Jump to content

Project:MediaWiki není Wikipedie

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Project:MediaWiki is not Wikipedia and the translation is 100% complete.

Na základě MediaWiki pracují tisíce wikin na mnoha serverech po celém světě. Mezi významné členy této skupiny patří 900 wikiny patřící pod hnutí Wikimedie. Mezi nimi na prvém místě anglická mutace Wikipedie, která je nejrozsáhlejší wiki na světě. Systém MediaWiki má ale mnohem širší uživatelskou základnu, než jakou představuje tento relativně malý počet projektů. Systém MediaWiki pro své wikiny využívá také weby, které se se svým zaměřením diametrálně liší od webů, které jsou součástí hnutí Wikimedie. Využívají jej k tvorbě stránek, které mohou být z hlediska obsahu i zaujaté a někdy dokonce i morálně nevhodné. Jsou spuštěny wikiny, jejichž obsah není volně k dispozici. U tisíců z wikin ani není možné svobodně editovat obsah stránek. Vývojáři MediaWiki vyvíjí software, které pro svou potřebu využívá celá tato rodina. Neřeší, které projekty jsou hodny jejich podpory a které ne.

Vývojáři MediaWiki mají pro sebe svůj vlastní projekt, který má své nezávislé skupiny. Mají své vlastní záměry a praktiky, které nemusí být vždy v souladu s tím oč jde anglické Wikipedii či jiné wiki z této skupiny. I když mohou být více či méně ve shodě s jejich pravidly. Není nic špatného na tom, že anglická Wikipedie má cíle, které jsou jiné než ty, které má MediaWiki jako taková. Wikiny, které jsou spojeny s hnutím Wikimedie mají, a vždy budou mít, obzvlášť silný vzájemně prospěšný vztah s projektem MediaWiki a často také mají nejsilnější vliv na vývoj MediaWiki. Ale žádný z projektů Wikimedie, jako je např. Wikipedie, nedělá chybu, pokud si myslí, že MediaWiki, resp. její vývojáři, jsou zde proto, aby 'sloužili' jeho projektu nebo hnutí Wikimedie jako celku.

Pokud patříte mezi členy rodiny projektů Wikimedie, jako je Wikipedie, pak si můžete být jisti, že se myšlení vývojářů ubírá stejnou cestou, jako u všech kteří se považují za členy skupiny Wikimedia Commons. Mnoho wikin z hnutí Wikimedie má silný a zdravě provázaný vztah s Commons a komunita kolem Commons obecně odvádí dobrou práci pro vyvážené uspokojení potřeb mnoha wikin. Ale ani tento vztah obvykle není bez napětí a občas mají některé wiki komunity pocit, že nedostávají vše co by chtěly. Je třeba říci, že tyto komunity nemají žádné 'právo' na to aby se jim dostalo více podpory, než jaké se jim dostává, protože Commons je nezávislý projekt, který si sám určuje co má jakou hodnotu. Proto je na nich, aby přesvědčili Commons, že to co chtějí oni je v nejlepším zájmu *obou* projektů a má to přijít na řadu při dalším rozvoji. Pokud budete tímto způsobem zacházet s komunitou vývojářů MediaWiki, potom mnohem snáze pochopíte, proč některé věci nemohou jít zrovna tou podle vás 'správnou' cestou.

Co je ku prospěchu

  • Vaše aktivita je žádoucí. Neostýchejte se poskytnout vývojářům MediaWiki zpětnou vazbu o tom, jak se případná změna projevila na vašem wiki projektu. Ať již jde o pozitivní, či negativní dopad.
  • Pokud vás napadne nějaká změna, která by pomohla vylepšit nejenom vaši wiki, navrhněte ji.
  • Pokud se diskutuje o změnách, uvažujte o nich vždy v širším měřítku.

Co opravdu ne

  • Nikdy nepředpokládejte, že je povinností vývojářů MediaWiki, před tím než udělají nějakou změnu, s vámi konzultovat její dopady na váš projekt. Obzvláště je-li váš projekt velký a sám o sobě důležitý.
  • Nepředpokládejte, že by vývojáři MediaWiki měli povinnost vyhnout se změnám, které by mohly vést k poškození vašeho projektu.
  • Nepokoušejte se tvrdit, že je nějaká změna nutná jen proto, že pro její realizaci v rámci vašeho projektu existuje všeobecná shoda. Všeobecná shoda uživatelů MediaWiki by mohla být skutečně výborná a užitečná věc, pokud by fungovala kupř. v situaci, kdy by nesouhlasili s tím, jakou má zrovna barvu nebe nad jejich hlavou.

Související odkazy