Jump to content

Help:Kaynakça

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Cite and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın.
Bu sayfa için yapılan bazı eski değişiklikler CC BY-SA lisansı altına kaydırılmıştır. Yalnızca yeni katkılar PM'dir.
PD

Kaynakça, bir sayfaya dipnot eklemeyi mümkün kılar.

Teknik ayrıntılar için Cite extension sayfaya bakın.

Kullanım

‎<ref> etiketinin temel kavramı, ref etiketlerinin çevrelediği metni, ‎<references /> yer tutucu etiketiyle belirttiğiniz belirlenmiş bir bölüme dipnot olarak eklemesidir. Bu biçim, eski biçimin yerine kullanılamaz. Birini veya diğerini seçmelisiniz.

Ek yer tutucu etiketleri ‎<references /> metne eklenebilir ve o noktaya kadar olan tüm ‎<ref> etiketleri o grupta oraya eklenir.

Maddeye ‎<references /> eklemeyi unutursanız dipnotlar kaybolmaz, ancak kaynakça sayfanın sonunda görüntülenir.

Bu sayfanın kendisi bu cümlenin sonundaki gibi dipnotlar kullanır.[note 1] Eğer bu sayfanın kaynağını görüntülemeyi "Bu sayfayı düzenle" seçeneğine tıklarsanız, çalışan bir dipnot örneği görebilirsiniz.

Vikimetin Dönüşme
Güneş oldukça büyük.<ref>E. Miller, ''Güneş'', (New York: Academic Press, 2005), 23-5.</ref> Ancak Ay, o kadar büyük değil.<ref>R. Smith, "Ayın Boyutu", ''Bilimsel Amerikalı'', 46 (Nisan 1978): 44-6.</ref>

== Notlar ==
<references />

Güneş oldukça büyük.[1] Ancak Ay, o kadar büyük değil.[2]

Notlar
 1. E. Miller, Güneş, (New York: Academic Press, 2005), 23–25.
 2. R. Smith, "Ayın Boyutu", Bilimsel Amerikalı, 46 (Nisan 1978): 44-6.

Aynı dipnotun birden fazla kullanımı

Bir dipnota benzersiz bir tanımlayıcı vermek için ‎<ref name="ad"> kullanın. Daha sonra aynı ada sahip bir ref etiketi kullanarak aynı dipnota tekrar kaynaklayabilirsiniz. İkinci etiketin içindeki metin önemli değildir, çünkü metin zaten birinci kaynakta mevcuttur. Ya tüm dipnotu kopyalayabilir ya da şuna benzeyen sonlandırılmış bir boş ref etiketi kullanabilirsiniz: ‎<ref name="ad" />.

Aşağıdaki örnekte, aynı kaynaktan üç kez kaynakça yapılmıştır.

Vikimetin Sonuç
Bu, aynı dipnotta birden fazla kaynak örneğidir.<ref name="multiple">Aynı dipnota birden çok kez baktığınızda, ilk kaynakçataki metnin kullanıldığını unutmayın.</ref>

Bu tür kaynakça, farklı ifadelerin aynı kaynaktan gelmesi durumunda, kaynak gösterilmesinde özellikle yararlıdır.<ref name="multiple" /> Yeniden kullanılan herhangi bir etiket, hataya yol açacak fazladan içerik içermemelidir. Bu rolde yalnızca boş etiketler kullanın.

Birden fazla kaynak yapmanın kısa bir yolu, sonunda eğik çizgi bulunan boş ref etiketleri kullanmaktır.
Bu fazla çalışmayı azaltsa da, gelecekteki bir editör ilk kaynağı kaldırırsa, bunun boş ref etiketlerini kullanan tüm kaynakçanın kaybedilmesine neden olacağını lütfen unutmayın.<ref name="multiple" />

== Notlar ==
<references />

Bu, aynı dipnotta birden fazla kaynak örneğidir.[1]

Bu tür kaynakça, farklı ifadelerin aynı kaynaktan gelmesi durumunda, kaynak gösterilmesinde özellikle yararlıdır.[1] Yeniden kullanılan herhangi bir etiket, hataya yol açacak fazladan içerik içermemelidir. Bu rolde yalnızca boş etiketler kullanın.

