Help:Görsel Düzenleyici/Haritalar

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/Maps and the translation is 27% complete.
Outdated translations are marked like this.

Main help pages:

Görsel Düzenleyici ile haritalar ekleme

Inserting a map

Screenshot of the insert menu in the VisualEditor interface with the Map option highlighted
Harita ögesini gösteren Görsel Düzenleyici "Ekle" menüsü

Sayfaya yeni bir harita eklemek için Görsel Düzenleyici araç menüsünde "Ekle" düğmesini seçin. Click "More" to show the entire menu, then select "Map". This will add a map at the current location of your cursor on the page.


Varsayılan harita ayarlarını gösteren Görsel Düzenleyici modu

Setting map center point, size and proportions

The dialog window displays an interactive map with three tabs below it: "Map area" (selected by default), "Map contents" and "Options". Bir konum belirlemek için interaktif haritanın merkezini ve köşelerini sürükleyin ve interaktif harita istediğiniz alanı görüntüleyene kadar yakınlaştırma seviyesini değiştirmek için haritanın alt kısmındaki "+" ve "-" düğmelerini kullanın. You can also manually enter latitude, longitude, zoom level and size in the fields below the map.


Adding markers and shapes

To add shapes and markers to the map, click the "Map contents" tab to display a toolbar. You can add lines, rectangles, polygons and markers.

After adding an element, use the pencil-and-paper icon in the map toolbar to modify it. Note that adding elements to the map automatically expresses each element as GeoJSON in the text field at the bottom of the window. You can also paste valid GeoJSON into the text field. To remove an element, select the trash can icon followed by the element you wish to delete. Then click "Save". You can also delete the element from the GeoJSON field below.


VisualEditor modal showing options tab

Formatting options

"Seçenekler" sekmesinde, haritanın sayfadaki hizalamasını değiştirebilir ve harita etiketleri için bir dil seçebilirsiniz. Not: Tüm etiketler her dilde mevcut değildir. (Harita dilleri hakkında daha fazla bilgi.) You can define whether to show the map with or without a frame and how to align the map on the page. You can also select a language for map labels. Note: Not all labels are available in every language. (More information on map languages.)

Saving a map

İşiniz bittiğinde, sayfada haritanızı oluşturmak için "Ekle" seçeneği (pencerenin üst köşesindeki düğme) tıklayın. Bu, diyaloğu kapatır.


Mevcut haritayı düzenlemek

Editing an existing map

To edit an existing map's properties, select the map and then click the "Edit" button that appears.

To resize an existing map, select the map in the VisualEditor and then move the resizing arrows that appear on the bottom corner of the map. Note that this only changes the size of the map's frame on the page, not the zoom level nor any other of the map's properties.

To change a map's position on the page, select the map and then drag the map to its new location.

Görsel Düzenleyici ile haritaları kaldırma

Bir haritayı kaldırmak için onu seçin ve klavyenizde Delete tuşuna veya CTRL-X tuş bileşimine basın. Tarayıcınızın "Düzenle" menüsünden "Kes" seçeneği de seçebilirsiniz.

Gelişmiş harita ayarları

Kartographer haritalarını düzenleme ve işaretlemeyle ilgili gelişmiş seçenekler için lütfen Help:Extension:Kartographer sayfasına bakın.