Editor wikitextu 2017

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page 2017 wikitext editor and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎kurdî • ‎lietuvių • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎čeština • ‎русский • ‎українська • ‎עברית • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎한국어
2017 wikitext editor.png

Editor wikitextu 2017 je režim v rozšíření VisualEditor, který umožňuje uživatelům používat nástroje a panel nástrojů vizuálního editoru při úpravách zdrojového kódu ve wikitextu. Je přístupný z vizuálního editoru kliknutím na tlačítko na panelu nástrojů pro přepnutí na wikitext.

Na projektech Wikimedia ho můžete začít používat jako funkci v beta verzi zapnutím ve vašich nastaveních.

Co to je

V rámci podpory jednoho z cílů plánu činnosti za roky 2016-2017 s názvem Udržení a rostoucí vylepšení tvorby obsahu a zlepšení prostředí oddělení Editace pracuje na novém editoru wikitextu.

Pro lepší přepínání mezi visual editorem a novým editorem wikitextu byl nový editor wikitextu integrován do visual editoru. Má podobný vzhled jako visual editor a obsahuje mnoho stejných nástrojů, včetně služby citoid. Nový editor wikitextu je pro uživatele stolních počítačů dostupný jako Beta nástroj. Hlavní task na Phabricatoru je task T104479 (editor je někdy ve Phabricatoru označován jako "modern wikitext editor" nebo "new wikitext editor"/"NWE").

Toto je kompletně nový editor, není to pouze modifikace původního editoru. Beta nástroje umožňují uživatelům sdílet zpětnou vazbu a dává tak čas na úpravy, aby nedošlo k odrazení stávajících uživatelů a porušení činnosti existujících skriptů.

Jaké byly důvody ke vzniku tohoto projektu

V roce 2010 dokončila nadace Wikimedia Foundation projekt Usability (který nám poskytl aktuální vzhled vektoru, nástroj pro nahrávání a editor obsahu) a začala se soustředit se na problémy vybrané komunitou ve strategii 2010–2015. To zahrnovalo řadu vylepšení nástrojů pro úpravy, zejména vizuální editor, ale také upozornění a další vylepšení. Strategie však není a nikdy nebyla nahrazením wikitextu. Oba systémy pro editaci považujeme z dlouhodobého hlediska za důležité, aby komunitě pomohly pokračovat v realizaci projektů Wikimedia stejně úspěšných, jako jsou nyní.

Od prosince 2016 poskytujeme na téměř všech Wikimedia wiki tři hlavní editory obsahu. Jsou pro uživatele nekonzistentní, pokud jde o jejich vzhled, provoz, výkon a nápovědu a podporu. Jedním z nich je desktopový wikitextový editor z roku 2010 s názvem WikiEditor, druhým je vizuální editor ve svých desktopových a mobilních formách a poslední je mobilní editor wikitextů v základu.

Od roku 2010 jsme se hodně naučili o tom, jak uživatelé, noví i zkušení, používají náš software a co by chtěli vidět v našem editačním softwaru. Náš výzkum informoval konstrukci vizuálního editoru kolem návrhů, které fungují dobře pro editory, a dává novým uživatelům jasný signál o tom, jak jej používat. Zároveň se zbavit cesty těch zkušených uživatelů, kteří dávají přednost WikiEditor, které již znají. Ačkoli nedokonale, viděli jsme silné preference nových uživatelů, pokud jde o design vizuálního editoru, podněty pracovního postupu a celkový zážitek. Také jsme se hodně naučili, co se technologií týče, a postavili jsme jej tak, aby mohl být použit na stránce (jako když kliknete na "Editovat zdroj") nebo uvnitř nástroje (jako v Flow), na desktopu nebo mobilech a způsobem, který lze rozšířit o další funkce.

Mít tři nekonzistentní editační systémy je špatné. Pro novější editory je to špatné, protože to, co se naučili od jednoho editora, nelze použít v jiném kontextu (jako je například úprava diskusní stránky). Je to špatné pro zkušené editory, kteří musí řešit několik otázek, než budou moci zjistit, jaká je situace pro nováčky a jak jim pomoci. Je to špatné pro správce, kteří potřebují samostatně nastavit, co jejich komunita potřebuje v každém z editorů - nebo také zjistit, že to u některých editorů nemohou získat. Je to špatné pro vývojáře skriptů a miniaplikací, kteří se musí vypořádat s mnoha různými situacemi (nebo je ignorovat). Je to špatné pro vývojáře, kteří musí brát v úvahu třikrát tolik částí složitosti, kdykoli potřebují něco opravit nebo přidat funkci. A je to špatné pro dárce nadace Wikimedia Foundation, jejichž dary se vynakládají na podporu těchto víceméně paralelních pracovních toků.

