Nápověda:VisualEditor/FAQ

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/FAQ and the translation is 68% complete.
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD

Obecné

Co je to VisualEditor?
VisualEditor je iniciativa Wikimedia Foundation pro vývoj softwaru, která lidem umožní upravovat stránky v MediaWiki, aniž by se museli učit syntaxi wikitextu. S VisualEditor bude formátování stránek fungovat velmi podobně jako textový procesor. Během úprav bude stránka vypadat velmi podobně jako stránka po uložení.
Proč k této změně dochází?
Komplikovaná syntaxe značkovacího jazyka wiki používaná starším editačním oknem je největší překážkou při první editaci a tedy i největší překážkou na cestě, na jejímž konci by mohl být produktivní zkušený člen komunity editorů. Abychom zvýšili počet úspěšných prvních pokusů editovat, potřebujeme lepší editační systém. Více podrobností si přečtěte v našem delším vysvětlení.
Kde se mohu dozvědět více o používání Vizualního Editoru?
Podívejte se prosím na Uživatelskou příručku.
Kdy bude VisualEditor zapnut na mojí wiki?
Aktuální plán budoucího nasazování je na VisualEditor/Rollouts. Uživatelům většiny velkých Wikipedií byl VisualEditor nabídnut v červenci 2013. Více než polovina Wikipedií dostala volitelně VisualEditor pro všechny uživatele během roku 2013. VisualEditor je k dispozici při přihlášení jako funkce beta téměř všem přihlášeným uživatelům ve všech projektech Wikimedia Foundation.
Proč tento software nasazujete, když není jeho vývoj dokončen?
VisualEditoru chybějí některé funkce a má nevyřešené nedostatky. V principu je ale nejlepším způsobem, jak najít chyby a odhalit chybějící funkce, a také mít co nejvíce lidí, kteří budou software používat a budou si s ním hrát. Přestože chápeme, že v krátkodobém pohledu budou chyby působit problémy, budou opraveny a právě aktuální využití nám pomůže rozpoznat problémy určené k opravě.
Nalezl jsem problém ve VisualEditoru. Jak vám jej můžu oznámit?
Pokud chcete a dokážete to, ohlašte chybu na Phabricatoru v produktu „VisualEditor“. Většina velkých Wikipedií má také pro reakce týkající se VisualEditoru svou stránku viz seznam na Wikidatech. Také existuje centrální stránka pro reakce na mediawiki.org.
Jak vypnu VisualEditor? Na wiki, kde je VisualEditor stále funkcí Beta, můžete jednoduše zrušit zaškrtnutí jeho políčka na Beta kartě ve vašich Předvolbách; na ostatních wiki můžete místo toho zaškrtnout políčko Dočasně vypnout VisualEditor, když je v beta verzi na kartě Úpravy.
Ve VisualEditoru chybí nějaká funkce. Jak vás mohu požádat o její přidání?
Některé funkce se právě vyvíjejí nebo plánují. Některé další informace poskytují také plán, stránky technických cílů Wikimedia pro roky 2015–2016 a [$phabboard pracovní deska Phabricatoru]. Pokud nemůžete najít žádnou zmínku o funkci, kterou chcete navrhnout, můžete ji poslat prostřednictvím stejného procesu, kterým se hlásí chyby.
Bude i nadále možné editovat pomocí wikitextu poté, co se VisualEditor stane hlavním editačním rozhraním?
Ano. Zatímco VisualEditor bude nakonec ve výchozím nastavení nabízen všem uživatelům, metoda pro úpravu základního "zdrojového" textu bude nadále existovat. Neplánujeme odstranit úpravy wikitextu.
Mohu ve VisualEditoru používat známou wikisyntaxi jako [[ ]] a {{ }}?
Ne. V současné době tyto zkratky spustí odkaz, respektive nástroj šablony. Pokud v článku použijete wikisyntaxi, zobrazí se varovná zpráva. Pro více informací o používání VisualEditoru nse podívejte na uživatelskou příručku.
Proč není můj prohlížeč podporován?
Budování moderního editačního rozhraní pro Wikipedii a její sesterskou wiki je technická výzva. Je to možné pomocí moderních webových technologií a standardů. Některé prohlížeče bohužel nepodporují mnoho funkcí, které pro VisualEditor potřebujeme. Snažíme se co nejvíce podporovat nejběžnější prohlížeče: VisualEditor funguje dobře s nejnovějšími verzemi nejpopulárnějších webových prohlížečů: Firefox 15 a vyšší; Iceweasel 10 a vyšší; Safari 7 a vyšší; Chrome 19 a vyšší; Opera 15 a vyšší; Microsoft Internet Explorer 10 a vyšší; Okraj 12 a vyšší. V některých prohlížečích, jako je Internet Explorer 9, se bude stále zobrazovat varovná zpráva, ale uživatelé by neměli mít s úpravou žádné velké problémy. Pokud se pokusíte obejít omezení starších prohlížečů, budou zdroje odkloněny od vylepšení, z nichž bude mít prospěch většina uživatelů. Doporučujeme upgradovat na podporovaný prohlížeč a pokud nemůžete, pokračujte v úpravách pomocí zdrojového editoru wikitext. (Podrobnosti viz matice cílového prohlížeče.)
Funguje VisualEditor s rozšířením ProofreadPage na Wikizdrojích, se šablonami na Wikislovníku a dalšími funkcemi, které na Wikipedii nejsou?
VisualEditor je dostatečně flexibilní, aby se mohl přizpůsobit všem webům Wikimedie. Silná závislost Wiktionary na šablonách však bude vyžadovat značné úsilí členů komunity, aby svým uživatelům poskytla TemplateData a nástroj ProofreadPage Wikisource bude vyžadovat další práci na hladké integraci VisualEditoru.
Mohu si nainstalovat VisualEditor na své soukromé wiki mimo Wikimedie?
Ano, na vaše vlastní riziko. Rozšíření VisualEditor a Parsoid si můžete stáhnout, ale jsou stále experimentální. Nezapomeňte, že Parsoid vyžaduje nodeJS. Pokud si je nainstalujete a budete používat, prosíme, dejte nám [$phab na Phabricatoru] vědět, co vám fungovalo a co ne.
Provádí VisualEditor automatické opravy stránek?
Ve většině případů VisualEditor nijak nemění formátování řádek, které přímo needitujete. V případech, kdy je zdrojový text na stránce již špatně (například u neuzavřených tabulek), se to může pokusit opravit.
Will the visual editor be enabled on talk pages?
​No. This question comes up quite often.
 • The visual editor is designed to edit content, plain pages of text.

