Manüel:Arayüz

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Interface and the translation is 80% complete.
Outdated translations are marked like this.
Screenshot of the desktop view of MediaWiki 1.31
Screenshot of the mobile view

MediaWiki arayüzü gövde metninin kendisi haricinde bir wiki sayfasının çıkış HTML kodunun tamamıdır. Arayüz, her sayfanın üstündeki sekmeleri, kenar çubuğu, ve kişisel bağlantıları içerir.

Arayüzün yerelleştirilmesi

Birçok dilde varsayılan arayüz, MediaWiki yerelleştirme dosyalarında tanımlanır ve dil $wgLanguageCode tarafından belirlenirse veya bir kullanıcının tercihleri ​​değiştirilirse otomatik olarak güncelleşir.

Geçerli kullanıcı arabirimi dili için görüntülenen metin dizelerini ve resimleri özel sayfa olan Special:Allmessages aracılığıyla düzenleyebilirsiniz. Bu sayfada daha fazla bilgi edinmek ve bu mesajları değiştirmek için lütfen şu adrese gidin:

Arayüzü özelleştirme

İhtiyaçlarınıza ve programlama uzmanlığınıza bağlı olarak, mevcut çeşitli özelleştirme teknikleri vardır:

  • Sistem mesajları: Birçok görünüm ve hisse özelleştirmesi, Special:AllMessages sayfasını kullanarak sistem iletilerini değiştirerek yapılabilir. Arayüz mesajlarının değiştirilmesi, normal bir wiki sayfasını değiştirme gibi basittir. Bu mesajlar kullanıcı arabiriminin çeşitli bölümleri için varsayılan ayarlar yapar ve düz metin, wiki işaretleme, CSS ve JavaScript kombinasyonlarını içerir. Ayrıntılar için, ayrı mesajların belgelerine bakın.
  • Görünümler: Arayüz düzenindeki temel değişiklikler, bir veya daha fazla cilde kancalar ve/veya özel bir görünüm oluşturulmasına fonksiyon eklemeyi gerektirebilir. Daha fazla bilgi için, lütfen Manual:Skins sayfasına bakın.
  • /JavaScript - Bazı komut dosyaları kullanarak tarayıcı davranışını iyileştirin. JavaScript değişkenlerinin bir listesini içerir.
  • /Stylesheets - CSS kullanarak düzeni ve tasarımı geliştirmek.
  • /IDs and classes - Ortak kimliklerin ve sınıfların listesi.


Ayrıca bakınız