Help:Śledzenie zmian

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Tracking changes and the translation is 89% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD
Ostatnie zmiany pokazują ostatnie zmiany na stronach, przesłane pliki, usunięcia i przeniesienia stron

MediaWiki oferuje zbiór specjalnych stron i narzędzi do śledzenia co się dzieje w wiki. Możesz na przykład zobaczyć:

  • ostatnie zamiany na wszystkich stronach,
  • historię zmian: wszystkie zmiany zrobione na danej stronie,
  • listę edycji konkretnego użytkownika,
  • nowo utworzone strony.

Najbardziej interesującą stroną specjalną jest Special:RecentChanges. Wyświetla wszystkie edycje, załadowane pliki, przenoszenie i usuwanie stron oraz inne czynności wykonane na wiki. Menu na górze oferuje szereg linków pomocnych przy dostosowaniu wyświetlania: limit liczby pokazywanych zmian, liczbę dni albo ograniczenie edycji do konkretnej przestrzeni nazw. Możesz ukryć zmiany oznaczone jako drobne (nie zapomnij jednak o tym, że większe zmiany mogą zostać oznaczone przez użytkownika jako drobne).

Każda pojedyncza linia w Ostatnich Zmianach zawiera kilka linków:

  • "różn." wyświetla porównanie z poprzednią wersją strony,
  • "hist." linkuje do historii danej strony,
  • pełny tytuł strony z linkiem do aktualnej wersji strony. Jeśli strona znajduje się na twojej liście obserwowanych, jej tytuł będzie pogrubiony.

Obok znajduje się flaga opisująca typ zmiany w artykule:

  • N — W tej edycji utworzono nową stronę
  • m — To jest drobna zmiana
  • b — Ta edycja została wykonana przez bota

Obok czasu edycji podana jest różnica w rozmiarze strony od poprzedniej jej wersji. Daje podany jest użytkownik z linkiem do jego strony użytkownika i strony dyskusji użytkownika (w przypadku użytkowników anonimowych tylko do strony dyskusji) oraz wkładu.

Jeżeli użytkownik wypełnił podczas edycji pole opisu zmian, wyświetli się on czcionką pochyloną za ostatnim linkiem w linii.

Widok rozszerzony

Jeśli masz włączoną obsługę JavaScript, możesz spróbować widoku rozszerzonego. Po prostu przejdź do swoich preferencji i w zakładce "Ostatnie zmiany" włącz opcję "Grupuj zmiany według stron na liście ostatnich zmian i obserwowanych". Wybranie tej opcji sprawi, że lista ostatnich zmian będzie wyświetlać edycje pogrupowane według stron zamiast każdej osobno. Będzie to wyglądało tak: You will now see entries like the following:

15:17 Main Page (4 zmiany | hist.) .. (+236) .. [Some User‎ (2×); Some Other User (2×)]

Aby rozwinąć listę ostatnich edycji danej strony, kliknij niebieską strzałkę po lewej, obok czasu i nazwy strony. Zapis edycji będzie wyświetlany tak jak w normalnym widoku. Można włączać i wyłączać to ulepszenie na żądanie, więc możesz śmiało wybrać najbardziej Ci odpowiadające. Note that enabling Enhanced view will remove the leading links for diff and hist, making patrolling more difficult.

Zobacz także