Birden fazla kaynak yapmanın kısa bir yolu, sonunda eğik çizgi bulunan boş ref etiketleri kullanmaktır. Bu fazla çalışmayı azaltsa da, gelecekteki bir editör ilk kaynağı kaldırırsa, bunun boş ref etiketlerini kullanan tüm kaynakçanın kaybedilmesine neden olacağını lütfen unutmayın.[1]

Notlar
 1. 1.0 1.1 1.2 Aynı dipnota birden çok kez baktığınızda, ilk kaynakçataki metnin kullanıldığını unutmayın.
name özniteliğinde kullanılan tanımlayıcıların alfabetik karakterler gerektirdiğini unutmayın; yalnızca sayılara güvenmek bir hata mesajı oluşturacaktır. Ad boşluk, noktalama işareti veya başka bir işaret içermediği sürece alıntılar isteğe bağlıdır. Adların basit tutulması ve ASCII karakter setiyle sınırlandırılması önerilir.


<span id="The_‎<references />_tag">

‎<references /> etiketi

‎<references /> etiketi, sayfada o noktaya kadar ‎<ref> etiketlerinde tanımlanan tüm alıntıların metnini ekler. Örneğin, yukarıdaki alıntılara göre note grubu için kaynak olmalıdır.

Vikimetin Sonuç
<references group="note"/>
 1. Bu dipnot "Nasıl kullanılır" bölümünde örnek olarak kullanılır.

Kaynakça listesi duyarlı bir genişliğe sahip olabilir (bazı durumlarda kaynakçası birkaç sütunda görüntüler). Bu durumda, bu davranışı yapılandırmak için responsive özniteliği kullanılır. Varsayılan yapılandırmasına sahip vikilerde, bu her sayfada olacaktır; diğerlerinde, etkinleştirmeniz gerekir.

Bir sayfada birden fazla ‎<references /> listesi varsa, her liste, önceki referanslar listesinden sonra tanımlanan ‎<ref> etiketlerini içerir. Bu kaynakça listeleri şablonlar tarafından üretiliyorsa, her biri ilk kaynakça listesinden önce tanımlanan ref etiketlerini listeler ve bir ref etiketi olduğunu ancak bir kaynakça listesi olmadığını belirten bir hata mesajı vardır.


Gruplanmış kaynakça

Bu, istenirse $wgAllowCiteGroups = false; ile devre dışı bırakılabilir.

Aşağıdaki örnek, kaynakça ve çeşitli dipnotlar için ayrı kaynakça listeleri oluşturur:

Vikimetin Sonuç
Bilim adamlarına göre, Güneş oldukça büyük.<ref>E. Miller, ''Güneş'', (New York: Academic Press, 2005), 23-5.</ref> Aslında, bu çok büyük.<ref group="footnotes"> Bunun için onların sözünü al. Doğrudan güneşe bakma!</ref>

== Notlar ==
<references group="footnotes" />

== Kaynakça ==
<references />
Bilim adamlarına göre, Güneş oldukça büyük.[1] Aslında, bu çok büyük.[footnotes 1]
Notlar
 1. Bunun için onların sözünü al. Doğrudan güneşe bakma!
Kaynakça
 1. E. Miller, Güneş, (New York: Academic Press, 2005), 23—25.