Proto pracujeme na novém editoru wikitext. Poskytne jediný, integrovaný a konzistentní zážitek mezi stolním a mobilním a wikitextovým a vizuálním editorem. Bude to platforma, kterou lze integrovat do jiných editorů, aby zážitek byl co nejblíže situacím a typům obsahu. Dáme uživatelům co nejlepší zážitek, jak jen dokážeme, a zároveň omezíme poškození stávajících funkcí.

Vezměte prosím na vědomí, že současná fáze nasazení poskytuje funkci Beta a získává zpětnou vazbu. Teprve poté, co splníme naše požadavky na kvalitu (včetně testování nových uživatelů a štěstí zkušených uživatelů), pravděpodobně v polovině roku 2017, začneme ji standardně poskytovat namísto současného editoru wikitext. Uživatelé, kterým se nelíbí, jej samozřejmě nebudou muset používat, zatímco je to funkce Beta. Jakmile bude vydána všem, můžou ji deaktivovat spolu s vizuálním editorem. Aktuální editor wikitextu se nevyvíjí, alespoň v příštích několika letech. I když to můžeme nakonec zapadnout, každý, komu se líbí, si ho může nechat.

Vývojové cíle a jejich stav

První vydání (funkce Beta)

Původními cíli projektu bylo mít paritu s existujícím editorem wikitext, WikiEditor, pomocí stejného panelu nástrojů se stejnými tlačítky na stejných pozicích jako ve vizuálním editoru, takže uživatelé mají konzistentní zkušenosti. To znamená poskytnout alespoň všechny ovládací prvky v editoru wikitext, s velmi malými výjimkami pro velmi vzácná tlačítka:

  • Základní nástroje (tučné, kurzíva, podpis, odkazy a obrázky);
  • Pokročilé nástroje (nadpisy, seznamy odrážek, číslované seznamy, velké, malé, horní a dolní index, galerie a tabulky);
  • Vkládání speciálních znaků; a
  • Najít a nahradit.

Všechny tyto byly dokončeny od srpna 2016, spolu se spoustou nástrojů, které se nenacházejí ve stávajícím editoru wikitext (jako je přeškrtnutí, podtržení, vkládání šablony atd.), A funkce, jako je vložený HTML, se automaticky změní na wikitext. Zejména poskytujeme také nástroj pro autocitaci "citoid", který uživatelům umožňuje rychle přidávat odkazy založené na adresách URL nebo DOI. Je to podobné, ale pokročilejší než, gadgety, které již několik wiki jako anglická Wikipedie napsala pro sebe. Nyní budou k dispozici pro všechny wiki.

Provedli jsme rozsáhlé testování QA, že funkce fungují podle očekávání, a přezkoumání návrhu a strukturované testování uživatelů. S nadšením jsme zjistili, že to adekvátně funguje tak, jak bylo zamýšleno, a není (přinejmenším) pro nové uživatele horší, hledali jsme zpětnou vazbu od zkušených uživatelů všech úrovní prostřednictvím funkce Beta.

Poslední beta vydání (před všeobecným vydáním)

Smyslem prvního vydání jako funkce beta je získat počáteční zpětnou vazbu o tom, jak dobře tento nový editor funguje pro lidi. Očekáváme, že zpětná vazba bude obsahovat řadu návrhů na změny. Existuje řada vylepšení, která již zvažujeme. Některé z nich je třeba řešit dříve, než bude nový editor wikitext vydán mimo beta verzi. Některé z nich jsou technicky obtížné. Proto byly odloženy. Zatímco jiné by měly prospěch ze zpětné vazby od skutečných uživatelů od stávajících uživatelů k co nejužitečnějšímu tvarování funkcí.

V první kategorii (velké výzvy) se domníváme, že se budeme muset zabývat úpravou sekce, ve které kliknutím na Upravit zobrazíte malé části stránky, které chcete upravit, a plně reagující design aby se rozhraní mohlo čistěji škálovat nahoru a dolů pro menší zařízení, kde jsou uživatelé zvětšeni nebo z jiných důvodů dostupnosti a platformy. To nám umožní poskytnout funkci v mobilu jako příklad beta, abychom zajistili, že bude fungovat pro všechny naše editory. Nejen pro ty, kteří jsou na počítači.

