Jump to content

Help:Sihirli kelimeler

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Magic words and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Sihirli kelimeler, MediaWiki'nin zaman, site ayrıntıları veya sayfa adları gibi bir dönüş değeri veya işleviyle ilişkilendirdiği metin dizeleridir. Bu sayfa sadece standart büyü kelimelerini açıklar; teknik referans için, Manual:Sihirli kelimeler bakınız.

Genel olarak üç çeşit değişken mevcuttur:

Değişkenler ve ayrıştırıcı işlevler subst:, tıpkı şablonlar gibi kullanılabilir. Sayfaya bağlı sihirli kelimeler, kelime çevrilmiş bir şablon aracılığıyla eklenmiş veya sistem mesajı dahil edilmiş olsa bile geçerli sayfa hakkındaki verileri (varsayılan olarak) etkiler veya döndürür.

Davranış değiştiricileri

Bir davranış anahtarı sayfanın düzenini veya davranışını kontrol eder (görünüm tarafından destekleniyorsa) ve içerikte istenen eksiklikleri ve eklemeleri belirtmek için sıklıkla kullanılabilir. Özellikle bunlardan bazıları Minerva skin tarafından desteklenmiyor.

Söz Açıklama Sürümler
Konu başlıkları tablosu
__NOTOC__ İçindekiler tablosu (TOC) gizlenir.
__FORCETOC__ İçindekiler bölümünü normal konumda görünmeye zorlar (ilk başlıktan önce, __NOTOC__ geçersiz kılmadan). Bu, madde içeriğinin dışında içindekiler tablosu sunan görünümlerde çalışmayacaktır, ör. Vector 2022 görünümü.
__TOC__ Sözcüğün geçerli konumuna bir içindekiler tablosu yerleştirir (__NOTOC__ geçersiz kılar). Bu birden çok kez kullanılırsa, içindekiler tablosu ilk kelimenin konumunda görünecektir. Bu, madde içeriğinin dışında içindekiler tablosu sunan görünümlerde çalışmayacaktır, ör. Vector 2022 görünümü.
Düzenleme
__NOEDITSECTION__ Başlıkları yanındaki bölüm düzenleme bağlantılarını gizler. Bu, özellikle bir şablonun içinden bir başlık oluşturulduğunda yararlıdır: normal viki bölüm düzenlemesi bu durumda şablon kodunu düzenler, bu genellikle kullanıcının istediği değildir. Bunun bir şablonda kullanılması, söz konusu şablona, içerdiği sayfalara, ve aynı sayfaya dahil edilen diğer şablonların etkisini artıracaktır. Geçici bir çözüm için, buraya bakın.
__NEWSECTIONLINK__ "Değiştir" sekmesinin yanına, tartışma sayfası olmayan sayfalarda, yeni bir başlık eklemek için kullanılan bir bağlantı ekler (Bakınız: En alta başlık ekleme).
1.7
__NONEWSECTIONLINK__ Tartışma sayfalarında "Değiştir" sekmesinin yanındaki yeni başlık ekleme sekmesini siler
1.15
r47522
Kategoriler
__NOGALLERY__ Kategori sayfasında kullanıldığında, kategori görünümündeki küçük resimleri normal bağlantılarla değiştirir.
1.7
__HIDDENCAT__ Bir kategori sayfasında kullanılan kategoriyi, üyelerindeki kategoriler listesinden ve üst kategorilerinden gizler (bunları göstermek için kullanıcı tercihleri seçeneğinde bir seçenek vardır).
1.13
__EXPECTUNUSEDCATEGORY__ Bir kategori sayfasında kullanıldığında, kategoriyi Special:UnusedCategories içinden kaldırır.
1.33
Dil dönüşümü
__NOCONTENTCONVERT__
__NOCC__
Dil varyantları bulunan vikilerde, içeriğin dilini herhangi bir şekilde dönüştürmeyi engeller; örneğin zh_cn, zh_tw, zh_sg veya zh_hk gibi varyantlar yerine içeriği sadece Çince (zh) gösterir.
__NOTITLECONVERT__
__NOTC__
Dil varyantları bulunan vikilerde, başlıkta dil dönüştürme işlemi yapılmaz (kalan içerik dönüştürülür).
Diğer
__START__ Efekt yok. Veritaban iletisinin, çevrilmemesi gereken yorumdan sonra nerede başladığını belirtmek için kullanıldı. r1695 içinde kaldırıldı ve r24784 içinde tamamen kaldırıldı
1.10
r1610
__END__ Sayfanın sonunu işaretlemek için kullanılır, böylece MediaWiki'nin takip eden boşluk karakterlerini silmesi önlenir. 19213 içinde kaldırıldı.
1.1 – 1.8
__INDEX__ Arama motorlarına sayfayı dizine eklemesini söyle ($wgArticleRobotPolicies yazıyor, ancak robots.txt değil). $wgExemptFromUserRobotsControl değişkenine uyuyor.
1.14
__NOINDEX__ Arama motorlarına sayfayı dizine eklememesini söyleyin (örn. Arama motorlarının sonuçlarında listelenmez). $wgExemptFromUserRobotsControl değişkenine uyuyor.
1.14
r37973
__STATICREDIRECT__ Yönlendirme sayfalarında, birisi sayfayı taşıdığında ve "Orijinal başlığa işaret eden yönlendirmeleri güncelle" kontrol ettiğinde ($wgFixDoubleRedirects gerektiren) MediaWiki'nin bağlantıyı otomatik olarak güncellemesine izin vermeyin.
1.13
r37928
Uzantılardan
Uzantı Söz Açıklama Sürümler
GlobalUserPage __NOGLOBAL__ Genel kullanıcı sayfasını devre dışı bırakır. Merkezi kullanıcı sayfasında varsa, uzak vikilerde görüntülenmesini önler ve ayrıca uzak vikideki bir kullanıcı sayfasına bir bağlantının kırmızı mı yoksa mavi mi olacağını belirler.
1.28
Disambiguator __DISAMBIG__ Bir netleştirme sayfasını tanımlar.
1.21
Wikibase (client) __EXPECTED_UNCONNECTED_PAGE__ Bazı viki sayfaları, tartışma arşivleri, şablon alt sayfaları vb. gibi bir Vikiveri öğesini hak etmez. Bir viki sayfasının Special:UnconnectedPages içinde listelenmesini önlemek için, bu sihirli kelimeyi sayfanın herhangi bir yerinde kullanın. Vikiveri'nin kayda değerlik kriterlerini karşılamayan sayfalar bir Vikiveri öğesi almamalıdır.
1.37.0
DiscussionTools __ARCHIVEDTALK__ Hides "yanıtla" links from discussions on archived pages.
1.39
Gerrit change 738221
__NOTALK__ Makes a page in a talk namespace not be treated like a talk page.
1.39
Gerrit change 903247
ProofreadPage __EXPECTWITHOUTSCANS__ Some wikisource content pages consist of lists (such as a list of editions or translations of the same work) and therefore did not have scans. To prevent these pages from being listed in Special:PagesWithoutScans, insert this magic word into the page.
1.43.0-wmf.4
Gerrit change 1026897
Wikibase (client) {{NOEXTERNALLANGLINKS}} A magic word and a parser function which when invoked, will disable the Wikibase extension for a specific page, or used with parameters can suppress specific interlanguage links produced by the extension. When active, only interlanguage links present in the wikitext are used.

