Jump to content

Project:Dil politikası

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Project:Language policy and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Bu sayfada MediaWiki.org'daki mevcut çok dilli politika açıklanmaktadır.

Diller
Diller

Yardım: ad alanı

Help: ad boşluğu içinde kamu malı yardım sayfalar dizisini oluşturuyoruz. Amaç, temel düzenleme ve kullanım talimatlarını kapsayan yeni vikilere aktarılabilecek temel bir yardım sayfaları seti sağlamaktır. Bunlar mümkün olduğunca çok dile çevrilmelidir.

 • İngilizce ana kaynak dilidir ve tüm kök sayfalar İngilizce olarak adlandırılmalı ve yazılmalıdır.
 • Alt sayfalar, İngilizce içerik için değil, yalnızca diğer dillere çeviriler için kullanılmalıdır (örneğin, $false-pagename kullanmamalısınız - bunun yerine Table editing example veya Example of table editing kullanmalısınız).
 • Sayfanın uluslararası bir sürümü varsa, ancak İngilizce sürümü mevcut değilse, lütfen gezinmeye yardımcı olduğu için İngilizce sürümü için bir taslak maddesi oluşturun.

Bu sistem planlanan yardım sayfalarının otomatik olarak içe aktarılması/dışa aktarılması ile uyumlu olacak, ancak aradaki İngilizce olmayan sayfaları dışa aktarmak/içe aktarmak için biraz çalışmak gerekebilir.

Translate uzantısı

Yüzlerce sayfa için Translate uzantısı kullanıyoruz. Bunlar, kategoriler için {{#translation:}} olan alt sayfa kuralını kullanır.

Sistem en az ziyaret edilen sayfalar ve tüm yeni yardım, el kitabı ve (ana) uzantı sayfaları için önerilmektedir, ancak bu konuda henüz bir politika oluşturulmamıştır.

Çeviriye hazırlanarak çeviriye eklenecek bir sayfa isteyebilirsiniz, daha sonra çevirme yöneticisinin bunu etkinleştirmesi gerekir (öğretici çeviri için sayfa nasıl hazırlanır); aksi takdirde, doğrudan çeviri hizmetlilerden birine yapmasını isteyin.

Eski sistem

 • Diğer diller, İngilizce versiyonun uygun şekilde adlandırılmış bir alt sayfasına yerleştirilmelidir. Örneğin, Help:Contents sayfanın Fransızca versiyonu Help:Contents/fr olmalıdır (Help:Contenu, Aide:Contenu veya Help:Contenu/fr değil).
 • Dil alt sayfaları o dil için uygun dil kodunu kullanarak isimlendirilmelidir (aşağıya bakınız).
 • Yardım ad alanındaki tüm sayfalar, kullanılabilir tüm çevirilere otomatik olarak bağlanan {{Languages }} dilleri şablonuyla etiketlenmelidir.

Çeviriyi aktar

Mevcut çevirileri olan sayfalar genellikle çevrilebilir sayfalara dönüştürülmeye değerdir. Kök sayfasını çeviri için (İngilizce) hazırlayın (Translate uzantısı bölümüne bakın) ve çeviri için işaretlendikten sonra, eski çevirileri alt sayfaların geçmişinden çeviri birimlerine manüel olarak alın ("bu sayfayı çevir" seçeneğine tıklayarak). Yeni özellik Special:PagePreparation + Special:PageMigration bunu kolaylaştırıyor (şu anda yalnızca çeviri hizmetlileri için kullanılabilir).

Eski sistemle çevrilmiş, yeniye geçirilecek sayfaların listesi Project:Language policy/Migration list üzerinde çalışmalarda.

