Jump to content

Podręcznik:Rozszerzenia

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Extensions and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

Rozszerzenia pozwalają dostosować działanie i wygląd MediaWiki.

Podczas gdy niektóre rozszerzenia są utrzymywane przez twórców MediaWiki, inne zostały napisane przez osoby trzecie. Z tego powodu, wiele z nich zawiera błędy i nie można zagwarantować ich kompatybilności z innymi. Niektóre z nich nie są rozwijane; nie wszystkie działają na wszystkich wersjach MediaWiki. Używasz rozszerzeń, szczególnie oznaczonych jako niebezpieczne, na własne ryzyko. Jeśli korzystasz z rozszerzenia, które wymaga poprawek do podstawowego oprogramowania, pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej bazy danych. Pomaga to uniknąć ryzyka uszkodzenia wiki.

Rodzaje rozszerzeń

Tagi parsera

Tagi parserskie rozszerzają wbudowany znak wiki z dodatkowymi możliwościami, czy to proste przetwarzanie strun, czy pełne odzyskanie informacji.

Funkcje parsera

Funkcje parserów to specjalna syntax markizacji wiki, która może "współdziałać" z innymi elementami wiki na stronie i dać określony wynik.

Węże

Haki pozwalają na wykonywanie kodów indywidualnych, gdy zdarza się określone zdarzenie (np. zapisywanie strony lub logowanie użytkownika).

Strony specjalne

Strony specjalne to strony tworzone przez oprogramowanie na żądanie do wykonywania określonej funkcji.

Motywy

Motywy pozwalają użytkownikom dostosować wygląd i sposób działania MediaWiki.

Magiczne słowa

Magiczne słowa to technika mapowania różnych ciągów tekstowych wiki na pojedynczy identyfikator, który jest powiązany z funkcją.

API

MediaWiki zapewnia API działania, usługę internetową, która umożliwia dostęp do niektórych funkcji wiki, takich jak uwierzytelnianie, operacje stron i wyszukiwanie.

Modele treści stron

ContentHandler wprowadzony w MediaWiki 1.21 umożliwia skład stron wiki z danych innych niż wikitext, takich jak JSON lub Markdown.

Autentyfikacja

MediaWiki zapewnia SessionManager i AuthManager, dwa ramy związane z uwierzytelnieniem, aby zwiększyć bezpieczeństwo za pośrednictwem spersonalizowanych mechanizmów uwierzytelnienia.

Wyszukiwanie rozszerzeń

Przeglądanie rozszerzeń

Możesz przejrzeć Kategoria:Rozszerzenia według kategorii , aby zobaczyć wszystkie możliwe rozszerzenia, które zostały napisane. Po więcej informacji na temat instalacji tych rozszerzeń lub pisania własnego, zobacz poniżej.

Sprawdzanie zainstalowanych rozszerzeń

Tylko osoby z administracyjnym dostępem do plików (często też do bazy danych) na serwerze mogą instalować rozszerzenia dla MediaWiki, ale każdy może sprawdzić jakie rozszerzenia są aktywne na danej instalacji MediaWiki, poprzez wywołanie strony Special:Version. Na przykład, te rozszerzenia są dostępne na Polskiej Wikipedii.

Popularne rozszerzenia

Istnieje wiele sposobów na znalezienie popularnych rozszerzeń.

Pierwszy zestaw to te, które są dołączone do MediaWiki (lista, która jest regularnie przeglądana i do której każdy może zaproponować dodatek).

Rozszerzenia, które są pobrane z MediaWiki.org za pośrednictwem mechanizmu ExtensionDistributor mają zebrane niektóre statystyki. Najczęściej pobrane rozszerzenia są wymienione na Special:ExtensionDistributor, a stosowne rozszerzenia mają ich liczbę pobrań w swojej skrzynce informacyjnej. Należy pamiętać, że liczby te nie uwzględniają alternatywnych sposobów instalacji rozszerzeń, takich jak via Git lub Composer.

Trzecią opcją jest spojrzenie na liczbę wiki WikiApiary , na których są zainstalowane rozszerzenia. W tym przypadku jest to korzyść, że reprezentuje rzeczywiste instalacje, a nie tylko pobierania (tj. zadaje pytania o API wiki), ale również (od 2023 r.) nie jest całkowicie aktualny. Nie liczy też instalacji na prywatnych wiki.


