Jump to content

Noví vývojáři

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page New Developers and the translation is 100% complete.

Tato stránka vysvětluje, jak začít jako vývojář, který chce přispívat do technických projektů Wikimedie.

Vítejte!

Účastníci Wikimedia Hackathon 2019

Technická komunita Wikimedie vždy vítá nové přispěvatele!

Staňte se součástí globální komunity a pomozte všem usnadnit přístup k bezplatným znalostem!

Jak začít přispívat

Následující kroky představují obecný nástin toho, jak začít přispívat:

 1. Naučte se základy toho, jak fungují softwarové open source projekty Wikimedie.
 2. Přečtěte si pokyny pro komunikaci.
 3. Nastavení účtů: Vytvořit účet vývojáře. V závislosti na typu příspěvku, který chcete přispět, možná budete muset také nastavit účty ve Phabricatoru a nastavit v Gitu a Gerritu.
 4. Zvolte si projekt.
 5. Najděte si a vyřešte nějaký konkrétní úkol (vytvořte potřebný kód a řádně jej otestujte).
 6. Odešlete svoje změny kódu ke kontrole. Postupujte podle průvodce pro kontrolu vašeho kódu a odešlete záplatu.

Zbytek této příručky poskytuje další podrobnosti o procesu.

Základy fungování softwarových projektů Wikimedie

Wikimedie má softwarové projekty v mnoha různých oblastech.

Správci každého softwarového projektu si vybírají infrastrukturu, kterou preferují. Obecně platí, že většina softwarových projektů má:

 • nástroj pro task tracking (sledování úkolů), kde jsou hlášeny, spravovány a diskutovány softwarové chyby a požadavky na vylepšení. Příklady jsou ve Phabricatoru Wikimedie, GitHub nebo GitLab Wikimedie.
 • code repository (úložiště kódu), kde může být zdrojový kód "zapůjčen" každému. Příklady jsou Wikimedia Gerrit, GitHub nebo Wikimedia GitLab.
 • nástroj code review (revize kódu), kde se probírají a vylepšují navrhované změny kódu ("záplaty") Příklady jsou Wikimedia Git/Gerrit, GitHub nebo GitLab. Poté, co je navrhovaná oprava schválena a sloučena do úložiště kódu, budou změny kódu dostupné všem.
 • obecná places for discussion (místa pro diskusi) o softwarovém projektu a pro pomoc a podporu. Těmito místy mohou být seznamy adresátů, chatovací kanály IRC, wiki stránky nebo jiná místa. Přesná místa závisí na každém projektu.

Kdykoli se dostanete do problémů nebo potřebujete pomoc, zeptejte se. Chcete-li klást dobré otázky na správných místech, postupujte podle "tipů pro komunikaci".

Přehled technických oblastí

Pro přehled technologie Wikimedie a příkladů hlavních oblastí, kde mohou vývojáři přispět, navštivte Úvod do technického ekosystému Wikimedie.

Přispívání k softwaru v MediaWiki

Jste uživatelem wiki MediaWiki a chcete přidat funkci nebo opravit chybu v jednom? Podívejte se prosím na Jak se stát vývojářem MediaWiki , kde se dozvíte, jak najít tu část softwarového projektu MediaWiki, kterou hledáte, a přispět do ní.

Jak si vybrat vhodný projekt

Následující projekty nabízejí zdroje, odborný dohled a hledají nové vývojáře, kteří by k nim přispěli. Vyberte si jeden z následujících projektů a podle dokumentace k projektu nastavte své vývojové prostředí, vyberte úlohu, na které chcete pracovat, vyřešte úlohu a odešlete změny kódu ke kontrole. Můžete svobodně přispívat do těchto projektů nebo jakýchkoli dalších, které vás zajímají a souvisejí s Wikimedií. Většinu z nich najdete na Phabricator nebo online.

Kiwix

Screenshot

Offline čtečka pro lidi bez přístupu k internetu

Commons App pro Android

Screenshot

Aplikace pro zařízení Android pro nahrávání obrázků na Wikimedii Commons

Wiki Education Dashboard

Screenshot

Webová aplikace, která podporuje vzdělávací úkoly na Wikipedii, poskytuje data a správu kurzů pro instruktory a studenty

 • Požadované dovednosti: Ruby, JavaScript
 • Buďte v kontaktu: #wikimedia-ed připojit se na irc.libera.chat
 • Získejte zdrojový kód: GitHub
 • Přečtěte si dokumentaci
 • Zkontrolujte doporučené úkoly, na kterých můžete pracovat: GitHub
 • Poradce: Sage Ross

Logo Pywikibot

Terminal

Knihovna Python a sbírka skriptů, které automatizují práci na stránkách MediaWiki.

Scribe Scribe

Scribe features

Scribe poskytuje klávesnice založené na Wikidata pro studenty druhého jazyka. Mezi funkce patří překlad, konjugace slovesa a anotace pohlaví. Tento projekt je velmi otevřený těm, kteří se chtějí naučit potřebné jazyky a jak pracovat s Wikidata!

Logo VideoCutTool

VideoCutTool

Nástroj pro úpravu videí na Wikimedii Commons.

SignIt SignIt Firefox Extension

Screenshot

Rozšíření webového prohlížeče Lingua Libre SignIt překládá vybrané psané slovo prostřednictvím elegantního vyskakovacího okna, takže se při čtení online naučíte znakovou řeč. Podepsané video můžete přidat pomocí Lingualibre.org výběrem podepsaného jazyka a poté se během podepisování nahraje video.

Jste správce a chcete, aby byl váš projekt zahrnut do výše uvedeného seznamu softwarových projektů? Zjistěte více a připojte se!

