Help:Sayfa düzenleme

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Editing pages and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bir vikinin içeriğini değiştirmek çok basittir:

  1. Sayfa en üstünde bulunan "Değiştir" bağlantısına tıklayın.
  2. Metinde istediğiniz değişikliği yapın.
  3. Ardından "Sayfayı kaydet" düğmesine tıklayın.

Bu kadar basit!

Düzenleme kuralları, düzenleme yönergeleri ve biçimlendirme

Viki düzenlemenin bir numaralı kuralı kalın olmaktır. Devam et, değişiklik yap. Diğer insanlar yaptığınız tüm hataları düzeltebilir, bu yüzden kendinize güvenin ve deneyin! Viki sayfalarının düzenlenmesi için her türlü düzenleme sözleşmesi, kural ve felsefesi vardır, ancak kalın olmak kuralı bunlardan en önemlisidir!

Bir düzenleme yepyeni paragraflara veya bilgi sayfalarına katkıda bulunabilir veya yazım hatası düzeltmek kadar basit olabilir. Genel olarak, metni açık ve özlü olması için eklemeye veya düzenlemeye çalışın. En önemlisi, her zaman vikinin içeriğini geliştiren bir şey yapmayı hedeflediğinizden emin olun.

Yeni başlıklar veya metnin kodlanması gibi bir tür biçimlendirme kullanmanız gerektiğinde, bunu viki sözdizimini veya düzenleme bölgesinin üzerindeki düzenleme araç çubuğu içindeki düğmeler kullanarak yaparsınız. Kullanılan yaygın biçimlendirme türlerinden bazıları için Yardım:Biçimlendirme sayfasına bakın.

If you want to try out editing, you can test editing on the page named Project:Sandbox , which has been specifically set aside for you to test editing.

Değişiklik özeti

Yaptığınız değişikliği kaydetmeden önce nasıl görüneceğini görmek için Özet: düğmesine tıklarayarak, değişikliği görmek iyi bir fikirdir. Bunun için çok fazla endişelenmeyin veya düşünmek için çok fazla zaman harcayın: yeni değiştirdiğiniz şeyin kısa bir tanımını yapın. Örneğin; yazım hatası düzeltildi veya ayçiçeği konusunda daha fazla bilgi eklendi yazabilirsiniz.

Değişiklik özeti düzenlemenizin yanında gözükür ve kaydedilir. Böylece insanlar viki değişikliklerini kolay bir şekilde izleyebilmesine imkan sağlanmış olursunuz.

Önizleme

Yaptığınız değişikliği kaydetmeden önce, nasıl gözükeceğine anlamak için Önizlemeyi göster düğmesini kullanmak iyi bir fikirdir. Yapacağınız her değişiklik ayrı bir değişiklik olarak izleme kayıtlarında görüleceğinden dolayı zamandan da tasarruf edilmesini sağlar. Bu çok fazla endişelenecek bir şey değil, ancak kaydetmeden önce kaydetmeden önce bir önizleme kullanarak kendi çalışmanızdaki hataları ortadan kaldırma alışkanlığına girmek, daha sonra sadece başka bir düzenleme yapmak zorundasınız. bir veya daha fazla küçük düzeltme yapın.

Değişiklikleri göster

Düzenlemedeki bir başka seçenek ise metnin mevcut sürümü ile düzenleme yaptığınız sürümü arasında farkları görmenizi sağlayan Değişiklikleri göster seçeneğidir.

Korunan sayfalar

Korunan sayfalar, belirli bir grubun kullanıcıları haricinde kimse tarafından düzenlenemez. Korumalı sayfalar bunun yerine düzenleme yerine "Kaynağı görüntüle"'yi görüntüleyecektir. Bu durumda, korumalı bir sayfayı düzenlemek için sayfayı düzenleme iznine sahip bir kullanıcıyla iletişim kurun. Varsayılan koruma seviyeleri aşağıdaki gibidir:

  • Hiçbiri (tüm kullanıcılara izin ver)
  • Onaylandı (yeni ve kayıtsız kullanıcılar tarafından yapılan düzenlemeleri önleyin)
  • Hizmetli (yöneticiler dışındaki tüm kullanıcıların düzenlemelerini önler)

Diğer düzenleme türleri

Yeni bir viki sayfası oluşturarak düzenlemeye başlayabilir veya bir sayfayı başka bir ada taşıyabilir (yeniden adlandırma) hatta bir sayfayı silebilir (veya silinmesine yardımcı) olabilirsiniz.

Düzenlemelerin her zaman vikilerin genel içeriğini geliştirmeyi amaçladığını unutmayın.

Tartışma

Her maddenin, sorular sorabileceğiniz, önerilerde bulunabileceğiniz veya düzeltmeleri tartışabileceğiniz kendi "tartışma sayfası" vardır. Help:Tartışma sayfaları sayfasına bakın.