Nápověda:Diskusní stránky

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Talk pages and the translation is 93% complete.
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD

Každá wiki stránka má přidruženou diskusní stránku, která je určena pro diskuze a komunikaci s ostatními uživateli. Na diskusní stránku se lze dostat klikem na "diskuse" mezi záložkami v záhlaví stránky. Svůj příspěvek můžete přidat obvyklým způsobem editace stránky. Diskusní stránka je v podstatě běžná wiki stránka, která se liší pouze tím, že je umístěna v "Talk" jmenném prostoru, aby tak byla oddělena od článků v "(Hlavní)" jmenném prostoru (viz Nápověda:Jmenné prostory ). Diskusní stránku můžete editovat a číst, stejně jako každou jinou stránku, odkazovat na ni či prohlížet její historii.

For new beginners, talk pages may be confusing. Fortunately, some extensions are used to enhance talk pages. The DiscussionTools extension can make it easier to create and reply talk pages, and automatically sign your comments. StructuredDiscussions is another extension, which uses structured talk pages instead of ordinary talk pages.

Pravidla pro editaci diskusních stránek

Diskutovat na stránce, jejíž obsah může každý libovolným způsobem upravit, může zpočátku vypadat divně. Proto pomáhá, když všichni diskutující dodržují několik jednoduchých pravidel:

  • Za svým příspěvkem se vždy podepište. Použijte k tomu čtyři tildy "~~~~" (nebo tlačítko Signature button (tlačítko podpisu) v nástrojové liště nad editačním oknem). Pro další informace viz Nápověda:Podpisy .
  • Novou diskuzi začínejte ==nadpisem 2. úrovně== na konci stránky (nebo využijte link "+" v záložce).
  • Svoji reakci na předchozí příspěvek odsaďte pomocí dvojtečky (:) na začátku řádku.

Příklad

Toto je ukázka diskuse, která zachovává konvenci pro diskuzní stránky:

Wiki text Náhled
== Polévka ==

Jaká polévka? --[[User:Example|Bob]] 18:07, 26 August 1991 (UTC)

: Je skvělá!! --[[User:Example|Simon]] 11:21, 28 August 1991 (UTC)

:: Sám jsem ji vařil! -- [[User:Example|Bob]] 14:11, 3 September 1991 (UTC)

Myslím, že tuhle polévkovou debatu můžeme přešoupnout na stránku [[Talk:Soup]].. -- [[User:Example|Lisa]] 21:55, 3 September 1991 (UTC)
Polévka[edit]

Jaká polévka? --Bob 18:07, 26 August 1991 (UTC)[reply]

Je skvělá!! --Simon 11:21, 28 August 1991 (UTC)[reply]
Sám jsem ji vařil! -- Bob 14:11, 3 September 1991 (UTC)[reply]

Myslím, že tuhle polévkovou debatu můžeme přešoupnout na stránku Talk:Soup. -- Lisa 21:55, 3 September 1991 (UTC)[reply]


Alternativní konvence

Jsme si vědomi toho, že tato nejrozšířenější konvence je problematická z mnoha důvodů:

  • Generuje neplatnou strukturu HTML přidělením syntaxe seznamu definic;
  • Je slabá proti vložení tabulky;
  • Neexistují žádné skutečné články.

U některých wiki je známo, že místo prvního problému používají *. Dodržujte místní pravidla.

Abyste se vyhnuli složitému formátování, zkopírujte komentář, na který odpovídáte, přidejte odsazení a na jeho konec přidejte : nebo *.

Editace diskusí

Tato pravidla pro formátování diskusních stránek mají svá pozitiva, ale i negativa – stránka může časem ztratit na přehlednosti. Jako u ostatních stránek každý uživatel může pomoci s udržováním přehlednosti diskuzí, např. přidat podpis nebo nadpis tam, kde chybí.

Samozřejmě máme možnost přepisovat i příspěvky ostatních, ale to je proti dobré etiketě chování na wiki. Lepší je přidat vlastní komentář s opravou. Přípustné editace jsou:

Úprava nadpisů diskuse
Změna formulace nebo doplnění slov nadpisu v diskusi tak, aby přesněji vystihovala téma diskuse. Jasný a správně formulovaný nadpis je velice důležitý.
Přesunutí diskuse na jinou stránku
Pokud je podle vás diskuze na špatném místě a měla by být spíše na jiné diskuzní stránce, můžete text přesunout pomocí cut & paste (kopírovat – vložit). To však může být matoucí pro přispěvatele do diskuze, ale pro přehlednost je to důležité. Můžete proto diskuzi na špatném místě nechat několik dnů nebo měsíců než ji zcela odstraníte. Na stránku umístěte odkaz na nové místo, vysvětlete, že byla diskuze přesunuta nebo zde umístěte odkaz na historii editací.
Smazání staré diskuse
Diskuse mohou být na stránkách dlouhou dobu, i když už dané téma není relevantní. Potom je možné takovou diskuzi bez výčitek odstranit (samozřejmě zůstane zachována v historii editací).
Rozdělení příspěvku na několik diskusních témat
Pokud někdo vznese více otázek, které by bylo lépe probírat odděleně, je možné takový příspěvek rozdělit na více diskusí. Musíte však stále respektovat původního přispěvatele. Ujistěte se, že jejich příspěvek, i když je rozdělen, má stále stejný smysl.

Vytváření článků – diskutování o článcích

Je lépe soustředit pozornost na tvorbu obsahu článku, než na debatu která jej provází. Diskuse by se měla vést pouze o tom, jak ho po obsahové stránce vylepšit, či doplnit. Pamatujte, že úprava obsahu samotné stránky mívá kolikrát lepší výsledek, než nekonečná výměna názorů. Dosáhnout kompromisu v diskuzi může být zdlouhavé. I když to může vést k vyváženějšímu obsahu. Záleží na tom, jak vyspělá je komunita editorů. Přirozeně je lákavé zapojit se do vášnivé debaty na diskusní stránce (nebo dokonce na jakémkoli jiném kontaktním kanálu), ale ve skutečnosti může samotný článek wiki nabídnout mocný prostředek k dosažení kompromisu. Uveďte argumenty pro a proti, ukončete tak debatu pokud možno ke vzájemné spokojenosti.

Diskusní stránky uživatele

Jmenný prostor "User talk" je určen pro diskusní stránky spojené se jmenným prostorem "User" (Viz Nápověda:Stránka uživatele ). Je to místo, kde můžete zanechávat vzkazy jiným uživatelům wiki.

Funguje to jako systém pro vzájemnou komunikaci. Uživateli se začne na stránkách zobrazovat upozornění na novou zprávu ihned, jakmile je nějakým způsobem pozměněna jeho diskusní stránka.

Toto upozornění se mu bude zobrazovat u všech stránek, dokud nenavštíví svou diskusní stránku.

Uživatele lze oslovit také emailem, ale na to se nedá spoléhat, neboť musí mít ve svém profilu uvedenou platnou emailovou adresu. Pokud tedy nechcete komunikovat s ostatními pouze tímto způsobem, zkontrolujte si své kontaktní údaje, které jste uvedli ve svém profilu a které případně zveřejňujete na své uživatelské stránce.

Pamatujte také na to, že takto zanechané zprávy jsou veřejně dostupné. Každý si ji může přečíst a kdokoli se může do vaší konverzace zapojit.