Jump to content

Help:İzleme listesi

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Watchlist and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

İzleme listeniz, Son değişiklikler ekranına benzer, değişiklikleri izleme için bir ekrandır, ancak yalnızca "izlenen" sayfalarınızdaki değişiklikleri göstermekle sınırlıdır. Hesap menünüzdeki (sağ üstte) "İzleme listesi" bağlantısını takip ederek izleme listenizi görebilirsiniz. Bu özellik yalnızca kayıt olan ve oturum açan kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

İzleme listesine sayfa ekle

Burada ilginç bir şey görmeden önce, izleme listenize bazı sayfalar eklemelisiniz. İlginizi çeken bir sayfaya giderek bunu yapın ve yıldız simgesini Bu sayfayı izleme listenize ekleyin (veya "İzle" sekmesini) tıklayın.

İzleme listenizde bulunan bir sayfa mavi bir yıldızla işaretlenir (Bu sayfayı izleme listenizden çıkarın veya "İzlemeyi durdur" sekmesi).

Sayfaları izleme listenizden kaldırmak istiyorsanız, mavi yıldız simgesine Bu sayfayı izleme listenizden çıkarın (ya da "İzlemeyi durdur" sekmesine) tıklayın.

İzleme Listesi Süresi Bitimi

MediaWiki 1.35 içinde yeni bir izleme listesi özelliği dahil edilmiştir: İzleme Listesi Süresi Bitimi. Bu özellik ile isteğe bağlı olarak bir sayfayı geçici bir süre izlemeyi seçebilirsiniz. İzleme süresi sona erdiğinde, sayfa izleme listenizden otomatik olarak kaldırılacaktır. Geçici durumdan kalıcı duruma geçiş de dahil olmak üzere, izleme süresini istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. Geçici olarak izlenen sayfalar genellikle yarım yıldızla gösterilir (sürekli izlenen sayfaları temsil eden tam yıldızın aksine). Vikinizde İzleme Listesi Süresinin ne zaman etkinleştirileceğini öğrenmek için Meta-Viki'deki sürüm takvimine göz atabilirsiniz. Özelliğin nasıl kullanılacağına ilişkin belgeler için lütfen Help:Watchlist expiry sayfasına ziyaret edin.

Neden bir izleme listesi

İzleme listesi özelliği, "Son değişiklikler" görüntüsünün izlemek istemediğiniz pek çok değişiklikle çok zor hale geldiği çok yoğun bir vikide yararlıdır. Tipik bir düşük trafikli vikide, normal olarak tüm vikideki tüm düzenleme etkinliğini bunalmış hissetmeden görebilirsiniz. Daha yoğun bir vikide, kişisel olarak daha az ilginç bulduğunuz sayfalarda birçok düzenlemenin yapıldığını göreceksiniz. Daha ilginç olan değişiklikleri izlemeye yardımcı olmak için sayfaları izlemeye başlayın!

Tipik olarak, ilgi alanlarınızla ilgili sayfaları ve ayrıca içeriği en çok önemsediğiniz sayfaları izlersiniz. Bir sayfada önemli bir düzenleme yaparsanız, sayfayı izlemek isteyebilirsiniz (böylece herhangi bir takip düzenlemesi olduğunda bilirsiniz). Bu amaçla düzenleme ekranında ("Bu sayfayı izle") bir onay kutusu da bulunduğunu unutmayın.

İzleme listeniz kişiseldir. İstediğiniz sayfayı izleyebilirsiniz. Bu seçim özel kalacaktır.

İzleme listenizi kullanın

İzleme listesi ekranında bazı sayfa adları kalın olarak görünür. Bu, değişikliği görmek için sayfayı ziyaret edip etmediğinizi gösterir. Bir e-posta gelen kutusundaki okunmuş/okunmamış e-postalar gibi. "Son değişiklikler" ekranı da bazı yeni kalın vurgulamalara sahip olacak, ancak farklı bir nedenden dolayı. Burada kalın, yalnızca izleme listenizdeki sayfalarda yapılan düzenlemeleri gösterir.

İstediğiniz sonuçları görüntülemek için farklı türde filtreleri birleştirebilirsiniz.

E-posta bildirimleri

İlgili tercihlere göre, izlediğiniz sayfalarda yapılan değişiklikler size e-posta ile de bildirilebilir. Bunun ana tercihi "İzleme listemdeki bir sayfa veya dosya değiştirilirse bana e-posta gönder".

Bir sayfa için bir e-posta bildirimi aldıktan sonra, aynı sayfadaki değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız, giriş yaparken sayfayı ziyaret etmeniz gerekir.

Belirteç ile izleme listesi yayını

İzleme listenizden çıkış yaptığınızda bile erişilebilir bir RSS veya Atom yayını ayarlayabilirsiniz:

Ayrıca bakınız