Yardım:Büyüme/Araçlar/Bir danışan nasıl talep edilir

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Growth/Tools/How to claim a mentee and the translation is 88% complete.
Other languages:
English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский • ‎עברית • ‎العربية • ‎বাংলা • ‎日本語

Büyüme

Yardım içindekiler: Araçları kullanın: (Yardım paneli, Anasayfayı etkinleştir, Bir mentiye nasıl talep edilir, Önerilen düzenlemeler)

Aşağıdaki prosedür yalnızca Büyüme araçları kullanılabilen vikiler için geçerlidir: Arapça Vikipedi, Bengalce Vikipedi, Çekçe Vikipedi, Baskça Vikipedi, Farsça Vikipedi, Fransızca Vikipedi, Fransızca Vikisözlük, İbranice Vikipedi, Macarca Vikipedi, Ermenice Vikipedi, Korece Vikipedi, Lehçe Vikipedi, Portekizce Vikipedi, Rusça Vikipedi, Sırpça Vikipedi, İsveççe Vikipedi, Türkçe Vikipedi, Ukraynaca Vikipedi, Vietnamca Vikipedi, test.wikipedia.org.
Büyüme aracının yeni kullanıcılara özel olan anasayfasında danışan talep etmek için kullanılan arayüz

Anasayfanın mevcut olduğu vikilerde, mentörler danışan talep edebilir.

İçerik

Mayıs 2019'dan beri, Büyüme ekibi, Yeni kullanıcı anasayfa projesi üzerinde çalışıyor. Bu özellik sadece bazı pilot vikilerde mevcuttur.

Bu projenin bir parçası, her yeni başlayan kişiye deneyimli bir eğitmen atamaktır. Bu eğitmen, eğitmen olmak için gönüllü olan deneyimli kullanıcılar listesinden rastgele seçilir.

Başlangıçta, eğitmeni değiştirmek mümkün değildi, bu da tüm katılımcıları ve diğer insan grupları için eğitmen olmak isteyebilecek viki eğitmenleri için bazı sorunlara neden olabilirdi. Ocak 2020'den bu yana, listelenen herhangi bir eğitmenin herhangi bir acemi için atanan eğitmeni değiştirmesi mümkündür.

Since November 2020, it is possible to register as a mentor who can only claim mentees, but not being assigned to random mentors. The procedure to claim the mentee is the same, as for regular mentors. To enable this feature, a wiki needs to create a separate list, and ask for a configuration change to be made. For more information, see information about separate list.

Nasıl yapılır?

Danışanın, eğitmeni değiştirildikten sonra göreceği bildirim

Eğitmenler bir danışanı şu şekilde talep edebilir:

  1. check the mentee's edits to see if they have already interacted with their mentor. If so, please inform the mentor about your action.
  2. Special:ClaimMentee sayfasına gitmek
  3. talep etmek istedikleri mentinin adını girerek; isteğe bağlı olarak, aynı anda birden fazla mentiye girebilirsiniz
  4. bir neden doldurmak (örneğin, Bu kullanıcıya viki dışı bir kursta eğitim veriyorum)
  5. formu göndermek.

Kullanıcının daha önce herhangi bir eğitmen ayarlamadığı durumlarda bile işlem başarılı olacaktır. Ancak, bu işlem kullanıcılar için ana sayfayı etkinleştirmez. Kullanıcılar kendileri etkinleştirmek zorundadır.

Bu arayüzün tüm kullanımlarının bir günlüğü Special:Log sayfasında tutulur. Yalnızca Büyüme ile ilgili değişiklikleri filtrelemek istiyorsanız, Special:Log/growthexperiments sayfasını kullanabilirsiniz.

Eğitmenin değiştirilmesi, danışana otomatik olarak bir viki bildirimi gönderilmesini sağlayacak, böylece danışan bu değişiklik hakkında bilgilendirilecektir.

Bu bildirim, danışanı yeni eğitmeniyle iletişime geçmeye teşvik eder.

Bir danışan, eğitmenini değiştirmek isterse, bir eğitmenden onu danışan olarak talep etmesini istemelidir.

Ayrıca bakınız