Daha ayrıntılı talimatlar:

 • Tam bir giriş için temel yardım, çeviri eğitimi, sayfa çeviri eğitimi ve çeviri kaynak kılavuzunu okuyun.
 • Giriş yapın veya mediawiki.org'a kayıt olun: Tüm çalışmalarınız bu vikide gerçekleşecek. Çeviriye geçirmek için birleştirme listesinden bir sayfa seçin (listenin tartışma sayfasında herhangi bir soru sorabilirsiniz). Çok eski/düşük kaliteli metinleri taşımaktan kaçınmak için İngilizce metni uygun/mümkün olduğu kadar koyun, emin değilseniz sayfaları atlayın. Yukarıda bağlantılı sayfa çevirisi eğitimini izleyerek sayfayı çeviri için hazırlayın (yani ‎<translate> etiketleri vb. ekleyin); ardından, yaptığınız sayfanın başlığının yanında yazarak taşıma listesini düzenleyin.
 • Bir çeviri hizmetlisi (siz?) artık kendi takdirine bağlı olarak çeviri sayfasını onaylayacak ("işaretleyecek"). Onaylandığında işi tamamlayın: eski çevirileri Special:Translate ile karşılık gelen birimlere kopyalayın (bir çevirmenin yukarıdaki bağlantılı çeviri eğitiminde yaptığı gibi). Taşındığınız dili bilmenize gerek yoktur, yalnızca sadık bir çeviri olmasa bile hangi paragrafın hangisine karşılık geldiğini belirlemek için (makine çevirisi, sayfanın düzeni yeterli ipucu sağlamazsa anlamın anlaşılmasına yardımcı olabilir).

Anasayfa

Ön sayfamızın İngilizce sürümü MediaWiki adresinde bulunmaktadır. Çevrilmiş sürümler, kod dil kodudur (örneğin MediaWiki/tr) MediaWiki/kod dizininde bulunur. Ana sayfanın içeriği için lütfen Template:Main page sayfasına bakın; orada çevirebilirsin.

Daha da önemlisi, burada dil kodlarıyla ilgili kurallara da bakınız (aşağıda).

Diğer ad alanları

Anasayfa dışında, diğer ad alanları hakkında henüz bir politika henüz belirlenmemiştir. Şimdilik, diğer ad alanlarındaki sayfalar için çeviriler oluşturmak istiyorsanız, lütfen Yardım: ad alanı için açıklandığı gibi yapın, ancak sonunda kabul edilen ilkeye bağlı olarak içerik taşınabilir veya silinebilir.

Bazı tartışmalar için, Güncel konulardaki Diller ve Translate uzantısına bakın.

İngilizce içeriğin alt sayfalara yerleştirilmemesi gerektiği kuralının diğer ad alanları için geçerli olmadığını unutmayın. Bu, çözülmesi gereken sorunlardan biridir.

Dil kodları

MediaWiki.org boyunca, dile özgü içerik oluştururken MediaWiki yazılımı tarafından belirtilen dil kodlarını kullanmalısınız (tam ve güncel liste için Names.php sayfasına bakın).

Lütfen aşağıdakileri de aklınızda bulundurun:

 • Dil kodu Names.php dosyasında bulunmuyorsa, yardım sayfalarını bu dilde barındırmamalıyız.
 • Mevcut olmayan bir dil eklemek istiyorsanız, önce yazılıma ekleyin (Phabricator'dan bir istekte bulunarak) ve buraya yalnızca değişiklikler kabul edildikten sonra sayfa ekleyin.
 • MediaWiki bir dil için 'yanlış' kodu kullanıyorsa, burada da (tutarlılık için) bu yanlış kodu kullanmalısınız. Bir kodun yanlış olduğunu düşünüyorsanız kodu Phabricator üzerinde tartışmalısınız ve eğer bu sonuç değiştirilirse sayfaları eşleşecek şekilde taşıyacağız.
 • Names.php dosyasındaki bazı dil kodlarının artık kullanımdan kaldırıldığını unutmayın (ör. zh-yue, yue ile değiştirildi). Bu durumlarda yalnızca en son kod kullanılmalıdır.
 • Genel olarak, dil varyantlarının çevrilmesi (ör. zh-hans) önerilmez ve mümkünse ana sayfaya (ör. zh) eklenmelidir.

Ayrıca bakınız