Jump to content

İnceleme Geliştirmelerini Düzenlemesi/Düzenleme incelemesi için yeni filtreler

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Edit Review Improvements/New filters for edit review and the translation is 100% complete.
Son Değişiklikler sayfa filtrelemesini genel olarak iyileştiren ve gözden geçirenlerin ORES tahminleri öğesinin tüm gücüne dokunmasına yardımcı olan yeni bir arayüzü önizleyin. Bu video, prototipi ekran görüntüsüdür.

İncelemeyi Düzenle için Yeni Filtreler, Son Değişiklikler, İzleme Listesi ve İlgili Değişiklikler gibi sayfalarda yorumcuların daha verimli ve etkili olmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi iyileştirmedir.

Projenin ek bir hedefi, araştırmaya göre daha destekleyici bir düzenleme inceleme sürecine ihtiyaç duyan yeni katılımcılara yardımcı olmaktır. Yeni araçlar bunu gözden geçirenlerin ilk kez hata yapan ancak yine de iyi niyetle hareket eden yeni gönüllülerin düzenlemelerini tespit etmesini sağlayarak yapar.

Düzenleme İncelemesi için Yeni Filtreler, daha kolay ancak daha güçlü bir filtreleme arayüzü yanı sıra, canlı sayfa güncelleme, kullanıcı tanımlı vurgulama, yeniden kullanım için filtre setlerini kaydetme yeteneği ve makine öğrenimi tarafından desteklenen tahmini filtreler. Bu sayfa, projenin sağladığı yeni araçları ve diğer faydaları özetlemektedir. Belgeleme sayfaları, bu yeni yetenekleri en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Yeni Filtreler Küresel İşbirliği Ekibi tarafından oluşturuldu.

"Yeni Filtreler" ile ilgili yenilikler nelerdir?

Aşağıdaki öğeler, İncelemeyi Düzenle için Yeni Filtreler projesinin önemli eklemelerini ve geliştirmelerini açıklamaktadır.

Aşağıdaki tüm özellikler artık Son Değişiklikler sayfasında ve İzleme Listesinde standarttır ve tüm vikilerde mevcuttur.

Yeni filtre grupları

Düzenleme kalitesi hakkında tahminler alın

Yalnızca belirli Wikimedia vikilerinde mevcuttur

“Katkı kalitesi” filtreleri düzenlemelerle ilgili tahminler sunar. Düzenlemelerin yüksek kalitede olması veya sorunları olması muhtemel mi? Bu filtrelerle, iyi düzenlemeler aramak, verimli katkıda bulunanlara teşekkür etmek veya yardımcı olmak daha kolaydır. Filtreler ayrıca düşük kaliteli düzenlemeleri tespit edebilir ve devriyelerin geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Bir makine öğrenimi hizmeti olan ORES, kalite tahminlerini istatistiklere dayalı olarak yapar. ORES, daha önce insan editörler tarafından puanlanan çok sayıda düzenleme konusunda eğitilmiştir. Bu kalite tahmin filtreleri, ORES “zarar verme” testinin etkinleştirildiği yalnızca vikilerde kullanılabilir şeklindedir.

Düzenleme Kalitesi tahminleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kullanıcıların iyi niyetli olup olmadıklarına ilişkin tahminler alın

Yalnızca belirli Wikimedia vikilerinde mevcuttur

"Kullanıcı amacı" filtreleri, düzenlemelerin iyi niyetle yapılıp yapılmadığına ilişkin öngörüler sunar. Bu filtrelerle, iyi niyetli kullanıcılar tarafından iyi niyetle yapılan düzenlemeleri aramak daha kolaydır. Kötü niyetli düzenlemelerin algılanmasını sağlayarak filtreler, vandalizmi arayan gözden geçirenlere yardımcı olur.

Yukarıdaki Kalite filtreleri gibi, bu tahminler de istatistiklere dayalı olarak makine öğrenme servisi ORES tarafından yapılır. Bu niyet tahmin filtreleri, ORES “zarar verme” testinin etkinleştirildiği yalnızca vikilerde kullanılabilir şeklindedir.

