Jump to content

Tartışma sayfaları danışmanlığı 2019/Katılımcı grubu kaydı

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Talk pages consultation 2019/Participant group sign-up and the translation is 100% complete.

Katılımcı gruplar, 2019 Tartışma Sayfası İstişaresi'nin "merkezi ve konuşulan" yapısının kritik bir parçasıdır. Bu vikideki birincil proje sayfası, MediaWiki.org, tüm süreç için esas "merkez" olacak. Farklı Wikimedist türlerinin düşüncelerini paylaşmalarını sağlamak için, herkesin kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda viki tartışma sistemleri hakkında ana dillerinde konuşabilmesini istiyoruz.

Katılımcı grubun adı nedir?
Katılımcı grubunu tanımlamak için resmî veya gayri resmî bir isim. Bu, mevcut bir isim (bir ortaklık adı veya ViiProje adı gibi) veya sadece bu istişare için yeni bir ad olabilir.
Hangi dil?
Katılımcı grubu, kendilerini en rahat hissettikleri dilde tartışma sayfalarını tartışmalıdır. Ancak nihai rapor İngilizce olarak yapılacaktır.
İletişimdeki esas kullanıcı kişi kim olacak?
Katılımcı gruplar karar verdikleri kadar büyük veya küçük olabilirler ancak her grubun MediaWiki.org'daki merkezî tartışma sayfası istişaresi ile grubu koordine etmesi için bir (veya iki) kullanıcıya ihtiyacı vardır.
Bu kullanıcının İngilizce okuyup yazabilmesi gerekmektedir. Süreci olabildiğince kolaylaştırmak için bu kullanıcıyla düzenli iletişim halinde olacağız.
Bu kullanıcı, tüm geri bildirimleri ve görüşleri eşit şekilde ele almayı ve nihai raporda dikkate almayı taahhüt eder.
Grubunuza nasıl danışacaksınız?
Bazı gruplar için bu yer, onların ana viki'sinde olabilir, diğerleri başka bir web sitesinde (zaten bir çok topluluğun yaptığı gibi bir sosyal ağ vs.) tartışmaya karar verebilirken başkaları bir edit-a-thon'da olduğu gibi şahsen konuşmak isteyebilir.
Tartışmalarınızı nerede belgeleyeceksiniz?
Vikide gerçekleşen konuşmalar için lütfen tartışmanın bağlantısını belirtin. (en büyük) Vikilerde ayrı bir sayfa oluşturmak tüm geri bildirimleri izlemeye yardımcı olabilir. Viki dışında gerçekleşen konuşmalar için lütfen tartışmaların yazılı özetine bir link verin. Bunlar tercih ettiğiniz dilde olabilir ve daha sonra çevirileri koordine edeceğiz.

