İndir

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Download and the translation is 100% complete.
MediaWiki-2020-icon.svg Kurulum kılavuzu MediaWiki hakkında
Help-browser.svg Özellikler Kurulum gereksinimleri
Preferences-system.svg İndirme Yükleme Yapılandırma


En son sürüm

Bu bir zip dosyasıdır. Çoğu işletim sisteminde herhangi bir ek yazılım yüklemeden çıkarılabilir ve genellikle Windows kullanıcıları için önerilir.

Ayrıca bir tarball (tar.gz dosya) da sağlıyoruz. PAX biçimindeki hata nedeniyle tarball (.tar.gz. dosyası) açmak için 7-Zip kullanmamanız tavsiye edilir. MacOS kullanıcıları, The Unarchiver'ın bu arşivdeki dosya adlarını bozan bir hata içerdiğine dikkat etmelidir. Archive Utility kullanabilir.


Lisans

MediaWiki, GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. versiyonu altında lisanslanan özgür bir yazılımdır. MediaWiki ücretsiz lisanslandığından yürürlükteki yasaların izin verdiği ölçüde hiçbir garanti verilmemektedir. Ayrıntılar için GNU GPL sürüm 2'nin tam metnini okuyun.

Sistem Gereksinimleri

MediaWiki, PHP 7.4.9+ ve MySQL 5.5.8+, MariaDB, SQLite veya PostgreSQL gerektirir. Daha fazla bilgi için lütfen sistem gereksinimleri ve uyumluluk ile ilgili sayfaları okuyun.

MediaWiki, bir yukarı akış hatası nedeniyle PHP 7.3.0 - 7.3.18 ve 7.4.0 - 7.4.8 ile uyumlu değil. Bunun yerine PHP 7.3.19+ veya 7.4.9+ kullanın. Daha fazla bilgi için görev T246594 sayfasına bakın.
Uyarı Uyarı: MediaWiki is not yet compatible with PHP 8. See görev T248925 for more information.

Onun yerine Git'den indirin

Aktif MediaWiki geliştiricileri, MediaWiki yazılımının en son sürümünü almak için Git sayfasından indirmelidir. Git deposu, yazılımın önceki sürümlerine sahiptir, bu nedenle belirli bir sürümde geçiş yapmak ("kontrol et") mümkündür.

İmza indirmeleri

Notlar

Microsoft SQL Server ve Oracle Database, HHVM ve PHP 7.0 ve 7.1 desteği, MediaWiki 1.34 beri kaldırılmıştır.

Elle kurulum için seçenekler

Bazı kullanıcılar önceden entegre edilmiş bir MediaWiki yazılım cihazı veya barındırma hizmetleri kullanarak manüel kurulumu atlamayı tercih edebilir; bazı dağıtımları depoları da MediaWiki için giderek daha fazla farklı frekans ve uzantı kapsamı (örneğin Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo) paketleri sunuyor.

Sıradaki ne?

Bülten duyurularımızın e-posta listesine abone olun

Sürümlerle güncel kalın ve sunucunuzu güvende tutun!

Resmi sürümler

MediaWiki kurulumunuz yoğun şekilde değiştirilmişse en son resmî değişiklikler/güncellemeleri MediaWiki'ye eklemek zor olabilir. Bu tür kullanıcıları desteklemek için eski sürüm için bir yıla kadar ve eski uzun vadeli destek sürümü için üç yıla kadar kodumuzun eski dallarını koruyoruz.

Geliştirme sürümleri

En son geliştirme (yani alpha) sürümünde yayınlanmak istiyorsanız, mediawiki-master.tar.gz olarak indirebilirsiniz veya [Git'den indirebilirsiniz].

Git'ten tam depo dosyasını indirebilirsiniz (yaklaşık 528 MiB)

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

ya da sadece en son revizyonu (yaklaşık 85 MiB; buna genellikle sığ klon denir: daha az zaman ve daha küçük indirme) indirebilirsiniz[1]

git clone --depth 1 https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

Ayrıca en güncel kaynak kodunu tarayıcınızda görüntüleyebilirsiniz.

Eski sürümler

MediaWiki'nin tüm sürümlerinin tarball'larını (*.tar.gz uzantılı) MediaWiki indirme arşivlerinde Mart 2005'ten (en eski olan MediaWiki 1.3.11) itibaren olanları bulabilirsiniz.

Eski sürümler dahil olmak üzere hepsine göz atmak için Git deposunun etiketlerine bakın.

Kurulum yardımı

Kaynakça

  1. Bu, daha sonra sığ klonunuzu yükseltmek için "git isteği" kullandığınızda başvuru sorunlarına neden olabilir ve yeni revizyon sisteminize henüz indirilmemiş olan eski revizyonları ifade eder. Böyle bir durumda, daha fazlasını indirebilir, derinlik değerini arttırabilir veya daha sonra tüm revizyonları yapabilir veya taze bir klon yapabilirsiniz.

Ayrıca bakınız