Jump to content

Help:Kullanıcıları engelleme

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Blocking users and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Kullanıcıları engelleme, hizmetliler kullanıcının vikiyi düzenlemesini önlemek için kullanıcılar veya IP adresleri üzerinde gerçekleştirebileceği bir işlemdir.

Engelleme

Özel:Engelle sayfasına ziyaret edin veya bunları yapabilirsiniz:

 1. IP adresi, kullanıcı adı veya engel kimliği: "Kullanıcı" alanına engellemek için kullanıcı adını, IP adresini veya IP aralığına girin. Bu bilgileri manüel olarak yazmak yerine, son değişiklikleri, katkı sayfalarını veya geçmiş sayfalarını tıklayıp bu alanı otomatik olarak uygun kullanıcı adı veya IP adresiyle dolduracak bir "engelle" bağlantısını tıklayabilirsiniz. Kullanıcı ve Kullanıcı mesaj sayfalarını görüntülerken araç kutusunda "Bu kullanıcıyı engelle" bağlantısı da bulunur.
 2. Engel türü Bir engelin belirli eylemleri yasaklayacak şekilde yapılandırılmasına izin verir, böylece diğerlerine izin verir.
  • Editing (1.33 sürümünde tanıtıldı)(1.38 sürümünde kaldırıldı) İşaretlenirse, engelin hedefi, düzenleme, yeniden adlandırma, beklemedeki değişiklikleri gözden geçirme ve diğer değişiklik eylemleri dahil olmak üzere viki sayfalarında değişiklik yapmak yasaktır.
   • Site çapında Engel hedefinin tüm vikide tüm sayfalarda değişiklik yapmasını ve yeni sayfalar oluşturmasını yasaklar.
   • Kısmi Engelleme hedefinin yalnızca belirtilen sayfalarda ve/veya ad alanlarındaki tüm sayfalarda değişiklik yapmasını yasaklar. Diğer tüm sayfalar düzenlenebilir, yeni sayfalar oluşturulabilir ve dosyalar yüklenebilir. Engeli en fazla 10 sayfa eklenebilir, ancak var olmayan ("kırmızı bağlantı") sayfalar engellenemez. İlgili tartışma ve alt sayfalar otomatik olarak engellenmez ve ayrı olarak girilmelidir. Specific actions can also be blocked (e.g. creating pages) and these will be blocked sitewide even if there is also a partial block on editing specific pages or namespaces.
  • Hesap oluşturma: Bu seçeneğin belirlenmesi, engellenen kullanıcı adının veya IP adresinin yeni hesaplar oluşturmasını önleyecektir.
  • E-posta gönderme: Bu seçenek belirlendiğinde, kullanıcı Special:EmailUser arayüzünü kullanamaz. Bir IP adresi veya aralığı bu seçenekle engellenirse ve yalnızca anonim kullanıcılar için ayarlanmamışsa, söz konusu IP adresinden veya aralığından oturum açan hesaplar Special:EmailUser sayfasını kullanamaz.
  • Kendi mesaj sayfasında değişiklik yapma: Bu seçenek yalnızca $wgBlockAllowsUTEdit true olarak ayarlanırsa kullanılabilir; MediaWiki 1.25 veya daha önceki sürümlerde varsayılan olarak değildir. 1.26 veya üzeri sürümlerde true olarak ayarlanır. Site genelindeki engel için, bu seçeneğin belirlenmesi IP adresinin, aralığının veya kullanıcının kendi kullanıcı tartışma sayfalarını düzenlemesini önler. Bu seçenek genellikle kısmi engel için dikkate alınmaz; kısmen engellenmiş bir kullanıcının kendi konuşma sayfalarını düzenlemesini önlemek için, tartışma sayfasının engellenecek bir sayfa olarak belirtilmesi gerekir. Bunun tek istisnası, kısmi bir engelin hedefin "Kullanıcı mesaj" ad alanını düzenlemesini yasaklaması; bu durumda, bu seçenek site çapında bir blok için olduğu gibi davranır.
 3. Bitiş süresi: Engelin ne zaman sona ereceği açılır listeden seçin veya engelin bir sona erme süresini manüel olarak yazın veya seçmek için Tarih/Saat takvimini kullanın. Manüel olarak bir süre yazarken, GNU standart biçimi izleyin (örn: 2017-01-01 00:00). Açılır menüdeki varsayılan seçenekler MediaWiki:Ipboptions sayfasında değiştirilebilir.
 4. Sebep: Açılır menüden seçilen diğer/ek nedenle birlikte seçilen neden, düzenlemeye çalıştıklarında engellenen kullanıcıya görüntülenen mesaj olarak kullanılacaktır. Açılır menüdeki varsayılan nedenler MediaWiki:Ipbreason-dropdown sayfasında değiştirilebilir.
 5. Ek engel seçeneklerini seçin (isteğe bağlı): Bir kullanıcı adının veya IP'nin engellenip engellenmediğine ve etkinleştirilmiş olabilecek diğer seçeneklere bağlı olarak, bu seçeneklerin bazıları veya tümü formda görüntülenecektir. Aşağıdaki seçeneklerden bazılarını etkinleştirme veya devre dışı bırakma hakkında bilgi için lütfen Manuel:Engelleme ve engellemeyi kaldırma#Engellemeyle ilgili yapılandırma ayarları bakınız.
  • Bu kullanıcı tarafından kullanılan son IP adresini ve değişiklik yapmaya çalıştığı sonraki IP adreslerini otomatik olarak engelle, $1 süresince: Bu seçenek yalnızca bir kullanıcı adı engellenirken kullanılabilir. Ancak bu hem kısmi hem de site çapında engeller için kullanılabilir. Seçildiğinde, kullanıcının IP'si kısa bir süre için "otomatik kilitlemeli" olur (bunlar aktif engelleme listesi üzerinde #17 gibi numaralar olarak görünür) ve engellenen kullanıcının diğer IP adresleri olarak görünür den düzenleme denemeleri de engellenecek. "Otomatik kilitleme" süresi, $wgAutoblockExpiry değerinin ayarlanmasıyla değiştirilebilir.
  • Kullanıcı adını katkılarda ve listelerde gizle: Seçildiğinde, engellenen kullanıcı adı engel günlüğü, aktif engel listesi veya kullanıcı listesine eklenmeyecektir (yalnızca site genelindeki belirsiz engellerde kullanılabilir). Bu gizli girişleri görüntüleyebilen diğer kullanıcılar, kullanıcı adını veya IP adresini görmeye ve engellemeyi kaldırmaya devam edecektir. Bu seçenek varsayılan bir MediaWiki yüklemesinde etkin değildir; engeli yerine koyan kişinin hideuser iznine sahip olması gerekir. Manual:Kullanıcı hakları sayfasına bakın.
  • Bu kullanıcının kullanıcı ve kullanıcı mesaj sayfalarını izle: Bu seçildiğinde, engellenen kullanıcının kullanıcı sayfasını ve kullanıcı konuşma sayfasını izleme listenize ekler.
  • Bu IP adresi üzerinden giriş yapan kullanıcıları engelle: Bu seçenek yalnızca bir IP adresi engellenirken kullanılabilir. Seçildiğinde, engellenen bir IP adresini kullanarak düzenlemeye çalışan kayıtlı kullanıcılar yine de düzenleyebilir. Aksi takdirde düzenleme yapamazlar.
 6. Girdiğiniz her şeyi tekrar kontrol edin ve Bu kullanıcıyı engelle tuşuna tıklayın. Engelin başarılı veya başarısız olduğunu belirten bir mesaj görünmelidir.

