Katkılar/Projeler/Kaynakça sütunları

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Contributors/Projects/Columns for references and the translation is 46% complete.
Outdated translations are marked like this.

Vikipedi editörlerinin isteği üzerine MediaWiki'ye yeni bir özellik ekleniyor. Long lists of references (created with ‎<ref> tags; they are also called citations or footnotes at some wikis) will automatically be displayed in columns. Sütun sayısı, her okuyucunun ekranının genişliği ile belirlenir. This will improve Erişebilirlik and make it easier for most people to read the references, especially on narrow or very wide screens. Short lists of references will not be affected.

Bu özelliği, etkinleştirildiği herhangi bir vikide görmek için birçok referansa sahip herhangi bir sayfada normal ‎<references /> etiketini kullanın. Bu sayfada sütunların kullanılmasını istemiyorsanız, bunun yerine şu wikitext kodunu kullanın: <references responsive="0" />.

Zamanlama

Sunucu tarafı yazılımı 14 Mart 2017 haftasında normal dağıtım treni üzerinde değişecektir. However, the effect will not normally be visible (except on MediaWiki.org where it is responsive by default[1]) until it is manually enabled for your particular wiki. WMF-hosted wikis that want this feature working locally can request a config change to enable it.

Yazılım dağıtıldıktan sonra ancak vikinizde etkinleştirilmeden önce, bu vikimetin kodunu kullanarak özelliği tek tek sayfalarda manüel olarak çağırabilirsiniz: <references responsive /> düz yerine ‎<references /> etiketi veya yerel bir şablon.

Gruplar:

  • Wikiquotes: Monday, 24 July 2017

Yerel şablonlarla etkileşim

Bazı Vikipedistler, sütun oluşturmak veya başka biçimlendirme eklemek için {{reflist}} gibi yerel şablonları kullanıyor. These templates should be updated (or their use deprecated as redundant) before this change is manually enabled at your local wiki.

Yerel bir şablon nasıl güncellenir

Erişilebilirliği artırmak istiyorsanız

Şablon için varsayılan davranışı, ‎<references /> etiketi için varsayılan davranış olarak tanımlamayı ve ekrandan bağımsız olarak sabit sayıda sütun tanımlayan parametreleri kaldırmayı düşünün.

Şablonun geçerli davranışında değişiklik yapmak istemiyorsanız

<references responsive />, <div class="mw-references-wrap"> listeyi otomatik olarak paketler. Varsayılan olarak etkinleştirilen özellik ile, 10'dan fazla kaynağı olan herhangi bir liste mw-reference-column sınıfını da alacaktır. In this mode, the references list is automatically split over multiple columns based on the available space on the screen. E.g. on narrow screens 1 or 2 columns, on wider screens 2 or 3. Given that this happens automatically, it is no longer necessary for editors to manually enable/disable the columns mode of a template.

Ayrıca, kaynakça listesindeki diğer özelleştirmelerin en iyi şekilde, vikinizin MediaWiki:Common.css sayfasındaki ol.references CSS seçicisine uygulandığını unutmayın. Many wikis customise the font-size this way, for example. (No need to manually code it through a template). In case a DIV wrapper is needed for certain styles, the .mw-references-wrap CSS selector will apply to all references lists produced by <references responsive /> regardless of whether the columns were dynamically activated.

Sabit sütun düzeniyle uyumluluk için, kaynakça şablonun, sabit sayıda sütun belirtildiğinde duyarlı modun responsive=0 ile kapatıldığından emin olmasını sağlayabilirsiniz. You may also want edit relevant layout rules in your wiki's MediaWiki:Common.css to only match ol.references elements without a wrapping .mw-references-wrap parent in order to avoid repeated definitions of multi-column layout. This can be done in the CSS using e.g. a direct descendant > operator.

Bu özelliği isteme

Bu özelliğin yerel wiki'nizde etkinleştirilmesini istemek için lütfen önceden biçimlendirilmiş bu Phabricator görevini doldurarak bir Phabricator görevi dosyalayın.

Alternatif olarak, tartışma sayfasında bir mesaj bırakın. Please include a link to any local discussions or relevant templates in your requests.

Kaynakça