Instalowanie rozszerzeń

Aby uzyskać dalsze wskazówki, zobacz także Manual:Extensions/Installation and upgrade

MediaWiki jest gotowy do instalowania rozszerzeń już po instalacji. Aby dodać rozszerzenie, przejdź poniższe kroki:

 1. Zanim zaczniesz
  Wiele rozszerzeń zawiera instrukcje przeznaczone dla instalacji z wykorzystaniem komend unix-a. Musisz więc posiadać dostęp shell (SSH), aby wprowadzić wymienione na stronach pomocy rozszerzenia komendy.
 2. Pobierz rozszerzenie.
  Extension Distributor pomaga wybrać i pobrać większość najbardziej popularnych rozszerzeń.
  Rozszerzenia są zazwyczaj rozprowadzane w modułowych pakietach. Zazwyczaj wgrywa się je do ich własnego podkatalogu w $IP /extensions/. Lista rozszerzeń przechowywanych przez Wikimedia w repozytorium Git jest zlokalizowana w git:mediawiki/extensions. Niektóre rozszerzenia nie używają kontroli wersji i nie są zalecane.
  Nieoficjalne zestawy rozszerzeń w repozytorium Wikimedia SVN można znaleźć na toolserwerze.
  Zaleca się przeczytać plik README przed instalacją. Zazwyczaj zawiera ważne informacje o konfiguracji.
 3. 'Zainstaluj rozszerzenie'.
  Na końcu pliku LocalSettings.php dodaj:
  wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
  
  Ta linia wskazuje interpreterowi PHP aby odczytał plik tego rozszerzenia, oraz w ten sposób uczunił je dostępnym dla MediaWiki.
  Niektóre rozszerzenia mogą być w konflikcie ze skryptami konserwacyjnymi, na przykład, gdy bezpośrednio uzyskują dostęp do zmiennej $_SERVER (nie zalecane).
  W tym przypadku mogą zostać otoczone warunkiem, więc te skrypty mogą być nadal uruchamiane.
  if ( !$wgCommandLineMode ) {
    wfLoadExtension ( 'ExtensionName' );
  }
  
  Skrypt konserwacyjny importDump.php może nie zadziałać jeżeli zainstalowano rozszerzenie, które wymaga dodatkowej przestrzeni nazw, która jest zarejestrowana wewnątrz warunku opisanego powyżej, np. Extension:Semantic MediaWiki , Rozszerzenie:Page Forms .
Upewnij się, że zostały ustawione wymagane przez rozszerzenie uprawnienia!
Mimo, że te procedury instalacyjne są wystarczające dla większości rozszerzeń, niektóre z nich wymagają innych procedur instalacyjnych. Zobacz dokumentację tego rozszerzenia aby zobaczyć szczegóły.
Jeżeli chcesz zmienić zmienne konfiguracyjne w LocalSettings.php, zazwyczaj musisz to zrobić po dołączeniu tego rozszerzenia. W innym przypadku, wartości domyślne zdefiniowane w tym rozszerzeniu nadpisza twoje ustawienia.

Aktualizowanie rozszerzeń

Niektóre rozszerzenia wymagają aktualizacji zawsze, kiedy aktualizujesz MediaWiki, podczas gdy inne działają z wieloma wersjami. Aby zaktualizować do nowej wersji rozszerzenia:

 1. Pobierz nową wersję rozszerzenia
 2. Podmień wszystkie pliki w katalogu extensions/ExtensionName na nowe pliki. Nie usuwaj ustawień rozszerzenia z pliku LocalSettings.php
 3. Jeżeli rozszerzenie wymaga zmian w bazie danych MediaWiki, będziesz musiał uruchomić skrypt update.php . Wiele rozszerzeń wspomina o tym, czy uruchomić ten skrypt czy nie. (Wykonaj kopię zapasową danych przed uruchomieniem tego skryptu). Jeżeli nie posiadasz dostępu do linii poleceń, możesz użyć web updatera.
Te instrukcje dotyczą 99% rozszerzeń. Jeżeli określone rozszerzenie posiada inne instrukcje niż powyższa, skorzystaj z instrukcji dla tego rozszerzenia

Deinstalacja rozszerzeń

Wyjąć linię z LocalSettings.php z nazwą rozszerzenia, aby ją usunąć:

wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
 • Musisz usunąć wszystkie linie dotyczące konfiguracji rozszerzenia.

Zobacz także