HelpːSayfaları izleme

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Watching pages and the translation is 51% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎italiano • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎shqip • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎العربية • ‎پښتو • ‎മലയാളം • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın.
Bu sayfa için yapılan bazı eski değişiklikler CC BY-SA lisansı altına kaydırılmıştır. Yalnızca yeni katkılar KM'dir.
PD

Sayfaları izleme özelliği, oturum açılan kullanıcının "izlenen" sayfaların bir listesini tutmasına ve bu sayfalarda yapılan son düzenlemelerden haberdar edilmesine olanak tanır.

MediaWiki, kullanıcıların sayfalara "sahip olmasına" izin vermez; ancak, "izleme listesi" özelliği, değişiklikleri geri alma özelliğinin yanı sıra, birisine bir sayfa üzerinde mutlak kontrol sağlamanın dezavantajı olmadan belirli sayfalara dahil olan kullanıcıları tutar.


İzlenen sayfaları kontrol etme

Yalnızca dinamik olarak oluşturulmayan sayfalar izlenebilir.

Sayfa her zaman tartışma sayfa ile beraber izleme listesine alınır. İzlenen sayfalar listesine yapılan tüm eklemeler ve silinenler tartışma dışı sayfa / tartışma sayfası birleşimi için geçerlidir: birini diğerini izlemeden izlemek mümkün değildir.

Bir sayfayı görüntülerken
Her sayfanın kenar boşluğunda bulunan beyaz yıldıza tıklandığında (yada monobook görünümünde "İzle" bağlantısı), izleme listenize mevcut sayfayı ekler ve yıldız etrafında dönerek mavi olur (yada monobook görünümünde "İzlemeyi durdur" bağlantısı).
kimliğe sahip mesaj 'addedwatchtext' (mesaj) "$1" ve ona ait tartışma sayfası izleme listenize eklenmiştir. veya kimliğe sahip mesaj 'removedwatchtext' (mesaj) "$1" ve ona ait tartışma sayfası ile birlikte izleme listenizden silinmiştir. sırasıyla sayfanın üstünde gösterilir ve "İzle" İzlemeyi durdur veya tersine değiştirilir. Tarayıcıya bağlı olarak bu, tüm sayfayı yeniden yüklemeden, ajaxwatch.js ile AJAX kullanılarak yapılır.
Bir sayfayı kaydederken
Düzenlenmiş bir sayfayı kaydederken, yeni izleme durumu (izle veya izleme) "Bu sayfayı izle" onay kutusu tarafından belirlenir.
Kullanıcı tercihi "Düzenlediğim sayfaları ve dosyaları izleme listeme ekle" etkinleştirilirse, düzenleme sayfasındaki onay kutusu otomatik olarak kontrol edilir, bu nedenle kaydetmeden önce işaretlenmezse sayfa kaydedildikten sonra izlenir. Ek seçenekler
 • Oluşturduğum sayfaları ve yüklediğim dosyaları izleme listeme ekle - (bir önceki işaretlenirse, bu işaretlenmez, çünkü oluşturma da düzenleme olarak sayılır)
 • Taşıdığım sayfaları ve dosyaları izleme listeme ekle
 • Sildiğim sayfaları ve dosyaları izleme listeme ekle
Tüm listeyi düzenlemek
'İzlenen sayfalar listenizi düzenleyin' sayfasına özel bir bağlantı, sayfanın en üstünde Special:Watchlist sağlanır
Ardından, Special:EditWatchlist sayfasının üstünde birkaç ek bağlantı bulunur:
 • İzleme listesini gör ve düzenle izlenmekte olan tüm sayfaların listesini oluşturur. (tartışma sayfalarında dahildir.) Sayfaların yanında bulunan kutucukları işaretleyerek yada "Başlıkları kaldır" tuşuna basarak istediğiniz sayfayı izleme listenizden çıkarabilirsiniz.
 • Ham izleme listesini düzenle, izlenen sayfaların listesini (tartışma sayfalarını listelemeden), her satırda bir başlık içeren, ad alanı numarasına göre ve sonra alfabetik sıraya göre içeren bir metin alanı sağlar. Bu bağlantı ile doğrudan izleme listesi düzenlenebiliyor ve eklemek yada çıkarmak istenen sayfalar yazılabiliyor. Kopyalar kaydedildiğinde otomatik olarak kaldırılır.

Watchlist Expiry

A new watchlist feature is included in MediaWiki 1.35 : Watchlist Expiry. With this feature, you can optionally select to watch a page for a temporary period of time. Once the watch period has expired, the page will be automatically removed from your watchlist. You can update the watch period at any time, including switching from temporary to permanent status. Temporarily watched pages are usually represented by a half star (as opposed to a full star, which represents permanently watched pages). To find out when Watchlist Expiry will be enabled on your wiki, you can check out the release schedule on Meta-wiki. For documentation on how to use the feature, please visit Help:Watchlist expiry .