Kullanıcı Niyeti tahminleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Deneyim düzeyine göre ara

Üç yeni filtre, değişiklik yapan editörlerin deneyim düzeyine göre arama yapmanıza olanak tanır. Bu filtreler çeşitli şekillerde faydalı olabilir. Örneğin, araştırmalar yeni editörlerin reddedilmeye karşı özellikle savunmasız olduklarını göstermektedir. Yeni Gelenler filtresi, gözden geçirenlerin yeni kullanıcılara ihtiyaç duydukları özenle davranmalarını sağlar.

Bunlar üç yeni deneyim seviyesidir:

  • Yeni gelenler - 10'dan az düzenlemesi veya 4 günden az etkinliği olan kayıtlı kullanıcılar.
  • Öğreniciler - Deneyimi "Yeni gelenler" ve "Deneyimli kullanıcılar" arasındaki editörler. (İngilizce Vikipedi'deki otomatik onaylı durumuna karşılık gelir.)
  • Deneyimli kullanıcılar - 30'dan fazla gün etkinliğe ve 500'den fazla düzenlemeye sahip kayıtlı editörler. (İngilizce Vikipedi'deki genişletilmiş teyit durumuna karşılık gelir.)

Filtreler yalnızca şu anda oturum açmış olan kullanıcıların düzenlemelerini döndürür.

Filtreleme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yeni değişiklik türlerine göre ara

Geçmişte, yorumcular Kategori değişikliklerini ve yalnızca Viliveri düzenlemelerini gizleme yeteneğine sahipti.

Yeni Filtreler üç ek "Değişiklik türü" filtresi ekler:

  • Sayfa düzenlemeleri - içerik ve tartışma sayfalarındaki değişiklikleri filtrelemenize izin verir.
  • Sayfa oluşturmaları - yeni sayfalarda devriye gezmek için Son Değişiklikleri kullanmanıza izin verir.
  • Günlüğü tutulan işlemler - hesap oluşturma, sayfa silme ve genel olarak yönetim işlemleri gibi şeyleri izole etmenize veya hariç tutmanıza olanak sağlar (etkinlikler Special:Log üzerinde izlenir).

(Yalnızca) en son sürümü edinin

“Son revizyon” filtreleri, herhangi bir sayfada yalnızca en son düzenlemeyi görmenizi sağlar. Bu sayfadaki önceki tüm değişiklikler göz ardı edilecektir.

İzleme Listenizi İzleyin (Son Değişikliklerden)

İzlediğiniz sayfalarda yapılan değişiklikleri izole etmek veya vurgulamak için Son Değişiklikler'deki “İzlenen sayfalar” filtre grubunu kullanın.

"Görünmeyenler"'e bakın (İzleme Listesinde)

Yalnızca İzleme Listesinde

İzleme listesinde, değişikliklerin gerçekleşmesinden bu yana ziyaret ettiğiniz veya ziyaret etmediğiniz sayfalardaki değişiklikleri tanımlamak için “Görülmüş değişiklikler” ve “Görülmemiş değişiklikler” filtrelerini (“İzleme listesi faaliyetleri” grubunda) kullanın.

Ad alanlarına ve belirli düzenlemelere göre arama yapın

Ad alanına göre ara

Aramanızı daraltmak için ad alanlarına filtre uygulayın.

Etiketlere göre ara

Vikinizde belirli düzenlemeleri bulmak için kullanılan etiketlere filtre uygulayın.

Yetki araçları

Vurgulama ile sonuçları daha anlamlı hale getir

Vurgulama, gözden geçirenlerin istenen ölçütlere uyan düzenlemeleri vurgulamak için akıllıca renk uygulamalarını sağlar. Doğru kullanıldığında, vurgulamak Son Değişiklikler arama sonuçlarına anlam katar ve aradıklarınızı daha hızlı bulmanıza yardımcı olabilir.

Vurgulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Yer imi: ayarlarınızı kaydedin ve yeniden kullanın

Yeni Filtreler birçok yeni işlevsellik sağlar. Seçeneklerin zenginliğini kolayca yönetmenize yardımcı olmak için, filtre gruplarını daha sonra kullanmak üzere adlarıyla kaydetme olanağı sağladık. Mevcut ayarlarınızı kaydetmek için yer işareti simgesini tıklamanız yeterlidir. Kaydedilen tüm ayarlarınızı, aralarında kolayca geçiş yapabileceğiniz “Kaydedilmiş süzgeçler” menüsünde bulabilirsiniz.

Filtrelere nasıl yer işareti koyacağınızı öğrenin.

Tercihi doğrudan sayfadan yönetin

Yer imleri ile, kaydedilmiş bir filtre kümesini varsayılan olarak bildirebilirsiniz. Bu ayarlar, sayfayı her ziyaret ettiğinizde otomatik olarak yüklenir. Bu, tercih ettiğiniz davranışı ayarlamak için artık Tercihler sayfasını ziyaret etmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Kalan tüm seçenekleri tek bir sekmede birleştirerek gereksiz Tüm Son Değişiklikleri ve İzleme Listesi tercihlerini kaldırmayı planlıyoruz.

Canlı güncelleme

Çok talep edilen bir özellik olan "Canlı güncelleme", gerçek zamanlıya yakın izleme için Son Değişiklikleri kullanmanızı sağlar. Canlı Güncelleme modunda, Son Değişiklikler sayfası her üç saniyede bir arama sonuçlarının üstüne otomatik olarak yeni değişiklikler ekler.

Tamamen yeni arayüz

Filtrelere erişmek (liste, arama...) ve vurgulama daha kolay Son Değişiklikler iyileştirmeleri için en görünür değişikliklerdir.

Kullanımı daha kolay

Yeni Filtreler tarafından sunulan gelişmiş işlevselliği olabildiğince kolay hale getirmek için, filtreleme arayüzü tamamen yeniden hayal edilmiştir. Fonksiyonlar mantıksal olarak gruplandırılır ve net bir şekilde açıklanır. "Etkin süzgeçler" alanı, ayarlarınızın ne olduğunu bir bakışta gösterir. Ve akıllı bir yardım sistemi bağlam içi rehberlik sağlar.

Yeni arayüzü keşfedin.

Daha fazla yetki

Yeni Filtreler, çeşitli şekillerde eskilerinden farklı bir mantık kullanılarak düzenlenir. Örneğin, ilgili filtreleri mantıksal gruplara yerleştirerek, Yeni Filtreler kullanıcıların akıllıca aramalarını genişletmesine veya daraltmasına olanak tanır. Benzer şekilde, önceki Son Değişiklikler filtrelerinin çoğu belirli bir özelliği (X) gizlemek için yalnızca basit bir seçenek sundu. Bu eski filtreleri, kullanıcıların hem X hem de tersini (notX) göstermesine veya gizlemesine izin verecek şekilde genişleterek, mevcut araçlar daha fazla kontrol sağlar. Örneğin, daha önce, Vikiveri düzenlemeleri gösterilebilir veya Vikiveri düzenlemeleri gizlenebilirdi, ancak yalnızca Vikiveri düzenlemeleri gösterilemezdi.

Filtreleme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Proje güncellemeler

Ağustos 2018 sonu

Her Wikimedia vikide SonDeğişiklikler sayfalarında ve İzleme Listesi sayfalarında varsayılan olarak yeni filtreler bulunur. Tercih dışı bırakma seçeneği Tercihler'de sağlanır.

Bu filtreler Ekim 2018'de MediaWiki yükleme paketinde varsayılan olarak kullanılabilir olacaktır.

