Manuál:Jmenný prostor

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Manual:Namespace and the translation is 87% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎čeština • ‎русский • ‎ไทย • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Jmenný prostor je soubor stránek, které mají z hlediska svého obsahu podobný účel a cíl. Wiki má svůj obsah rozdělen do několika jmenných prostorů s různým zaměřením, které pomáhají udržet "skutečný obsah" oddělený od stránek uživatelských profilů, nápovědy, atp.

Technický přehled

Každá stránka existuje v rámci svého jmenného prostoru. Nejde-li zrovna o stránku v hlavním jmenném prostoru, je název jmenného prostoru součástí názvu stránky, jako prefix oddělený dvojtečkou (:)

Například:

Název Jmenný prostor Code
Foo Main 0
Template:Foo Template 10
Module:Foo Module 828

"Hlavní jmenný prostor" prefix nemá. Stejně tak stránky v tomto jmenném prostoru nemohou mít názvy, které by začínaly jménem některého z existujících jmenných prostorů, následovaným dvojtečkou.

Stránky lze mezi jmennými prostory jednoduše přesouvat změnou prefixu před vlastním názvem.

Názvy jmenných prostorů lze překládat, a rovněž lze pro ně tvořit aliasy (viz $wgNamespaceAliases ). Všechny jmenné prostory mají také svůj "kanonický" prefix, který funguje bez ohledu na konfiguraci wiki. Tyto aliasy a kanonické názvy jmenných prostorů lze s výhodou používat v odkazech, při vyhledávání, nebo u názvů stránek které využívají systémovou proměnnou {{DISPLAYTITLE}}

Každý jmenný prostor má také svůj index. V databázi je název článku rozdělen na index jmenného prostoru a vlastní název, čehož se mimo jiné využívá pro uložení page.page_namespace a page.page_title.

Subjekty a diskuze

Pro bližsí seznámení s diskuzemi viz Nápověda:Diskuzní stránky.

Většina jmenných prostorů má k sobě odpovídající diskuzní jmenný prostor (Název jmenného prostoru rozšířený o řetězec "talk"). Všechny diskuzní prostory mají svůj vlastní index, který odpovídá indexu jmenného prostoru n ke kterému náleží +1. Tzn. že tzv. subjektové jmenné prostory (jmenné prostory s obsahem) mají index sudý, zatím co diskuzní jmenné prostory lichý. Jaký je vztah mezi subjektem a jeho diskuzní stránkou můžete v rámci stránky identifikovat, s využitím systémových proměnných {{SUBJECTPAGENAME}} nebo {{TALKPAGENAME}}. Tag <body> na stránce diskuzního jmenného prostoru má CSS třídu "ns-talk", čehož lze využít při stylování stránek.

Výchozí jmenné prostory

MediaWiki používá ve výchozím stavu 18 jmenných prostorů:

  • 16 "skutečných" jmenných prostorů, číslovaných od 0 do 15, odpovídají existujícím stránkám, spárovaným vždy subjekt/diskuze
  • 2 "virtuální" jmenné prostory, jsou číslované -1 a -2 nejsou určeny pro existující stránky, ale jeden je určen pro dynamicky generované speciální stránky a druhý pro aliasy cest k souborům.

Úplný seznam je v následující tabulce.

Index Jméno Účel Talk
0 (Main) Články s "podstatným" obsahem .[1] Talk 1
2 User Uživatelské stránky .[2] User talk 3
4 Project Informace o wiki.[3] Project talk 5
6 File Stránky s informacemi k souborům File talk 7
8 MediaWiki Uživatelské úpravy rozhraní[4] MediaWiki talk 9
10 Template Šablony Template talk 11
12 Help Nápověda Help talk 13
14 Category Popis ke kategoriím Category talk 15
-1 Special Zahrnuje speciální stránky N/A
-2 Media Aliasy na přímé linky k souborům

Každý jmenný prostor má také definovanou konstantu, odvozenou od svého názvu, jejíž jméno obsahuje pouze kapitálky, místo mezer používá podtržítka a má prefix "NS_". Například konstanta pro jmenný prostor "User talk" (Diskuze s uživatelem) je NS_USER_TALK. Kompletní seznam těchto konstant můžete nalést na manuálové stránce Konstanty jmenných prostorů


  1. Tento jmenný prostor nemá žádný prefix.
  2. Pp úpravě uživatelovy diskuzní stránky se generuje upozornění pro uživatele.
  3. Definuje se přes $MetaNamespace, není-li ručně přenastaven automaticky se použije $Sitename.
  4. Úpravy mohou dělat pouze uživatelé s právem 'editinterface'.
    Some few pages in this namespace require editsitecss and editesitejs permissions, in addition to that.

Uživatelské jmenné prostory

Další jmenné prostory, které sdružují specifické stránky, mohou pro svou potřebu vytvářet rozšíření nebo správce s přístupem ke kódu stránek. Pro více informací viz Použití uživatelských jmenných prostorů.

Funkcionality

Některé jmenné prostory, jako např. Project (mění se podle obsahu proměnné $wgSitename) nebo Help (Nápověda), existují pouze z konvenčních důvodů a oproti hlavnímu jmennému prostoru Main nemají žádné speciální funkcionality.

Jmenný prostor Template (Šablona) obsahuje stránky, které lze vkládat bez uvedení prefixu jmenného prostoru.

Stránky v uživatelském jmenném prostoru User (Uživatel) jsou asociovány s uživatelským účtem nebo IP adresou. Pro každou změnu v rámci uživatelských diskuzních stránek se automaticky generuje upozornění pro uživatele, že na jeho diskuzní stránce došlo ke změně.

Stránky ve jmenném prostoru MediaWiki se využívají pro modifikaci výchozích textů z jazykových souborů. Editovat je mohou pouze administrátoři, nebo uživatelé s přiděleným právem editinterface.

Stránky ze jmenného prostoru File (Soubor), nebo Category (Kategorie) mají rovněž speciální funkcionality, které jsou popsány v Help:Práce se soubory a Nápověda:Kategorie . Stránky ve jmenném prostoru Category mohou přesouvat pouze uživatelé s právem "move-categorypages". Obrázky (soubory) lze přesouvat od MediaWiki 1.13 výše, je-li to povoleno nastavením proměnné $wgAllowImageMoving. Files can be moved by users with the "movefile" right. Category pages can be moved by users with the "move-categorypages" right.

Všechny stránky z diskuzních jmenných prostorů mají funkcionalitu "post a comment" (viz Nápověda:Sekce#Přidávání sekcí na konec stránky na Meta webu)

Viz též