Jump to content

Diskusné stránky

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Talk pages and the translation is 23% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Poznámka: Úpravou tejto stránky súhlasíte s uvolnením vášho príspevku pod licenciou CC0. Viac informacií sa dozviete na stránke Public Domain Help Pages. PD

Každí stránka wiki má pridruženú diskusiu, kde môžete diskutovať a komunikovať s ostatnými užívateľmi. Je dostupná kliknutím na záložku "diskusia", umiestnenú v hornej časti stránky. Svoj komentár pridajte jednoducho úpravou tejto stránky - tak, ako všade na wiki. Stránka diskusie je v skutočnosti veľmi podobná každej inej stránke wiki, len je umiestnená v mennom priestore 'Diskusia', aby bola oddelená od článkov v sa 'hlavnom' mennom priestore (viď. Menné priestory). Môžete ju upravovať, odkazovať na ňu a zobrazovať jej históriu úprav, tak ako v prípade ostatných stránok wiki.

For new beginners, talk pages may be confusing. Fortunately, some extensions are used to enhance talk pages. The DiscussionTools extension can make it easier to create and reply talk pages, and automatically sign your comments. StructuredDiscussions is another extension, which uses structured talk pages instead of ordinary talk pages.

Zvyklosti úprav na diskusiách

Default configuration for Wikimedia wikis

Screenshot of the default talk pages experience

Wikimedia wikis use discussion tools as a default feature for talk pages. This tool allows users to start a topic and respond to comments in both visual and wikitext editing modes.

Pages in the main namespace have the prefix Talk: added at the beginning of its talk page title. For example, Talk:Download, Talk:Hosting services, etc. While pages in other namespaces start with the name of the namespace, then Talk:, before the pages title name. For example, User:Network-charles becomes User talk:Network-charles, Project:Sandbox becomes Project talk:Sandbox, etc.

Add a new topic by going to the discussion page and clicking on the box saying "Založiť novú tému". If the talk page is empty, an "Přidat téma" button at the top right corner of the page is used to create a topic.

Reply to a comment by clicking on "Odpovědět" after the comment.

When adding a new topic, or responding to a given message, you can switch between "visual" and "wikitext" modes.

This tool automatically signs your messages.

You can also edit the wikitext of the page, as described below.

When using wikitext on talk pages

Mať diskusiu vo forme obyčajnej wiki stránky môže na prvý pohľad vyzerať divne. Pomôže však, ak bude každý pri úpravách dodržiavať zopár jednoduchých zvyklostí:

 • Za svojími príspevkami sa vždy podpíšte. Použite wiki kód štyri vlnovky '~~~~' (alebo tlačidlo v nástrojoch). Pre viac informácií viď. Podpisy.
 • Novú diskusiu začínajte s ==nadpisom 2. úrovne== na konci stránky (alebo použite záložku '+').
 • Odsaďte odpovede s dvojbodkou (':') na začiadku riadk
 • Start a new discussion with a == level 2 heading == at the bottom of the page (or use the "Přidat téma" button at the top right corner of the page).
 • Indent replies with colons (:) at the beginning of the line.

Príklad

Tu je príklad diskusie v súlade so zvyklosťami diskusií:

Wiki text Zformátovaná diskusia
== Soup ==

How's the soup? --[[User:Example|Bob]] 18:07, 26 August 1991 (UTC)

: It's great!! --[[User:Example|Simon]] 11:21, 28 August 1991 (UTC)

:: I made it myself! -- [[User:Example|Bob]] 14:11, 3 September 1991 (UTC)

I think the soup-discussion should be moved to [[Talk:Soup]]. -- [[User:Example|Lisa]] 21:55, 3 September 1991 (UTC)
Soup[edit]
I made it myself! -- Bob 14:11, 3 September 1991 (UTC)[reply]

I think the soup-discussion should be moved to Talk:Soup. -- Lisa 21:55, 3 September 1991 (UTC)[reply]

When using talk pages

 • On a talk page, when contributors are discussing and mention "this page", they usually mean the main page it's connected to. If they mean the talk page itself, they'll say "this talk page" instead.
 • Always refer to the current page name when debating its title or discussing merging it with another page. This prevents ambiguity when the page is renamed (moved), as references to "this page name" would otherwise be unclear.
 • Spamming, which involves sending lots of similar messages to multiple users' talk pages to ask for something is not recommended.

Alternate conventions

We are aware that this most widespread convention is problematic for many reasons:

 • It generates invalid HTML structure by appropriation of the definition-list syntax;
 • It is fragile against table insertions;
 • There are no real paragraphs.

Some wikis are known to use * instead for the first problem mentioned above. Follow your local rules.

To avoid breaking complex formatting when replying, match what the comment you are replying to uses to indent, prepending one additional : or *.