10 Temmuz 2018: İzleme Listesi hızındaki iyileştirmelerle beta mezuniyeti devam ediyor

İzleme Listesinde beta için Düzenleme İncelemesi için Yeni Filtreleri mezun etme konusundaki duyurumuz yanıtına göre, yavaş yükleme süreleri hakkında kullanıcılardan gelen raporlar aldık. Bu nedenle, biz araştırırken ekip mezuniyetini erteledi.

Bu sorunla ilgili bir dizi farklı açı üzerinde çalıştık (aşağıdaki tamamlanmış biletler listesine bakın) ve özellikle İzleme Listesinde ve Son Değişiklikler'de yükleme sürelerini önemli ölçüde hızlandırmayı başardık. Kullanıcılar, Gözetim Listesi sürelerini yarı veya daha fazla, kendi testlerimizle kontrol eden rakamlar gördüğünü bildirdi.

Bu performans iyileştirmeleriyle, İzleme Listesinde Yeni Filtreleri beta sürümden çıkarma ve tüm vikilerde standart hale getirme süreciyle ilerledik. Mezuniyet 9 Temmuz Pazartesi günü daha küçük wikilerde gerçekleşti ve geri kalan wikiler yeni özellikleri 16 Temmuz Pazartesi günü alacaklar. İzleme Listesinde olağandışı yavaşlık gibi görünen bir şey yaşamaya devam ediyorsanız lütfen bize tartışma sayfasında bildirin. Yeni özelliklere ihtiyaç duymayan kullanıcılar tercihlerini devre dışı bırakmak için İzleme listesi sekmesine gidin.

Tamamlanan hızlandırma görevleri

12 Haziran 2018: "Filtreleri gizle" işlevi İzleme listesi ve Son değişiklikler geliyor

Hem İzleme listesi hem de Son değişiklikler üzerindeki Yeni Filtreler arayüzünün "Etkin süzgeçler" alanını gizleme/gösterme özelliğini eklemeyi planlıyoruz. Aşağıdaki tasarımlara bakın (veya görev T177206).

Bunun için tasarım Etkin süzgeçler görüntüleme alanını ve arama çubuğunu gizler, böylece devriye görevlileri sayfada daha fazla arama sonucu görebilir. Ancak bu araçlar gizlenmiş olsa bile, sayfa hala kullanılabilir durumdadır ve devriyeciler Canlı güncellemeler, Kaydedilmiş süzgeçler ve aranan süreyi veya görüntülenen sonuçların sayısını değiştirme yeteneği ile etkileşime girebilir. Bir filtre ayarını düzenlemeniz veya yeni bir filtre oluşturmanız gerektiğinde, Etkin süzgeçler alanını geri yüklemek için “Göster” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Yeni Filtreler araçlarını katlanabilir yapmak, kullanıcıların bir süredir istediği bir şeydir. Bu değişikliği Haziran (2018)'de yayınlayabilmeliyiz. Şu anda, özellikle yeni filtrelerin tüm vikilerde standart olmak için bu ay betadan mezun olacağı İzleme listesi kullanıcılarını barındırmaya devam ediyoruz (bunun hakkında daha fazla ayrıntı için aşağıdaki gönderiye bakın).

Solda Yeni Filtreler tam olarak görüntülenir. Etkin süzgeçler çubuğunun sağ üst köşesindeki “Şunları gizle” bağlantısını tıklatmak bu alanın daralmasına neden olur (sağda gösterildiği gibi).
Solda Yeni Filtreler tam olarak görüntülenir. Etkin süzgeçler çubuğunun sağ üst köşesindeki “Şunları gizle” bağlantısını tıklatmak bu alanın daralmasına neden olur (sağda gösterildiği gibi).

2 Haziran 2018: Yakında beta sürümünden mezun olacak İzleme Listesindeki Yeni Filtreler

Eylül 2017'de Yeni Filtreler beta aboneleri İzleme Listesinde Yeni Filtreler aldı.

Filtreler Haziran sonunda veya Temmuz 2018 başında İzleme Listesinde betadan çıkacak. Lansmandan sonra, bu geliştirilmiş düzenleme arama araçları paketi tüm vikilerde standart olacak. Mevcut İzleme Listesi arayüzünü tercih eden kişiler, yeni bir tercih ile kapsam dışında kalabilirler.

