Projekt:MediaWiki to nie Wikipedia

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Project:MediaWiki is not Wikipedia and the translation is 100% complete.

MediaWiki służy do uruchamiania tysięcy wiki na serwerach na całym świecie. Strony wiki o wartości 900 Ruch Wikimedia są ważnymi członkami tej rodziny; a Polski Wikipedia, największa wiki na świecie, jest szczególnie godna uwagi. Ale MediaWiki ma znacznie szerszą bazę użytkowników niż te kilka projektów. MediaWiki służy do prowadzenia wiki, której cele są zasadniczo różne od wiki ruchu Wikimedia; prowadzić wiki, których zasady są moralnie naganne, nieneutralne lub stronnicze; uruchamiać wiki, których zawartość nie jest open source; i tysiące wiki, których edycja nie jest darmowa. Twórcy MediaWiki wprowadzają zmiany w oprogramowaniu, aby dostosować się do potrzeb całej rodziny; nie oceniają, które projekty są warte wsparcia, a które nie.

W związku z tym programiści MediaWiki reprezentują swój „własny” projekt z własną, oddzielną społecznością, z własnymi celami i praktykami; a te cele i praktyki, chociaż ściśle pasują do tych z angielskiej Wikipedii lub Wherewiki, niekoniecznie są ze sobą ściśle dopasowane. Nie ma nic nierealistycznego lub złego w tym, że angielska Wikipedia ma cele, które różnią się od celów oprogramowania MediaWiki jako całości. Strony wiki ruchu Wikimedia mają i zawsze będą miały szczególnie silny symbiotyczny związek z projektem MediaWiki i często mają najgłośniejszy głos w kierowaniu rozwojem MediaWiki. Ale jako członek projektu Wikimedia, takiego jak Wikipedia, „nie” nie popełniaj błędu sądząc, że MediaWiki lub twórcy MediaWiki istnieją tylko po to, by „służyć” twojemu projektowi lub służyć ruchowi Wikimedia jako całości.

Jeśli jesteś członkiem projektu Wikimedia, takiego jak Wikipedia, powinieneś myśleć o programistach dokładnie w ten sam sposób, w jaki myślisz o społeczności Wikimedia Commons. Większość wiki ruchu Wikimedia ma silną i zdrową symbiotyczną relację z Commons, a społeczność Commons generalnie całkiem dobrze radzi sobie z równoważeniem potrzeb wielu wiki, które wspiera. Ale ten związek zwykle nie jest pozbawiony momentów napięcia, a czasami społeczności wiki nie czują, że dostają wszystko, czego chcą. Istnieje jednak instynktowne przekonanie, że te społeczności nie mają „prawa” oczekiwać większej współpracy niż otrzymują, ponieważ Commons to własny projekt z własnymi wartościami i że będą musiały przekonać Commons, że cokolwiek to jest, czego chcą jest w najlepszym interesie *obu* projektów, w celu osiągnięcia postępu. Jeśli potraktujesz społeczność programistów MediaWiki w ten sam sposób, zrozumiesz znacznie lepiej, dlaczego sprawy nie zawsze wydają się iść „właściwą” drogą.

Czy

  • Bądź proaktywny w informowaniu programistów MediaWiki, kiedy zmiana miała wpływ na twój projekt wiki, zarówno pozytywny, jak i negatywny.
  • Sugeruj zmiany, które przyniosą korzyści Twojej wiki.
  • Podczas omawiania zmian pamiętaj o „dużym obrazie”.

Czego nie robić

  • Nigdy nie zakładaj, że programiści MediaWiki mają obowiązek skonsultowania się z twoim projektem przed wprowadzeniem zmian, zwłaszcza, jeśli twój projekt jest duży i ważny.
  • Nie zakładaj, że programiści MediaWiki mają obowiązek nie wprowadzać żadnych zmian, które są szkodliwe dla twojego projektu.
  • Nie próbuj twierdzić, że zmiana musi zostać dokonana, ponieważ w Twoim projekcie istnieje „zgoda”, aby to zrobić. Konsensus użytkowników MediaWiki byłby naprawdę imponujący, biorąc pod uwagę, że wielu z nich nie zgodziłoby się co do koloru nieba nad głową.

Zobacz też