Úprava diskusií

Mať diskusiu vo forme wiki stránky vyzerá na prvý pohľad divne. Voči pevnej forme obvyklých fór to má svoje výhody, ale sa to stať aj trochu neprehľadné. Tak, ako pri ostatných stránkach wiki, aj diskusiu môže ktokoľvek upraviť tak, aby bola v súlade s pravidlami diskusií, tzn. pridať podpisy a hlavičky všade tam, kde chýbajú.

Samozrejme máme možnosť upravovať komentáre aj iných ľudí. Vo všeobecnosti je však neslušné upravovať štylizáciu niekoho iného (lepšie je pridať vlastný komentár so svojími opravami). Niekedy je to však prijateľné:

Upraviť titulok príspevku
Zmeniť štylizáciu, alebo doplniť slová do názvu príspevku tak, aby lepšie opísal tému diskusie. Dobrý popisný názov sa stáva dôležitý najmä pri rozsiahlejších diskusiách.
Presunúť diskusiu na inú stránku
Ak sú diskusie umiestnené na zlom mieste na wiki a majú bližší vzťah k iným diskusiám, potom ju môžete presunúť vystrihnutím a prilepením (cut & paste). Pre prispievajúcich užívateľov to môže byť mätúce, ale je dôležitejčie aby boli veci tam, kde majú byť. Pred vyčistením môžete ponechať diskusiu niekoľko dní/týždňov na aj zlom mieste s vysvetlením, že bude presunutá na nové miesto a odkazom naň.
If discussions are put in the wrong place on the wiki, and are better associated with different talk pages, then you could just move the discussion by cut & paste.

This is potentially confusing, for the people posting, but it can be important for keeping things tidy. You could leave the discussion in the wrong place for a few days/weeks of grace before tidying it. You could leave a link behind explaining that a discussion was moved, or if not, you should link within the edit summary.

Vymazať diskusie ak sú neaktuálne
Diskusie často zostávajú na stránke ešte dlho po tom, čo téma už nie je dôležitá. Obvykle je dobré odpovedať "Myslím, že už je to vyriešené" a skôr, či neskôr staré diskusie vyhodiť (tie samozrejme zostávajú uchované v histórii úprav)
Rozdeliť príspevok do niekoľkých diskusií
Toto môže byť primerané v prípadoch, ak niekto vznesie niekoľko bodov, ktoré by mali byť zodpovedané samostatne. V každom prípade vy ste však mali mať úctu k slovám iných. Bude mať príspevok svoj význam aj po rozdelení?

Tvorba článkov - diskusné články

Obvykle je najdôležitejšie zamerať sa na tvorbu článkov wiki a používať diskusiu len na podporu tejto činnosti. Diskusia by sa mala zaoberať tým, čo je potrebné urobiť, aby bol článok, ku ktorému sa diskusia viaže lepší. Zapamätajte si však, že úprava samotného článku je často efektívnejšia ako debata. Môže to byť náročnejšie a vyžadovať od Vás prispôsobenie svojho pohľadu na vec tým ostatným, ale tiež Vám to prinesie väčšie uspokojenie. Toto je spôsob, akým komunita redaktorov na wiki vytvára pokrok. Často môžete pociťovať potrebu zapojiť sa do plamennej diskusie k článku (alebo akomkoľvek inom kanáli), ale v skutočnosti už samotný článok wiki ponúka zlatú strednú cestu k dosiahnitiu zhody. rozmýšľajte o tom, ako zblížiť oba názorové prúdy (napr. uvedomením si ich výhod a nevýhod) a potreba debaty sa vytratí. The topic of conversation should generally revolve around what needs to be done to make the associated article better. Remember that editing the article itself is often a more effective means of communicating. It can be more difficult, requiring you to balance your views alongside those of others, but it can also be more rewarding. This is how the community of wiki editors will make progress. Often it will feel more natural to engage in a heated debate on a talk page (or indeed any other contact channel) but in fact, the wiki article itself can offer a powerful means of reaching middle-ground. Think about how to portray both sides of the argument (e.g., listing advantages and disadvantages) and you may find the debate evaporates.

Diskusia s redaktorom

Stránka "diskusia s redaktorom" je diskusia naviazaná na niekoho "stránku užívateľa" (viď. Stránka používateľa ). Toto je miesto, kde môžete zanechať správu konkrétnemu užívateľovi wiki.


Toto môže fungovať ako odkazovka. Keď sa tu objavia nové správy, wiki na to užívateľa upozorní.

The message will continue to be displayed on all pages until users visit their talk page.

Upozornenie môže byť aj vo forme e-mailu, ale na to sa netreba vvždy spoliehať (keďže upozorňovanie e-mailom musí byť predtým aktivované zadaním platnej e-mailovej adresy a kliknutím na potvrdzujúci odkaz zaslaný v e-maili). Ak na svoju správu zanechanú na diskusii s redaktorom nedostanete odpoveď, skúste nájsť iné kontaktné údaje užívateľa, ktoré mohol poskytnúť na svojej stránke.

Uvedomte si, že správy nie sú súkromné a aj ostatní, k nim môžu pripojiť svoje názory.


See also