Anonim grup daha önce olduğu gibi çalışırken, adlandırılmış gruba yönelik kaynakça yalnızca belirlenen ‎<references /> öğesinde görünecektir.

group özniteliğinde kullanılan tanımlayıcıların alfabetik karakterler gerektirdiğini unutmayın; yalnızca sayılara güvenmek bir hata mesajı oluşturacaktır. Ad boşluk, noktalama işareti veya başka bir işaret içermediği sürece alıntılar isteğe bağlıdır. Adların basit tutulması ve ASCII karakter setiyle sınırlandırılması önerilir.

Belirli bir grubun oluşturulması, vikide MediaWiki:Cite_link_label_group-<ad> oluşturularak ve kullanılmış işaretleri boşluklar veya satır başlarıyla ayrılmış olarak göründükleri sırayla listeleyerek özelleştirilebilir.

Örneğin, MediaWiki:Cite_link_label_group-lower-alpha,

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

içeriğiyle oluşturulursa, ilk <ref group="lower-alpha">...</ref> [a] olarak, ikincisi [b] oluşturur ve bu şekilde 26. [z] değerini oluşturur.

Özel olarak oluşturulmuş bir grupta tanımlanan işaret sayısından daha fazla dipnot kullanmak bir hatadır, bu nedenle bu gruptaki 27. dipnot bir hataya neden olur.

Aşağıdaki grup adları genellikle sırasıyla aşağıdaki mesajlarla özel gruplar olarak tanımlanır:

grup adı mesaj
upper-alpha MediaWiki:Cite link label group-upper-alpha
lower-alpha MediaWiki:Cite link label group-lower-alpha
upper-roman MediaWiki:Cite link label group-upper-roman
lower-roman MediaWiki:Cite link label group-lower-roman
lower-greek MediaWiki:Cite link label group-lower-greek
Cite link label group sayfaları varsayılan olarak oluşturulmaz. Bir viki bunları yapılandırmazsa, <ref group="lower-alpha">...</ref> gibi işaretlemeler lower-alpha 1 olacaktır.

Aynı kaynağın farklı bölümlerinden kaynak yapmak

Aynı çalışmadan birkaç bölüm bir maddede kaynakça olarak kullanıldığında, bunları kaynakça bölümünde kümeleyebilirsiniz. Bu, okuyuculara hangi kaynakçanın aynı kaynaktan geldiğini belirlemenin bir yolunu verir. Ayrıca, her seferinde tüm kaynağı tekrar etmeden aynı kaynağın farklı bölümlerinden kaynak yapmanıza da olanak tanır.

Vikimetin Sonuç
Bilim adamlarına göre, Güneş oldukça büyük.<ref name="Miller">E. Miller, ''Güneş'', (New York: Academic Press, 2005).</ref> Aslında çok büyük.<ref extends="Miller">p. 123</ref> Bunun için onların sözüne bakın. Doğrudan güneşe bakmayın!<ref extends="Miller">p. 42</ref>

== Kaynakça ==
<references />
Bilim adamlarına göre Güneş oldukça büyük.[1] Aslında çok büyük.[1.1] Bunun için onların sözünü al. Doğrudan güneşe bakmayın![1.2]
Kaynakça

1. E. Miller, Güneş, (New York: Academic Press, 2005)
   1.1 ↑ p. 123
   1.2 ↑ p. 42

Bu özelliğin henüz beta kümesinin dışındaki vikiler üzerinde çalışmadığını unutmayın, bu nedenle yukarıdaki örnek bir alaydır. Proje güncellemesini m:WMDE Teknik Dilekler/Kitap kaynakçası sayfasından takip edebilirsiniz.

Kaynakçayı metinden ayırma

Metin içi kaynakça, metni başka bir sayfaya kopyalamayı kolaylaştırır; Öte yandan, okumayı zorlaştırıyorlar. Çok fazla veri, kaynak veya ayrıntılı alıntı şablonunu içeren kaynakça, kaynağın gerçekten görünür olan metinden çok daha büyük bir kısmını oluşturabilir. Bundan kaçınmak için, uzantının son sürümleri kaynakçanın bir kısmını veya tamamını ‎<references /> bölümüne, okuyucunun görüneceği yere taşımaya izin verir.

