İndir

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Download and the translation is 85% complete.

En son sürüm

MediaWiki 1.38.4 (.zip) sürümünü indir

Download .tar.gz instead

Help with downloading

Çoğu işletim sisteminde herhangi bir ek yazılım yüklemeden çıkarılabilir ve genellikle Windows kullanıcıları için önerilir.

7-Zip kullanırsanız, tarball'ı (.tar.gz dosyası) açmak için en son sürüme güncellemeniz önerilir. Bu, önceki sürümlerde PAX biçimindeki hata nedeniyledir.

macOS kullanıcıları: The Unarchiver'ın .tar.gz dosyalarını doğru şekilde çıkaramadığını (T258716) unutmayın. Archive Utility kullanabilir.

All versions

MediaWiki'nin 1.36 sürümleri ve 1.34 ve önceki sürümleri kullanıcıları için: Bu sürümler artık desteklenmemektedir. Lütfen MediaWiki'nin daha yeni bir sürümüne güncelleyin:

License

MediaWiki, GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. versiyonu altında lisanslanan özgür bir yazılımdır. MediaWiki ücretsiz lisanslandığından yürürlükteki yasaların izin verdiği ölçüde hiçbir garanti verilmemektedir. Ayrıntılar için [$link GNU GPL sürüm 2'nin tam metnini okuyun]. Because MediaWiki is licensed free of charge, there is no warranty, to the extent permitted by applicable law. Read the full text of the GNU GPL version 2 for details.

Sistem Gereksinimleri

MediaWiki, PHP 7.3.19/7.4.3+, bir web sunucusu yazılımı ve MariaDB 10.1.0+, MySQL 5.5.8+, SQLite 3.8+ veya PostgreSQL 9.4+ gerektirir. Using MariaDB or MySQL is recommended as Wikimedia uses MariaDB. Any other database servers are less tested and you may likely run into some bugs.

For more information, please read the pages on system requirements and compatibility.

MediaWiki, bir yukarı akış hatası nedeniyle PHP 7.4.0 - 7.4.2 ile uyumlu değil. Use PHP 7.4.3+ instead. Daha fazla bilgi için görev T246594 sayfasına bakın.
If using PHP8 we recommend using MediaWiki 1.38.4+ or the upcoming MediaWiki 1.39.0+. PHP8 is not in use by Wikimedia wikis, and thus gets less testing, but other groups do use MediaWiki with PHP8 without issue. If you encounter any bugs when using MediaWiki with PHP8 please report them. See görev T248925 for more information.


Download via command line

To download MediaWiki 1.38.4 in a terminal on a Linux machine using wget, use one of the following commands:

wget https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.38/mediawiki-1.38.4.tar.gz

Alternatively, using cURL:

curl -O https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.38/mediawiki-1.38.4.tar.gz

Git'ten indirin (geliştiriciler için)

Aktif MediaWiki geliştiricileri, MediaWiki yazılımının en son sürümünü almak için Git sayfasından indirmelidir. Git deposu, yazılımın önceki sürümlerine sahiptir, bu nedenle belirli bir sürümde geçiş yapmak ("kontrol et") mümkündür. Developers downloading from Git will also need to manually install dependencies via Composer .

İmza indirmeleri

Elle kurulum için seçenekler

Bazı kullanıcılar, önceden entegre edilmiş bir MediaWiki yazılım cihazı veya barındırma hizmetleri kullanarak el kurulumu atlamayı tercih edebilir. Repositories of some Linux distributions also increasingly offer packages for MediaWiki, with different degrees of frequency and extensions coverage (e.g. Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo).

Sıradaki ne?

Bülten duyurularımızın e-posta listesine abone olun Sürümlerle güncel kalın ve sunucunuzu güvende tutun!

Resmi sürümler

MediaWiki kurulumunuz yoğun şekilde değiştirilmişse en son resmî değişiklikler/güncellemeleri MediaWiki'ye eklemek zor olabilir. Bu tür kullanıcıları desteklemek için eski sürüm için bir yıla kadar ve eski uzun vadeli destek sürümü için üç yıla kadar kodumuzun eski dallarını koruyoruz.

Geliştirme sürümleri

En son geliştirme (yani alpha) sürümünde yayınlanmak istiyorsanız, mediawiki-master.tar.gz olarak indirebilirsiniz veya [Git'den indirebilirsiniz].

Git'ten tam depo dosyasını indirebilirsiniz (yaklaşık 528 MiB)

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

ya da sadece en son revizyonu (yaklaşık 85 MiB; buna genellikle sığ klon denir: daha az zaman ve daha küçük indirme) indirebilirsiniz[1]

git clone --depth 1 https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

Ayrıca en güncel kaynak kodunu tarayıcınızda görüntüleyebilirsiniz.

Eski sürümler

MediaWiki'nin tüm sürümlerinin tarball'larını (*.tar.gz uzantılı) MediaWiki indirme arşivlerinde Mart 2005'ten (en eski olan MediaWiki 1.3.11) itibaren olanları bulabilirsiniz.

Footnotes

  1. Bu, daha sonra sığ klonunuzu yükseltmek için "git isteği" kullandığınızda başvuru sorunlarına neden olabilir ve yeni revizyon sisteminize henüz indirilmemiş olan eski revizyonları ifade eder. Böyle bir durumda, daha fazlasını indirebilir, derinlik değerini arttırabilir veya daha sonra tüm revizyonları yapabilir veya taze bir klon yapabilirsiniz.