Pro druhou kategorii (nutná zpětná vazba), budeme muset poskytnout pomocníka v editoru, který uživatele povede procesem editace od prvního kliknutí na úpravy a později v jejich postupu pro úpravy. Právě teď má wikitextový editor záložku "help" s krátkým vodítkem wikitext. Ve vizuálním editoru máme odkaz na uživatelskou příručku, kterou bychom mohli za tímto účelem replikovat. Jak by to mělo fungovat a co by mělo zdůraznit, bude pravděpodobně něco, na čem má mnoho členů našich komunit expertní nápady. Budeme také muset vyčistit, jak gadgety rozšiřují editora, protože nová integrace editoru je nyní složitá a matoucí. To by zkomplikovalo převádění některých miniaplikací těžší, než by mělo být. Mnoho komunit wiki závisí na konkrétních gadgetech, aby se urychlil jejich pracovní postup při úpravách. Je důležité, abychom si uchovali schopnost wiki flexibilně experimentovat s takovými vylepšeními.

Jakákoli změna tohoto měřítka bude přirozeně rušit pracovní postupy některých uživatelů a bude mít několik problémů s tím, že relativní "okrajové případy" nebudou řešeny. Těšíme se na jejich odhalení a vyřešení během týdnů a měsíců po vydání funkce beta.

Co by bylo dobré

Mimo výše uvedených funkcí zde jsou další, které bychom rádi, pokud možno, poskytli, ale které by mohly být příliš nákladné na vývoj nebo příliš pomalé pro uživatele, a tak nejsou od počátku plánovány. Jednou z funkcí, o kterou bychom se zajímali, je ukládání automatických místních konceptů při úpravách uživatelů, takže pokud jejich prohlížeč nebo počítač havaruje nebo ztratí napájení v polovině úprav, mohou pokračovat, místo aby museli restartovat. To by zachránilo uživatele před docela frustrujícími, poněkud neobvyklými, událostmi. Zejména s lidmi se starými počítači nebo špatným připojením k síti.

Velkým rysem, o kterém se často diskutuje, je zvýraznění syntaxe wikitextu, které pomůže lidem nasměrovat ten správný obsah, pro který hledají. Tato funkce byla ve skutečnosti vytvořena pro stávající editor wikitext již v roce 2011, ale museli jsme ji opustit, protože velmi vysoká složitost wikitext znamená, že to bylo pro většinu uživatelů mimořádně pomalé. O pět let později jsou stroje většiny uživatelů o dost rychlejší než dříve, což trochu pomáhá. Také by stálo za to prozkoumat, jak výkonnou bychom mohli udělat funkci, která by to dělala, kdybychom udělali nějaká zjednodušení druhů wikitextu, které se snažíme zvýraznit.

(Mezitím je zvýraznění syntaxe zajištěno pomocí pamatujte zvýrazňovač syntaxe tečky a WikEd , které jsou na některých wiki dostupné jako gadgety). Zvýraznění syntaxe bylo také zavedeno gerrit:#/c/343878/ do wikitextového editoru 2017 pomocí Extension:CodeMirror .

Složitější a náchylnější k chybám než zvýrazňování syntaxe, ale možná ještě užitečnější, by byla funkce pro skládání struktur wikitextu do bloků. Takže uživatelé mohou snadno ignorovat věci, které nechtějí editovat, aniž by museli číst skrze ně. Například dlouhé infoboxové vyvolání nebo odkazy lze složit do bloků, dokud je nechcete upravovat. Technologie, které jsme vytvořili pro vizuální editor, jsou zvláště vhodné pro spolehlivé zajištění tohoto případu použití, takže to může být něco, na co bychom se mohli podívat. Stejně jako v případě zvýraznění syntaxe bychom mohli potřebovat kompromisy, pokud jde o složitost wikitextu, kterou uznáváme na oplátku za poskytnutí něčeho dostatečně výkonného, aby bylo užitečné pro většinu našich uživatelů.

Další příjemnou funkcí, kterou bychom mohli poskytnout, by bylo vyzvat uživatele, když si je uloží pomocí dvou nebo tří tlačítek, aby přidali souhrny úprav jedním kliknutím na základě jejich nedávných aktivit. Tento druh funkce je u některých wiki zcela populární jako gadget a bylo by hezké poskytnout jej všem uživatelům na všech wiki, aniž by ti wiki museli mít guru gadget po ruce, aby jej pomohli nastavit a udržovat.

Zdroje

Související odkazy