Jump to content

Nápověda:Editace stránek

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Editing pages and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Editace obsahu wiki je velmi jednoduchá:

  1. Klikněte na záložku "Editovat" v horní části stránky.
  2. Upravte text.
  3. Klikněte na tlačítko "Uložit změny".

Jak je to snadné!

Pravidla, zvyklosti a formátování

Pravidlo číslo jedna, které platí pro editaci wiki je jdi směle do toho. Neboj se do toho jít – udělej změnu. Pokud uděláš chybu, určitě se najde někdo další, kdo ji opraví. Takže buďte bez obav a zkuste to! Kolem editace wiki existuje velká spousta zvyklostí, pravidel a koncepcí, ale pravidlo jdi směle do toho je nejdůležitější ze všech!

Editací můžete přidat celý nový odstavec nebo několik stránek informací anebo prostě jen opravit překlep nebo pravopisnou chybu. Obecně se snažte přidávat nebo upravovat text tak, aby byl stručný a srozumitelný. A hlavně se vždy snažte svými úpravami obsah wiki vylepšovat.

Pokud budete potřebovat použít nějaké formátování, například pro nový nadpis nebo tučný text, můžete k tomu využít wikisyntaxi nebo tlačítka na panelu nástrojů nad editačním polem. Některé běžné typy formátování, které používáte, najdete na stránce Nápověda:Formátování .

Pokud si chcete úpravy vyzkoušet, můžete si úpravy vyzkoušet na stránce s názvem Project:Sandbox , která byla speciálně vyhrazena pro testování úprav.

Shrnutí editace

Předtím, než uložíte své úpravy, můžete do rámečku "Shrnutí editace:" uvést krátkou poznámku (nesmí být delší než 500 znaků), ve které popíšete vaše úpravy. Moc se s tím netrapte ani nad tím příliš nehloubejte: Prostě napište stručný popis toho, co jste právě změnili. Můžete například napsat "opraven překlep" nebo "rozšířeny informace o slunečnicích".

Toto shrnutí se uloží u vaší editace a umožní tak ostatním efektivněji sledovat změny na wiki.

Náhled

Než uložíte změny, podívejte se na náhled stisknutím tlačítka "Ukázat náhled". Usnadníte tím sledování změn, protože se každé jednotlivé uložení stránky zobrazí ostatním jako změna. Není to sice nezbytné, ale je dobré si na používání náhledu zvyknout. Odhalíte tak případné drobné chyby ještě před uložením změn a nebudete muset kvůli opravám dělat další editaci.

Zobrazení změny

Dalším užitečným tlačítkem je "Ukázat změny". Umožní vám zobrazit všechny změny mezi aktuální zveřejněnou verzí a verzí vámi upravenou.

Chráněné stránky

Chráněné stránky nemůže upravovat kdokoli kromě uživatelů určité skupiny. Chráněné stránky budou místo úpravy zobrazovat "Zobrazit zdroj" (view source). V takovém případě otevřete chráněnou stránku a kontaktujte uživatele, který má oprávnění tuto stránku upravovat. Výchozí úrovně ochrany jsou následující:

  • Žádné (povolit úpravy všem uživatelům)
  • Autoconfirmed (zabránit úpravám novými a neregistrovanými uživateli)
  • Sysop (zabránit úpravám všemi uživateli kromě administrátorů)

Další druhy změn

Na wiki můžete také založit novou stránku, přesunout (přejmenovat) stránku nebo dokonce stránku smazat:

Nezapomínejte, že byste se měli vždy snažit svými úpravami obsah wiki vylepšovat.

Diskuse

Každý článek má svoji vlastní "diskusní stránku", kde se můžete ptát, vkládat návrhy nebo diskutovat změny. Více vám řekne Nápověda:Diskusní stránky .