Büyüme/Topluluklar/Eğitmen listesi nasıl yapılandırılır

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 82% complete.
Aşağıdaki prosedür yalnızca Büyüme araçları kullanılabilen vikiler için geçerlidir.

Eğitmen olmak ister misiniz? Teşekkür ederiz!

Mentorlar, yeni kullanıcılara yardım etmeye hazır deneyimli kullanıcılardır. Yeni kullanıcıları wiki'leri düzenlemeye teşvik etmek ve teşvik etmek için önemli bir faktördür.

Lütfen yeni gelenlerle nasıl etkileşimde bulunulur ile ilgili kaynaklarımızı kontrol edin ve kendinizi bir eğitmen olarak tanıtın.

Kısacası
Mentor olmak için lütfen adınız wiki'nizde bulunan mentorlar listesine adınızı ekleyin, varsa.
Henüz yapmadıysanız, wiki'nizde danışmanların listesini oluşturmanız gerekebilir.

Eğitmenlerin Anasayfada sunulması

Bu, girişinizin yeni gelen ana sayfada nasıl gösterileceğini gösterir.
240 karakterden daha uzun tanıtım mesajları kesilecektir.

Yeni Gelen Anasayfa yeni gelenlere Vikipedi'deki ilk adımlarında yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Anasayfa, adınızı rastgele bir kişiye yeni atayacaktır: onların akıl hocası olacaksınız.

Anasayfada, mentilerinize tanıtımınızı gösteren bir alan vardır. Varsayılan olarak sunu şudur: "Bu deneyimli kullanıcı yeni olduğunuzu biliyor ve düzenleme hakkında size yardımcı olabilir.".

Kendinizi mentor listesine nasıl eklersiniz

Vikinizin eğitmen listesi Vikiveri'de listelenir. Bu sayfa yoksa, önce onu oluşturmanız gerekir.

Bazı wiki'ler, mentor olmanın koşulları hakkında bazı yerel kurallar tanımlamış olabilir. Bu koşullar genellikle mentorlar listesinde görüntülenir veya bu listeden bağlantı verilir.

Aşağıdaki sözdizimini kullanarak kullanıcı adınızı (kullanıcı adınıza yönlendirme değil) listeye ekleyin:

* [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]|Açıklama

Örnek: * [[Kullanıcı:Trizek]]|Birçok konuya katkıda bulunuyorum ve size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım!

Açıklamanın uzunluğu maksimum 240 karakterdir. Daha uzunsa, sistem açıklamayı kesecektir.

Açıklamaya vikimetin (bağlantı yok, şablon yok), HTML ve CSS eklemeyin: bu bozulmasına neden olur.

Bağlantı ekleyerek veya hedefi değiştirerek kullanıcı sayfanızın bağlantısını değiştirmeyin. Aynı zamanda kırılacaktır.

Örnekler

(Çeviriler nedeniyle, aşağıdaki örnekler 240 karakter sınırını aşabilir.)

Kendinizi çok tarafsız bir şeyle tanıtabilirsiniz:

  • "Vikipedi'de gezinmenize yardım etmek için buradayım, lütfen sormaktan çekinmeyin!"

Herhangi bir soruya cevap vermek için yeterli deneyime sahipsiniz. İnsanların yalnızca belirli bir konuda onlara yardımcı olabileceğinizi düşünmelerine izin vermeyin.

  • "Futbol hakkında maddeler düzenlerim" yazmayın. Yeni gelenler size futboldan başka bir şey soramayacaklarını düşünebilirler.
  • Şunu yazmayı tercih edin: "Çoğunlukla futbolla ilgili konulara katkıda bulunuyorum, ancak olabildiğince başka herhangi bir konuda size yardımcı olabilirim."

İnsanları sizinle iletişime geçmeye davet edebilirsiniz:

  • "Vikipedi'yi düzenleme ile ilgili sorularınızda size yardımcı olabilirim. Çoğunlukla futbolla ilgili konulara katkıda bulunuyorum. Katkı alanınız ne olurdu?"
  • "Şu an senin kadar şaşkındım. Ancak deneyimli kullanıcılara soru sormak bana yardımcı oldu. Lütfen bana herhangi bir soru sormaktan çekinmeyin!"

Lütfen kısaca kendinizi tanıtın: Maks. 240 karakter. Bu sınırlama, Anasayfa'da zaten görünür olan bilgileri aşırı yükleyecek uzun metinlerden kaçınmak için ayarlanmıştır. Vikimetin aynı nedenlerle oluşturulmayacaktır. Hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için yeni gelenler, Anasayfa'dan bağlanan kullanıcı sayfanızı ziyaret edebilir.

Kullanıcı adınız zaten Anasayfa'da görüntülenecektir. Yeni gelenlere sunumunuzda kim olduğunuzu hatırlatmanıza gerek yok.

Mentorların bir listesini oluşturun

Öncelikle, Büyüme araçlarının wikinizde konuşlandırılmış olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Henüz değilse, lütfen özelliklerin nasıl edinileceği konusuna bakın.

Ardından, gönüllü olacak başka mentorlar bulmalısınız. Karar vermek için bu rehber listesi oluşturulmalıdır, kendi wiki de ilgili yerlerde bir görüşme başlatmak için teşvik ediyoruz. Bu aynı zamanda mentorlarla başlamanın iyi bir yoludur.

Growth mentorluk sistemi mevcut bir mentorluk sisteminin yerini alabilir veya tamamlayabilir.

If your community agrees on, create a new page. This page can be located anywhere at your wiki. This page must list each mentor name and description, as described in the previous section.

At your wiki, an interface admin has to add the mentor list to the configuration page (Special:EditGrowthConfig). The list goes to the "Yeni gelenlere otomatik olarak atanacak mentorların listesini içeren sayfa" field. Don't forget to turn the mentorship feature on.

Based on our observation, we advise to have one mentor for each group of 500 new users your wiki gets per month. For instance, if your wiki has 2,500 new accounts per month, your should have at least 5 mentors. We recommend to have at least 3 mentors.

We recommend to protect the mentor list, so that only experienced users can sign-up. The usual protection is: more than 500 edits made and an at least 90 days-old account. Your community can define some specific rules on who can be a mentor (age of the account, how many edits made, number of edits made on main space, etc.).

Seçenekler

Danışanları talep etme

Bazen yöntemler bırakır ve değiştirilmesi gerekir veya bir yöntem, yeni gelen bir kişiyi, belirli bir konuda daha uzmanlaşmış başka bir yöntemi yönlendirebilir. Bu durumda yöntemlerin danışma talep etmesi mümkündür.

Atölye ev sahipleri için ayrı bir liste

Varsayılan olarak, yalnızca bir rehber listesi mevcuttur. Bu listede listelenen her yöntemin isimleri yeni gelenlere rastgele atanır. Bazı vikiler, atölyelere ev sahipliği yapan deneyimli kullanıcılar için yalnızca tanıdıkları danışanları talep etmek için bir yol bulmalarını istedi.

Bilinmeyen menteelere atanmadan danışan talep etmek isteyen kişilerin kayıt olabileceği ayrı bir liste oluşturmak mümkündür.

Bu listeyi oluşturmak için, düzenli yöntemleri listesiyle aynı sözdizimini kullanarak bir sayfa oluşturun, onu eşleşen Vikiveri öğesine bağlayın. Then edit special:EditGrowthConfig to add the page link in the "Yalnızca manuel olarak atanabilen mentorların listesini içeren sayfa" field. This special page is editable by interface admins.

See also