Değişkenler

Değişkenler geçerli sayfa, viki veya tarih hakkında bilgi döndürür. Bunların sözdizimi şablonlar ile aynıdır. "[zengin]" olarak işaretlenen değişkenler yazılım tarafından izlenir ve bir sayfaya dahil edilebilecek sayı sınırlıdır.

Bir şablon adı bir değişkenle çakışırsa, değişken kullanılacaktır (bu nedenle şablonu Template:PAGENAME içine almak için {{Template:PAGENAME}} yazmanız gerekir). Bazı durumlarda, parametre eklemek, çözümleyiciyi bir şablonu çağırmaya zorlar; örneğin, $tpl-currentdayname-code, $tpl-currentdayname-result belirtir, değişkeni değil.

Tarih ve saat

Aşağıdaki değişkenler UTC içindeki geçerli tarih ve saati döndürür.

MediaWiki ve tarayıcı önbelleği nedeniyle, bu değişkenler sıklıkla mevcut saati göstermek yerine sayfanın önbelleğe alındığı zamanki saati göstermektedir.

Bu değişkenlerin kullanımı, sayfaların daha sınırlı sayıda saniye için önbelleğe alınmasına neden olur. Bu MagicWordFactory ile yapılandırılmıştır.

Tarih ve saat sihirli sözcükleri viki içerik dilinde biçimlendirilir. 1.19 sürümünden beri, sayfa içerik diline bağlıdırlar.

Değişken Çıkış Açıklama Sürümler
Yıl
{{CURRENTYEAR}} 2024 Yıl
Ay
{{CURRENTMONTH}}

{{CURRENTMONTH2}}

06 Ay (başında sıfır ile birlikte)
{{CURRENTMONTH1}} 6 Ay (numarasız)
{{CURRENTMONTHNAME}} Haziran Ay (adı)
{{CURRENTMONTHNAMEGEN}} Haziran Ay (genitif türevi)
{{CURRENTMONTHABBREV}} Haz Ay (kısaltma)
1.5
Gün
{{CURRENTDAY}} 21 Ayın günü (numarasız)
{{CURRENTDAY2}} 21 Ayın günü (başında sıfır ile birlikte)
1.6
{{CURRENTDOW}} 5 Haftanın günü (başında sıfır olmadan), 0 (Pazar için) ile 6 (Cumartesi için)
{{CURRENTDAYNAME}} Cuma Haftanın günü (adı)
Saat
{{CURRENTTIME}} 14.09 Saat ve dakika (24-saatlik SS:dd biçimi)
{{CURRENTHOUR}} 14 Sadece saati gösterir (24-saatlik başında sıfır ile birlikte)
Diğer
{{CURRENTWEEK}} 25 Hafta (sayı)
{{CURRENTTIMESTAMP}} 20240621140942 YYYYAAGGSSddss zaman pulu
1.7
{{CURRENTDATE}} sihirli bir kelime değil ancak bir şablon olabilir.

Aşağıdaki değişkenler öncekilerle aynıdır, ancak sitenin sunucu yapılandırma veya $wgLocaltimezone kullanıyorlar.

 • {{LOCALYEAR}}
 • {{LOCALMONTH}}
 • {{LOCALMONTH1}}
 • {{LOCALMONTH2}}
 • {{LOCALMONTHNAME}}
 • {{LOCALMONTHNAMEGEN}}
 • {{LOCALMONTHABBREV}}
 • {{LOCALDAY}}
 • {{LOCALDAY2}}
 • {{LOCALDOW}}
 • {{LOCALDAYNAME}}
 • {{LOCALTIME}}
 • {{LOCALHOUR}}
 • {{LOCALWEEK}}
 • {{LOCALTIMESTAMP}}

Daha kapsamlı zaman biçimlendirmesi için veya mevcut yıl ve haftayı ISO-8601 ile daha iyi uyumlu olarak çıktılamak için, #time ayrıştırıcı işlevini kullanmak üzere Extension:ParserFunctions yüklemek isteyebilirsiniz.

Teknik meta veri

Değişken Çıkış Açıklama Sürümler
Site
{{SITENAME}} MediaWiki Vikinin site adı ($wgSitename ).
{{SERVER}} //www.mediawiki.org Alan URL ($wgServer )
{{SERVERNAME}} www.mediawiki.org Alt etki alanı ve etki alanı adı (artık 1.17 sürümünden itibaren $wgServerName bağımlı değildir).
{{DIRMARK}}

{{DIRECTIONMARK}}


Vikinin varsayılan dilin yönüne uyan bir Unicode yönlü işaret çıkarır (soldan sağa vikilerde ‎, ‏ sağdan sola vikilerde), çok yönlü metin içeren metinlerde kullanışlıdır. 1.19 sürümünden beri, sayfa içerik dili bağlıdır.
1.7
r14442
{{ARTICLEPATH}} /wiki/$1 Relative article path ($wgArticlePath ).
{{SCRIPTPATH}} /w Göreceli komut yolu ($wgScriptPath ).
{{STYLEPATH}} /w/skins Göreceli stil yolu ($wgStylePath ).
1.16
{{CURRENTVERSION}} 1.43.0-wmf.10 (093754a) Vikinin MediaWiki sürümü.
1.7
r14199
{{CONTENTLANGUAGE}}

{{CONTENTLANG}}

en

en

Vikinin varsayılan arayüz dili ($wgLanguageCode ).
1.7
r14661
Sayfa
{{PAGEID}} 49237 Sayfa tanımlayıcısı değerini döndürür.
1.20
Gerrit change 9858
{{PAGELANGUAGE}}
{{#language:{{PAGELANGUAGE}}}}
tr
Türkçe
Geçerli sayfanın dilini döndürür. Bu değişkenin döndürdüğü dil kodu, {{#language:...}} kullanılarak bir dil adına dönüştürülebilir.
1.29
Gerrit change 330982
{{TRANSLATABLEPAGE}} Help:Magic words Returns the title of the translation page (the page other languages are translated from) if a page is translatable (including translated pages), and nothing if the page is not translatable.
1.41.0-wmf.8
Gerrit change 913677

<translate><!--T:1--> Translated unit. Language: <tvar name=lang>{{TRANSLATIONLANGUAGE}}</tvar>.</translate>

<translate><!--T:2--> Untranslated unit. Language: <tvar name=lang>{{TRANSLATIONLANGUAGE}}</tvar>.</translate>

Çevrilen birim. Dil: tr.

