Jump to content

Nápověda:Diskusní stránky

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Talk pages and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Každá wiki stránka kromě těch ve Special: namespace má přidruženou diskusní stránku, kterou lze použít pro diskusi a komunikaci s ostatními uživateli. Stránky Talk jsou přístupné kliknutím na "diskuse" tab v horní části stránky. Jednoduše upravte stránku jako obvykle a přidejte svůj komentář. Diskuzní stránka je velmi podobná jakékoli jiné wiki stránce, která se liší pouze tím, že je umístěna v "Talk" jmenném prostoru, aby tak byla oddělena od článků v "(Hlavní)" jmenném prostoru (viz Nápověda:Jmenné prostory ). Diskusní stránku můžete editovat a číst, stejně jako každou jinou stránku, odkazovat na ni či prohlížet její historii.

Pro nové začátečníky mohou být diskusní stránky matoucí. Naštěstí se pro vylepšení diskusních stránek používají některá rozšíření. Rozšíření DiscussionTools může usnadnit vytváření diskusních stránek a odpovídat na ně a automaticky podepisovat vaše komentáře. StructuredDiscussions je další rozšíření, které používá strukturované diskusní stránky namísto běžných diskusních stránek.

Pravidla pro editaci diskusních stránek

Výchozí konfigurace pro wiki Wikimedie

Snímek obrazovky výchozího prostředí diskusních stránek

Wikiny Wikimedie používají diskusní nástroje jako výchozí funkci pro diskusní stránky. Tento nástroj umožňuje uživatelům zahájit téma a reagovat na komentáře ve vizuálním režimu i v režimu úpravy wikitextu.

Stránky ve jmenném prostoru main (hlavní) mají na začátku názvu diskusní stránky přidanou předponu Talk:. Například Talk:Download, Talk:Hosting services atd. Zatímco stránky v jiných jmenných prostorech začínají názvem jmenného prostoru, poté Talk: před názvem názvu stránky. Například z User:Network-charles se stane User talk:Network-charles, Project:Sandbox se změní na Project talk:Sandbox atd.

Přidejte nové téma tak, že přejdete na diskusní stránku a kliknete na pole s nápisem "Založit nové téma". Pokud je diskusní stránka prázdná, použije se k vytvoření tématu tlačítko "Přidat téma" v pravém horním rohu stránky.

Odpovězte na komentář kliknutím na "Odpovědět" za komentářem.

Při přidávání nového tématu nebo odpovídání na danou zprávu můžete přepínat mezi "vizuálním" a "wikitextovým" režimem.

Tento nástroj automaticky podepisuje vaše zprávy.

Můžete také upravit wikitext stránky, jak je popsáno níže.

Při použití wikitextu na diskusních stránkách

Diskutovat na stránce, jejíž obsah může každý libovolným způsobem upravit, může zpočátku vypadat divně. Proto pomáhá, když všichni diskutující dodržují několik jednoduchých pravidel:

  • Za svým příspěvkem se vždy podepište. Použijte k tomu čtyři tildy "~~~~" (nebo tlačítko Signature button (tlačítko podpisu) v nástrojové liště nad editačním oknem). Pro další informace viz Nápověda:Podpisy .
  • Novou diskuzi začínejte == nadpisem 2. úrovně == na konci stránky (nebo použijte tlačítko „Přidat téma“ v pravém horním rohu stránky).
  • Svoji reakci na předchozí příspěvek odsaďte pomocí dvojtečky (:) na začátku řádku.

Příklad

Toto je ukázka diskuse, která zachovává konvenci pro diskuzní stránky:

Wiki text Náhled
== Polévka ==

Jaká polévka? --[[User:Example|Bob]] 18:07, 26 August 1991 (UTC)

: Je skvělá!! --[[User:Example|Simon]] 11:21, 28 August 1991 (UTC)

:: Sám jsem ji vařil! -- [[User:Example|Bob]] 14:11, 3 September 1991 (UTC)

Myslím, že tuhle polévkovou debatu můžeme přešoupnout na stránku [[Talk:Soup]].. -- [[User:Example|Lisa]] 21:55, 3 September 1991 (UTC)
Polévka[edit]

Jaká polévka? --Bob 18:07, 26 August 1991 (UTC)[reply]

Je skvělá!! --Simon 11:21, 28 August 1991 (UTC)[reply]
Sám jsem ji vařil! -- Bob 14:11, 3 September 1991 (UTC)[reply]

Myslím, že tuhle polévkovou debatu můžeme přešoupnout na stránku Talk:Soup. -- Lisa 21:55, 3 September 1991 (UTC)[reply]

Při používání diskusních stránek

  • Na diskusní stránce, když přispěvatelé diskutují a zmiňují "this page" (tuto stránku), obvykle myslí hlavní stránku, ke které je připojena. Pokud mají na mysli samotnou diskusní stránku, řeknou místo toho "this talk page" (tato diskusní stránka).
  • Při debatě o jejím názvu nebo o jejím sloučení s jinou stránkou vždy odkazujte na název aktuální stránky. Tím se zabrání nejednoznačnosti při přejmenování (přesunu) stránky, protože odkazy na "this page name" (název této stránky) by jinak byly nejasné.
  • Spamování, které zahrnuje odesílání mnoha podobných zpráv na diskusní stránky více uživatelů s žádostí o něco, se nedoporučuje.

