Nápověda:Sledování stránek

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Watching pages and the translation is 40% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény.
Některé starší revize k této stránce byly importovány pod licencí CC BY-SA. Pouze nové příspěvky jsou Publik Domain (PD) (veřejná doména).
PD

Sledování stránek je funkce, která umožňuje, aby si každý přihlášený uživatel mohl udržovat svůj seznam "sledovaných" stránek a dostávat upozornění při jejich případných změnách.

U MediaWiki uživatelé nemají "svoje" stránky. Nicméně "sledování stránek" v kombinaci s tím, že nežádoucí změny lze vracet, umožňuje všem zainteresovaným uživatelům monitorovat dílčí změny a žádný z nich přitom nemá absolutní kontrolu nad stránkou.


Správa sledovaných stránek

Sledovat změny lze pouze u stránek, které nemají dynamicky generovaný obsah.

S každou stránkou je zároveň sledovaná i její diskuzní stránka. Přidání i odebrání stránky ze seznamu sledovaných stránek se vždy týká obou dvou: Není možné sledovat pouze jednu z nich.

Při prohlížení stránky
Pro aktivaci sledování klikněte na bílou hvězdičku, kterou najdete na pravém horním okraji stránky. Po aktivaci se zbarví modře. (U vzhledu monobook je místo ní odkaz "Sledovat", který se po přidání změní na "Nesledovat")
Na vrchu stránky se objeví zpráva s id 'addedwatchtext' (diskuse) Stránka „$1“ a její diskusní stránka byly přidány mezi stránky, které sledujete. respektive zpráva s id 'removedwatchtext' (diskuse) Stránka „$1“ a její diskusní stránka byly vyřazeny ze stránek, které sledujete a "Sledovat" se změní na Nesledovat nebo naopak. Záleží to na používaném prohlížeči, ale vše by mělo proběhnout bez nutnosti obnovení stránky, pomocí AJAX ajaxwatch.js.
Při ukládání stránky
Při ukládání změn, stavem pole "Sledovat tuto stránku", je určen status stránky (zda-li je sledovaná či ne).
Pokud aktivujete uživatelské preference "Přidávat mnou editované stránky a soubory ke sledovaným", zaškrtávací políčko na stránce úprav bude automaticky zaškrtnuto, takže pokud není před uložením zaškrtnuto, stránka bude po uložení sledována. Další možnosti jsou
 • Přidávat mnou založené stránky a načtené soubory ke sledovaným - (pokud je zaškrtnuto předchozí, nemusí se to kontrolovat, protože vytvoření se počítá i jako úprava)
 • Přidávat mnou přesouvané stránky a soubory mezi sledované
 • Přidávat stránky a soubory, které smažu, mezi sledované
Úprava celého seznamu
Konkrétní odkaz na "Upravit seznam sledovaných stránek" je uveden v horní části stránky Special:Watchlist
Poté je v horní části stránky Special:EditWatchlist k dispozici několik dalších odkazů:
 • Zobrazit a editovat seznam sledovaných stránek vytváří úplný seznam odkazovaných sledovaných stránek (včetně diskusních stránek). Zaškrtnutím jednoho nebo několika zaškrtávacích políček a kliknutím na tlačítko "Odstranit položky" odstraníte vybrané stránky ze seznamu.
 • Editovat textový soubor sledovaných stránek poskytuje textovou oblast se seznamem sledovaných stránek (bez seznamu diskusních stránek), s jedním titulem na každém řádku, seřazeným podle čísla jmenného prostoru a poté v abecedním pořadí. To umožňuje přímo upravovat seznam, kopírovat jej do externího editoru nebo jej nahradit jiným vytvořeným jinde. Duplikáty jsou při ukládání automaticky odstraněny.