İzleme listesi

Kullanıcı oturum açtığında, her sayfa kullanıcının izleme listesine bağlantı verir, ayrıca Special:Watchlist bağlantısı ile erişilebilir. Bu sayfa izlenen sayfalardaki son değişiklikleri düzenleme zamanına ve günlere ayrılmış bir şekilde gösterir.

Her satır, her düzenlemenin ayrıntılarını gösterir: küçük (k) veya büyük, ister bot (b) tarafından yapılmış olsun, ister zaman, sayfaya bir bağlantı, geçerli sürüm ile son sürüm arasındaki fark, geçmiş, bayt sayısındaki artış veya azalma, kullanıcı adı, kullanıcının mesaj sayfası, kullanıcının katkıları ve düzenleme özeti. Site yapılandırmasına bağlı olarak, kullanıcı sayfayı son görüntüledikten sonra (oturum açmışken) sayfa değiştiyse sayfa adı kalın harflerle yazılır.

Teknik olarak, izleme listesi son değişiklikleri gözden geçirmenin başka bir yoludur. Girişler $latestchanges tablosundan gelir ve bu nedenle $wgRCMaxAge daha da eski olmayan düzenlemelerle sınırlıdır (çoğu WMF projesinde 30 gün).

Seçenekler

İlgili bağlantıları kullanarak aşağıdaki düzenleme türlerini gizleyebilir veya gösterebilirsiniz: küçük düzenlemeler, bot düzenlemeleri, kendi düzenlemeleri. Bunlar, tercihlerde kullanıcı Special:Watchlist sayfasına geldiğinde başlangıç seçenekleri olarak da ayarlanabilir.

Başka bir tercih seçeneği, "İzleme listesinde gösterilecek maksimum gün sayısı" olarak adlandırılmasına rağmen, değişikliklerin gösterildiği bir süre için yalnızca başlangıç değerini ayarlar. Bu süre ilgili bağlantılar ile kolayca değiştirilebilir.

Değişiklikleri yalnızca belirli bir ad alanında görmenizi sağlayan bir açılır kutu da vardır.

Son değişikliklerden farklı olarak izleme listesi, oturum açmış/oturum kapatmış kullanıcılar tarafından yapılan düzenlemeleri gizleyemez, yalnızca belirli sayıda düzenlemeyi gösteren bağlantı yoktur ve biri hariç tüm ad alanlarını göstermenin bir yolu yoktur.

Basit izleme listesi

Basit bir izleme listesi sadece izlenen sayfalardaki son değişiklikleri gösterir.

Bir sayfada küçük olmayan yeni bir düzenleme yapılmışsa ancak son düzenleme küçük olarak işaretlenmişse iki olası sorun vardır:

 • küçük olmayan değişiklikler gösterilmeyecektir. Biri genellikle son kontrolünden bu yana yapılan tüm değişikliklerle ilgilendiğinden, bu durumda sayfanın geçmişinin kontrol edilmesi gerekir.
 • Eğer izleme listesi küçük değişiklikleri göstermeyecek şekilde ayarlanırsa, sayfa hiçbir şekilde izleme listesinde gösterilmez.

Birçok deneyimli kullanıcı Genişletilmiş izleme listesini tercih eder.

Genişletilmiş izleme listesi

"İzleme listesini sadece en son değil, tüm değişiklikleri gösterecek şekilde genişlet" tercihi ile izleme listesi kronolojik sırayla tüm son değişiklikleri gösterecektir.

Bu durumda, geliştirilmiş son değişiklikler arasında geçiş yapan "Son değişiklikler ve izleme listesindeki değişiklikleri sayfalara göre gruplandır" tercihi de izleme listesini aynı şekilde etkiler: izlenen sayfalardaki son değişiklikler güne ve güne göre gruplandırılır.

Başka bir tercih seçeneği de "İzleme listesinde gösterilecek en fazla değişiklik sayısı:". Bir site bu seçenek için maksimum değeri sınırlayabilir, örneğin WMF projelerde maksimum 1000 gibi görünebilir. Daha eski düzenlemelere sahip sayfaları göstermek için değişiklikleri ad alanlarına göre görüntüleyin veya iyileştirilmemiş izleme listesini kullanın ve/veya izlenen sayfa sayısını azaltın.

Bir sayfa izlemenin diğer etkileri

İzleme listesi, sayfa izleme ile ilgili özelliklerden yalnızca biridir; hiç kullanmadan bile, izlenecek sayfaları belirlemek yararlıdır.

Güncel ve ilgili değişiklikler, sayfa geçmişi

Son Değişiklikler, Geliştirilmiş Son Değişiklikler ve İlgili Değişiklikler'de izlenen sayfalar kalın yazılmıştır.