Aşama 2

İkinci aşamasında, istişare, değiş tokuşlar etrafında konuşmaya odaklanıyor. 2. Aşama için topluluk özetleri 24 Haziran 2019'a kadar teslim edilecektir. Grubun her katılımcısı aşağıdaki sorularla ilgili bireysel geri bildirimde bulunur:
 1. Önerilen ürün yönü hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Bağlam: Wikimedia Vakfı, mevcut vikimetin tartışma sayfalarının üzerine yeni, daha net bir tasarım oluşturmayı önermektedir. Yanıtlama, girintileme ve imzalar için daha basit araçlar sunacak. İsterseniz, tartışma sayfalarında vikimetin kullanmaya devam edebilirsiniz. Vikimetin kullanmadan da bir tartışmaya katılmak mümkün olmalıdır.
  Soru: Bu ürün yönü hakkında ne düşünüyorsunuz?
 2. Ayrı tartışmaları işaretleme
  Bağlam: İnsanlar tartışma sayfasındaki bölümleri ayrı ayrı izlemek istiyor. Daha iyi bildirimler, arşivleme ve arama istiyorlar. Bunlardan herhangi birini yapmak için, neyin tek bir tartışma olarak sayılacağına dair daha yapılandırılmış bir tanım oluşturmamız gerekebilir. Bu, bir tartışma sayfasındaki vikimetin kurallarında değişiklik yapmak anlamına gelebilir. Örneğin, tartışma başlıklarının vikimetinde görünmesi için yeni bir yol veya bir ileti oluşturmak, yeniden adlandırmak veya bölmek için kullanmanız gereken yeni bir bağlantı oluşturabiliriz.
  Soru: Bu yaklaşımın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 3. Yeni gelenlerin tartışma sayfalarını bulmasına yardımcı olmak
  Bağlam: Yeni gelenler tartışma sayfalarını bulmakta zorluk çekiyorlar. Kullanıcı testleri sırasında, her on kişiden yalnızca biri $Talk1 sekmesini buldu. Çoğu test kullanıcısı, diğer tüm sekmelerin ve bağlantıların bulunduğu sayfanın karşı tarafında bir Tartışma sekmesi aradı. Birçok kişi, maddedeki belirli bölümlerle ilgili tartışmalara bağlantılar da görmeyi bekliyordu. Tartışma sayfasının bağlantısını madde sayfasının karşı tarafına taşımak isteyebiliriz. Bireysel bölümlere bağlı tartışma işlevselliği ekleyebiliriz.
  Soru: Madde içeriği ve tartışmalar arasındaki bağlantıyı daha görünür hale getirmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 4. Tartışma araçları nerede gösterilir
  Bağlam: Şu anda, birçok vikinin tartışma ad alanı (Project talk veya Vikipedi tartışma:) yerine proje ad alanında (Project veya Vikipedi:) topluluk tartışma alanları vardır. Project ad alanı genellikle köy çeşmeleri/kafeleri, duyuru panoları ve Silinecek maddeler gibi bazı iş akışları için kullanılır. Sistemin, yeni araçları bu tartışmalarda gösterebilmesi ve diğer sayfalarda göstermemesi için tartışmaların nerede olduğunu bilmesi gerekir. Bunu yapmanın birkaç olası yolu vardır. Bunlardan biri, tüm tartışmaları bir tartışma ad alanına taşımaktır.
  Soru: Bunu yapmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 5. Geçmiş takasları
  Bağlam: Bazen, tüm sayfanın geçmişini görmeniz gerekir. Diğer zamanlarda, yalnızca tek bir tartışma dizisinin geçmişini görmek daha yararlı olacaktır. Her ikisini de sağlayabilseydik ideal olurdu, ancak bunu nasıl yapacağımızdan emin değiliz.
  Soru: Tam bir sayfa geçmişine veya belirli bir konu geçmişine sahip olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 6. Meta veri konumu
  Bağlam: Bazı vikiler, şablonları madde tartışma sayfalarının en üstüne yerleştirir. Bunlar talimatları, uyarıları veya SSS'leri gösterebilir. Sayfa kalitesi bilgilerini tutabilir, ilgili Vikiprojelerine bağlantı verebilir veya geçmiş etkinlikleri tanımlayabilirler. Pek çok yeni kullanıcının kafası, bir makale tartışma sayfasının en üstünde tartışma dışı materyal bularak karışır. Bu içeriğin bir kısmını veya tamamını sayfada başka bir yere veya farklı bir sekme altına taşımak faydalı olacaktır.
  Soru: Bu yaklaşımın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bir tartışma sayfasının doğru kullanımı için hangi şablonlar çok önemlidir ve hangileri başka bir yere taşınabilir?

Her katılımcı, başkalarına kendilerini ifade etme fırsatı verir: geri bildirim topluyoruz, yani bu bir oylama veya karar süreci değil. Sonunda, tüm geri bildirimler belgelenecektir.

Katılımcı grupları

Community summaries for Phase 2 have been posted!

Note for volunteer coordinators: please add your wiki to the lists below:

 • The first table lists pages that are ready to receive feedback. A banner will be displayed to logged-in users on your wiki, using the provided page.
 • The second table is for pages that are still under construction. When ready, please move the page to the first table, so that the link can be used in the banner.

Onaylanmış katılımcı grupları
Katılımcı grubun adı nedir? Hangi dil? Grubunuza nasıl danışacaksınız? Tartışmalara erişin İletişimdeki esas kullanıcı kişi kim olacak? Notlar
Çince Vikipedi Çince On-wiki, Facebook, Telegram Çince Taiwania Justo
İngilizce Vikikaynak İngilizce On-wiki İngilizce Beleg Tâl
İngilizce Vikipedi İngilizce On-wiki İngilizce Jc86035
Fransızca Vikipedi Fransızca On-wiki Fransızca Lofhi
Russian, all wikis Rusça On-wiki Rusça Sunpriat
Almanca Vikipedi Almanca On-wiki Almanca MBq
Felemenkçe Vikipedi Felemenkçe On-wiki Felemenkçe Ad Huikeshoven
Wikidata İngilizce On-wiki İngilizce Jc86035
Polish Lehçe On-wiki Lehçe
Tayca Vikipedi Tayca On-wiki Tayca Tris T7
Çekçe Vikipedi Çekçe On-wiki Çekçe Dvorapa

Yapım aşamasında olan gruplar

Onaylanacak gruplar
Katılımcı grubun adı nedir? Hangi dil? Grubunuza nasıl danışacaksınız? Tartışmalara erişin İletişimdeki esas kullanıcı kişi kim olacak? Notlar
Japonca Vikipedi Japonca On-wiki Japonca Bletilla

Bu ikinci tablo, oluşturulmakta olan gruplar içindir. Grubunuz geri bildirim almaya hazırsa, lütfen ilk tabloya taşıyın.

