Konsultacje w sprawie stron dyskusji 2019/Zakładanie grupy uczestników

From MediaWiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Talk pages consultation 2019/Participant group sign-up and the translation is 88% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎français • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎ไทย • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Grupy uczestników to ważna część struktury "hub-and-spoke" Konsultacji w sprawie stron dyskusji 2019. Główna strona tego projektu na tej wiki, MediaWiki.org, jest miejscem centralnym dla całego procesu. Aby ułatwić Wikimedianom wyrażenie swoich przemyśleń chcemy umożliwić im prowadzenie rozmowy o systemach dyskusji wiki w ich języku, w środowisku, gdzie będą czuli się swobodnie.

Jak nazywa się grupa?
Formalna lub nieformalna nazwa identyfikująca grupę uczestników. Może to być istniejąca nazwa (na przykład nazwa stowarzyszenia lub wikiprojektu) albo nowa nazwa na potrzeby tych konsultacji.
W jakim języku się porozumiewa?
Uczestnicy mogą porozumiewać się w swoim języku. Ostateczny raport należy jednak złożyć w języku angielskim.
Kto będzie główną osobą kontaktową?
Wielkość grupy może być dowolna, mała albo duża, ale każda grupa musi mieć jednego lub dwóch koordynatorów, którzy będą łącznikami między użytkownikami uczestniczącymi w dyskusji lokalnej a centralną stroną konsultacji tutaj, na MediaWiki.org.
Taki użytkownik musi mieć umiejętność pisania i czytania w języku angielskim. Będziemy w stałym kontakcie z tym użytkownikiem, aby uczynić ten proces łatwym do przeprowadzenia.
Taka osoba zobowiązuje się do równego uwzględnienia wszystkich opinii i zawarcia ich w ostatecznym raporcie.
Jaką drogą będziecie się porozumiewać?
Dla niektórych grup będzie to na ich wiki, inni mogą wybrać inną stronę internetową (na przykład w mediach społecznościowych), a jeszcze inni mogą chcieć rozmawiać na żywo, na przykład podczas warsztatów i konferencji.
Gdzie będzie prowadzona dokumentacja dyskusji?
Dla konwersacji na wiki podaj link do strony dyskusji, gdzie się ona odbywa. Dobrym (dla większych wiki) pomysłem jest stworzenie oddzielnej strony w metaprzestrzeni. Dla konwersacji prowadzonych poza wiki podaj link do spisanego podsumowania dyskusji. Wszystko może być w preferowanym języku, tłumaczenia załatwimy później.

