Jump to content

توسعه/انجمن‌ها/نحوهٔ پیکربندی فهرست مربیان

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 77% complete.
Outdated translations are marked like this.
The following procedure is only applicable to wikis where the Growth tools are available .

شما علاقه مندید که یک مربی شوید؟ از شما متشکریم!

The Growth team offers a mentorship system to all Wikipedia communities. The goal is to pair newcomers with mentors, on-wiki.

مربیان، کاربران با تجربه‌ای هستند که آمادهٔ کمک به کاربران جدید هستند. آنها یک عامل کلیدی برای ورود و تشویق کاربران جدید برای ویرایش ویکی‌ها هستند.

Newcomers are made aware of their mentor at the Newcomer's homepage.

Mentors know who they mentor at the mentor dashboard.

لطفاً منابع ما را در مورد نحوهٔ تعامل با تازه‌واردان بررسی کنید و سپس خود را به عنوان یک مربی معرفی کنید.

به اختصار
برای تبدیل شدن به یک مربی، لطفا نام خود را به لیست مربیان اضافه کنید. در ویکی هایی که لیستی از مربیان وجود دارد امکان پذیر است.
اگر لیست وجود ندارد، باید لیست مربیان را در ویکی خود تنظیم کنید.

ارائهٔ مربیان در صفحهٔ اصلی

این نشان می دهد که چگونه معرفی شما در صفحه اصلی تازه وارد نشان داده می شود.
پیام های مقدماتی که بیش از 240 کاراکتر هستند قطع می شوند.

صفحه اصلی تازه وارد برای کمک به تازه واردان در اولین قدم هایشان در ویکی پدیا طراحی شده است. صفحه اصلی به طور تصادفی نام شما را به یک تازه وارد اختصاص می دهد: شما مربی آنها خواهید بود.

Mentors are randomly assigned to multiple newcomers, but not all of them contact their mentor. On average, a mentor receives between 0 to 6 questions each week from newcomers.

چگونه خودتان را به فهرست مربیان اضافه کنید

Thank you for volunteering to be a mentor! It is a rewarding experience.

از داشبورد مربی دیدن کنید

برخی از ویکی‌ها صفحه خاصی را ایجاد کرده‌اند که فهرست راهنما، اما قوانین یا بهترین شیوه‌ها را نیز باید دنبال کرد. می توانید آن را در ویکی داده پیدا کنید. این لیست به شما می گوید که در صورت وجود هر شرطی، چه شرایطی برای مربی شدن وجود دارد. به‌طور پیش‌فرض، فرآیند ثبت‌نام برای ویرایشگرانی باز می‌شود که 500 ویرایش و 90 روز حضور دارند.

به‌طور پیش‌فرض، فهرست مربیان ویکی شما Special:ManageMentors است. در آنجا، می توانید ببینید چه کسی یک مربی است.

اگر ویکی شما برنامه مربیگری را تنظیم کرده است، و اگر طبق قوانین محلی واجد شرایط مربیگری هستید، لطفاً برای ثبت نام از Special:MentorDashboard دیدن کنید.

توضیحات خود را اضافه کنید

از شما خواسته می شود که خود را به عنوان یک مربی معرفی کنید. این توضیحات کوتاه در صفحه اصلی تازه وارد نمایش داده می شود. به طور پیش فرض، ارائه به این صورت است: "این کاربر باتجربه می‌داند که شما تازه‌وارد هستید و می‌تواند در ویرایش کردن به شما کمک کند.".

طول توضیحات حداکثر 240 کاراکتر است. اگر طولانی تر باشد، سیستم توضیحات را قطع می کند. ویکی‌تکست (بدون پیوند، بدون الگو)، HTML یا CSS را به توضیحات اضافه نکنید: پذیرفته نخواهد شد.

مدیران می توانند توضیحات شما را با استفاده از Special:ManageMentors ویرایش کنند.

نمونه توضیحات

(به دلیل ترجمه‌ها، نمونه‌های زیر ممکن است از محدودیت 240 نویسه بیشتر شود.)

شما می توانید خود را با چیزی بسیار خنثی معرفی کنید:

  • "من اینجا هستم تا به شما کمک کنم در ویکی پدیا پیمایش کنید، لطفاً بپرسید!"

اگر ویکی‌پدیا را ویرایش می‌کنید و در زندگی جامعه خود مشارکت می‌کنید، تجربه کافی برای پاسخ دادن به هر سؤالی را دارید. اما اجازه ندهید مردم فکر کنند که شما فقط می توانید در مورد چیز خاصی به آنها کمک کنید.

  • ننویسید «مقالاتی درباره فوتبال را ویرایش می کنم». تازه واردها ممکن است فکر کنند که نمی توانند در مورد چیزی جز فوتبال از شما بپرسند.
  • ترجیح دهید بنویسید: "من بیشتر در موضوعات مرتبط با فوتبال مشارکت می کنم، اما می توانم در هر موضوع دیگری، تا جایی که بتوانم به شما کمک کنم."