Vypršení platnosti seznamu sledovaných položek

V MediaWiki 1.35 : Je zahrnuta nová funkce seznamu sledovaných Watchlist Expiry. Funkce umožňuje sledovat stránku pouze po omezené časové období. Jakmile toto období uplyne, stránka se automaticky odebere z Vašeho seznamu sledovaných stránek. Nastavenou dobu lze kdykoli změnit, případně přenastavit sledování na trvalý režim. Dočasně sledované stránky jsou obvykle reprezentovány polovinou hvězdičky (na rozdíl od plné hvězdy, která představuje trvale sledované stránky). Pokud chcete zjistit, kdy bude na vaší wiki povoleno vypršení platnosti seznamu sledovaných stránek, můžete se podívat na plán vydání na Meta-wiki. Dokumentaci k používání této funkce najdete na stránce Help:Watchlist expiry .

Seznam sledovaných stránek

Když je uživatel přihlášen, každá stránka má odkaz na seznam sledovaných uživatelů, který je také přístupný pomocí odkazu Special:Watchlist. Tato stránka zobrazuje seznam všech naposledy změněných sledovaných stránek, oddělených podle dnů, seřazených zpětně podle času úpravy.

Každý řádek zobrazuje podrobnosti o každé úpravě: Zda je druhořadý (m) nebo větší, zda provedl robot (r), čas, odkaz na stránku, rozdíl mezi aktuální a poslední verzí, historie, zvýšení nebo snížení počtu bajtů, uživatelské jméno, diskusní stránka uživatele, příspěvky uživatele a souhrn úprav. V závislosti na konfiguraci webu je název stránky zobrazen tučně, pokud se stránka změnila po posledním zobrazení stránky uživatelem (při přihlášení).

Technicky je seznam sledovaných pouze další způsob, jak filtrovat poslední změny. Záznamy pocházejí z tabulky recentchanges a jsou proto omezeny na úpravy ne starší než $wgRCMaxAge (30 dní ve většině projektů WMF).

Možnosti

Pomocí příslušných odkazů lze skrýt nebo zobrazit následující typy úprav: Drobné úpravy, úpravy robotem, vlastní úpravy. Ty lze také nastavit v preference jako počáteční možnosti, když uživatel přijde na stránku Special:Watchlist.

Another preference option, although named "Maximum number of days to show in watchlist", also sets only the initial value for a period of time for which changes are shown. This period can be easily changed with corresponding links.

There is also a drop-down box that allows to see the changes only in one specific namespace.

Unlike recent changes, watchlist cannot hide edits by logged in/logged out users, there are no links to show only specific number of edits, and there is no way to show all namespaces except one.

Výchozí seznam sledovaných stránek

Ve výchozím nastavení seznam informuje jen o poslední editaci každé sledované stránky.

There are two possible problems if a page had a non-minor recent edit, but the last edit was marked as minor:

 • non-minor edits will not be shown.

Since one is typically interested in all changes since one last checked, in this case the history of the page needs to be checked.

 • if watchlist is set not to show minor changes, then the page will not appear in the watchlist at all.

Many experienced users prefer to use Expanded Watchlist.

Rozšířený seznam sledovaných stránek

With the preference "Na seznamu sledovaných stránek zobrazovat všechny změny, ne jen tu poslední" the watchlist will show all recent edits, listed in chronological order.

In this case the preference "V posledních změnách a sledovaných stránkách seskupovat změny podle stránek", which toggles enhanced recent changes, also affects the watchlist the same way: recent changes of watched pages are grouped by day, and within a day by page.

Another preference option is "Maximální počet editací zobrazených ve sledovaných stránkách:". A site can limit the maximum value for this option, for example the maximum seems to be 1000 on WMF projects.

To show pages with older edits, view the changes by namespaces or use the non-enhanced watchlist, and/or reduce the number of watched pages.

Other effects of watching a page

The watchlist is only one of the features with regard to watching pages; even without ever using it, specifying pages to watch is useful.

Recent and related changes, page history

In Recent Changes, Enhanced Recent Changes, and Related Changes, watched pages are bolded.

If one views the history of a watched page directly, without first viewing the page, the edit at the top (the most recent one) may be marked using update marker zpráva s id 'updatedmarker' (diskuse) změněno od vaší poslední návštěvy; this applies if the edit was made by someone else and you have not viewed the page (while logged in) since it was made. This is actually enabled together with email notification.

Upozorňování e-mailem

Viz také Upozornění rozšíření 2013.