Faza 2

Community Noun project 2280 white.svg Kliknij tutaj aby przeczytać raport z fazy pierwszej!
W fazie drugiej konsultacji skupiamy się nad kompromisami. Termin przesłania podsumowań z dyskusji społeczności dla fazy drugiej to 15 czerwca 2019. Każdy z uczestników indywidualnie wyraża zdanie na podstawie podanych niżej pytań:
 1. Co sądzisz o zaproponowanym kierunku rozwoju produktu?
  Kontekst: Wikimedia Foundation proponuje stworzenie nowego, przejrzystego designu opartego na istniejącym systemie stron dyskusji w wikikodzie. Będzie oferował narzędzia ułatwiające dodawanie odpowiedzi, wcięć i podpisów. Będzie można nadal korzystać z wikikidu na stronach dyskusji. Będzie także możliwość uczestniczenia w dyskusji bez konieczności wykorzystywania wikikodu.
  Pytanie: Co sądzisz o tym kierunku rozwoju produktu?
 2. Zaznaczanie oddzielnych wątków
  Kontekst: Ludzie chcą mieć możliwość obserwowania pojedynczych sekcji strony dyskusji. Chcą lepszego systemu powiadamiania, archiwizacji i wyszukiwania. Aby to zrobić, musimy stworzyć ustrukturyzowaną definicję tego, czym jest pojedynczy wątek dyskusji. Może to oznaczać zmiany w konwencji wikikodu na stronach dyskusji. Na przykład, możemy stworzyć nowy sposób oznaczania nagłówków w wikikodzie lub nowy link, który pozwoli utworzyć, zmienić nazwę lub podzielić wątek.
  Pytanie: Jakie są zalety i wady takiego podejścia?
 3. Pomoc nowicjuszom w odkryciu i zrozumieniu działania stron dyskusji
  Kontekst: Nowicjusze mają problem ze znalezieniem stron dyskusji. Podczas przeprowadzonych testów z udziałem użytkowników, tylko jedna osoba na dziesięć znalazła zakładkę Dyskusja. Większość testerów szukało zakładki Dyskusja po przeciwnej stronie strony, gdzie znajdują się pozostałe linki. Wielu chciało także zobaczyć linki do dyskusji o poszczególnych sekcjach artykułu. Być może będziemy musieli przenieść link do strony dyskusji do miejsca naprzeciwko treści artykułu. Być może dodamy funkcjonalność dyskusji z powiązywaniem z poszczególnymi sekcjami.
  Pytanie: Jakie są zalety i wady stworzenia wyraźniejszego połączenia między treścią artykułu i jej stroną dyskusji?
 4. Gdzie pokazywać narzędzia do dyskutowania
  Kontekst: Obecnie wiele wiki mają strony dyskusji także w przestrzeni nazw projektu (Project lub Wikipedia:), zamiast w przestrzeni dyskusji (Project talk lub Wikipedia talk:). Przestrzeń nazw projektu wykorzystywana jest często dla kawiarenki, tablic ogłoszeń, niektórych procesów, takich jak dyskusje nad usuwaniem. System będzie musiał rozróżnić, gdzie odbywają się dyskusje do tego, aby wyświetlać w nich nowe narzędzia a nie wyświetlać ich na pozostałych stronach. Jest kilka potencjalnych sposobów aby to zrobić. Jednym z nich jest przeniesienie wszystkich stron, gdzie odbywają się dyskusje, do odpowiednich przestrzeni nazw dyskusji.
  Pytanie: Jakie są zalety i wady takiej akcji?
 5. Historia edycji
  Kontekst: Czasami chcesz zobaczyć historię edycji całej strony. Innym razem, chcesz zobaczyć historię tylko jednego wątku dyskusji. Byłoby dobrze, gdybyśmy dostarczyli obydwie możliwości, ale nie mamy pewności, jak to zrobić.
  Pytanie: Jakie zalety i wady wynikają z możliwości przeglądania historii całej strony dyskusji, a jak to wygląda z możliwością podglądu historii pojedynczego wątku?
 6. Umieszczanie metadanych
  Kontekst: Niektóre wiki umieszczają szablony na górze stron dyskusji artykułów. Mogą one pokazywać instrukcje, ostrzeżenia, FAQ. Mogą przechowywać informacje o jakości strony, link do odpowiednich wikiprojektów lub wskazywać na przeszłe prace nad artykułem. Wielu użytkowników jest zdziwionych gdy znajdą zawartość nie będącą dyskusją na stronie służącej do omawiania artykułu. Przydatne może być przeniesienie części lub wszystkich takich informacji w inne miejsce tej strony lub na inną zakładkę.
  Pytanie: Jakie są zalety i wady takiego podejścia? Jakie szablony są niezbędne, aby móc odpowiednio wykorzystać stronę dyskusji, a które powinny zostać przeniesione gdzie indziej?

Every participant gives others the opportunity to express themselves: we're collecting feedback, so this is not a vote or a decision process. At the end, all of the feedback will be documented.

Grupy uczestników

Community summaries for Phase 2 have been posted!

Note for volunteer coordinators: please add your wiki to the lists below:

 • The first table lists pages that are ready to receive feedback. A banner will be displayed to logged-in users on your wiki, using the provided page.
 • The second table is for pages that are still under construction. When ready, please move the page to the first table, so that the link can be used in the banner.

Zatwierdzone grupy uczestników
Jak nazywa się grupa? W jakim języku się porozumiewa? Jaką drogą będziecie się porozumiewać? Przejdź do dyskusji Kto będzie główną osobą kontaktową? Uwagi
Wikipedia w języku chińskim chiński On-wiki, Facebook, Telegram chiński Taiwania Justo
Wikiźródła w języku angielskim angielski On-wiki angielski Beleg Tâl
Wikipedia w języku angielskim angielski On-wiki angielski Jc86035
Wikipedia w języku francuskim francuski On-wiki francuski Lofhi
Russian, all wikis rosyjski On-wiki rosyjski Sunpriat
Wikipedia w języku niemieckim niemiecki On-wiki niemiecki MBq
Wikipedia w języku niderlandzkim niderlandzki On-wiki niderlandzki Ad Huikeshoven
Wikidata angielski On-wiki angielski Jc86035
Polish polski On-wiki polski
Wikipedia w języku tajskim tajski On-wiki tajski Tris T7
Wikipedia w języku czeskim czeski On-wiki czeski Dvorapa

Grupy w trakcie zakładania

Grupy oczekujące na zatwierdzenie
Jak nazywa się grupa? W jakim języku się porozumiewa? Jaką drogą będziecie się porozumiewać? Przejdź do dyskusji Kto będzie główną osobą kontaktową? Uwagi
Wikipedia w języku japońskim japoński On-wiki japoński Bletilla

Druga tabela służy do umieszczania grup w trakcie tworzenia. Jeżeli grupa będzie gotowa do przyjmowania opinii, przenieś ją do pierwszej tabeli.

Możesz także wziąć udział zostawiając komentarz na stronie dyskusji raportu.

Faza 1