Ayrıca raporun tartışma sayfasında bir yorum bırakarak da katılabilirsiniz.

Aşama 1

Aşama 1 grupları

İlk aşamada istişare, ne yapılacağı/yapılmayacağına karar verilmesi üzerine nihai bir karar almak için bir tartışma ya da süreç değildir. Grubun her bir katılımcısı rehberleri izleyerek bireysel geri bildirimde bulunur:
 • Topluluğunuzla bir konuyu tartışmak istediğinizde hangi araçlar sizin işinize yaramakta ve hangi sorunlar sizi engellemektedir?
 • Peki ya tartışma sayfaları yeni gelenler için işe yarıyor mu ve yeni gelenleri ne engelliyor?
 • Topluluğunuzda tartışma sayfaları için diğer kişiler ne yapmaktadır?
 • Tartışma sayfalarında yapmayı dilediğiniz fakat teknik sıkıntılardan ötürü yapamadıklarınız şeyler nelerdir?
 • Bir "viki tartışmasının" önemli yönleri nelerdir?
Her katılımcı başkalarına kendilerini ifade etme fırsatı verir. Sonunda, geri bildirim belgelenmiş olacaktır (aşağıya bakınız).
Geri bildirim toplama ne zaman bitiyor?
1. aşama için topluluk özetleri 6 Nisan 2019'a kadardır. 31 Mart'a kadar istişarenin sona ermesi, geri bildirimi analiz etmek ve yapılandırmak için yeterli zamana sahip olmak için iyi bir seçenek olabilir.

Katılımcı gruplar

Zaten var olan gruplar aşağıda listelenmiştir.

Topluluk özetleri 6 Nisan 2019 tarihine kadar teslim edilecektir. Topluluklara, özellikle de çok fazla yanıt alacak olanlara konuşmayı 31 Mart'a kadar bitirmelerini tavsiye ediyoruz.

Son tarihten önce önemli miktarda geri bildirim alamazsanız, şimdi yeni gruplar oluşturmanızı önermiyoruz.

Onaylanan katılımcı gruplar
Katılımcı grubun adı nedir? Hangi dil? Grubunuza nereden danışacaksınız? Tartışmalarınızı nerede belgeleyeceksiniz? İletişimdeki esas kullanıcı kişi kim olacak? Notlar
Arapça Vikipedi Arapça on-wiki, Wiki-ar mailing list, Twitter Arabic Wikipedia

Talk pages consultation 2019

User:Dyolf77
Katalanca Vikipedi Katalanca on-wiki Consulta sobre Pàgines de discussió 2019 Mikicat I've set up a section in the main community discussions' page to talk about it.
Çince Vikipedi Çince on-wiki, Facebook and Telegram 2019年討論頁諮詢 (Talk pages consultation 2019 on Chinese Wikipedia) Taiwania Justo
Commons Mainly English on-wiki c:Commons:Talk pages consultation 2019 Jc86035 (provisionally); possibly others As above. Jc86035 (talk) 14:53, 28 February 2019 (UTC)[reply]
Felemenkçe Vikipedi Felemenkçe on-wiki Dutch Wikipedia

Overlegpagina's raadpleging 2019

User:Ad Huikeshoven (talk) -
İngilizce Vikipedi İngilizce on-wiki English Wikipedia

Talk pages consultation 2019

Jc86035 (provisionally); possibly others I've set up a section on the page for users to indicate that they would be interested in summarizing the discussion and would be able to do it. Jc86035 (talk) 14:33, 23 February 2019 (UTC)[reply]
İngilizce Vikikaynak İngilizce on wiki English Wikisource

