Projekt diskusních stránek/Přehled funkcí

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Talk pages project/Feature summary and the translation is 100% complete.

Editing Team vytvořil v roce 2020 řadu funkcí diskusních stránek. Tyto funkce jsou součástí Projekt diskusních stránek a jsou implementovány rozšířením DiscussionTools . Cílem je pomoci editorům všech úrovní zkušeností lépe a efektivněji komunikovat na wiki.

Tento projekt je výsledkem Talk pages consultation 2019 , pět měsíců trvajících konzultací, při kterých dobrovolníci z více jak 20 wikin z Nadace definovali pravidla pro vytváření lepších nástrojů pro komunikaci na wiki.

Funkce vytvořené Editing Teamem v tomto projektu jsou zde uvedeny a podrobněji popsány níže.

 • Nástroj Odpovědět (reply) - nástroj pro řádkové odpovídání na příspěvky. Nástroj automaticky podepíše a odsadí příspěvky a nabídne jednoduchou možnost poslat upozornění dalším uživatelům.
 • Nový nástroj pro téma - nástroj pro přidání nového tématu diskuse. Nástroj automaticky přidá váš podpis a, podobně jako nástroj Odpovědět, nabídne rychlý způsob zaslání upozornění dalším diskutujícím.
 • Objednávky témat k odebírání - obdržíte oznámení, kdykoli někdo přidá nový komentář do diskuze, která vás zajímá.
 • Mobile talk page improvements
 • Zlepšení použitelnosti - sada vizuálních úprav, které lidem pomohou posoudit aktivitu diskusních stránek a rozpoznat diskusní stránky jako místa pro komunikaci s ostatními dobrovolníky.

Nástroj odpovědět

Obrázek ukazuje použití nástroje odpovědět v módu visual
Použití nástroje odpovědět v módu wikitextu (source) s rozšířenými možnostmi

Nový nástroj odpovědět automaticky podepíše a odsadí příspěvky na diskusních stránkách a nabídne jednoduchou možnost poslat upozornění dalším uživatelům.

Nástroj funguje podobně jako některé dřívější uživatelské skripty.[1][2] Na stránce nejdříve identifikuje podpisy uživatelů a časová razítka a přidá k nim odkaz [ odpovědět ]. Když kliknete na odkaz [ odpovědět ], zobrazí se vám okno, do kterého můžete napsat svou odpověď.

Pokud se chcete o nástroji odpovědět dozvědět více nebo chcete poskytnout zpětnou vazbu, navštivte Talk pages project/replying .

Funkce

 • Můžete přepínat mezi dvěma editačními módy visual a source (wikitext).
 • V módu source (wikitext) se vám zobrazí živý náhled vašeho příspěvku, jak bude vypadat po uložení.
 • V módu visual můžete používat klávesové zkratky pro vytváření odkazů, upozornění uživatelů a pro formátování textu.

Nasazení

As of early 2022, the reply tool is available by default at almost all wikis (except the Russian and Finnish Wikipedias, where it is still a Beta Feature). Další informace o stavu vývoje nástroje jsou dostupné zde: Stav nasazení

Nový nástroj pro téma

Nový nástroj pro téma má samostatná místa pro zadání předmětu a těla vaší zprávy.

Nový nástroj pro téma usnadňuje zahájení nové sekce na diskusní stránce. Nástroj podobně jako nástroj odpovědět automaticky podepíše váš příspěvek. Úpravu můžete napsat ve vizuálním i wikitextovém módu.

Pro více informací o tom, co se plánuje a jak pokračuje vývoj, navštivte stránku Talk pages project/New topic .

Funkce

 • Můžete přepínat mezi dvěma editačními módy, Vizuální a Zdrojový kód (wikitext).
 • V módu Zdrojový kód (wikitext) se vám zobrazí živý náhled vašeho příspěvku, jak bude vypadat po uložení.
 • V módu Vizuální můžete používat klávesové zkratky pro vytváření odkazů, upozornění uživatelů a pro formátování textu.
 • Na diskusních stránkách, které ještě nebyly vytvořeny, se místo editoru wikitextu zobrazuje zpráva uvádějící uživatele do diskusí.

Objednávky témat k odebírání

Tato funkce přidává odkaz [ odebírat ] na konec záhlaví sekce.

Funkce objednání témat k odebírání vám umožňuje se přihlásit k odběru == Hlavních nadpisů (úroveň 2) == na diskusních stránkách. Když zvolíte objednat k odebírání, dostanete Upozornění o každém dalším příspěvku v této sekci. Své odběry témat můžete spravovat na speciální stránce: Special:TopicSubscriptions.

Mobile

Hlavní stránka: Talk pages project/Mobile

Usability improvements