Přispěvatelé/Projekty/Sloupce pro reference

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Contributors/Projects/Columns for references and the translation is 100% complete.

Na žádost editorů Wikipedie se do MediaWiki přidává nová funkce. Dlouhé seznamy referencí (vytvořené pomocí značek ‎<ref>; na některých wiki jsou také nazývány citace nebo poznámky pod čarou) se automaticky zobrazí ve sloupcích. Počet sloupců bude určen šířkou obrazovky každého čtenáře. To zlepší accessibility a většině lidí usnadní čtení odkazů, zejména na úzkých nebo velmi širokých obrazovkách. Krátké seznamy referencí nebudou ovlivněny.

Chcete-li tuto funkci zobrazit na jakékoli wiki, kde byla tato funkce povolena, použijte normální značku ‎<references /> na jakékoli stránce s mnoha odkazy. Pokud nechcete, aby se na této stránce používaly sloupce, použijte tento kód wikitextu: <references responsive="0" />.

Rozvrh

Software na straně serveru se během týdne od 14. března 2017 změní na normální cvičné nasazení. Efekt nebude normálně viditelný (kromě MediaWiki.org, kde je ve výchozím nastavení responzivní[1]), dokud nebude ručně povolen pro vaši konkrétní wiki. Wikisprávy hostované WMF, které chtějí, aby tato funkce fungovala lokálně, mohou požádat o změnu konfigurace, aby ji povolily.

Po nasazení softwaru, ale před jeho aktivací na vaší wiki, můžete tuto funkci vyvolat ručně na jednotlivých stránkách pomocí tohoto wikitextového kódu: <references responsive /> namísto prosté značky ‎<references /> nebo místní šablony.

Skupiny:

Interakce s místními šablonami

Některé Wikipedie používají místní šablony, jako je {{Reflist}} k vytváření sloupců nebo přidávání jiného formátování. Tyto šablony by měly být aktualizovány (nebo jejich použití bylo ukončeno jako nadbytečné), než bude tato změna ručně povolena na vaší místní wiki.

Jak aktualizovat místní šablonu

Pokud chcete zlepšit dostupnost

Zvažte definování výchozího chování pro šablonu jako výchozího chování pro značku ‎<references /> a ukončení podpory nebo odstranění parametrů, které definují pevný počet sloupců, bez ohledu na velikost obrazovky.

Pokud nechcete, aby se aktuální chování šablony změnilo

<references responsive /> automaticky zabalí seznam do <div class="mw-references-wrap">. Pokud je tato funkce ve výchozím nastavení povolena, každý seznam s více než 10 odkazy také získá třídu mw-references-columns. V tomto režimu je seznam referencí automaticky rozdělen do více sloupců na základě dostupného místa na obrazovce. Např. na úzkých obrazovkách 1 nebo 2 sloupce, na širších obrazovkách 2 nebo 3. Vzhledem k tomu, že k tomu dochází automaticky, není již nutné, aby editoři ručně zapínali/vypínali režim sloupců šablony.

Pamatujte také, že další přizpůsobení seznamu referencí je nejlépe aplikovat přímo na selektor CSS ol.references v MediaWiki:Common.css vaší wiki. Mnoho wikin přizpůsobuje velikost písma například tímto způsobem. (Není třeba ručně kódovat pomocí šablony). V případě, že je pro určité styly potřeba obal DIV, použije se selektor CSS .mw-references-wrap na všechny seznamy referencí vytvořené <references responsive /> bez ohledu na to, zda byly sloupce dynamicky aktivovány.

Pro kompatibilitu s rozložením s pevnými sloupci můžete mít šablony reflist a refhead, aby zajistily, že responzivní režim je vypnutý s responsive=0, když je zadán pevný počet sloupců. Můžete také upravit příslušná pravidla rozvržení v MediaWiki:Common.css vaší wiki tak, aby odpovídala pouze prvkům ol.references bez zalamovacího rodiče .mw-references-wrap, abyste vyhněte se opakovaným definicím rozvržení s více sloupci. To lze provést v CSS pomocí např. přímý potomek operátoru >.

Žádost o tuto funkci

Chcete-li požádat, aby byla tato funkce povolena na vaší místní wiki, odešlete úkol Phabricator vyplněním tento předformátovaný úkol Phabricatoru.

Případně zanechte zprávu na diskusní stránce. Ve svých požadavcích uveďte odkaz na místní diskuse nebo příslušné šablony.

Poznámky pod čarou