Ke stažení

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Download and the translation is 100% complete.
MediaWiki-2020-icon.svg Návod:Instalační příručka O MediaWiki
Help-browser.svg Funkce Instalační požadavky
Preferences-system.svg Download Instalace Konfigurace


Nejnovější verze

Toto je zip soubor. Lze jej rozbalit ve většině operačních systémů bez instalace dalšího softwaru a obecně se doporučuje uživatelům systému Windows.

We also provide a tarball (tar.gz file). It is advised not to use 7-Zip to decompress the tarball (.tar.gz file), due to a bug with the PAX format. macOS users should note The Unarchiver has a bug which corrupts filenames in tarballs. Archive Utility can be used instead.


Licence

MediaWiki je svobodný software nabízený za podmínek licence GNU GPL verze 2. Jelikož je MediaWiki poskytováno bezplatně, nejsou k němu poskytovány žádné záruky s výjimkou omezení daných platnými zákony. Podrobnosti se můžete dočíst v plném textu GNU GPL verze 2.

Systémové požadavky

MediaWiki vyžaduje PHP 7.4.9+ a buď MySQL 5.5.8+, MariaDB, SQLite nebo PostgreSQL. Více informací naleznete na stránkách týkajících se požadavků pro instalaci a kompatibility.

MediaWiki není kompatibilní s PHP 7.3.0 - 7.3.18 a 7.4.0 - 7.4.8 kvůli chybě. Místo toho použijte PHP 7.3.19+ nebo 7.4.9+. Pro další informace viz task T246594.
Varování Varování: MediaWiki is not yet compatible with PHP 8. See task T248925 for more information.

Stažení z Gitu

Aktivní vývojáři MediaWiki by si měli stáhnout nejnovější verzi MediaWiki pomocí Gitu. Repozitář obsahuje i starší verze softwaru, takže je možné se přepnout ("vycheckoutovat si") konkrétní verzi.

Stahování podpisů

Poznámky

Podpora Microsoft SQL Server,Oracle Databáze,HHVM,PHP 7.0 a 7.1 byla zrušena od verze MediaWiki 1.34 .

Alternativy k ruční instalaci

Někteří uživatelé mohou raději místo ruční instalace používat softwarové balíčky nebo některé hostingové služby; repozitáře některých Linuxových distribucí také čím dál častěji nabízejí balíčky pro MediaWiki s různou úrovní aktualizací a pokrytí rozšíření (např. Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo).

Co dál?

Přihlaste se k odběru našich oznámení o nových verzích

Sledujte nové verze a udržujte svůj server bezpečný!

Starší verze

Pokud jste si instalaci MediaWiki výrazně upravili, může být začlenění nejnovějších oficiálních změn v MediaWiki náročné. Pro takové uživatele vždy zhruba rok udržujeme starší verzi našeho softwaru a až tři roky verzi s dlouhodobou podporou (LTS).

Vývojová verze

Pokud chcete provozovat poslední vývojovou (např. alfa) verzi, můžete ji stáhnout jako balík mediawiki-master.tar.gz nebo přes Git.

Z Gitu si můžete stáhnout buď kompletní repozitář (cca 528 MiB)

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

nebo jen jeho nejnovější revizi (cca 85 MiB; tomu se často říká „mělký klon“: je rychlejší a menší).[1]

git clone --depth 1 https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

Aktuální zdrojový kód si také můžete prohlédnout přímo v prohlížeči.

Staré verze

Balíčky (s příponou *.tar.gz) všech verzí MediaWiki od března 2005 (nejstarší je MediaWiki 1.3.11) najdete v našem archivu.

Všechny verze (včetně těch ještě starších) si můžete procházet jako tags v Gitu.

Pomoc s instalací

Odkazy

  1. To však může způsobit potíže s odkazy, když později použijete k aktualizaci mělkého klonu příkaz "git pull" a novější revize odkazuje na starší revize, které jste si dosud nestáhli. V takovém případě si toho můžete později stáhnout více – zvýšit hloubku – nebo všechno. Nebo vyrobit mělký klon úplně znovu.

Související stránky