Vikimetin Sonuç
Bilim adamlarına göre, Güneş oldukça büyük.<ref name="miller" /> Ancak Ay, o kadar büyük değil.<ref name="smith" />

== Notlar ==
<references>
<ref name="miller">E. Miller, ''Güneş'', (New York: Academic Press, 2005), 23—25.</ref>
<ref name="smith">R. Smith, "Ayın Boyutu", ''Bilimsel Amerikalı'', 46 (Nisan 1978): 44–46.</ref>
</references>

Bilim adamlarına göre, Güneş oldukça büyük.[1] Ancak Ay, o kadar büyük değil.[2]

Notlar
 1. 1. E. Miller, Güneş, (New York: Academic Press, 2005), 23—25.
 2. R. Smith, "Ayın Boyutu", Bilimsel Amerikalı, 46 (Nisan 1978): 44–46.

Bu nedenle, yukarıdaki kodlar yukarıda ilk örnek ile aynı çıkışa sahip olacak, ancak kaynakçanın numaralandırılması ve sıralaması genel olarak aynı olmayacak.

Değiştirme ve gömülü ayrıştırıcı işlevleri

Cite'ın ‎<ref> etiketi MediaWiki'nin ayrıştırıcı işlevlerinden (örneğin {{#ifexpr:…}}) veya değişkenlerden (ör. {{PAGENAME}}) veya subst: daha önce ayrıştırıldığından, bunlar alıntı kaynakçasının içinde çalışmayacaktır. Bunun yerine, sihirli kelimesini {{#tag:…}} kullanmanız gerekir.

Vikimetin Sonuç
Foo<ref>Bu çalışmıyor, {{cite journal|url=https://www.google.com |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}|title=Ara}} adresine bakın</ref> bar baz…
Foo{{#tag:ref|Oysa bu, {{cite journal|url=https://www.google.com |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}|title=Ara}} sayfasına bakın}} bar baz…
<references />

Foo[1] bar baz… Foo[2] bar baz…

 1. Bu çalışmıyor, "Ara" . Retrieved on [[{{subst:#time:Y-m-d|now}}]].  sayfasına bakın
 2. Oysa bu, "Ara" . Retrieved on 2021-03-11.  sayfasına bakın

Kaynakça listesinden önce otomatik bir başlık eklemek

MediaWiki 1.28'e kadar, her kaynakça listesinden önce otomatik olarak eklenecek viki çapında bir başlık tanımlamak için MediaWiki:Cite references prefix sistem mesajı kullanılabilir. MediaWiki 1.29'da bu sistem mesajı kaldırıldı. Şimdi bir başlık girmenin en kötü yolu, MediaWiki:Common.js dizinine şu kodu eklemektir:

$(document).ready(function(){
  $('.mw-references-wrap').before('<h2>Kaynakça</h2>');
});

Bunun, başlığı koşulsuz olarak eklediğini unutmayın; yani, zaten başlığa sahipseniz, tekrar eklenir ve böylece çoğaltılmış başlıklar oluşturur.

Yalnızca bir metin başlığına ihtiyacınız varsa (bağlantı veya diğer etkin öğeler yok), MediaWiki:Common.css (Chrome 4, IE9, FF 3.5, Safari 3.1, Opera 7) ile aşağıdakileri ekleyebilirsiniz:

.mw-references-wrap::before {
 content: "Blue references";
 color: #0645ad;
 text-decoration: none;
 background: none;
 font-style: italic;
 font-size: 100%;
 font-weight: bold;
 line-height: 1.6;
 direction: ltr;
 font-family: sans-serif;
}

İki metni tek bir kaynakça birleştirme

Tipik bir Vikikaynak sorunu, kaynak materyalde birden çok sayfaya yayılan kaynakçadır. Bunlar, kaynakçanın ilk kısmı için ‎<ref name="ad"> etiketi kullanılarak ve aşağıdaki kısımlar aynı adı kullanan bir ‎<ref follow="ad"> etiketi ile birleştirilebilir.