Engel kaldırma

Bir kullanıcı adının veya IP adresinin engellemesini kaldırmak için aktif engel listesi seçeneğine gidin ve engellemesini kaldırmak istediğiniz kullanıcının veya IP'nin yanındaki Bu engeli kaldır bağlantısını tıklayın. Ardından, isteğe bağlı bir neden girin ve engellemeyi kaldır düğmesini tıklayın. Engellemenin başarılı veya başarısız olduğunu belirten bir mesaj görünmelidir.

Alternatif olarak, Özel:EngeliKaldır sayfasına gidin ve kullanıcı adını veya IP adresini girin.

Engelleme ne anlama gelir

Sitede engellenen kullanıcılar sayfaları düzenleme, dosya yükleme, sayfa taşıma ve ek kullanıcı hakları verir. Etkili bir şekilde, bu viki sadece bu kullanıcılar için okuma yapar. MediaWiki 1.17'ye kadar, hizmetliler veya engelleme arayüzüne erişimi olan diğer kullanıcılar yine de başkalarının engelini kaldırabilir (hem de unblockself hakkına sahiplerse). Ancak, MediaWiki 1.17'den beri, kullanıcı gruplarında engellenmesine izin veren engellenen kullanıcılar, yine de engellenirken diğer kullanıcıları engelleyemez veya engelleyemez. Since MediaWiki 1.33 [1][2], users with the unblockself right can now block the user who blocked them.

Kısmen engellenen kullanıcıların yalnızca belirli sayfalarda veya yapılandırılan ad alanlarındaki tüm sayfalarda değişiklik işlemi gerçekleştirmesi yasaktır.

Bilinen hatalar

 • Aktif kullanıcı listesinde, bilinen bir hata nedeniyle 2017'den sonra en az bir kez engellenen tüm kullanıcılar için "engellenmiş" durumu görüntülenecektir.

Ayrıca bakınız