Not translated unit. Language: en.

‎<translate> etiketleri içinde çevrilmiş bir sayfada kullanılmalıdır. Mevcut çeviri biriminin dil kodunu döndürür. Bir çeviri sayfasında, birim çevrilmişse, çeviri dilini döndürür. Aksi takdirde, kaynak dili döndürür. Bu değişkenin döndürdüğü dil kodu, {{#language:...}} kullanılarak bir dil adına dönüştürülebilir. Yalnızca çeviri hizmetlileri tarafından kullanılmalıdır.
1.36.0-wmf.8
Gerrit change 603472
{{PROTECTIONLEVEL:eylem}} Geçerli sayfada belirli bir eylem için koruma düzeyini (örneğin, "otomatik onaylı", "hizmetli") çıkar (örneğin, "düzenle", "taşı"). Korunmuyorsa boş bir dize döndürür.
1.15
r45587
{{PROTECTIONEXPIRY:eylem}} Geçerli sayfadaki belirli bir eylem için (örneğin "20160418155030", "sonsuzluk") koruma süresinin dolmasını (ör. "düzenleme", "taşıma") verir. Korunmazsa "sonsuzluğu" döndürür.
1.27
Gerrit change 255717
{{CASCADINGSOURCES}} [Zengin] Geçerli sayfaya etki eden tüm basamaklı korumanın kaynaklarını döndürür. Sayfalar, kendilerini dışlamadıkça kendi başlıklarını döndürmez.
1.23
Gerrit change 104999
Mevcut sayfaya yapılan son revizyon
{{REVISIONID}} - Benzersiz revizyon kodu. Önizlemede boştur, dolayısıyla yalnızca önizlemede hata mesajı gösterilebilir. Yanlış modda devre dışı bırakılabilir.
1.5
{{REVISIONDAY}} 24 Gün düzenleme yapıldı (numarasız numara).
1.8
{{REVISIONDAY2}} 24 Gün düzenlemesi yapıldı (sıfır dolgulu sayı).
1.8
{{REVISIONMONTH}} 05 Ay düzenlemesi yapıldı (önceki sürümlerde 1.17+ olarak sıfır dolgulu numara, boş numara).
1.8
{{REVISIONMONTH1}} 5 Değişikliğin yapıldığı ayı gösterir (başında sıfır olmadan)
1.17
r66200
{{REVISIONYEAR}} 2024 Değişikliğin yapıldığı yıl.
1.8
{{REVISIONTIMESTAMP}} 20240524134048 Değişiklik zamanının zaman pulu.
1.8
{{REVISIONUSER}} FuzzyBot Sayfada en son düzenlemeyi yapan kullanıcının veya düzenlemeyi önizlerken geçerli kullanıcının kullanıcı adı.
1.15
r48149
{{REVISIONSIZE}} 87327 Bu sayfanın geçerli düzeltmesinin boyutu (vikimetin baytı)
1.22
Gerrit change 82650
Sayfa içeriğine etki edenler
{{DISPLAYTITLE:"başlık"}}
{{DISPLAYTITLE:"başlık"|noerror}}
{{DISPLAYTITLE:"başlık"|noreplace}}
Geçerli sayfanın başlık başlığını biçimlendirin. Değer varsayılan başlığa eşdeğer olmalıdır: yalnızca başlığın belirli bölümlerinde büyük harf değişiklikleri (tümü değil) ve boşlukların alt çizgi ile değiştirilmesine izin verilir (bu, $1 ile değiştirilebilir). $2 tarafından devre dışı bırakılabilir veya etkinleştirilebilir; 1.10+ sürümünden önce varsayılan olarak devre dışı bırakılmış, daha sonra varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Unless $wgRestrictDisplayTitle is set to false, the value must be equivalent to the default title: only capitalization changes to certain parts of the title (not all) and replacing spaces with underscores are allowed. It can be disabled or enabled by $wgAllowDisplayTitle .

Bir sayfada birden fazla ekran başlığı kullanıldığında hata mesajlarını bastırmak veya bir displaytitle'ın displaytitle sayfanın daha önce belirtilmişti.

1.7
1.24
Gerrit change 144870

(noerror ve noreplace için)

{{DEFAULTSORT:sıralama anahtarı}}
{{DEFAULTSORTKEY:sıralama anahtarı}}
{{DEFAULTCATEGORYSORT:sıralama anahtarı}}
{{DEFAULTSORT:sıralama anahtarı|noerror}}
{{DEFAULTSORT:sıralama anahtarı|noreplace}}
Sayfaları kategorilere ayırmak için kullanılır, varsayılan bir kategori sıralama anahtarı ayarlar. Örneğin, John Smith'in sonuna {{DEFAULTSORT:Smith, John}} koyarsanız, sayfa varsayılan olarak kategorilerde "S" altında sıralanır. Bir sayfada birden çok defaultortkey kullanıldığında hata mesajlarını bastırmak veya sayfada daha önce bir defaultsort belirtilmişse bu defaultsort hiçbir şey yapmamasını sağlamak için noerror veya noreplace şeklinde ikinci bir bağımsız değişken alabilir.
1.10
1.19
r96767

(noerror ve noreplace için)

İstatistikler

Bu değişkenler tarafından gösterilen değerler genelde ayraçlar içerir (viki diline bağlı olarak virgül veya boşluk); ancak ":R" ekiyle ham sayıların gösterilmesi sağlanabilir (örneğin $nop-code → $nop-result ve $nop-r-code → $nop-r-result).

PAGESINCATEGORY gibi bir parametre gerektiren sihirli kelimeler için "|R" kullanın (örneğin $pic ve $pic-r veya $pic-subcats ve $pic-subcats-r). Bundan önceki {{PAGESIZE:sayfa adı}} için de geçerlidir.

Sihirli kelimelerin sayısı viki içerik dilinde biçimlendirilir. 1.19 yılından bu yana, sayfa içerik diline bağlıdır.