Outreach programy a jednotlivé úkoly

Kromě výše uvedených doporučených softwarových projektů existuje více způsobů, jak vybrat projekt nebo úkol, na kterém budete pracovat:

Logo Outreach programy

Wikimedie nabízí stáže v programech jako je Google Summer of Code a Outreachy.

Logo Dobré první úkoly

Existuje mnoho samostatných úkolů (v mnoha softwarových projektech), které jsou vhodné pro nováčky.
Nicméně mentoři pro tyto úkoly nemusí být k dispozici a vámi navrhované opravy nemusí dostávat rychlé recenze.

Komunikační tipy

Postupujte podle těchto tipů, abyste mohli efektivně komunikovat a získat pomoc od členů komunity.

Používejte úkoly Phabricatoru efektivně

Pokud plánujete pracovat na úkolu Phabricator u:

 • Není třeba žádat o povolení: Můžete pracovat na nepřidělených úkolech, aniž byste někoho požádali, aby vám je přidělil. Neexistuje žádná autorita, která přiděluje úkoly nebo koho je třeba se nejdříve zeptat.
  • Pokud úloha již obsahuje nedávnou opravu v Gerritu, vyberte jinou úlohu, na které chcete pracovat.
  • Pokud existující záplata v Gerrit nebyla začleněna a dlouho v ní nebyly vidět žádné změny, můžete vylepšit stávající záplatu na základě zpětné vazby v Gerritu a v úloze.
 • Udělej si průzkum: Když uvažujete o práci na úkolu, proveďte průzkum, než začnete kódovat. Podívejte se na kód, pokuste se pochopit, co má dělat, přečtěte si související dokumentaci a pokuste se najít místa, kde potřebujete provést změny kódu.
  • V úloze Phabricator použijte, k nalezení úložiště kódu pro daný úkol, značky projektu na postranním panelu.
  • Pokud vůbec netušíte, jak chybu opravit, zvažte nejprve nalezení něčeho jednoduššího.
 • Nemusíte oznamovat své plány, než začnete na úkolu pracovat, ale měli byste sdělit, že na úkolu pracujete.
  • Když začnete pracovat, nastavte se jako příjemce úkolu kliknutím na Upravit úkol... (edit task) v Phabricatoru a nastavte své uživatelské jméno Phabricator do pole Přiřazeno (assigned to). Toto sděluje ostatním, že na tom pracujete, takže neduplikují práci.
  • Když se změní vaše plány nebo zájmy: Pokud již na úkolu nepracujete, odeberte se jako zmocněnec úkolu. To ostatním říká, že mohou na úkolu pracovat a nebudou očekávat, že na něm budete stále pracovat.
 • Řiďte se etiketou Phabricatoru.
  • V úkolech Phabricatoru diskutujte pouze o konkrétních otázkách k tématu daného úkolu. Nepoužívejte Phabricator k pokládání obecných otázek, například jak nastavit vývojové prostředí nebo jak opravit problémy s Gerritem.

Pokládejte dobré otázky

 • Neváhejte a ptejte se...jen se ptejte!.
 • Buďte konkrétní a uveďte souvislosti: Namísto jednoduché otázky "Můžete mi poskytnout více informací?", "Prosím, veďte mě" nebo "Řekněte mi, jak začít", zahrňte do své otázky následující informace:
  • Čeho se snažíte dosáhnout?
  • Co jste už vyzkoušeli? Zkopírujte a vložte své příkazy a jejich výstup (pokud nejsou příliš dlouhé) namísto parafrázování vlastními slovy.
  • Co jste již během svého výzkumu zjistili? Zahrňte odkazy na kód, dokumentaci nebo jiné zdroje, které jste již konzultovali.
 • Při komunikaci používejte konkrétní názvy a předměty. "Koncept návrhu" nebo "Potřebuji pomoc" není konkrétní.
 • Udržujte konverzace čitelné: Když odpovídáte v Zulipu, v úkolech Phabricatoru nebo v emailových konferencích, citujte pouze části předchozích komentářů, které jsou relevantní pro vaši odpověď. Pokud citujete úplný předchozí komentář, ztěžujete čtení vláken.

Dodržujte komunikační zásady a osvědčené postupy

Než vyjádříte nebo odešlete svůj dotaz:

Zeptejte se na správném místě

 • Ptejte se veřejně: Neposílejte soukromé zprávy, pokud není vaše téma konverzace tajné. Soukromé zprávy ostatním nepomáhají.
 • Ptejte se a diskutujte na tom nejlepším místě:
  • V úkolech Phabricatoru diskutujte pouze o konkrétních otázkách k tématu daného úkolu.
  • Odpovědi na obecné technické otázky, například jak nastavit vývojové prostředí nebo jak opravit problémy s Gerritem, hledejte na místech uvedených na stránce Komunikace .
  • Pokud se účastníte outreachového programu, pak je Zulip vhodný pro diskuzi o otázkách týkajících se samotných terénních programů.

Buďte trpěliví

Po odeslání dotazu:

 • Nežádejte lidi o kontrolu kódu v samostatné zprávě. Lidé dostávají upozornění Gerritu a Phabricatoru a budou reagovat, až když budou moci.
 • Při vyhledávání vstupů a komentářů, zejména během víkendů a svátků, možná budete muset počkat, až se obnoví pracovní doba. Na chatovacích kanálech jako IRC: Pokud nikdo neodpoví, zkuste to znovu v jinou dobu. Jen tak to nevzdávejte!
 • Pokud ani po čekání a trpělivosti nedostanete odpověď, zvažte, zda by pro vaši otázku nemohly být lepší komunikační kanály.

Další zdroje