Příručka:Rozšíření

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Extensions and the translation is 100% complete.

Rozšíření vám umožňuje přizpůsobit vzhled a fungování MediaWiki.

Některá rozšíření jsou spravována samotnými vývojáři MediaWiki, jiná uživateli. Důsledkem je, že v mnoha rozšířeních se vyskytují chyby a nelze obecně mezi nimi garantovat kompatibilitu. O některá rozšíření se už nikdo nestará. Ne všechna rozšíření fungují s každou verzí MediaWiki Použití jakýchkoli rozšíření, především těch označených jako nebezpečná, je na vlastní riziko. Pokud používáte rozšíření, které vyžaduje záplaty k základnímu softwaru, nezapomeňte zálohovat databázi. Pomáhá to vyhnout se riziku poškození vaší wiki.

Typy rozšíření

Parserové značky

Parserové tagy (značky) rozšiřují vestavěná značení wiki o další možnosti, ať už jde o jednoduché zpracování řetězců nebo o úplné vyhledání informací.

Funkce parseru

Funkce syntaktického analyzátoru jsou speciální syntaxe značek wiki, která může 'interagovat' s ostatními prvky wiki na stránce a poskytovat konkrétní výstup.

Háčky

Háčky umožňují provádění vlastního kódu, pokud dojde k nějaké definované události (například uložení stránky nebo přihlášení uživatele).

Speciální stránky

Speciální stránky jsou stránky, které jsou vytvořeny softwarem na vyžádání k provedení určité funkce.

Zobrazení

Vzhledy umožňují uživatelům přizpůsobit vzhled a dojem MediaWiki.

Magická slova

Magická slova (magic words) je technika pro mapování různých textových řetězců wiki na jediné ID, které je spojeno s funkcí.

API

MediaWiki poskytuje akční API (Application Programming Interface), webovou službu, která umožňuje přístup k některým funkcím wiki, jako je ověřování, operace se stránkami a vyhledávání.

Modely obsahu stránky

ContentHandler představený v MediaWiki 1.21 umožňuje, aby wiki stránky byly složeny z dat jiných než je wikitext, jako je JSON nebo Markdown.

Přihlášení

MediaWiki poskytuje dva rámce související s ověřováním, SessionManager a AuthManager, které zvyšují zabezpečení pomocí vlastních mechanismů ověřování.

Hledání rozšíření

Procházení rozšíření

Můžete procházet Kategorie:Rozšíření podle kategorie a zobrazit celou řadu již napsaných rozšíření. Informace o instalaci těchto rozšíření, nebo psaní vlastních, naleznete níže.

Kontrola nainstalovaných rozšíření

Rozšíření pro MediaWiki může nainstalovat pouze někdo s přístupem pro správu souborovému systému (a často také databázi) na serveru. Ale kdokoli může zkontrolovat, která rozšíření jsou aktivní na MediaWiki, přístupem na stránku Special:Version. Například tato rozšíření jsou aktivní na anglické Wikipedii.

Populární rozšíření

Existuje několik způsobů, jak najít populární rozšíření.

První sada jsou ty, které jsou přibaleny k MediaWiki (seznam, který je pravidelně kontrolován a ke kterému může kdokoli navrhnout přidání).

Rozšíření, která jsou stažena z MediaWiki.org prostřednictvím mechanismu ExtensionDistributor , mají shromážděné nějaké statistiky. 15 nejstahovanějších rozšíření na Special:ExtensionDistributor a počet stažení příslušných rozšíření je uveden v informačním poli. Všimněte si, že tato čísla nezahrnují alternativní způsoby instalace rozšíření, jako je přes Git nebo Composer.

Třetí možností je podívat se na počet wikin na WikiApiary , na kterých jsou rozšíření nainstalována. To má tu výhodu, že představuje skutečné instalace a nejen stahování (tj. dotazuje se na API wiki), ale také to (od roku 2023) není zcela aktuální. Nepočítá také instalace na soukromých wikinách.