Değişken Çıkış Açıklama Sürümler
{{NUMBEROFPAGES}} 1.678.971 Viki sayfalarının sayısı.
1.7
{{NUMBEROFARTICLES}} 62.201 içerik ad alanlarında yer alan ve madde olarak nitelendirilen sayfa sayısı. Ayrıntılar için Manual:$wgArticleCountMethod sayfasına bakın.
{{NUMBEROFFILES}} 2.787 Yüklü dosyaların sayısı.
1.5
{{NUMBEROFEDITS}} 6.483.334 Viki düzenleme sayısı.
1.10
r21319
{{NUMBEROFVIEWS}} Bellek temizleme kullanan vikilerde kullanışsızdır. Sayfa görüntülenme sayısını gösterir. Gerrit change 150699 ile kaldırıldı.
1.14 – 1.24
r42721
{{NUMBEROFUSERS}} 17.954.464 Kayıtlı kullanıcı sayısı.
1.7
{{NUMBEROFADMINS}} 133 Sistem hizmetlisi grubundaki kullanıcı sayısı.
1.7
{{NUMBEROFACTIVEUSERS}} 880 Special:Statistics sayfasına kullanılan kriterlere göre aktif kullanıcı sayısı.
1.15
r47392
{{PAGESINCATEGORY:kategoriadı}}
{{PAGESINCAT:kategoriadı}}
149
149
[Zengin] Verilen kategori içindeki sayfa sayısı (alt kategoriler ve dosyalar dahil). (Category:Help gösterim için kullanıldı)
1.13
r32932
{{PAGESINCATEGORY:kategoriadı|all}}
{{PAGESINCATEGORY:kategoriadı|pages}}
{{PAGESINCATEGORY:kategoriadı|subcats}}
{{PAGESINCATEGORY:kategoriadı|files}}
149
146
3
0
[Zengin]

Sırasıyla,

 • tüm sayfalar
 • normal sayfalar (alt kategoriler ve dosyalar hariç)
 • alt kategoriler veya
 • dosyalar

verilen kategori. (Category:Help gösterim için kullanıldı)

1.20
Gerrit change 12790
{{NUMBERINGROUP:grupadı}}
{{NUMINGROUP:grup adı}}
21
21
Belirli grubundaki kullanıcı sayısı. (Gösteri için kullanılan bureaucrat)
1.14
r40116
{{PAGESINNS:dizi}}
{{PAGESINNAMESPACE:indeks}}
etkin değil [Zengin] Verilen ad alanıdaki sayfa sayısı (dizin ile ilgili ad alanı dizini ile değiştirin). Örneğin, {{PAGESINNAMESPACE:14}} kategori sayfalarının sayısını çıkışlarıdır. {{PAGESINNS:0}}, {{NUMBEROFARTICLES}} farklıdır, çünkü önceki yönlendirmeler ve netleştirme sayfaları içerir. Varsayılan olarak devre dışıdır, $wgAllowSlowParserFunctions ile etkinleştirin.
1.7

Sayfa adları

Değişken Geçerli sayfa için Açıklama Sürümler
{{FULLPAGENAME}} Help:Magic words/tr Ad alanı ve tam sayfa başlığı (tüm alt sayfa düzeyleri dahil).
1.6
{{PAGENAME}} Magic words/tr Ad alanı olmadan tam sayfa başlığı (tüm alt sayfa düzeyleri dahil).
{{BASEPAGENAME}} Magic words Sayfanın hemen üstün olmayan alt sayfa düzeyindeki sayfanın sayfa başlığı. Title/Foo sayfa Help:Title/Foo/Bar dönecektir.
1.7
{{ROOTPAGENAME}} Magic words Geçerli sayfanın kök adı. Title sayfasına Help:Title/Foo/Bar dönecekti
1.22
{{SUBPAGENAME}} tr Alt sayfa başlığı Bar sayfa Help:Title/Foo/Bar dönecektir.

Alt sayfa yoksa, {{PAGENAME}} değeri döndürülür.

Daha karmaşık bölme işlemleri için, ParserFunctions uzantısından {{#titleparts:}} kullanın.

1.6
{{SUBJECTPAGENAME}}
{{ARTICLEPAGENAME}}
Help:Magic words/tr
Help:Magic words/tr
İlişkili konunun tam sayfa adı (ör. madde veya dosya). Tartışma sayfalarında kullanışlıdır.
1.7
{{TALKPAGENAME}} Help talk:Magic words/tr İlişkili tartışma sayfasının tam sayfa adı.
1.7

Bunların hiçbiri {{DISPLAYTITLE:xxxx}} kullanılarak ekran başlığındaki değişikliklerden etkilenmez; döndürülen değerler orijinal sayfa başlığıdır.

{{BASEPAGENAME}} ve {{SUBPAGENAME}} sihirli kelimeleri sadece alt sayfa özelliğinin etkin olduğu ad boşluklarında çalışır. Alt sayfaları etkinleştirmek için $wgNamespacesWithSubpages sayfasına bakın.

1.15+ itibariyle bu sihirli kelimeler kullanıldığı sayfa dışında başka sayfalar için de çalışabilmesi için parametre kabul etmektedirler:

 • {{PAGENAME:Template:Main Page}} → Main Page
Uyarı Uyarı: Sayfa başlığı "." veya " .." olan herhangi bir parça içeriyorsa, sihirli kelime hiçbir şey döndürmez.
{{PAGENAME:one/./three}}Hiçbir şey döndürülmez.
Uyarı Uyarı: ' kesme işaretleri veya * yıldız işaretleri gibi belirli karakterler içeren sayfa başlıkları, bu sihirli kelimelerle işlendiğinde beklenmeyen sonuçlar üretebilir, ör. {{PAGESINCATEGORY:{{PAGENAME}}}}. Hatalar T16779, T18474, T37628, T37746 bakın. Bunu düzeltmenin basit bir yolu, $başlık parçalarındaki sayfa adını ParserFunctions uzantısından sarmaktır.

URL kodlu sayfa adları

Aşağıdakiler, MediaWiki URL'lerinde kullanılmak üzere kodlanmış eşdeğerlerdir (yani, alt çizgi ve bazı karakterlerle değiştirilen boşluklar Sayısal karakter kodlaması kullanılarak kaçtı):

 • {{FULLPAGENAMEE}}
 • {{PAGENAMEE}}
 • {{BASEPAGENAMEE}}
 • {{SUBPAGENAMEE}}
 • {{SUBJECTPAGENAMEE}}
 • {{ARTICLEPAGENAMEE}}
 • {{TALKPAGENAMEE}}
 • {{ROOTPAGENAMEE}}

{{PAGENAME:...}}, {{PAGENAMEE:...}} ve {{urlencode:...}} farklı uygulamaları olduğunu unutmayın. Ayrıntılar için Manual:PAGENAMEE encoding sayfasına bakın.

