Katkılar/Projeler/Kaynakça sütunları

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Contributors/Projects/Columns for references and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎español • ‎français • ‎polski • ‎русский • ‎فارسی • ‎ไทย • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Vikipedi editörlerinin isteği üzerine MediaWiki'ye yeni bir özellik ekleniyor. Uzun kaynak listeleri (<ref> etiketleri ile oluşturulmuştur; bunlara ayrıca 'bazı alıntılarda kaynak veya dipnotlarda denir) sütunlar. Sütun sayısı, her okuyucunun ekranının genişliği ile belirlenir. Bu, ulaşılabilirlik iyileştirecek ve çoğu insanın özellikle dar veya çok geniş ekranlarda referansları okumasını kolaylaştıracaktır. Kısa kaynak listeleri etkilenmeyecektir.

Bu özelliği, etkinleştirildiği herhangi bir vikide görmek için birçok referansa sahip herhangi bir sayfada normal <references /> etiketini kullanın. Bu sayfada sütunların kullanılmasını istemiyorsanız, bunun yerine şu wikitext kodunu kullanın: <reference responsive="0" />.

Zamanlama

Sunucu tarafı yazılımı 14 Mart 2017 haftasında normal dağıtım treni üzerinde değişecektir. Ancak, etkisi normalde görünmeyecektir (yanıt veren MediaWiki.org dışında varsayılan [1]) özel vikiniz için manuel olarak etkinleştirilene kadar. Bu özelliğin yerel olarak çalışmasını isteyen WMF tarafından barındırılan vikiler bir yapılandırma değişikliği isteğinde bulun özelliğini etkinleştirebilir.

Yazılım dağıtıldıktan sonra ancak vikinizde etkinleştirilmeden önce, bu vikimetin kodunu kullanarak özelliği tek tek sayfalarda manüel olarak çağırabilirsiniz: <references responsive /> dğz yerine <references /> etiketi veya yerel bir şablon.

Gruplar:

Yerel şablonlarla etkileşim

Bazı Vikipedistler, sütun oluşturmak veya başka biçimlendirme eklemek için {{reflist}} gibi yerel şablonları kullanıyor. Bu değişiklik yerel vikinizde manüel olarak etkinleştirilmeden önce bu şablonlar güncellenmelidir (veya kullanımları gereksiz olarak kullanımdan kaldırılmalıdır).

Yerel bir şablon nasıl güncellenir

Erişilebilirliği artırmak istiyorsanız

Şablon için varsayılan davranışı, <references /> etiketi için varsayılan davranış olarak tanımlamayı ve ekrandan bağımsız olarak sabit sayıda sütun tanımlayan parametreleri kaldırmayı düşünün.

Şablonun geçerli davranışında değişiklik yapmak istemiyorsanız

<references responsive /> listeyi otomatik olarak <div class="mw-references-wrap"> paketler. Özellik varsayılan olarak etkinleştirildiğinde, 10'dan fazla referansı olan herhangi bir liste de mw-references-column sınıfını alır. Bu modda, referanslar listesi, ekrandaki kullanılabilir alana göre otomatik olarak birden çok sütuna bölünür. Örneğin. dar ekranlarda 1 veya 2 sütunlarda, daha geniş ekranlarda 2 veya 3.

Ayrıca, kaynakça listesindeki diğer özelleştirmelerin en iyi şekilde, vikinizin MediaWiki:Common.css sayfasındaki ol.references CSS seçicisine uygulandığını unutmayın. Birçok viki, örneğin yazı tipi boyutunu özelleştirir. (Bir şablon aracılığıyla manüel olarak kodlamaya gerek yoktur). Belirli stiller için bir DIV sarmalayıcı gerektiğinde, .mw-references-wrap CSS seçici, <references responsive /> tarafından üretilen tüm referans listelerine uygulanır. Sütunlarının dinamik olarak etkinleştirilip etkinleştirilmediğine bakılmaksızın.

Sabit sütun düzeniyle uyumluluk için, kaynakça şablonun, sabit sayıda sütun belirtildiğinde duyarlı modun responsive=0 ile kapatıldığından emin olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, vikinizin MediaWiki:Common.css sayfasındaki ilgili mizanpaj kurallarını, .mw-references-wrap üst öğesini kaydırmadan yalnızca ol.references öğeleriyle eşleştirmek için düzenlemek isteyebilirsiniz. Çok sütunlu düzenin tekrarlanan tanımlarından kaçının. Bu, CSS'de örn. doğrudan soyundan gelen > operatörü.

Bu özelliği isteme

Bu özelliğin yerel wiki'nizde etkinleştirilmesini istemek için lütfen önceden biçimlendirilmiş bu Phabricator görevini doldurarak bir Phabricator görevi dosyalayın.

Alternatif olarak, tartışma sayfasında bir mesaj bırakın. Lütfen isteklerinize yerel tartışmaların veya ilgili şablonların bağlantısını ekleyin.

Kaynakça