Počínaje MediaWiki 1.5 si můžete nastavit upozornění e-mailem, pokud sledovanou stránku někdo editoval. Další upozornění Vám nepřijdou, dokud stránku nenavštívíte. (Zhlédnutí rozdílu editace nebo historie stránky nestačí.) Musíte být také přihlášeni, jinak o dalších změnách nebudete informováni. Systém upozorňování lze nastavit tak, aby ignoroval malé změny (toto je výchozí nastavení).

Whether the feature is enabled on a wiki can be seen in the preferences: if it is, the zpráva s id 'tog-enotifwatchlistpages' (diskuse) Poslat e-mail při změně sledované stránky nebo souboru will be one of the options of the main section. The notifications for user talk edits are enabled by another preference option.

Having a separate email for every edited page that one likes to watch in the sense of the other watch features, may be too much. New features are being proposed and developed to deal with this: the option to have emails sent, after a delay, with a list of edited pages, and/or the possibility to specify a subset of watched pages for email notification. Viz také Echo (Notifications) .

For the latter, as a workaround, one may be tempted to log in under a different username just to specify a different (typically smaller) watchlist for email notification. However, after viewing a page under one username, one would have to clear the notification flag for that page for the other username too.

Technické podrobnosti

To enable it on a wiki, $wgEnotifWatchlist is set to true, and it still depends on preference settings. The email-message below is: zpráva s id 'enotif body' (diskuse) Vážený uživateli $WATCHINGUSERNAME,

$PAGEINTRO $NEWPAGE

Shrnutí editace: $PAGESUMMARY $PAGEMINOREDIT

Uživatele, který změnu provedl, můžete kontaktovat: e-mailem: $PAGEEDITOR_EMAIL na wiki: $PAGEEDITOR_WIKI

Do doby, než stránku navštívíte jako přihlášený uživatel, vám další oznámení k této stránce nebudou zasílána. Případně si můžete vynulovat příznaky ve svém seznamu sledovaných stránek.

S pozdravem váš zasílač hlášení MediaWiki

-- Změnit nastavení e-mailových oznámení můžete na https://www.mediawiki.org/wiki/Special:Preferences

Nastavení sledovaných stránek může změnit na https://www.mediawiki.org/wiki/Special:Watchlist/edit

Stránku můžete ze svých sledovaných vyřadit na $UNWATCHURL

Rady a kontakt: $HELPPAGE Viz Upozornění e-mailem. Since May 2011 the feature is enabled on all Wikimedia projects for the user talk notifications, and since April 2012 for watchlist edits too. From early May 2012, the preference for edited pages to be added to watchlist is the default.

Uživatelská nastavení

The following options are (or can be) available in Preferences >> User Profile tab

 • Dovolit ostatním uživatelům posílat mi e-maily
 • Zasílat mi kopie e-mailů, které pošlu jiným uživatelům
 • Poslat e-mail při změně sledované stránky nebo souboru
 • Poslat e-mail při změně mé diskusní stránky
 • Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů
 • Poslat e-mail při reakcích ve sledovaných vláknech

Common misunderstandings

Email notification has many settings, so if you think you've missed something check them carefully.

 • The notifications about a page that "has been created" may be about any log action (such as protection) on the page, see úkol T16901 and sons.
 • If you don't click the link in the notification, you won't receive it next time.

Look for bolded items in your Special:Watchlist: they're pages you've not yet seen after recent changes and you won't be notified about them (note: your wiki may have hidden this essential highlighting feature).

 • Edits by authorised bots sometimes don't cause an email notification even if you've configured your preferences to receive one for that kind of action: namely, if they make a minor edit on your talk page and you've set (only?) "Poslat e-mail při změně mé diskusní stránky", or if they make a minor edit on any page and you've set "Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů".

This behavior is not documented nor configurable and has some bugs; see T40874.

See also the list of known bugs.

Co nemůžete sledovat

Sledování stránek detekuje pouze změny v textovém obsahu stránky.