می توانید از افراد دعوت کنید تا با شما تماس بگیرند:

  • "من می توانم با سوالات شما در مورد ویرایش ویکی پدیا کمک کنم. من بیشتر در موضوعات مرتبط با فوتبال مشارکت می کنم. حوزه مشارکت شما در چه زمینه ای خواهد بود؟"
  • "من هم مثل شما الان گیج شده بودم. اما پرسیدن سوال از کاربران با تجربه به من کمک کرد. لطفا هر سوالی از من بپرسید!"

لطفا به طور خلاصه خودتان را معرفی کنید: حداکثر 240 کاراکتر. این محدودیت برای جلوگیری از متن طولانی تنظیم شده است که اطلاعاتی را که قبلاً در صفحه اصلی قابل مشاهده است بارگذاری می کند. ویکی متن به همین دلایل ارائه نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شما، تازه واردان می توانند از صفحه کاربری شما که از صفحه اصلی آنها پیوند داده شده است بازدید کنند.

نام کاربری شما قبلاً در صفحه اصلی آنها نمایش داده می شود. نیازی نیست در ارائه خود به افراد تازه وارد یادآوری کنید که چه کسی هستید.

Welcome templates

Communities can create or edit their welcome templates, using the magic word {{#mentor}} . This magic word will display the newcomers' mentor's name. This way, you can sign the welcome message with the mentor's name to have a coherent onboarding process. If the mentor changes, then the magic word picks the new mentor's name.

There might be a welcome template specifically made for mentors to give to their mentees to help with the introduction process. For example, the English Wikipedia has {{Mentor welcome}}.

You are ready

After you signed-up, the system will start assigning you new mentees. Regularly visit Special:MentorDashboard to keep an eye to the newcomers assigned to you.

Newcomers will also start contacting you directly on your talk page. Don't forget to mention them when you reply to their messages. Please also check our documentation on how to interact with newcomers.

ایجاد فهرستی از مربیان

1. موافق داشتن مربیگری

ابتدا، باید بررسی کنید که آیا ابزارهای رشد در ویکی شما مستقر هستند یا خیر. اگر هنوز اینطور نیست، لطفاً نحوه دریافت ویژگی‌ها را ببینید.

سپس، باید چند مربی دیگر برای داوطلب شدن پیدا کنید.

ما شما را تشویق می‌کنیم که مکالمه‌ای را در مکان‌های مربوطه در ویکی خود شروع کنید تا تصمیم بگیرید که آیا این فهرست مربی باید ایجاد شود یا خیر. این نیز یک راه خوب برای جذب مربی است. سیستم راهنمایی رشد می تواند جایگزین یا تکمیل کننده یک سیستم راهنمایی موجود باشد.

بر اساس مشاهدات ما، توصیه می کنیم برای هر گروه 500 کاربر جدیدی که ویکی شما در ماه دریافت می کند، یک مربی داشته باشید. به عنوان مثال، اگر ویکی شما 2500 حساب جدید در ماه دارد، باید حداقل 5 مربی داشته باشید. توصیه می کنیم حداقل 3 مربی داشته باشید. Mentors can sign up before the mentorship system is activated, at Special:EnrollAsMentor.

2. فعال کردن مربیگری

در ویکی شما، یک مدیر رابط باید با استفاده از صفحه پیکربندی (Special:EditGrowthConfig) سیستم راهنمایی را روشن کند.

3. فهرست مربیان

لیست مربیان در Special:ManageMentors نمایش داده می شود.

می‌توانید فهرست مربیان را در هر کجا ترجمه کنید با نحو زیر: {{Special:ManageMentors}}.

اگر تصمیم دارید صفحه ای ایجاد کنید که در آن فهرست مربیان را اضافه کنید، لطفاً آن را در ویکی داده فهرست کنید.

در صفحه پیکربندی، معیارهایی را اضافه می کنید تا مشخص کنید چه کسی می تواند یک مربی باشد. به‌طور پیش‌فرض، نیازمندی‌ها بیش از 500 ویرایش انجام شده و یک حساب کاربری حداقل 90 روزه است.

انجمن شما همچنین می‌تواند قوانین خاصی در مورد اینکه چه کسی می‌تواند مربی باشد (سن حساب، تعداد ویرایش‌های انجام‌شده، تعداد ویرایش‌های انجام‌شده در فضای اصلی، داشتن یک نقش خاص، و غیره) تعریف کند و سپس نقش مربی را به هر کسی بدهد. حساب. اگر می‌خواهید از این فرآیند استفاده کنید، لطفاً با ما تماس بگیرید.

4. مربیان اکنون می توانند ثبت نام کنند

برای تبدیل شدن به یک مربی، لطفا نام خود را به لیست مربیان اضافه کنید.

گزینه‌ها

مربیان می توانند حساب خود را مدیریت کنند:

این سیستم گزینه هایی را برای مدیریت مربیان ارائه می دهد:

همچنین ببینید