Podręcznik:Rozszerzenia

From MediaWiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Manual:Extensions and the translation is 99% complete.

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Deutsch • ‎English • ‎Mirandés • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎български • ‎русский • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎پښتو • ‎ไทย • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
Gnome-preferences-other.svg Rozszerzenia: Rozwój Rozszerzenia znaczników Podręcznik:Funkcje parsera Haki Strony specjalne Podręcznik:Skórki Podręcznik:Magiczne słowa API Content models

Czym są rozszerzenia?

Rozszerzenia MediaWiki

Rozszerzenia pozwalają dostosować działanie i wygląd MediaWiki.

Użytkownicy wiki mogą przeglądać istniejące rozszerzenia lub poprosić o nowe rozszerzenie. Administratorzy mogą zainstalować (lub usunąć) rozszerzenia w instalacjach MediaWiki, którymi zarządzają. Twórcy mogą pisać nowe rozszerzenia lub rozwijać istniejące.

Znajdź rozszerzenie, używając słów kluczowych:

Zależnie od zamierzonego celu, możesz wykorzystywać rozszerzenia do:

Podczas gdy niektóre rozszerzenia są utrzymywane przez twórców MediaWiki, inne zostały napisane przez osoby trzecie. Z tego powodu, wiele z nich zawiera błędy i nie można zagwarantować ich kompatybilności z innymi. Niektóre z nich nie są rozwijane; nie wszystkie działają na wszystkich wersjach MediaWiki. Używasz rozszerzeń, szczególnie oznaczonych jako niebezpieczne, na własne ryzyko. Jeżeli chcesz zainstalować rozszerzenie wymagające zmian w głównym kodzie MediaWiki lub wpisów w bazie danych, utwórz kopię zapasową bazy i plików aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom.

Przeglądanie rozszerzeń

Możesz przejrzeć Kategoria:Rozszerzenia według kategorii , aby zobaczyć wszystkie możliwe rozszerzenia, które zostały napisane. Po więcej informacji na temat instalacji tych rozszerzeń lub pisania własnego, zobacz poniżej.

Sprawdzanie zainstalowanych rozszerzeń

Tylko osoby z administracyjnym dostępem do plików (często też do bazy danych) na serwerze mogą instalować rozszerzenia dla MediaWiki, ale każdy może sprawdzić jakie rozszerzenia są aktywne na danej instalacji MediaWiki, poprzez wywołanie strony Special:Version. Na przykład, te rozszerzenia są dostępne na Polskiej Wikipedii.

Instalowanie rozszerzeń

MediaWiki jest gotowy do instalowania rozszerzeń już po instalacji. Aby dodać rozszerzenie, przejdź poniższe kroki:

 1. Zanim zaczniesz
  Wiele rozszerzeń zawiera instrukcje przeznaczone dla instalacji z wykorzystaniem komend unix-a. Musisz więc posiadać dostęp shell (SSH), aby wprowadzić wymienione na stronach pomocy rozszerzenia komendy.
 2. Pobierz rozszerzenie.
  Extension Distributor pomaga wybrać i pobrać większość najbardziej popularnych rozszerzeń.
  Rozszerzenia są zazwyczaj rozprowadzane w modułowych pakietach. Zazwyczaj wgrywa się je do ich własnego podkatalogu w $IP /extensions/. Lista rozszerzeń przechowywanych przez Wikimedia w repozytorium Git jest zlokalizowana w git:mediawiki/extensions. Niektóre rozszerzenia są dostępne jako kod źródłowy dostępny przez wiki. Możesz zautomatyzować ich kopiowanie.
  Nieoficjalne zestawy rozszerzeń w repozytorium Wikimedia SVN można znaleźć na toolserwerze.
 3. 'Zainstaluj rozszerzenie'..
  Zazwyczaj, na końcu pliku LocalSettings.php (ale powyżej znacznika końca kodu PHP, "?>", jeżeli obecny), powinna zostać dodana poniższa linia:
  // mw.v 1.24.x or less
  require_once "$IP/extensions/extension_name/extension_name.php";
  // mw.v 1.25.x or above
  wfLoadExtension( '<extension-name>' );
  