Alternativní konvence

Jsme si vědomi toho, že tato nejrozšířenější konvence je problematická z mnoha důvodů:

  • Generuje neplatnou strukturu HTML přidělením syntaxe seznamu definic;
  • Je slabá proti vložení tabulky;
  • Neexistují žádné skutečné články.

Některé wikiny jsou známé tím, že místo toho používají * pro první problém zmíněný výše. Dodržujte místní pravidla.

Chcete-li se vyhnout narušení složitého formátování při odpovídání, porovnejte, co komentář, na který odpovídáte, používá k odsazení, a přidejte před něj jednu : nebo * navíc.

Editace diskusí

Tato pravidla pro formátování diskusních stránek mají svá pozitiva, ale i negativa – stránka může časem ztratit na přehlednosti. Jako u ostatních stránek každý uživatel může pomoci s udržováním přehlednosti diskuzí, např. přidat podpis nebo nadpis tam, kde chybí.

Samozřejmě máme možnost přepisovat i příspěvky ostatních, ale to je proti dobré etiketě chování na wiki. Lepší je přidat vlastní komentář s opravou. Přípustné editace jsou:

Úprava nadpisů diskuse
Změna formulace nebo doplnění slov nadpisu v diskusi tak, aby přesněji vystihovala téma diskuse. Jasný a správně formulovaný nadpis je velice důležitý.
Přesunutí diskuse na jinou stránku
Pokud je podle vás diskuze na špatném místě a měla by být spíše na jiné diskuzní stránce, můžete text přesunout pomocí cut & paste (kopírovat – vložit). To však může být matoucí pro přispěvatele do diskuze, ale pro přehlednost je to důležité. Můžete proto diskuzi na špatném místě nechat několik dnů nebo měsíců než ji zcela odstraníte. Na stránku umístěte odkaz na nové místo, vysvětlete, že byla diskuze přesunuta nebo zde umístěte odkaz na historii editací.
Smazání staré diskuse
Diskuse mohou být na stránkách dlouhou dobu, i když už dané téma není relevantní. Potom je možné takovou diskuzi bez výčitek odstranit (samozřejmě zůstane zachována v historii editací).
Rozdělení příspěvku na několik diskusních témat
Pokud někdo vznese více otázek, které by bylo lépe probírat odděleně, je možné takový příspěvek rozdělit na více diskusí. Musíte však stále respektovat původního přispěvatele. Ujistěte se, že jejich příspěvek, i když je rozdělen, má stále stejný smysl.

Vytváření článků – diskutování o článcích

Je lépe soustředit pozornost na tvorbu obsahu článku, než na debatu která jej provází. Diskuse by se měla vést pouze o tom, jak stránku po obsahové stránce vylepšit, či doplnit. Pamatujte, že úprava obsahu samotné stránky mívá kolikrát lepší výsledek, než nekonečná výměna názorů. Dosáhnout kompromisu v diskuzi může být zdlouhavé. I když to může vést k vyváženějšímu obsahu. Záleží na tom, jak vyspělá je komunita editorů. Přirozeně je lákavé zapojit se do vášnivé debaty na diskusní stránce (nebo dokonce na jakémkoli jiném kontaktním kanálu), ale ve skutečnosti může samotný článek wiki nabídnout mocný prostředek k dosažení kompromisu. Uveďte argumenty pro a proti, ukončete tak debatu pokud možno ke vzájemné spokojenosti.

Diskusní stránky uživatele

Jmenný prostor "User talk" je určen pro diskusní stránky spojené se jmenným prostorem "User" (Viz Nápověda:Stránka uživatele ). Je to místo, kde můžete zanechávat vzkazy jiným uživatelům wiki.

Funguje to jako systém pro vzájemnou komunikaci. Uživateli se začne na stránkách zobrazovat upozornění na novou zprávu ihned, jakmile je nějakým způsobem pozměněna jeho diskusní stránka.

Toto upozornění se mu bude zobrazovat u všech stránek, dokud nenavštíví svou diskusní stránku.

Uživatele lze oslovit také emailem, ale na to se nedá spoléhat, neboť musí mít ve svém profilu uvedenou platnou emailovou adresu. Pokud tedy nechcete komunikovat s ostatními pouze tímto způsobem, zkontrolujte si své kontaktní údaje, které jste uvedli ve svém profilu a které případně zveřejňujete na své uživatelské stránce.

Pamatujte také na to, že takto zanechané zprávy jsou veřejně dostupné. Každý si ji může přečíst a kdokoli se může do vaší konverzace zapojit.


Související odkazy