Avantajlar

Yeni Filtreler, İzleme Listesine daha kolay ancak daha güçlü bir filtreleme arayüzü ve ayrıca canlı sayfa güncellemesi dahil olmak üzere inceleme düzenlemelerini daha verimli hale getiren tüm filtrelerin ve diğer araçların bir listesini sunar. kullanıcı tanımlı vurgulama, özel amaçlı filtre setleri oluşturma ve bunları yeniden kullanım için kaydetme ve (ORES etkin vikilerde) makine öğrenimi tarafından desteklenen tahmin filtreleri. Yeni Filtrelere aşina değilseniz, lütfen Yeni Filtreler beta özelliğini etkinleştirerek İzleme Listesi üzerinde bir deneyin. Özellikle, yeni işlevselliği yerel küçük araçlarınızı ve yapılandırmalarınızla test edebilmeniz çok yararlı olacaktır. Belgelendirme sayfaları, keşfedeceğiniz birçok yeni aracı nasıl kullanacağınız konusunda rehberlik sağlar.

Bilinen sınırlamalar

Yeni Filtrelerin yüklenmesi eski arayüze göre yaklaşık yarım saniye daha uzun sürebilir, özellikle de İzleme Listesini birkaç gün sonra ilk kez ziyaret ettiğinizde (süreler bilgisayarınızın ne kadar hızlı olduğuna, bağlantınızın hızına, İzleme Listeniz…). Ve çok daha fazla işlevsellik sağlayan yeni arayüz, eskisinden daha fazla dikey alan kaplayabilir. Pencere boyutunuza, filtre kombinasyonlarınıza ve diğer değişkenlere bağlı olarak yaklaşık bir satırlık arama sonucu. Yukarıda belirtildiği gibi, eski arayüzü kullanmayı tercih eden herkes, Tercihler sayfasındaki bir ayar aracılığıyla yeni sürümü devre dışı bırakabilecektir.

Bize ne düşündüğünü söyleyin

Sekiz aydan fazla bir süredir İzleme Listesinde test edilen 70.000'den fazla kişi Yeni Filtreler beta sürümünü etkinleştirdi. Özelliklerin kararlı ve etkili olduğundan eminiz, ancak bu araçlar veya beta sürümüyle ilgili düşünceleriniz varsa, lütfen şimdi bu tartışma sayfasındaki bir gönderi ile bize haber veriniz. Özellikle, vikinizde Yeni Filtreleri sorunlu kılan özel bir uyumsuzluk veya başka bir sorun olup olmadığını bize bildirin. Engelleyiciyi inceleyeceğiz ve sorun çözülene kadar vikinizin yayımlanmasını erteleyebiliriz.

Eylül 2017: Son değişiklikler (ve İlgili değişiklikler) için standart

Mayıs 2017'den bu yana, Yeni Filtreler Son değişiklikler (ve İlgili değişiklikler) üzerinde beta özellik olarak sunulmaktadır. O zamandan bu yana geçen aylarda, Global İşbirliği Ekibi topluluk üyelerinden ve diğerlerinden çok sayıda özellik önerisi ve hata raporu aldı ve bu işlemler üzerinde çok sayıda kullanıcı testi yaptı. Genel olarak çok olumlu bir resepsiyon aldılar.

Eylül ve Ekim 2017'de, yukarıda listelenen Yeni Filtreler özellikleri, yalnızca Son değişiklikler beta'dan mezun oldu ve MediaWiki'nin standart parçaları haline geldi. Tercih etmek isteyen kullanıcılar tercihlerindeki geliştirmeleri devre dışı bırakabilir.

Eylül 2017: İzleme Listesinde beta sürümünde

Eylül 2017'de Yeni Filtreler beta aboneleri İzleme Listesinde Yeni Filtreler aldı.

Ayrıca bakınız