Ke stažení

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Download and the translation is 100% complete.

Nejnovější verze

Stáhnout MediaWiki 1.41.0 (.zip)

Stáhnout místo toho .tar.gz

Pomoc se stahováním

Většina počítačů dokáže extrahovat soubor zip bez dalšího softwaru.

Uživatelé 7-Zip: Upozorňujeme, že před rokem 2021 nebyl 7-Zip schopen správně extrahovat soubory .tar.gz (T257102). Doporučuje se nejprve jej aktualizovat na nejnovější verzi.

Uživatelé macOS: Pamatujte, že The Unarchiver nedokáže správně extrahovat soubory .tar.gz (T258716). Místo toho lze použít Archive Utility.

Všechny verze

Pro uživatele verzí 1.38 a starší: Podpora těchto větví skončila. Aktualizujte, prosím, na novější verzi MediaWiki.

Licence

MediaWiki je svobodný software nabízený za podmínek licence GNU GPL verze 2 (nebo novější verze). Jelikož je MediaWiki poskytována bezplatně, nejsou k ní poskytovány žádné záruky s výjimkou omezení daných platnými zákony. Podrobnosti se můžete dočíst v úplném textu GNU GPL verze 2.

Systémové požadavky

MediaWiki vyžaduje PHP 7.4.3+, software webového serveru a buď MariaDB 10.3.0+, MySQL 5.7.0+, SQLite 3.8.0+ nebo PostgreSQL 10.0+. Doporučuje se používat MariaDB nebo MySQL, protože Wikipedie používá MariaDB. Jakékoli jiné databázové servery jsou méně testovány a pravděpodobně narazíte na nějaké chyby.

Pro více informací si prosím přečtěte stránky o systémových požadavcích a o kompatibilitě.

MediaWiki není kompatibilní s PHP 7.4.0 - 7.4.2 kvůli upstreamové chybě. Místo toho použijte PHP 7.4.3+. Pro další informace viz úkol T246594.
Pokud používáte PHP8, doporučujeme použít MediaWiki 1.38.4 nebo vyšší. PHP8 není používáno wikinami Wikimedie, a proto se méně testuje, ale jiné skupiny používají MediaWiki s PHP8 bez problémů. Pokud při používání MediaWiki s PHP8 narazíte na nějaké chyby, nahlaste je. Další informace získáte na stránce úkol T248925.


Stažení pomocí příkazového řádku

Chcete-li stáhnout MediaWiki 1.41.0 do terminálu na počítači se systémem Linux pomocí wget, použijte jeden z následujících příkazů:

wget https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.41/mediawiki-1.41.0.tar.gz

Jinak s použitím cURL:

curl -O https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.41/mediawiki-1.41.0.tar.gz

Stažení z Gitu (pro vývojáře)

Aktivní vývojáři MediaWiki by si měli stáhnout nejnovější verzi MediaWiki pomocí Gitu. Repozitář obsahuje i starší verze softwaru, takže je možné se přepnout ("vycheckoutovat si") konkrétní verzi. Vývojáři, kteří stahují z Gitu, budou také muset ručně nainstalovat závislosti prostřednictvím Composer .

Mějte na paměti, že stahujete nejnovější alfa verzi MediaWiki, která se nedoporučuje pro produkční použití! Ačkoli to lze použít ve výrobě, je pravděpodobnější, že bude obsahovat chyby.

Stahování podpisů

Alternativy k ruční instalaci

Někteří uživatelé mohou raději přeskočit ruční instalaci pomocí předem integrovaného softwarového zařízení nebo hostingových služeb MediaWiki. Repozitáře některých Linuxových distribucí také stále častěji nabízejí balíčky pro MediaWiki s různým stupněm pokrytí frekvence a rozšíření (např. Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo).

Co dál?

Přihlaste se k odběru našich oznámení o nových verzích Sledujte nové verze a udržujte svůj server bezpečný!

Starší verze

Pokud jste si instalaci MediaWiki výrazně upravili, může být začlenění nejnovějších oficiálních změn v MediaWiki náročné. Pro takové uživatele vždy zhruba rok udržujeme starší verzi našeho softwaru a až tři roky verze s dlouhodobou podporou (LTS).

Vývojová verze

Pokud chcete provozovat poslední vývojovou (např. alfa) verzi, můžete si ji stáhnout jako balíček mediawiki-master.tar.gz nebo přes Git.

Z Gitu si můžete stáhnout buď kompletní repozitář (cca 528 MiB)

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

nebo jen jeho nejnovější revizi (cca 85 MiB; tomu se často říká "mělký klon": je rychlejší a menší).[1]

git clone --depth 1 https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

Aktuální zdrojový kód si také můžete prohlédnout přímo v prohlížeči.

Staré verze

Balíčky (s příponou *.tar.gz) všech verzí MediaWiki od března 2005 (nejstarší je MediaWiki 1.3.11) najdete v našem archivu.

Poznámky pod čarou

  1. To však může způsobit potíže s odkazy, pokud později použijete k aktualizaci mělkého klonu příkaz "git pull" a novější revize odkazuje na starší revize, které jste si dosud nestáhli. V takovém případě si toho můžete později stáhnout více – zvýšit hloubku – nebo všechno. Nebo vyrobit mělký klon úplně znovu.