Ad alanları

Değişken Çıkış Açıklama Sürümler
{{NAMESPACE}} Help Sayfanın ad alanının adı (ana alan hariç)
{{NAMESPACENUMBER}} 12 Kimlik sayfanın ad alanının
1.20
Gerrit change 4056
{{SUBJECTSPACE}}
{{ARTICLESPACE}}
Help
Help
İlişkili içerik ad alanının adı
1.7
{{TALKSPACE}} Help talk İlişkili konuşma ad alanının adı
1.7

Aşağıdakiler, MediaWiki URL'lerinde kullanılmak üzere kodlanmış eşdeğerlerdir (alt çizgilerle değiştirilen boşluklar ve yüzde kodlu bazı karakterler):

 • {{NAMESPACEE}}
 • {{SUBJECTSPACEE}}
 • {{ARTICLESPACEE}}
 • {{TALKSPACEE}}

1.15+ itibarıyla, bunlar tam sayfa adı parametresi alabilir ve geçerli sayfa yerine o sayfayla ilişkili istenen ad alanını döndürür:

 • {{NAMESPACENUMBER:MediaWiki}}0
 • {{NAMESPACE:MediaWiki}} (Pages in main space will return empty)
 • {{NAMESPACE:Template:Main Page}}Template
 • {{SUBJECTSPACE:Template:Main Page}}Template
 • {{ARTICLESPACE:Template:Main Page}}Template
 • {{TALKSPACE:Template:Main Page}}Template talk

Parametre bir ad alanı adı olmamalıdır:

 • {{SUBJECTSPACE:Help talk}}  (Empty)

Diğer

Değişken Çıkış Açıklama Sürümler
{{!}} | ile Template:! oluşturarak uyguladı.

Daha fazla açıklama için Help:Extension:ParserFunctions#Tablolarda kaçan boru karakterleri bölümüne bakın.

1.24
Gerrit change 136234
{{=}} = Şablon bağımsız değişkeninin veya tablo hücresi içeriğinin bir parçası olarak eşittir işareti eklemek için kullanılır. Bu, sihirli bir kelime olarak eklenmeden önce, birçok viki, içerik olarak = ile Template:= oluşturarak bunu uyguladı.

Daha fazla açıklama için Help:Extension:ParserFunctions#Ham eşittir işaretleri sayfasına bakın.

1.39
Gerrit change 791685

Ayrıştırıcı işlevler

Ayrıştırıcı işlevleri değişkenlere çok benzer, ancak bir veya daha fazla parametre alır (teknik olarak, bir parametre alan herhangi bir sihirli sözcük ayrıştırıcı işlevidir) ve adın önüne bazen kare eklenir. onları şablonlardan.

Bu sayfada yalnızca MediaWiki yazılımıyla tümleşik ayrıştırıcı işlevleri açıklanmaktadır. Extension:ParserFunctions gibi MediaWiki uzantıları tarafından diğer ayrıştırıcı işlevleri eklenebilir. Bunlar için Help:Extension:ParserFunctions sayfasına bakın.

Başka bir sayfanın teknik meta verileri

Ayrıştırıcı işlevi Çıkış
(MediaWiki sayfası için)
Açıklama Sürümler
{{PAGEID: sayfa adı }} 1 [Zengin] Belirtilen sayfanın sayfa tanımlayıcısını döndürür*.
1.23
Gerrit change 76534
{{PAGESIZE:sayfa adı}}
{{PAGESIZE: sayfa adı |R}}
101.978
101978
[Zengin] Belirtilen sayfanın bayt boyutunu döndürür. Ham (biçimlendirilmemiş) numaraları almak için "|R" kullanın.
1.13
r33551
{{PROTECTIONLEVEL:eylem | sayfa adı}} sysop [Zengin] Belirtilen sayfada belirli bir eylem (örn. "düzenle", "taşı") için koruma düzeyini (örneğin, "otomatik onaylı", "hizmetli") çıktılar. Korunmuyorsa boş bir dize döndürür.
1.21
r44683
{{PROTECTIONEXPIRY: eylem | sayfa adı}} infinity [Zengin] Belirtilen sayfada belirli bir işlemin (ör. "düzenle", "taşı") koruma süresinin dolmasını (ör. "20160418155030", "sonsuzluk") verir. Korunmazsa "sonsuzluğu" döndürür.
1.27
Gerrit change 255717
{{CASCADINGSOURCES: page name}} [Zengin] Belirtilen sayfaya etki eden basamaklı korumanın kaynaklarını döndürür. Sayfalar, kendilerini aşmadığı sürece kendi başlıklarını döndürmez.
1.23
Gerrit change 104999
{{REVISIONID: sayfa adı }} 6287429 [Zengin] Belirtilen sayfadaki son düzeltmenin benzersiz düzeltme kimliği*.
1.23
Gerrit change 76534
{{REVISIONDAY: sayfa adı }} 29 [Zengin] Belirtilen sayfanın son revizyonundan düzenleme günü* (boş numara).
1.23
Gerrit change 76534
{{REVISIONDAY2: sayfa adı }} 29 [Zengin] Belirtilen sayfanın son revizyonundan düzenleme günü* (sıfır dolgulu sayı).
1.23
Gerrit change 76534
{{REVISIONMONTH: sayfa adı }} 12 [Zengin] Belirtilen sayfanın son revizyonundan düzenleme ayı * (1.17+ sıfır dolgulu sayı, önceki sürümlerde boş numarası).
1.23
Gerrit change 76534
{{REVISIONMONTH1: sayfa adı }} 12 [Zengin] Belirtilen sayfanın son revizyonundan düzenleme ayı* (boş sayı).
1.23
Gerrit change 76534
{{REVISIONYEAR: sayfa adı }} 2023 [Zengin] Belirtilen sayfanın son revizyonundan düzenleme yılı*.
1.23
Gerrit change 76534
{{REVISIONTIMESTAMP: sayfa adı }} 20231229181425 [Zengin] Belirtilen sayfada düzenleme tarihi itibariyle zaman damgası*.
1.23
Gerrit change 76534
{{REVISIONUSER: sayfa adı }} Tropicalkitty [Zengin] Belirtilen sayfadaki son düzeltmeden kullanıcı adı*.
1.23
Gerrit change 76534
* Belirtilen parametre ayrıştırıcının geçerli başlığına eşit olduğunda, ayrıştırıcı işlevi önizleme ve değiştirme sırasında önceki sayfaları verir, sayfa oluşturmada kullanıldığında ancak sayfa görünümü için geçerli sürümdeki değerleri kullanarak, eski düzeltmeleri görüntüleme dahil. Bu durumda zengin olmayan bir ayrıştırıcı işlevidir.