İzlenen bir sayfanın geçmiş sayfasını doğrudan görüntülemeden görüntülerse, üstteki düzenleme (en sonuncusu) kimliğe sahip mesaj 'updatedmarker' (mesaj) son ziyaretinizden bu yana güncellendi güncelleme işareti kullanılarak işaretlenebilir; düzenleme başka bir kişi tarafından yapılmışsa ve yapıldığından beri sayfayı (oturum açmışken) görüntülemediyseniz bu geçerlidir. Bu aslında e-posta bildirimi ile birlikte etkindir.

E-posta bildirimi

2013 uzantısı için ayrıca Bildirimler sayfasına bakın.

From MediaWiki 1.5, you can get an email after a watched page has been edited by somebody else. This will not be repeated until you view the page. Diff yada sayfa geçmişini görüntülemede yeterli değildir. Sayfayı görüntülerken oturum açmış olmanız gerektiğini unutmayın, aksi taktirde daha fazla değişiklikten haberdar olamayacaksınız. İsteğe bağlı olarak bu bildirim sistemi küçük değişiklikleri göz ardı edebilir. (bu varsayılan değerdir).

Whether the feature is enabled on a wiki can be seen in the preferences: if it is, the kimliğe sahip mesaj 'tog-enotifwatchlistpages' (mesaj) İzleme listemdeki bir sayfa veya dosya değiştirilirse bana e-posta gönder will be one of the options of the main section. The notifications for user talk edits are enabled by another preference option.

Having a separate email for every edited page that one likes to watch in the sense of the other watch features, may be too much. New features are being proposed and developed to deal with this: the option to have emails sent, after a delay, with a list of edited pages, and/or the possibility to specify a subset of watched pages for email notification. Ayrıca bakınız Echo (Notifications) .

For the latter, as a workaround, one may be tempted to log in under a different username just to specify a different (typically smaller) watchlist for email notification. However, after viewing a page under one username, one would have to clear the notification flag for that page for the other username too.

Technical details

To enable it on a wiki, $wgEnotifWatchlist is set to true, and it still depends on preference settings. The email-message below is: kimliğe sahip mesaj 'enotif body' (mesaj) Sayın $WATCHINGUSERNAME,

$PAGEINTRO $NEWPAGE

Editörün girdiği özet: $PAGESUMMARY $PAGEMINOREDIT

Editörün iletişim bilgileri: e-posta: $PAGEEDITOR_EMAIL viki: $PAGEEDITOR_WIKI

Bahsi geçen sayfayı oturum açarak ziyaret edinceye kadar sayfayla ilgili başka bildirim gönderilmeyecektir. Ayrıca izleme listenizdeki tüm sayfaların bildirim durumlarını sıfırlayabilirsiniz.

MediaWiki bildirim sistemi

-- E-posta bildirim ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz: https://www.mediawiki.org/wiki/Special:Preferences

İzleme listesi ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz: https://www.mediawiki.org/wiki/Special:EditWatchlist

Sayfayı izleme listenizden silmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz: $UNWATCHURL

Geri bildirim ve daha fazla yardım için: $HELPPAGE Bakınız E-posta bildirimi. Since May 2011 the feature is enabled on all Wikimedia projects for the user talk notifications, and since April 2012 for watchlist edits too. From early May 2012, the preference for edited pages to be added to watchlist is the default.

Kullanıcı tercihleri

The following options are (or can be) available in Preferences >> User Profile tab

 • Diğer kullanıcıların bana e-posta gönderebilmesine izin ver
 • Diğer kullanıcılara gönderdiğim e-postaların kopyalarını bana gönder
 • İzleme listemdeki bir sayfa veya dosya değiştirilirse bana e-posta gönder
 • Kullanıcı mesaj sayfamda değişiklik olduğunda bana e-posta gönder
 • Sayfalardaki ve dosyalardaki küçük düzenlemelerde de bana e-posta gönder
 • İzlediğim bir ileti dizisine cevap geldiğinde bana e-posta gönder

Genel yanlış anlamalar =

Email notification has many settings, so if you think you've missed something check them carefully.

 • The notifications about a page that "has been created" may be about any log action (such as protection) on the page, see görev T16901 and sons.
 • Eğer bağlantıya bildirimler kısmında tıklayamıyorsanız, bunu bir dahaki seferde yapamayacaksınız. Look for bolded items in your Special:Watchlist: they're pages you've not yet seen after recent changes and you won't be notified about them (note: your wiki may have hidden this essential highlighting feature).
 • Edits by authorised bots sometimes don't cause an email notification even if you've configured your preferences to receive one for that kind of action: namely, if they make a minor edit on your talk and you've set (only?) "Kullanıcı mesaj sayfamda değişiklik olduğunda bana e-posta gönder".

