Help:Sayfa taşıma

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Moving a page and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bir sayfayı taşımak (yeniden adlandırmak), ona başka bir ad vermek anlamına gelir. Bu, en üstteki sekme "Daha fazla" öğesinin "taşı" eylemi kullanılarak yapılır. Oturum açmadıysanız sekme görünmez. Ardından yeni adı girin ve "Sayfayı taşı" düğmesini tıklayın. Normalde "İlişkili tartışma sayfasını taşı" seçeneğini işaretli bırakmak istersiniz.

"A" sayfasını yeni başlık "B"'ye taşımak için şunları izleyin:

  • Sayfanın başlığını "A"'dan "B"'ye taşıyın.
  • "A" sayfasının sayfa geçmişi "B"'ye aktarılır.

" Yeni sayfa "B"'ye bir yönlendirme sayfası "A" yönlendirmesi oluşur.

İkinci nokta önemlidir. "Taşı" özelliğini kullanarak, çoğu durumda tercih edilen düzenleme geçmişini de taşıyabilirsiniz. Düzenleme geçmişi, kullanıcıların sayfanın içeriğinin nasıl oluşturulduğunu ve kimlerin neye katkıda bulunduğunu görmesini sağlar. İçeriği kopyalayıp yapıştırarak (taşıma özelliğini kullanmadan) taşırsanız, bunu gerçekleştiremezsiniz (ayrıca Help:Değişiklikleri izleme sayfasına bakın).

Taşıma işlemi bir yönlendirme arkasında kaldığında (Help:Redirects sayfasına bakın), çift yönlendirme, yani "A" ya yönlendiren sayfalar dışında herhangi bir bozuk bağlantıya neden olmamalıdır kendini yönlendir. Yönlendirmeye bağlanan sayfaları veya diğer yönlendirmeleri avlamak ve metinlerini doğrudan yeni başlığa bağlanmak üzere değiştirmek isteyebilirsiniz. Araçlar içindeki (kenar çubuğunun altındaki) bağlantı yoluyla kullanılabilen "Sayfaya bağlantılar" özelliği, bunu yaparken kullanışlıdır.

Taşımayı geri al

Hemen hemen tüm viki düzenlemelerinde olduğu gibi, bir taşıma işlemi tersine çevrilebilir (herhangi bir kullanıcı tarafından). Bir taşıma işlemini tersine çevirmek için sayfayı geri taşımanız yeterlidir; "B" sayfasını tekrar "A" ya taşıyın.

Another way to reverse a move operation is by clicking "View logs for this page" from the history page and then the "revert" link from the corresponding record in "Move Log".

"B" sayfa başlığı, "B" ile "A" arasındaki yönlendirmeler olarak geride bırakılacaktır. Herhangi bir kullanıcı yönlendirmeyi kaldırabilir ve sayfanın silinmesini önerebilir. Ancak son silme işlemi için hizmetli ayrıcalıkları gerekir (Help:Silme ve silmeyi geri alma sayfasına bakın).

Note that the "undo" link in the history page only reverts an edit done inside a page, it doesn't undo a move of a page.

Moving a page won't change its link

After you have successfully moved a page to a new one, any references to the old page will still work. However, if you want to access the new page, a redirect has already been created and specified within the old page.

If you prefer to reference the new page directly on any of your pages, use internal links .

Yönlendirme oluşturmadan bir sayfayı taşıma

İlgili seçenek vurgulanır

suppressredirect kullanıcı hakkına sahip kullanıcılar isteğe bağlı olarak bir yönlendirme oluşturmadan sayfayı taşıyabilir. Bu özellikle bir hareketi geri alırken kullanışlıdır.

Sağ etkinleştirildiğinde, bir sayfayı taşıması gerektiğinde ek bir onay kutusu görünür (sağdaki resme bakın).

Moving a protected page

System administrators can protect a page from getting moved.

Users will need to ask an admin to move a page if it is necessary. Alternatively, they can copy the page contents, paste it into a new page, and add a reference link to the old page. This is generally not recommended, as reaching out to an admin is highly encouraged.

If an admin protects a page from editing, the page is automatically protected from getting moved.

URL parametreleri

Bu sorgu dizeleri, alanları ve onay kutularını önceden doldurmak için Special:MovePage URL'sine eklenebilir.

Parametre Anlamı
wpOldTitleNs=n Ad Alanı mevcut sayfa sayısı
wpOldTitle= Mevcut sayfanın başlığı
wpNewTitleNs=n Hedef ad alanı numarası
wpNewTitle= Hedef sayfa başlığı
wpMovetalk=1 Varsa tartışma sayfasını taşıyın.
wpReason= Sebep yazısı
wpWatch=1 Kaynak ve hedef sayfaları izleyin

Toplu yeniden adlandırma / taşıma

MediaWiki, sayfa taşıma işlemleri için toplu işlem gerçekleştirecek özel bir sayfa sunmaz. Durumunuza bağlı olarak alternatifler olabilir:

Alt sayfaları taşıma

move-subpages kullanıcı hakkına sahip olan kullanıcılar isteğe bağlı olarak sayfanın (100'e kadar) alt sayfaları "ağaç" yapısını koruyarak taşıyabilir. Başlıkta taşımak istediğiniz kök sayfayı belirtirseniz (move-subpages/Bir sayfa sayfasını ziyaret ederek), özel sayfa o kök sayfanın alt sayfalarını görüntüler.

Ayrıca bakınız