URL verileri

Ayrıştırıcı işlevi Giriş → Çıkış Açıklama Sürümler
{{localurl:sayfa adı}}
{{localurl:sayfa adı
|sorgu_dize}}
{{localurl:MediaWiki}}
→ /wiki/MediaWiki
{{localurl:MediaWiki|printable=yes}}
→ /w/index.php?title=MediaWiki&printable=yes
Başlığın bağıl yolu.
{{fullurl:sayfa adı}}
{{fullurl:sayfa adı
|sorgu_dize}}

{{fullurl:vikiarası:uzak sayfa adı
|sorgu_dize}}
{{fullurl:Category:Top level}}
→ //www.mediawiki.org/wiki/Category:Top_level

{{fullurl:Category:Top level|action=edit}}
→ //www.mediawiki.org/w/index.php?title=Category:Top_level&action=edit
{{fullurl:s:Electra|action=edit}}
https://en.wikisource.org/wiki/Electra?action=edit
{{fullurl:s:es:Electra|action=edit}}
https://en.wikisource.org/wiki/es:Electra?action=edit

Yerel viki için $wgServer yapılandırma ayarına bağlı olan ve protokole bağlı yol (http(s):// başlayabilir veya başlamayabilir). Bu, vikiarası öneklerini de çözecektir. Not: Parantezsiz (düz) protokole bağlı bağlantılar otomatik olarak bağlanmaz.
1.5
{{canonicalurl:sayfa adı}}
{{canonicalurl:sayfa adı
|sorgu_dize}}

{{canonicalurl:vikiarası:uzak sayfa adı
|sorgu_dize}}
{{canonicalurl:Category:Top level}}
https://www.mediawiki.org/wiki/Category:Top_level

{{canonicalurl:Category:Top level|action=edit}}
https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Category:Top_level&action=edit {{canonicalurl:w:Category:Top level|action=edit}}
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Top_level?action=edit

Standart URL'yi kullanarak başlığın mutlak yolu. Bu, vikiarası öneklerini de çözecektir.
1.18
{{filepath:dosya adı}}
{{filepath:dosya adı|nowiki}}
{{filepath:dosya adı|küçük_resim_boyutu}}
{{filepath:Wiki.png}}
→ //upload.wikimedia.org/wikipedia/mediawiki/b/bc/Wiki.png

{{filepath:Wiki.png|nowiki}}
→ //upload.wikimedia.org/wikipedia/mediawiki/b/bc/Wiki.png
{{filepath:Example.svg|300}}
→ //upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/84/Example.svg/300px-Example.svg.png

The parameter nowiki usually removes the link around the filepath (which can't be seen in this example).

Bir medya dosyasının tam boyutuna veya küçük resmine (1.18+) protokole bağlı bir yol.
1.12
r25854

1.18
r80813
{{urlencode:dize}} veya
{{urlencode:dize|QUERY}}
{{urlencode:dize|WIKI}}
{{urlencode:dize|PATH}}
{{urlencode:x:y/z á é}} veya
{{urlencode:x:y/z á é|QUERY}}
→ x%3Ay%2Fz+%C3%A1+%C3%A9
{{urlencode:x:y/z á é|WIKI}}
→ x:y/z_%C3%A1_%C3%A9
{{urlencode:x:y/z á é|PATH}}
→ x%3Ay%2Fz%20%C3%A1%20%C3%A9

1.17'de varsayılan değerin |WIKI üzerinden |QUERY olarak değiştiğini unutmayın; bu, bu işleve dayanan şablonları bozabilir.

URL'lerde kullanım için kodlanmış giriş. Eski $ext-string işlevlerinde olduğu gibi hiçbir urldecode işlevi olmadığını unutmayın.
Kodlama
kodalan
 none + 
QUERY + 
 WIKI _ 
 PATH%20
1.7
r14273
(or
1.17
r64726

1.17
r64726

1.17
r64726
)
{{anchorencode:dize}} {{anchorencode:x y z á é}}
→ x_y_z_á_é
URL bölüm yer işaretleri için (URL'deki '#' simgesinden sonraki bölüm) kodlanmış metin.
1.6
r16279

The following are equivalents encoded for use in MediaWiki URLs (some characters percent-encoded):

 • {{localurle:page name}}
 • {{localurle:page name|query_string}}
 • {{fullurle:page name}}
 • {{fullurle:page name|query_string}}
 • {{fullurle:interwiki:remote page name|query_string}}
 • {{canonicalurle:page name}}
 • {{canonicalurle:page name|query_string}}
 • {{canonicalurle:interwiki:remote page name|query_string}}

Ad alanları

{{ns:}}, ad alanı için bu dizin, kurallı ad veya yerel takma adla geçerli yerelleştirilmiş adı döndürür. Böylece {{ns:6}}, {{ns:File}} ve {{ns:Image}} (Dosya ad alanı için eski bir ad) hepsi "File" döndürür. İçerik dilinin Fransızca olduğu bir vikide, $ns-file-de de geçerlidir, ancak $ns-file-incorrect (Almanca'da "Dosya" yerelleştirmesi) değildir.

The main namespace has no name, i.e. {{ns:0}} returns an empty string. For explicitly referring to the main namespace, {{int:Blanknamespace}} can be used, resulting in "(Ana)".

{{nse:}}, MediaWiki URL'leri için kodlanmış eşdeğerdir. Aynı şeyi yapar, ancak boşlukları alt çizgilerle değiştirerek harici bağlantılarda kullanılabilir hale getirir.

İçerik ad alanları Tartışma ad ad alanları
Kullanım Çıkış Kullanım Çıkış
{{ns:-2}} / {{ns:Media}} Media {{ns:-1}} / {{ns:Special}} Special
(no talk page)
{{ns:0}} / {{ns:}} {{ns:1}} / {{ns:Talk}} Talk
{{ns:2}} / {{ns:User}} User {{ns:3}} / {{ns:User talk}} User talk
{{ns:4}} / {{ns:Project}} Project
Varies between wikis
{{ns:5}} / {{ns:Project talk}} Project talk
{{ns:6}} / {{ns:File}} or {{ns:Image}} File {{ns:7}} / {{ns:File talk}} or {{ns:Image talk}} File talk
{{ns:8}} / {{ns:MediaWiki}} MediaWiki {{ns:9}} / {{ns:MediaWiki talk}} MediaWiki talk
{{ns:10}} / {{ns:Template}} Template {{ns:11}} / {{ns:Template talk}} Template talk
{{ns:12}} / {{ns:Help}} Help {{ns:13}} / {{ns:Help talk}} Help talk
{{ns:14}} / {{ns:Category}} Category {{ns:15}} / {{ns:Category talk}} Category talk

Yerelleştirilmiş ad alanlarını özel ad alanları ile karıştırmayın.