  Ta linia wskazuje interpreterowi PHP aby odczytał plik tego rozszerzenia, oraz w ten sposób uczunił je dostępnym dla MediaWiki.
  Niektóre rozszerzenia mogą być w konflikcie ze skryptami konserwacyjnymi, na przykład, gdy bezpośrednio uzyskują dostęp do zmiennej $_SERVER (nie zalecane).
  W tym przypadku mogą zostać otoczone warunkiem, więc te skrypty mogą być nadal uruchamiane.
//for mw.v 1.24.x or less
if ( !$wgCommandLineMode ) {
  require_once "$IP/extensions/extension_name/extension_name.php";
}
//for mw.v 1.25.x or above
if ( !$wgCommandLineMode ) {
  wfLoadExtension ( '<extension-name>' );
}
Skrypt konserwacyjny importDump.php może nie zadziałać jeżeli zainstalowano rozszerzenie, które wymaga dodatkowej przestrzeni nazw, która jest zarejestrowana wewnątrz warunku opisanego powyżej, np. Extension:Semantic MediaWiki, Extension:Semantic Forms.
Upewnij się, że zostały ustawione wymagane przez rozszerzenie uprawnienia!
Mimo, że te procedury instalacyjne są wystarczające dla większości rozszerzeń, niektóre z nich wymagają innych procedur instalacyjnych. Zobacz dokumentację tego rozszerzenia aby zobaczyć szczegóły.
Jeżeli chcesz zmienić zmienne konfiguracyjne w LocalSettings.php, zazwyczaj musisz to zrobić po dołączeniu tego rozszerzenia. W innym przypadku, wartości domyślne zdefiniowane w tym rozszerzeniu nadpisza twoje ustawienia.
Uwaga! Uwaga: Podczas gdy deklaracja rozszerzenia może być umieszczona w innym miejscu niż na końcu w pliku LocalSettings.php, nigdy nie umieszczaj rozszerzenia przed linią require_once "includes/DefaultSettings.php"; (dla wersji MediaWiki poniżej 1,17). Spowoduje to wyczyszczenie tablic konfiguracyjnych rozszerzenia, co spowoduje nie zadziałanie rozszerzenia i prawdopodobnie uczyni twoją wiki niedostępną, dopóki tego nie naprawisz!


Aktualizowanie rozszerzeń

Niektóre rozszerzenia wymagają aktualizacji zawsze, kiedy aktualizujesz MediaWiki, podczas gdy inne działają z wieloma wersjami. Aby zaktualizować do nowej wersji rozszerzenia:

 1. Pobierz nową wersję rozszerzenia
 2. Podmień wszystkie pliki w katalogu extension/NazwaRozszerzenia na nowe pliki. Nie usuwaj ustawień rozszerzenia z pliku LocalSettings.php
 3. Zależnie od rozszerzenia, będziesz musiał uruchomić skrypt Update.php. Wiele rozszerzeń wspomina o tym, czy uruchomić ten skrypt czy nie. (Perform backup of your data before executing the script). Jeżeli nie posiadasz dostępu do linii poleceń, możesz użyć web updatera.
 4. To wszystko co było potrzebne do zrobienia. W wielu przypadkach, konfiguracja w pliku LocalSettings.php będzie także działała w nowszysch wersjach danego rozszerzenia.
Te instrukcje dotyczą 99% rozszerzeń. Jeżeli określone rozszerzenie posiada inne instrukcje niż powyższa, skorzystaj z instrukcji dla tego rozszerzenia

Deinstalacja rozszerzeń

Rozszerzenia są instalowanie przez dodanie linii do pliku LocalSettings.php, wyglądająca zazwyczaj tak:

// mw.v 1.24.x or less
require_once "$IP/extensions/extension_name/extension_name.php";
// mw.v 1.25.x or above
wfLoadExtension( '<extension-name>' );
Zależnie od rozszerzenia, mogą znaleźć się dodatkowe rzeczy do usunięcia, wykonane podczas instalacji. Po szczegóły zobacz sekcję na temat instalacji tego rozszerzenia.
 1. Usuń tę linie i rozszerzenie będzie odinstalowane. Możesz też usunąć(jeżeli nie będziesz potrzebował tego rozszerzenia w przyszłości) jego pliki w katalogu "extensions/".
 2. Być może masz jeszcze inne linie w pliku LocalSettings.php, które dotyczą rozszerzenia, które chcesz usunąć. Zazwyczaj są to linie, które dodają niektórym użytkownikom prawa dostępu do stron dołączonych do rozszerzenia. Takie linie zawierają zmienną "$wgGroupPermissions". Jeżeli dotyczą one uprawnień pochodzących z tego rozszerzenia to możesz też je usunąć.
 3. Możliwe, że rozszerzenie dodało też kolumny do Twojej bazy danych. Uruchom skrypt maintenance/update.php po wykonaniu powyższych kroków.

Rozwijanie rozszerzeń

Temat został dokładnie opisany na stronie rozwijanie rozszerzeń.

Zobacz też

Rozszerzenia : Kategoria Wszystko ProśbyPodręcznik:Rozszerzenia znaczników FAQ dotyczące rozszerzeń Rejestr haków rozszerzeńDomyślne przestrzenie nazw rozszerzeń