This behavior is not documented nor configurable and has some bugs; see T40874.

See also the list of known bugs.

Neler izlenemez

Sadece viki metin sayfaları izleme listesine alınabilir.

Included pages
Changes to transcluded pages can also change the way the watched page is rendered, however these changes do not appear in the watchlist.

For more information see Help:Page history#Linking to a specific version of a page. One may choose to watch all the templates used, and the templates used by these templates, etc.

Eylemler izleme listesinde gösterilmez
Note that after the move both the old and the new name are watched.
Some projects have special templates (such as {{sprotected}}) that should be added to protected pages, thus partly solving the problem.
Some projects might have a policy to add a deletion notice to the page first, or even to notify main authors on their talk pages.
One can also periodically check Special:Watchlist/edit page and inspect all broken (red) links.
Images and categories
Watching an image or a category means watching only the editable part.

Watchlist will not show uploads of new versions of images. It is not possible to watch a category in the sense of being notified if pages are added or removed. With "related changes," additions to categories can be detected; for removals, one has to watch all pages in the category (also see Help:Category#Detection of additions to a category).

Watching a nonexistent page

Varolmayan bir sayfayı izleyebilirsiniz. Bu sayfa biri tarafından oluşturulduğunda izleme listesindeki değişikliklerde gösterilecektir.

Örneğin, siz bir sayfayı izleme listenize aldınız fakat bir tartışma sayfası yok, herhangi biri tartışma sayfasını açıp yeni bir tartışma başlattığında siz bundan haberdar olabileceksiniz.

You can watch a page even if neither the content page nor the talk page exists. To do that, go to the page's URL, either by typing the URL directly or following a (broken) link, and then press "Watch" (depending on the skin you may have to press Cancel before getting the link Watch).

Sayfa taşıma ve izleme listesi

If a page you have watched is moved to a new title, the new title will be automatically added to your watchlist. Even if the page is later moved back, the new title will remain in your watchlist along with the old one.

Even if the new title is deleted after the page has been moved back, a note about the deletion will appear on your watchlist and the title will remain in your list of watched pages. If you notice mysterious nonexistent pages appearing on your watchlist, this is the most likely explanation.

İlgili değişiklikler özelliği

Main article: w:Help:Public watchlist

The "Related changes" can be used to set up watchlist-like functionality, as explained below.

Pages with links (possibly specially created for this purpose, e.g. as subpages of one's user page) can be used with Related Changes as a collection of separate "watchlists". Note however that unlike My Watchlist, Related Changes does not automatically include talk pages; to watch also the corresponding talk pages, links to them also have to be in the page on which Related Changes is applied. If the links to the talk pages are put just for this purpose, a blank space as link label can be used, which makes the link invisible and ineffective, except for Related Changes. Also, using Related Changes there is not the convenience of pressing a "watch" link to add the current page to the list of "watched pages".

Note that Related Changes does not detect an edit in the page itself and its talk page. Either include a self-link and a link to the talk page in the page, or put the page in another "special watchlist", or in one's standard watchlist.

Such pages can use the template mechanism to include other pages. However, see Pollution of categories.

Watching pages in a category by applying Related Changes to the category has a major drawback: removal of a page from the category is not detected.

An advantage of using Related Changes as alternative for the list of watched pages is that a revision history of the page(s) with links is available, while the system does not keep a record of pages that one has watched. However, Special:Watchlist/raw allows storage of the list: locally, or in a user subpage on the wiki.

If privacy is a concern, an advantage of the watchlist feature (if the list is not stored in a page on the wiki) is that it does not publicly reveal one's interest in a page (if one does not edit it). See also below.

CSS

As an alternative or in addition to using the watchlist feature, one can also define a user style for links to selected pages, putting in one's CSS a list of lines like:

a[title ="pagename"] {color: white; background: red; font-size: 150% } 

This works in Opera, but not in Internet Explorer.

On the (Enhanced) Recent Changes page it works like the bolding feature mentioned above, but it is more versatile, e.g. allowing extra emphasis on pages one is very interested in, or different styles for different categories of interesting pages. Furthermore, it also works on user contributions pages, and on regular pages (also for piped links, but not for indirect links through a redirect). It also applies, less usefully, for the section editing links in the page itself.

To highlight links to the given page also from other websites, including interlanguage links, use instead of the above:

a[href ="full URL "] { .. }

Note that the full URL is needed, even to highlight links from the same project, even though the HTML code uses the relative URL /wiki/pagename.

Privacy of watchlists

Ordinary users or administrators cannot tell what is in your watchlist, or who is watching any particular page. Developers who have access to the servers that hold the Wikipedia database can figure out this kind of information. Publicly available database dumps do not include this kind of information.

Ayrıca bakınız