Jump to content

Project:Мовна політика

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Project:Language policy and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ця сторінка роз'яснює поточну багатомовну політику сайту MediaWiki.org.

Знання мов
Знання мов

Довідка:Простір назв

У просторі назв Help: ми створюємо набір сторінок довідки в суспільному надбанні. Метою є формування базового набору довідкових сторінок, які можна імпортувати в новий вікі-проєкт та які описуватимуть основи використання програмного забезпечення MediaWiki: створення і редагування сторінок, управління дозволами, глобальні та особисті налаштування тощо. Ці сторінки слід перекласти найбільшою кількістю активних мов світу.

 • Англійська є базовою мовою, назви і текст всіх кореневих сторінок має бути записано англійською.
 • Підсторінки слід використовувати лише для перекладу іншими мовами, не для англомовного вмісту (тож не дозволяється записувати Table editing/example — замість цього пишіть Table editing example чи Example of table editing).
 • Якщо іншомовна версія сторінки існує, але її англомовної версії нема, будь ласка, спробуйте створити (нехай навіть неповну) англомовну статтю, оскільки це спрощує навігацію.

Ця система буде сумісною із автоматичним імпортом/експортом довідки, який планується. Тим часом потрібні певні зусилля для того, щоб перенести неангломовні сторінки довідки на свій вікі-проєкт.

Розширення Translate

Розширення Translate ми застосовуємо на сотнях сторінок. Вони застосовують схему підсторінок, із {{#translation:}} для категорій.

Така система рекомендована щонайменше для найчастіше відвідуваних сторінок та всіх нових сторінок довідки, посібника та (головних) сторінок розширень, але жорсткого правила тут наразі не встановлено.

Ви можете створити запит на переклад сторінки, підготувавши її до перекладу та повідомивши про це адміністратора перекладу (див. посібник Як підготувати сторінку до перекладу), або просто звернувшись до одного з адміністраторів перекладу з проханням це зробити.

Застаріла система

 • Переклади іншими мовами слід розміщувати на відповідно названій підсторінці англомовної сторінки. Приміром, україномовна версія сторінки Help:Contents має бути розміщена на підсторінці Help:Contents/fr (але не на Help:Зміст, Довідка:Зміст чи Help:Зміст/uk).
 • Мовні підсторінки слід називати коректним мовним кодом для даної мови.
 • Всі сторінки з простору назв Help (Довідка) мають бути позначеними шаблоном {{Languages }}, який автоматично створить посилання на всі наявні переклади.

Перенос вмісту під управління розширення Translate

Сторінки з наявними перекладами бажано перетворити на такі, які пристосовані для перекладу. Для цього слід підготувати до перекладу оригінальну (англомовну) сторінку (див. розділ розширення Translate) та, щойно її буде позначено для перекладу, вручну імпортувати наявні переклади з історії підсторінок до відповідних блоків, які надаються після натискання «Translate this page». Цей процес автоматизує нова можливість Special:PagePreparation + Special:PageMigration, доступна наразі лише адміністраторам перекладу.

Перелік сторінок, які було перекладено за старою системою і які тепер слід перенести під управління нової, наведено на сторінці Project:Language policy/Migration list.

Детальніші інструкції:

 • Для повного розуміння, розберіться в основній довідці, посібнику з перекладу, прикладі перекладу сторінки та адмініструванні перекладу сторінок.
 • Авторизуйтеся (якщо облікового запису немає, то зареєструйтеся) на mediawiki.org: вся ваша робота виконуватиметься в цьому вікі-проєкті. Оберіть сторінку для переносу під управління розширення Translate з переліку сторінок до міграції (якщо щось незрозуміло, запитайте на сторінці обговорення цього переліку). В міру можливості відшліфуйте англомовний текст, аби не переносити сторінки із застарілим чи неякісним текстом; якщо не впевнені в якості — просто залиште цю сторінку. Підготуйте сторінку до перекладу (додаванням тегів ‎<translate> і т.п.) з дотриманням інструкцій з вищенаведених посилань; далі виправте перелік сторінок до міграції, позначивши навпроти назви сторінки, що ви виконали роботу.
 • Адміністратор перекладу (ви?) має підтвердити («відмітити») сторінку для перекладу на свій розсуд. Коли це підтвердження отримано, закінчіть роботу: скопіюйте переклад із застарілих іншомовних сторінок у відповідні вікна, що їх надає Special:Translate (так само, як перекладач виконував би переклад). Вам необов'язково розуміти мову, сторінку якої ви переносите, важливо лише встановити відповідність абзаців в текстах, навіть якщо це не буде точним перекладом (машинний переклад стане в нагоді в разі, коли розмітка сторінки дає замало інформації для встановлення відповідності абзаців).

Головна сторінка

Англомовну версію нашої головної сторінки розміщено за адресою MediaWiki. Її переклади розміщено в MediaWiki/code, де code - відповідний код мови, приміром, MediaWiki/uk. Про створення та редагування таких сторінок див. $project-mainpage.

Важливо й тут дотримуватися нижченаведених правил стосовно коду мови.

Інші простори назв

За винятком головної сторінки, загальних правил стосовно інших просторів назв ще не встановлено. Поки що, якщо ви хотіли б перекласти сторінку в будь-якому іншому просторі назв, то робіть це так само, як робили б для простору назв Help:. Але майте на увазі, що, коли буде встановлено загальні правила, створений вами переклад може бути перенесено чи навіть вилучено.

Обговорення пов'язаних питань можна знайти в темах про мови та розширення Translate в розділі «Поточні проблеми».

Зверніть увагу, що заборона розміщувати англомовний вміст на підсторінках стосується лише простору назв Help: та не стосується інших просторів назв. Це одна з поточних проблем.

Перемикач мови

Будь-де на MediaWiki.org при створенні неангломовного вмісту слід використовувати перемикачі мови (мовні префікси), актуальний перелік яких можна знайти у файлі Names.php.

Прохання також мати на увазі наступне:

 • Якщо для певної мови в файлі Names.php не визначено мовного перемикача, не слід намагатися розміщувати тут файли довідки цією мовою.
 • Якщо ви хотіли б додати мову, для якої немає перемикача, спочатку додайте її до коду (створивши запит на фабрикаторі) і додавайте сторінки не раніше, ніж ці зміни буде прийнято.
 • Якщо MediaWiki для певної мови використовує «неправильний» перемикач, вам слід тут (для узгодження) також використовувати саме його. Якщо ви вважаєте цей перемикач неправильним, можна це обговорити на фабрикаторі і в разі, коли рішення про зміну буде прийнято, ми перенесемо сторінки під правильний перемикач.
 • Зверніть увагу, що деякі мовні перемикачі в Names.php вже є застарілими (так, zh-yue змінено на yue). В таких випадках слід застосовувати лише останню, найновішу, версію.
 • Зазвичай мовні варіанти (як-от zh-hans) не рекомендуються до перекладу, їх слід вміщати на відповідну головну сторінку (тут zh), якщо це можливо.

Див. також