Talk to us about talking

User:Beleg Tâl
Fransızca Vikipedi Fransızca on wiki Wikipédia en français

Consultation sur la communication 2019

Lofhi
French Wiktionary Fransızca on wiki Wiktionnaire en français

Sur les outils de discussions

Pamputt
Almanca Vikipedi Almanca on-wiki Globale Konsultation zum Thema Kommunikation 2019 Sänger
Hintçe Vikipedi Hintçe on-wiki Talk to us about talking Wikilover90, J ansari (provisionally); (Possibly others) I can be reached via Wikimail or my talk page
Macarca Vikipedi Macarca on wiki Konzultáció a vitalapokról és a közösségi kommunikációról Samat
Iberocoop İspanyolca, Portekizce, İtalyanca Telegram group on meta-wiki, Iberocoop space Superzerocool I'm a Tech Ambassador for Spanish Wikipedia, but I'd prefer do this volunteer work on Iberocoop.
Japonca Vikipedi Japonca on-wiki Japanese Wikipedia

2019年ノートページに関する協議

Bletilla
Norveççe Bokmål Vikipedi Norveççe Bokmål on wiki Norsk bokmål Wikipedia

Hvordan snakker vi med hverandre

Jeblad (talk) Seems like it is only me on the discussion page, so it will not be much summarizing to do! Jeblad (talk) 12:37, 5 March 2019 (UTC)[reply]
Lehçe Vikipedi Lehçe on-wiki Dyskusja Wikipedii:Konsultacje w sprawie stron dyskusji, Informational page I plan to make this place also for sister projects in PL or ask them about another place.
Rusça Vikipedi Rusça on-wiki ru:Википедия:Форум/Архив/Общий/2019/02#Консультация по страницам обсуждений 2019
Topic:Uv6uphqn90bxqloh
Sunpriat From our old discussions around Flow, you can pick up a few suitable thoughts about communication systems in general: 1 2 3
Thai Wikipedia, Newcomers Tayca on-wiki, Facebook Thai Wikipedia, newcomers

Talk pages consultation 2019

User:Tris T7 (User talk:Tris T7) Contact me via sister Project on Meta, Commons, & Global account User:Tris T7
Wikidata Mainly English on-wiki Wikidata

Talk pages consultation 2019

Jc86035 (provisionally); possibly others As above. Jc86035 (talk) 15:47, 23 February 2019 (UTC)[reply]
MediaWiki Stakeholders' Group mainly English in person at EMWCon Spring 2019 Talk pages consultation 2019/Program and event organizers User:MarkAHershberger

Yapım aşamasında olan gruplar

Onaylanacak gruplar
Hangi dil? Grubunuza nereden danışacaksınız? Tartışmalarınızı nerede belgeleyeceksiniz? İletişimdeki esas kullanıcı kişi kim olacak? Notlar
Sırpça Vikipedi Sırpça on-wiki w:sr:Consultatio and comunication Contact me on еn: User:Intermedichbo ср: Корисник:Intermedichbo Intermedichbo My name is Milorad Dimic MD. I am a Specialist of Aviation and Hyperbaric Medicine. A place for communication — Корисник:Intermedichbo
维基中文文史类条目小组 Çince on-wiki User:Daniel J Zhao
Bulgarian Wikipedia / Българската Уикипедия Bulgarca on-wiki TBC User:Dreamsparker My name is Preslav Yankov and I would wish to help with all my knowledge to the development of Wikipedia.
Bengalce Vikipedi Bengalce on-wiki, Facebook and Discord discord .gg/JSD9EXP Talk pages consultation 2019 PromiseKun
English Newcomers İngilizce on-wiki and Instagram (additional) English Wikipedia, newcomers

Talk pages consultation 2019

User:Manupriy Ahluwalia (talk) I've set up a section for this purpose on my Talk Page.For Instagram you can contact me on @manupriy.User:Manupriy Ahluwalia
Hausaca Vikipedi Hausa dili on-wiki Talk pages consultation 2019 Em-mustapha
Sindce Vikipedi Sindhi dili on-wiki, Facebook and Instagram (additional) Sindhi Wikipedia, existing & newcomers

Talk pages consultation 2019

User:JogiAsad ; (Possibly others) I've set up a section for this purpose on Sindhi Wikipedia.For Instagram you can contact me on @Sindhi_Wikipedia_Official.User:JogiAsad

Bu ikinci tablo, oluşturulmakta olan gruplar içindir. Grubunuz geri bildirim almaya hazırsa, lütfen ilk tabloya taşıyın.

Topluluğunuz yukarıda listelenmiyorsa, danışma grubu oluşturmaya ilişkin bilgileri bulmak için lütfen sayfanın en üstüne gidin.