Jump to content

Nápověda:Sledované stránky

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Watchlist and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Váš seznam sledovaných stránek je filtr pro sledování změn, který vypadá podobně jako Poslední změny , ovšem s tím rozdílem, že se zobrazené změny týkají výhradně vámi "sledovaných" stránek. Přehled vámi sledovaných stránek si zobrazíte kliknutím na odkaz "Sledované stránky", v uživatelském menu (vpravo nahoře). Tato funkce je dostupná pouze pro registrované a přihlášené uživatele.

Jak přidat stránku do seznamu sledovaných stránek

Abyste v tomto seznamu vůbec něco zajímavého viděli, musíte nejprve nějakou stránku, která vás zajímá, do seznamu sledovaných stránek přidat. Mezi sledované stránky si ji můžete přidat klikem na ikonu hvězdičky Přidat tuto stránku mezi sledované (nebo na záložku "Sledovat").

Stránka, která už na vašem seznamu je, je označena modrou hvězdičkou (Vyjmout tuto stránku ze sledovaných nebo "Nesledovat" tab).

Chcete-li ze svého seznamu sledovaných stránek stránku odebrat, klikněte na ikonu modré hvězdy Vyjmout tuto stránku ze sledovaných (nebo na záložku "Nesledovat").

Nastavení doby sledování

Ve verzi MediaWiki 1.35 byla přidána nová funkce: nastavení doby sledování. Funkce umožňuje sledovat stránku pouze po omezené časové období. Jakmile toto období uplyne, stránka se automaticky odebere z Vašeho seznamu sledovaných stránek. Nastavenou dobu lze kdykoli změnit, případně přenastavit sledování na trvalý režim. Dočasně sledované stránky jsou obvykle reprezentovány polovinou hvězdičky (na rozdíl od plné hvězdy, která představuje trvale sledované stránky). Pokud chcete zjistit, kdy bude na vaší wiki povoleno vypršení platnosti seznamu sledovaných stránek, můžete se podívat na plán vydání na Meta-wiki. Dokumentaci k používání této funkce najdete na stránce Help:Watchlist expiry .

K čemu je sledování stránek

Sledování stránek je velmi užitečné především u velmi aktivní wiki, kde je na stránce "Poslední změny" tolik změn, že je obtížné mezi nimi najít to, co Vás zajímá. U wiki, do které pouze občas někdo něco přidá, to uhlídat lze. Na více zaneprázdněné wiki zjistíte, že mnoho úprav probíhá na stránkách, které vám osobně připadají méně zajímavé. Pokud se ale obsah hodně edituje, můžete změnu stránky, která vás zajímá, snadno přehlédnout. Chcete-li si usnadnit sledování změn u stránek, které Vás zajímají, začněte je sledovat!

Většinou chcete sledovat stránky, na kterých jste udělali nějakou změnu nebo vás zajímá jejich obsah. Pokud jste udělali nějakou editaci, tak většinou chcete vědět kdo další a jaké změny na stránce udělá. Proto si před uložením změn, které jste provedli, povšimněte stavu zaškrtávacího pole ("Sledovat tuto stránku").

Váš seznam sledovaných stránek je osobní. Můžete sledovat jakoukoli stránku, kterou chcete. Tato volba zůstane soukromá.

Využívejte sledování stránek

Při zobrazení sledovaných stránek se některé názvy stránek zobrazují tučně. To znamená, že jde o pozměněnou stránku, kterou jste ovšem dosud nenavštívili. Je to podobné jako u emailů, kde se takto odlišují zprávy nepřečtené od přečtených. Zobrazení "Poslední změny" bude mít také nějaké nové tučné zvýraznění, ale z jiného důvodu. Zde tučné písmo znamená pouze úpravy stránek ve vašem seznamu sledovaných.

K filtrování zobrazených změn, pro dosažení požadovaného výsledku můžete využít kombinaci různých filtrů.

Upozorňování emailem

Ve svém Preferences si můžete zvolit, zda chcete být na provedené změny upozorňováni prostřednictvím emailu. Zaškrtávací pole v nastavení se jmenuje "Poslat e-mail při změně sledované stránky nebo souboru".

Poté co budete emailem upozorněni, můžete, pokud chcete, po přihlášení sledování zrušit. Jinak vám budou chodit upozornění i při dalších změnách této stránky.

Sledování stránek přes čtečku pomocí tokenu

Můžete si také nastavit vlastní kanál RSS či Atom, přes který vám budou chodit zprávy o změnách vámi sledovaných stránek, aniž byste museli být přihlášeni:

Související odkazy