[1]

  • Talk pages aren't content. Many of the tools and design patterns that make VE nice to use to edit content make it poor to use for discussions.
  • To make it usable for discussions, we would have to remove or break many of those patterns in VE. We have spent a lot of time researching with users what works best there.
 • VE can't deal with structured discussions and plain-text discussions are not structured discussions.
  • Discussions like they are on traditional talk pages are not structured discussions from a technical perspective, despite the fact there is a certain number of colons or bullet points added to each answer to provide a pseudo-structure. With the current design of classical discussions, a piece of software can't know who has replied to whom – only humans can. There is no real connection between posts (which post is the parent/child of which), which is the definition of a structured discussion.
  • At the moment Flow deals with structured discussions. In Flow, each post is independent with a unique ID, linked to other posts and to a Topic (also with a unique ID), with a specific history, and all posts can be targeted precisely. It would be possible in the future to have conversations at multiple places, to move topics or replies, and to create sub-discussions with Flow. Classical talk pages, using VE or not, do not allow that.
Moje otázka zde není. Kde ji mohu položit?
Můžete se zeptat na stránce pro reakce na VisualEditor na vaší wiki (vizte seznam na Wikidatech) nebo na centrální stránce na mediawiki.org.

Community resources

Where can I read more about what communities can do to adapt the visual editor to their sites?
You can find a sort of "checklist" here on mediawiki.org.
Where can I find people experienced in this kind of effort?
There is a list of names at Community Taskforce.

References

 1. Based on James Forrester's message on wikimedia-l mailing-list, June 2016