránka pojednává o práci Editing Teamu, která má za cíl zlepšovat možnosti komunikace editorů Wikipedie na diskusních stránkách.

Obsahuje informace o cílech této práce, předchozích iniciativách, které ji ovlivnily a proč je vylepšování diskusních stránek nyní prioritou.

Iniciativy

V této sekci se objevují projekty, na kterých se aktivně pracuje, a uvádí se u nich, kde a jak jsou rozvíjeny.

Každý projekt se snaží o lepší zkušenost uživatelů, kteří konstruktivně komunikují na Wikipedii za pomocí diskusních stránek.

Projekty

Dokončené projekty

Stav nasazení

Navštivte prosím Talk pages project/Deployment Status a zjistěte, zda a jak jsou funkce projektu diskusních stránek dostupné na každé wikině Wikimedie.

Určité Wikipedie se účastní tohoto projektu jako "partnerské wikiny". To znamená, že nové komunikační nástroje pro diskusní stránky budou zavedeny nejdříve na těchto wikinách, abychom je mohli doladit. Pokud byste měli zájem o zavedení těchto nástrojů na vaší wiki, nechte nám prosím zprávu na diskusní stránce.


Aktualizace

Zlatá hvězda s číslem 2 000 000
Od bylo prostřednictvím Rozšíření:DiscussionTools zveřejněno více než 3 000 000 nových sekcí a odpovědí To představuje jeden ze čtyř podepsaných komentářů zveřejněných na wiki.

Předchozí aktualizace byly zveřejněny na podstránce "Aktualizace". Tým využil tuto stránku ke sdílení informací o vývoji nových funkcí, plánech nasazení a otázkách. Aktualizace jednotlivých funkcí byly zveřejněny na podstránkách této funkce, např. na Projekt diskusních stránek/Odpovědi#Aktualizace.

Další dvě místa, kde můžete zkontrolovat aktualizace, jsou:


Cíle

Wikipedie je založena na spolupráci přispěvatelů a jejich komunikace je důležitou součástí této spolupráce.[1]

Komunikace na Wikipedii probíhá na diskusních stránkách, které mohou představovat komplikace při diskusi různě pokročilých uživatelů.

Zkušenější uživatelé si stěžují, že je zdržuje nutnost dělat některé věci ručně, aby ostatní diskutující "viděli, kdo a kdy čím přispěl, aby mohli sledovat vlákno diskuse, ve vhodném případě napsat na uživatelskou diskusní stránku nebo jen zjistit, zda je příspěvek aktuální a stojí za to na něj odpovídat".[2]

Naopak pro nováčky bývají matoucí i základní úkony jako je odpovídání na příspěvek. V některých případech si noví uživatelé dokonce pletou diskusní stránky s články Wikipedie.[3]

Editing Team má v tomto projektu dva klíčové cíle. Vytvořit nástroje, které:

  1. Zlepší způsob komunikace, aby byla pro nové uživatele intuitivnější a pomohla jim stát se přínosnými editory.[4]
  2. Poskytnou zkušeným uživatelům efektivnější komunikační nástroj, který jim umožní lépe koordinovat wiki činnost s ostatními.

Tento projekt je výstup z diskuse o diskusních stránkách v roce 2019, která trvala 5 měsíců a zapojili se do ní dobrovolníci z 20 wikin z 15 jazyků a čtyř projektů (Wikipedie, Commons, Wikidata a Wikislovník) spolu s členy Wikimedia Foundation. Sdíleli spolu zkušenosti s existujícími komunikačními wiki nástroji a diskutovali možnosti jejich vylepšení.

Projekt diskusní stránky podporuje střednědobý plán hnutí Wikimedia. Zejména prioritní oblast Rozvojového hnutí tohoto plánu, které usiluje o "vítání a podporu nových uživatelů". Myslíme si, že učení a pokroky nováčků závisí na jejich schopnosti komunikovat se zkušenějšími uživateli, a v důsledku tedy na schopnosti intuitivně používat diskusní stránky.[4]

Slovník pojmů (glosář)

Slovník pojmů projektu diskusních stránek má nám všem pomoci efektivněji komunikovat o diskusních stránkách tím, že se ujistíme, že máme společné chápání slov, která používáme v našich diskusích a dokumentaci v rámci projektu.

Poznámky pod čarou

Mnoho projektů pracovalo a pracuje na zlepšení zkušeností přispěvatelů s diskusními stránkami. Tento konkrétní projekt je na tom díky jejich existenci lépe. Níže jsou uvedeny některé z projektů, ze kterých se tým stále učí.

Pokud existuje nějaký projekt nebo zdroj, o kterém si myslíte, že bychom o něm měli vědět, napište to prosím na diskusní stránku.

Projekt diskusních stránek:

Časté dotazy

Kdy bude vydána nová verze diskusních stránek?

Nebude žádná "nová verze" diskusních stránek, která by byla celá vydána k jednomu datu. Místo toho bude projekt tvořen řadou dílčích vylepšení, která budou postupně nasazována.

Jakým způsobem se diskusní stránky změní?

  • Některé funkce by měly zahrnovat zavedení nového wikitextu. Avšak všechny změny wikitextu budou omezeny na ty, které přispěvatelům přináší výhody spojené s novými funkcemi. Funkce jako například odpověď na konkrétní příspěvek nebo sledování konkrétních diskusních vláken.
  • Možná změna umístění záložky "Diskuse" na stránce
  • Možná změna toho, kde se budou zobrazovat metadata – nyní v horní části některých diskusí

Související stránky