Pomoc:Edycja stron

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Editing pages and the translation is 97% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Edycja zawartości Wiki jest bardzo prosta. Wystarczy tylko kilka kliknięć.

  1. Kliknij kartę strony "Edytuj" w górnej części strony.
  2. Dokonaj zmian w tekście.
  3. Kliknij przycisk "Zapisz".

To takie proste!

Zasady edycji, konwencje edycji i formatowanie

Zasadą numer jeden edytowania wiki jest Bądź odważny. Śmiało - dokonuj zmian. Inni mogą poprawić wszelkie błędy, które popełniłeś, więc bądź pewny siebie i spróbuj! Istnieją różnego rodzaju konwencje edycyjne, zasady i filozofie edytowania stron wiki, ale "odwaga" jest najważniejszą z zasad!

Poprzez edycję możesz uzupełniać zarówno same paragrafy jak również całe strony oraz usuwać literówki. Podczas wpisywania staraj się, aby informacje były przejrzyste i miały zwięzłą formę. Upewnij się, że wszystko co wpisujesz zwiększa zawartość stron wiki.

Gdy zechcesz skorzystać ze znaczników formatowania, takich jak nowe nagłówki czy pogrubienie tekstu, użyj składni interpretowanych przez wiki lub przycisków na pasku narzędziowym edycji nad polem edycji. Więcej informacji znajdziesz w Pomoc:Formatowanie .

If you want to try out editing, you can test editing on the page named Project:Sandbox , which has been specifically set aside for you to test editing.

Opis zmian

Zanim zapiszesz stronę możesz wpisać krótką notatkę (maksymalnie 500 znaków) opisującą zmianę w polu "Opis zmian:". Nie przywiązuj do tego zbyt dużej wagi, aby nie tracić czasu: po prostu krótko opisz co zmieniłeś/aś. Na przykład, możesz wpisać „poprawiona pisownia” lub „dodano więcej informacji na temat słoneczników”.

To podsumowanie jest przechowywane wraz z Twoja edycją i pozwala ludziom na bardziej skuteczne śledzenie zmian na wiki.

Podgląd

Dobrym nawykiem jest używanie przycisku "Pokaż podgląd" aby zobaczyć jak Twoja zmiana będzie wyglądała, zanim ja zapiszesz. Jest to powiązane ze śledzeniem zmian, ponieważ za każdym razem, kiedy zapisujesz zmiany, są one wyświetlane w historii dla innych jako osobne zmiany. Nie musisz się tym za bardzo przejmować, ale dobrym nawykiem jest korygowanie błędów w swojej pracy poprzez użycie podglądu przed zapisaniem, niż zapisanie a potem ponowna edycja tylko po to, aby dokonać kolejnych drobnych poprawek.

Pokaż zmiany

Inna opcją jest przycisk "Podgląd zmian", który pozwala na obejrzenie różnic między aktualną wersją a wersją z Twoimi zmianami.

Strony zabezpieczone

Strony zabezpieczone to strony, które nie mogą być edytowane przez nikogo poza użytkownikami z określonej grupy. Strony zabezpieczone zamiast przycisku "Edytuj" będą pokazywać "Tekst źródłowy". W takim przypadku, aby edytować chronioną stronę, skontaktuj się z użytkownikiem, który ma uprawnienia do edycji strony. Domyślnie dostępne poziomy zabezpieczenia są następujące:

  • Żaden (zezwala wszystkim użytkownikom)
  • Automatycznie zatwierdzeni (blokada nowych i niezarejestrowanych użytkowników)
  • Administratorzy (uniemożliwia edytowanie wszystkim użytkownikom z wyjątkiem administratorów)

Inne rodzaje edycji

Za pomocą edycji wiki można rozpocząć nową stronę, przenieść (lub zmienić nazwę) strony lub nawet usunąć stronę:

Pamiętaj, aby swoimi edycjami zawsze dążyć do poprawy ogólnej zawartości wiki.

Dyskusja

Każdy artykuł posiada własną "stronę dyskusji", gdzie można zadawać pytania, zgłaszać sugestie lub omawiać poprawki. Zobacz Help:Strony dyskusji .