Vložené stránky
Změny v obsahu vložených stránek mohou také vést ke změně vygenerované sledované stránky, nicméně tyto změny nemají vliv na její sledování. For more information see Help:Page history#Linking to a specific version of a page. One may choose to watch all the templates used, and the templates used by these templates, etc.
Actions will not appear in watchlist:
Note that after the move both the old and the new name are watched.
Some projects have special templates (such as {{sprotected}}) that should be added to protected pages, thus partly solving the problem.
Some projects might have a policy to add a deletion notice to the page first, or even to notify main authors on their talk pages.
One can also periodically check Special:Watchlist/edit page and inspect all broken (red) links.
Images and categories
Watching an image or a category means watching only the editable part.

Watchlist will not show uploads of new versions of images. It is not possible to watch a category in the sense of being notified if pages are added or removed. With "related changes," additions to categories can be detected; for removals, one has to watch all pages in the category.

Watching a nonexistent page

One can watch a nonexistent page. This page will appear in the watchlist changes when somebody creates it.

For example, if you watch a page that does not yet have a talk page, you will be notified when someone starts a new discussion on the talk page.

You can watch a page even if neither the content page nor the talk page exists. To do that, go to the page's URL, either by typing the URL directly or following a (broken) link, and then press "Watch" (depending on the skin you may have to press Cancel before getting the link Watch).

Page moves and the watchlist

If a page you have watched is moved to a new title, the new title will be automatically added to your watchlist. Even if the page is later moved back, the new title will remain in your watchlist along with the old one.

Even if the new title is deleted after the page has been moved back, a note about the deletion will appear on your watchlist and the title will remain in your list of watched pages. If you notice mysterious nonexistent pages appearing on your watchlist, this is the most likely explanation.

Related changes feature

Main article: w:Help:Public watchlist

The "Related changes" can be used to set up watchlist-like functionality, as explained below.

Pages with links (possibly specially created for this purpose, e.g. as subpages of one's user page) can be used with Related Changes as a collection of separate "watchlists". Note however that unlike My Watchlist, Related Changes does not automatically include talk pages; to watch also the corresponding talk pages, links to them also have to be in the page on which Related Changes is applied. If the links to the talk pages are put just for this purpose, a blank space as link label can be used, which makes the link invisible and ineffective, except for Related Changes. Also, using Related Changes there is not the convenience of pressing a "watch" link to add the current page to the list of "watched pages".

Note that Related Changes does not detect an edit in the page itself and its talk page. Either include a self-link and a link to the talk page in the page, or put the page in another "special watchlist", or in one's standard watchlist.

Such pages can use the template mechanism to include other pages. However, see Pollution of categories.

Watching pages in a category by applying Related Changes to the category has a major drawback: removal of a page from the category is not detected.

An advantage of using Related Changes as alternative for the list of watched pages is that a revision history of the page(s) with links is available, while the system does not keep a record of pages that one has watched. However, Special:Watchlist/raw allows storage of the list: locally, or in a user subpage on the wiki.

If privacy is a concern, an advantage of the watchlist feature (if the list is not stored in a page on the wiki) is that it does not publicly reveal one's interest in a page (if one does not edit it). See also below.

CSS

As an alternative or in addition to using the watchlist feature, one can also define a user style for links to selected pages, putting in one's CSS a list of lines like:

a[title ="pagename"] {color: white; background: red; font-size: 150% } 

This works in Opera, but not in Internet Explorer.

On the (Enhanced) Recent Changes page it works like the bolding feature mentioned above, but it is more versatile, e.g. allowing extra emphasis on pages one is very interested in, or different styles for different categories of interesting pages. Furthermore, it also works on user contributions pages, and on regular pages (also for piped links, but not for indirect links through a redirect). It also applies, less usefully, for the section editing links in the page itself.

To highlight links to the given page also from other websites, including interlanguage links, use instead of the above:

a[href ="full URL "] { .. }

Note that the full URL is needed, even to highlight links from the same project, even though the HTML code uses the relative URL /wiki/pagename.

Privacy of watchlists

Ordinary users or administrators cannot tell what is in your watchlist, or who is watching any particular page. Developers who have access to the servers that hold the Wikipedia database can figure out this kind of information. Publicly available database dumps do not include this kind of information.

See also