Jump to content

Pomoc:Wzrost/Narzędzia/Panel pomocy

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Growth/Tools/Help panel and the translation is 100% complete.
Poniższa procedura dotyczy jedynie wiki, na których są włączone narzędzia dla nowicjuszy z projektu Growth .
Zrzut ekranu z zamkniętym panelem pomocy
Zrzut ekranu z otwartym panelem pomocy

Dziękujemy za używanie panelu pomocy i za to, że chcesz wiedzieć więcej!

To narzędzie jest częścią projektu zespołu Growth: Focus on help desk.

Przynajmniej na rok 2019, panel pomocy jest funkcją z ograniczonym zasięgiem. Przede wszystkim jest dostępny tylko na niektórych Wikipediach. Również jest włączany eksperymentalnie dla losowych użytkowników (co ma pozwolić na zbadanie czy funkcja jest przydatna). Funkcje działają w przeglądarkach na komputery biurkowe oraz na urządzeniach mobilnych. Nie jest jednak jeszcze dostępna w aplikacji sklepowej Wikipedii.

Cel panelu pomocy

Celem tego narzędzia jest:

 1. Ułatwiać nowym użytkownikom odnalezienie stron pomocy i samouczków.
 2. Pozwalać nowym użytkownikom w prosty sposób zadawać pytania swoim przewodnikom i przewodniczkom (o ile nie znaleźli czegoś na stronach pomocy).

Jak korzystać

Na każdej stronie edycji będziesz widzieć niebieski przycisk z etykietą Uzyskaj pomoc w edycji. Ten przycisk będzie otwierać panel pomocy.

Panel pomocy podaje linki do użytecznych stron pomocy. Na tych stronach znajdziesz głównie informacje dotyczące edycji artykułów. Linki są otwierane w nowych kartach przeglądarki.

Jeśli nie widzisz wśród tych linków rozwiązania swojego problemu, to spróbuj skorzystać z linku Zobacz więcej stron pomocy, pod którym znajdziesz dodatkowe materiały pomocowe.

Możesz również spróbować wyszukać odpowiedź w górnym pasku panelu pomocy, który szybko pokaże listę odpowiednich stron pomocowych.

Jeśli i to zawiedzie, to zawsze może poprosić o pomoc bardziej doświadczonej osoby. W tym celu użyj sekcji Zadaj pytanie na forum pomocy.

Dodając zapytanie, w praktyce dodajesz je na stronie forum pomocy. Ta strona jest przeglądana przez doświadczonych redaktorów i redaktorki, którzy zgłosili się, żeby pomagać nowicjuszom i nowicjuszkom.

Wskazówki, jak dobrze zadać pytanie:

 • Wyjaśnij co próbujesz zrobić.
 • Opisz jak próbujesz to zrobić, najlepiej krok po kroku. Powiedz gdzie utknąłeś(-aś).
 • Napisz jakiego urządzenia używasz do edycji (czy komputera biurkowego, czy komórki itp).
 • Jeśli wiesz jakiego edytora używasz, to też o tym napisz. Czyli czy używasz VisualEditor (edytor graficzny) czy edytora wikitekstu (edytor tekstowy kodu źródłowego).
 • Jeśli masz pytanie do konkretnego artykułu lub strony to dodaj do niej linka.

Gdzie znaleźć odpowiedź

 • Możesz dostać powiadomienie o odpowiedzi mailem. Musisz jednak najpierw dodać adres mailowy do swojego konta i go potwierdzić. Dodanie i potwierdzenie maila możesz wykonać przez preferencje.
 • Powiadomienie o odpowiedzi powinno być również wyświetlone w przeglądarce (nieco inaczej wygląda na komórce i na komputerze):
Na komputerze personalnym Na urządzeniu mobilnym
ikona "twoich powiadomień" ikona "twoich powiadomień"

Dostałeś odpowiedź na swoje pytanie? Możesz kontynuować dyskusję na stronie Panelu pomocy. Dodaj swój komentarz pod odpowiedź, którą otrzymałeś(-aś).

Jak wziąć udział

Gdy używasz narzędzi

Możesz nam powiedzieć co myślisz na stronie z informacją zwrotną. Pisz w języku, w którym czujesz się swobodnie (nie musi to być angielski).

Prosimy o zgłaszanie sugestii dotyczących rozwoju i poprawek narzędzi. A także o problemach w używaniu różnych narzędzi związanych z panelem pomocy.

Jeśli chcesz pomóc nowym osobom

Najlepiej nawiąż kontakt z innymi osobami zaangażowanymi w pomoc na Twojej wiki. Możesz również poczytać o naszych zaleceniach dotyczących odpowiedzi na pytania na forum pomocy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zobacz też: Globalne FAQ o funkcjach Wzrostu

Gdzie jest moje zapytanie?

Dodając zapytanie, w praktyce edytujesz stronę forum pomocy. Możesz ją znaleźć przeglądając swój wkład pod linkiem Edycje. Link znajdziesz w menu tam gdzie link do twojej strony domowej.

Co zrobić jeśli nikt mi nie odpisał?

Prosimy o cierpliwość! 🙂 Na pytania odpowiadają wolontariusze i wolontariuszki, którzy w danym momencie mogą nie być przy komputerze.

Możesz jednak też upewnić się, że twoje pytanie:

 • Wyjaśnia co próbujesz zrobić.
 • Opisuje jak próbujesz to zrobić (najlepiej krok po kroku) oraz podaje kluczowy punkt, w którym utknąłeś(-aś).

Czasami niektóre pytania są skomplikowane. Mogą dotyczyć tematów, z którymi nawet doświadczone osoby się jeszcze nie zetknęły. Stąd też może się zdarzyć, że odpowiedź pojawi się po paru dniach.

Jak wyłączyć panel pomocy?

Możesz to zrobić następująco:

 • Klikając na przycisk "Wyłącz panel pomocy".
 • Albo wchodząc w preferencje i tam na kartę Edycja i odznaczając opcję "Włącz panel pomocy podczas edycji".

Jak włączyć panel pomocy?

O ile panel pomocy jest dostępny na Twojej wiki, to możesz go włączyć w preferencjach, na karcie Edycja.

Jak wybrano linki do pomocy kontekstowej?

Zostały wybrane przez lokalną społeczność związaną z daną wiki. Mogą się one zmieniać w trakcie trwania tego eksperymentu. Będzie to zależeć m.in. od tego jakie pytania będą zadawać nowicjusze i co będzie dla nich najbardziej użyteczne.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o panelu pomocy i całym projekcie?

Możesz zajrzeć na stronę opisującą projekt (po angielsku), albo możesz zadać pytanie na stronie z informacją zwrotną.