Biçimlendirme

Kullanım Giriş → Çıkış Açıklama Sürüm

{{formatnum:biçimlendirilmemiş sayı}}
{{formatnum:formatnum biçimli sayı|R}}
{{formatnum:biçimlendirilmemiş sayı|NOSEP}}

 • Temel:
  • {{formatnum:987654321.654321}}
   → 987.654.321,654321
  • {{formatnum:987.654.321,654321|R}}
   → 987654321.654321
 • Gelişmiş:
  • {{formatnum:{{formatnum:987654321.654321}}|R}}
   → 987654321.654321 (herhangi bir yerel ayarda)
  • {{formatnum:00001}}
   → 00.001
  • {{formatnum:987654321.654321 |NOSEP}}
   → 987654321.654321
  • Bangla yerel ayar içeren örnekler:
   • {{formatnum:987654321.654321}}
    → ৯৮,৭৬,৫৪,৩২১.৬৫৪৩২১
   • {{formatnum:987654321.654321 |NOSEP}}
    → ৯৮৭৬৫৪৩২১.৬৫৪৩২১
   • {{formatnum:৯৮,৭৬,৫৪,৩২১.৬৫৪৩২১ |R}}
    → 987654321.654321

Desteksiz:
{{formatnum:{{formatnum:987.654.321}}}}
→ 987 654 321 (örneğin, İtalyanca yerel ayarlarla)


|R olsun veya olmasın yanlış giriş (güvenilir olmayan çıkış) örnekleri:
{{formatnum:987,654.321|R}} (en az kırık)
{{formatnum:987.654,321|R}}
{{formatnum:987 654,321|R}}
{{formatnum:987&nbsp;654,321|R}}

Biçimlendirilmemiş bir sayı alır (Arapça, grup ayırıcı yok ve ondalık ayırıcı olarak .) ve yerelleştirilmiş basamak betiğinde çıkışlar ve ondalık ve ondalık grup ayırıcılar ile biçimlendirilmiş, vikinin varsayılan yerel ayarına göre.

|R parametresi, matematiksel durumlarda kullanılmak üzere davranışı tersine çevirmek için kullanılabilir: güvenilirdir ve yalnızca tam olarak biçimlendirildiği bilinen sayıları deforme etmek için kullanılmalıdır formatnum onları vikinin yerel ayarıyla biçimlendirir.
NOSEP ("ayırıcı yok") parametresi, hiçbir grup/ondalık ayırıcısının değiştirilmediği anlamına gelir; formatnum rakamları yalnızca Hint-Arap rakam sistemi kullanmayan dillerde dönüştürür. NOSEP, beklemediğiniz standart olmayan rakam gruplamalarını da önleyebilir. NOSEP can also prevent non-standard digit groupings you wouldn't expect.

Uyarı Uyarı: Baştaki sıfırlar kaldırılmaz, Extension:ParserFunctions yüklüyse bunun yerine {{#expr:00001}} kullanabilirsiniz.

Uyarı Uyarı: Numaraları tam olarak gereken biçimde girmezseniz, özellikle İngilizce olmayan vikilerde güvenilir çıkış beklemeyin.


Bir sayıyı bilinmeyen girdi biçiminde gerçekten (vikinin yerel ayarına göre) biçimlendirmeniz gerekiyorsa, formatnum iki kez kullanmayı deneyebilirsiniz (ancak ondalık bir gruba sahip olup olmadığını veya ayırıcı yenir veya sayı biçimlendirilmez). Bunun normal bir yoldan daha fazla bir saldırı olduğunu unutmayın, bu nedenle çıkış güvenilir olmayabilir.

1.7

1.13
r32012

{{#dateformat:date}}
{{#formatdate:date}}
{{#dateformat:date|format}}
{{#formatdate:date|format}}

{{#dateformat:25 dec 2009|ymd}}
→ 25 dec 2009 (tercihiniz), 2009 Aralık 25 (varsayılan)
{{#formatdate:dec 25,2009|dmy}}
→ dec 25,2009 (tercihiniz), 25 Aralık 2009 (varsayılan)
{{#dateformat:2009-12-25|mdy}}
Aralık 25, 2009 (tercihiniz), Aralık 25, 2009 (varsayılan)
{{#formatdate:2009 dec 25|ISO 8601}}
→ 2009 dec 25 (tercihiniz), 2009-12-25 (varsayılan)
{{#dateformat:25 decEmber|mdy}}
→ 25 decEmber (tercihiniz), AraLık 25 (varsayılan)
Not: Yukarıdaki örnekte, "tercihiniz" yalnızca geçerli MediaWiki vikideki tarih tercihinizi ifade eder.

Bağlantısı olmayan bir tarihi, kullanıcının "tarih biçimi" tercihine göre biçimlendirir ve biçimlendirilmiş bir tarih olarak etiketleyen meta verileri ekler. Oturumu kapatmış olan kullanıcılar ve tercihlerinde bir tarih biçimi ayarlamayanlar için tarihlere varsayılan değer verilebilir: mdy, dmy, ymd, ISO 8601 (büyük/küçük harfe duyarlı). Yalnızca ay ve gün verilirse, yalnızca mdy ve dmy geçerlidir. Bir biçim belirtilmezse veya geçersizse, giriş biçimi varsayılan olarak kullanılır. Sağlanan tarih geçerli bir tarih olarak tanınmazsa (özellikle, bu veya benzer şablonların iç içe kullanımı gibi herhangi bir meta veri içeriyorsa), bu değişiklik değiştirilmez ve (ek) meta veri oluşturulmaz. For logged-out users and those who have not set a date format in their preferences, dates can be given a default: mdy, dmy, ymd, ISO 8601 (all case sensitive). If only the month and day are given, only mdy and dmy are valid. If a format is not specified or is invalid, the input format is used as a default. If the supplied date is not recognized as a valid date (specifically, if it contains any metadata such as from a nested use of these or similar templates), it is rendered unchanged, and no (additional) metadata is generated.
Uyarı Uyarı: ISO 8601 standardı tarihlerin Gregoryen takviminde olmasını gerektirse de, bu işlevdeki ISO parametresi normal Gregoryen aralığının dışında kalan tarihleri biçimlendirecektir (örneğin 1583'ten önceki tarihler). Ayrıca, sihirli sözcük negatif yıllar (ISO 8601 ile kullanılır) ve M.Ö. yıllar veya MÖ yılları (genel yazıda kullanılır) arasında düzgün bir şekilde dönüştürülemez.
1.15
r48249

{{lc:string}}

{{lc:DATA CENTER}} → data center Küçük harf girişi.
1.5

{{lcfirst:string}}

{{lcfirst:DATA center}} → dATA center Çok önce karakterli küçük harf içeren giriş.
1.5

{{uc:string}}

{{uc:text transform}} → TEXT TRANSFORM Büyük harf girişi.
1.5

{{ucfirst:string}}

{{ucfirst:text tRAnSFORM}} → Text tRAnSFORM Çok ilk karakter büyük harfli girdi.
1.5

{{padleft:xyz|stringlength}}
{{padleft:xyz|strlen|char}}
{{padleft:xyz|strlen|string}}

{{padleft:xyz|5}} → 00xyz

{{padleft:xyz|5|_}} → __xyz
{{padleft:xyz|5|abc}} → abxyz
{{padleft:xyz|2}} → xyz
{{padleft:|1|xyz}} → x (dizenin ilk karakteri)

Seçilen bir temel karakterin veya değişkenin (ilk parametre) yanına, belirtilen uzunlukta (ikinci parametre) bir dolgu karakterleri dizesi (üçüncü parametrede seçilen karakter; varsayılan "0") ekler. Tabandaki son rakamlar veya karakterler, dolgudaki son karakterlerin yerini alır; yani {{padleft:44|3|0}}, 044 üretir. Dolgu dizesi, uzunluğu gerekli sayıda karakteri eşit olarak bölmezse kesilebilir.