Instalace rozšíření

Další pokyny najdete také na stránce Manual:Extensions/Installation and upgrade

MediaWiki je připravena přijímat rozšíření ihned po dokončení instalace. Chcete-li přidat rozšíření, postupujte takto:

 1. Než začnete
  Mnoho rozšíření obsahuje pokyny určené k instalaci pomocí příkazů Unix. Chcete-li zadat tyto příkazy uvedené na stránkách nápovědy k rozšíření, potřebujete přístup shell (SSH).
 2. Stáhněte si své rozšíření.
  Distributor rozšíření vám pomůže vybrat a stáhnout většinu oblíbených rozšíření.
  Rozšíření jsou obvykle distribuována jako modulární balíčky. Obecně se ukládají do vlastního podadresáře $IP /extensions/. Seznam rozšíření uložených v Git úložišti Wikimedie je umístěn na git:mediawiki/extensions. Některá rozšíření nepoužívají správu verzí a nejsou doporučována.
  Některá rozšíření jsou k dispozici také ve svazcích, composer nebo v balíčcích repozitářů.
  Před instalací se doporučuje přečíst soubor README. Obvykle obsahuje důležité informace o konfiguraci.
 3. Nainstalujte rozšíření..
  Na konec souboru LocalSettings.php přidejte:
  wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
  
  Tento řádek nutí interpret PHP, aby přečetl soubor rozšíření a tím jej zpřístupnil MediaWiki.
  Některá rozšíření mohou být v konfliktu s údržbovými skripty, například pokud mají přímý přístup k $_SERVER (nedoporučuje se).
  V tomto případě mohou být zabaleny do podmíněného stavu, takže skripty údržby mohou stále běžet.
  if ( !$wgCommandLineMode ) {
    wfLoadExtension ( 'ExtensionName' );
  }
  
  Skript údržby importDump.php selže u všech rozšíření, která vyžadují přizpůsobené jmenné prostory, které jsou zahrnuty do podmíněného viz výše, jako je Rozšíření:Semantic MediaWiki , Rozšíření:Page Forms .
Zajistěte, aby byla pro rozšíření nastavena požadovaná oprávnění!
I když je tento instalační postup pro většinu rozšíření dostatečný, některá vyžadují jiný instalační postup. Podrobnosti naleznete v dokumentaci k rozšíření.
Pokud chcete změnit konfigurační proměnné v LocalSettings.php, musíte to typicky provést za včetně přípony. Jinak výchozí nastavení definovaná v rozšíření přepíše vaše nastavení.

Aktualizace rozšíření

Některá rozšíření vyžadují aktualizaci vždy, když aktualizujete MediaWiki, zatímco jiná pracují s více verzemi. Postup aktualizace na novou verzi rozšíření:

 1. Stáhněte novou verzi rozšíření
 2. Nahraďte všechny soubory rozšíření v adresáři extensions/ExtensionName novými soubory. Neodstraňujte konfiguraci rozšíření přítomnou v LocalSettings.php
 3. Pokud rozšíření vyžaduje změny v databázi MediaWiki, budete muset spustit skript údržby update.php . Většina rozšíření uvede, zda je potřebné tento skript spustit nebo ne. (Před spuštěním skriptu proveďte zálohu dat). Pokud nemáte přístup z příkazového řádku, můžete použít také webový aktualizátor.
Tyto pokyny pokrývají 99% rozšíření. Pokud konkrétní rozšíření, které aktualizujete, obsahuje pokyny, které se od nich liší, pravděpodobně byste se měli řídit pokyny konkrétního rozšíření.

Odinstalace rozšíření

Odinstalujte řádek z LocalSettings.php s názvem přípony a odinstalujte jej:

wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
 • Musíte odstranit všechny řádky týkající se konfigurace rozšíření.

Související odkazy