1.12'ye kadar olan sürümlerde yalnızca üçüncü parametrenin ilk karakteri kullanılır, ancak 1.15 sürümünde tüm karakterler kullanılır.

Hata (r45734 ile düzeltildi): çok baytlı karakterler iki karakter olarak algılanır, bu da genişliği çarpıtabilir. Bu karakterler doldurucu karakter olarak kullanılamaz.

1.8

1.15
r45734

{{padright:xyz|stringlength}}
{{padright:xyz|strlen|char}}
{{padright:xyz|strlen|string}}

{{padright:xyz|5}} → xyz00

{{padright:xyz|5|_}} → xyz__
{{padright:xyz|5|abc}} → xyzab
{{padright:xyz|2}} → xyz
{{padright:|1|xyz}} → x

padleft ile aynıdır, ancak sağ tarafa dolgu karakterleri ekler.
1.8

1.15
r45734

{{bidi:string}}

{{bidi:text transform}} → ‪text transform‬

{{bidi:كتابة عربية}} → ‫كتابة عربية‬

Wraps the text in a script-appropriate directionality marker (either left-to-right (U+202A) or right-to-left (U+202B)) and a pop directionality formatting character (U+202C), to ensure directionality safety when using a mix of scripts in running text.

Ayrıca bakınız: Extension:StringFunctions .

Yerelleştirme

İşte ana yerelleştirme araçları olarak kullanılan sihirli kelimeler. Diğer sihirli kelimeler genellikle vikinin yerel ayarına ve yapılandırmasına veya seçilen dile bağlıdır: özellikle #Tarih ve saat, #Biçimlendirme, #Çeşitli. Extension:Translate tarafından daha fazla sihirli kelime eklenir.

Bu sihirli kelimelerin kullanımı çok karmaşık olabilir ve belgelendirme şu anda eksiktir; ÇOĞUL, DİL BİLGİSİ, CİNSİYET hakkında daha fazla bilgi var.

Kullanım Giriş → Çıkış Açıklama Sürüm
{{PLURAL:2|is|are}} {{PLURAL:0|is|are}} → are
{{PLURAL:1*1|is|are}} → is
{{PLURAL:21 mod 10|is|are}} → are
{{PLURAL:{{#expr:21 mod 10}}|is|are}} → is
{{PLURAL:1|is|are}} → is
{{PLURAL:2|is|are}} → are
{{PLURAL:-1|is|are}} → is
{{PLURAL:-2|is|are}} → are
{{PLURAL:0.5|is|are}} → are
{{PLURAL:1.5|is|are}} → are
{{PLURAL:-0.5|is|are}} → are
{{PLURAL:-1.5|is|are}} → are
(Rusça için)
{{PLURAL:5|1=Категория|Категории}} → Категории


{{PLURAL:3|страница|страницы|страниц}} → страницы
{{PLURAL:5|страница|страницы|страниц}} → страниц

İlk parametrenin mutlak değeri bir değere eşit bir ifadeyse tekil form (ikinci parametre) verir; çoğul biçim (üçüncü parametre) aksi halde. İşleyişi dile bağlı.
Bazı dil kodları (ab, av, ba, bxr, ce, crh_cyrl, cv, inh, koi, krc, kv, lbe, lez, mhr, mrj, myv, ru, tt_cyrl, tyv, udm, xal) 3 çoğul form kullandı (01.2014 güncellendi):
 • Form 1: 1, 21, 31, 41, 51, 61, 71, 81, 101, 1001, …
 • Form 2: 0, 5, 6, 7, 8, …, 18, 19, 100, 1000, 10000, 100000, 1000000, …
 • Form 3: 2, 3, 4, 22, 23, 24, 32, 33, 34, 42, 43, 44, 52, 53, 54, 62, 102, 1002, …
{{GRAMMAR:N|noun}} İki nokta üst üste işaretinden sonra bükülme kodu tarafından açıklanan verilen kelimenin doğru bükülmüş biçimini verir (dile bağlı). Dilbilgisi dönüşümleri Lehçe gibi etkilenen diller için kullanılır. Ayrıca bakınız: $wgGrammarForms .
1.7
{{GENDER:username|text for every gender}}

{{GENDER:Username|male text|female text|text for unspecified}}
{{GENDER:|male text|female text|text for unspecified}}
{{GENDER:.|male text|female text|text for unspecified}}

(Adı belirtilen kullanıcının cinsiyetine bağlıdır)

Special:Preferences ayarlanan cinsiyet için bir anahtar.
Not: İlk örnek temel olarak
Not: 3. parametre atlanır ve kullanıcı cinsiyetini tanımlamazsa, kullanıcı erkek ise metni döndürülür.
Boş bir kullanıcı adı alanı ({{GENDER:|) geçerli kullanıcı anlamına gelir, ancak yalnızca arayüz mesajlarında (MediaWiki ad alanı) kullanılabilir.
Nokta kullanıcı adı (.), Bu vikideki varsayılan kullanıcı cinsiyeti anlamına gelir.

1.15
r46247
{{int:mesaj adı}} {{int:edit}}Edit
(Kullanıcı diline bağlıdır; şunu deneyin: frja)
Verilen int erface (MediaWiki ad alanı) mesajını kullanıcı diline uluslararasılaştırır (çevirir). msgnw ve diğer harf çevirme sihirli sözcükleri için Ekleme değiştiricileri bölümüne bakın.

Bunun MediaWiki 1.17 ve önceki sürümlerinde önbellek tutarlılığına zarar verebileceğini / bunları karıştırabileceğini unutmayın, bakınız: T16404. Note that this can damage / confuse cache consistency in MediaWiki 1.17 and earlier, see T16404.

{{int:editsectionhint|MediaWiki}} {{int:editsectionhint|MediaWiki}}Edit section: MediaWiki Çevirileri olan parametreleri de kullanabilirsiniz.
Parametreler $1, $2, $3 vb. ile mesajlarda belirtilir.
Örneğin, editsectionhint mesajı: Düzenleme bölümü: $1
Bu örnekte MediaWiki $1 yerine geçer.

Ekleme değiştiricileri

{{Sayfa adı|isteğe bağlı parametreler}} genellikle varsayılan olarak Şablon:ad alanından başka bir sayfayı kopyalar. Bu sihirli kelimeler bu davranışı değiştirir.

Çeşitli

See also