Örnek:

Vikimetin Sonuç
Bu, birden fazla metni aynı dipnotta birleştirmenin bir örneğidir.<ref name="main">Tüm metinlerin, name="…" özniteliği adını taşıyan kaynağı dahil edileceğini unutmayın.</ref>

<ref follow="main">İlk kaynağın adıyla eşleşen follow="…" özniteliğine sahip bir etikete ek metni eklemeniz yeterlidir.</ref>

== Kaynakça ==
<references/>

Bu, birden fazla metni aynı dipnotta birleştirmenin bir örneğidir.[1]


Kaynakça

 1. Tüm metinlerin, name="…" özniteliği adını taşıyan kaynağı dahil edileceğini unutmayın. İlk kaynağın adıyla eşleşen follow="…" özniteliğine sahip bir etikete ek metni eklemeniz yeterlidir.

Bu sözdizimini kullanırken, dipnotun "follow" kısmının kaynakçanın ilk kısmı ile aynı sayfada yer aldığından emin olun.

Kaynak adlarının bir sayı ile başlayamayacağına dikkat edin, bu nedenle her zaman <ref name="p32"> ve <ref follow="p32"> gibi bir metin ekleyin.


Özelleştirme

‎<ref> ve ‎<references> çıkışının formatı, MediaWiki mesajlardan neredeyse tamamen özelleştirilebilir ve bu, örneğin, vikinin yapılandırmasına bağlı olarak MediaWiki ad alanıdan değiştirilebilir.

‎<ref> ve ‎<references> etiketlerin çıkışını ve varsa bunlara aktarılan değerleri ($1, $2, $3 ...) kontrol eden mesajların bir listesi için doğrudan MediaWiki'den elde edilebilecek varsayılan değerlerin güncel listesine bakın.

Eksik liste
 • cite_reference_link_key_with_num
  1. key
  2. num
 • cite_reference_link_prefix
 • cite_reference_link_suffix
 • cite_references_link_prefix
 • cite_references_link_suffix
 • cite_reference_link
  1. ref kimliği
  2. yedek bağlantı kimliği
  3. göstermek için sayı
 • cite_references_link_one
  • ‎<references /> çıkardığı kaynak listesini biçimlendirmek için kullanılır, 3 şeyi yapılandırır: geri bağlantı kimliği, kaynak kimliği ve not metni.
  1. yedek bağlantı kimliği — Kaynak listesinin numara sırasını oluşturmak için kullanılır.
  2. ref kimliği — Metindeki gerçek kaynağı yedek bağlantı için kullanılır, ^ sembolünü yapılandırabileceğiniz yer burasıdır.
  3. not metni — kaynak bilgisini açıklayan yukarıda kullanılan metin
 • cite_references_link_many
  1. yedek bağlantı kimliği
  2. bağlantı listesi
  3. not metni
 • cite_references_link_many_format
  1. ref kimliği
  2. yedek bağlantı olarak kullanılacak sayısal değer
  3. özel değer (geri bağlantı olarak kullanmak için cite_references_link_many_format_backlink_labels içinde tanımlandığı gibi)
 • cite_references_link_many_format_backlink_labels
 • cite_references_link_many_sep
 • cite_references_link_many_and
 • cite_references_suffix

^ ve harfleri kullanmak için kaynakça ayarlayın

Varsayılan yukarı okuma (↑) düzeltme işaretiyle (^) değiştirmek için, aşağıdaki sistem mesajını değiştirin. Bu sayfaların tümü Special:AllMessages sayfasında bulunabilir.

MediaWiki:Cite reference backlink symbol
Başlangıç Bitiş
^
MediaWiki:Cite references link many format

$2 olarak $3 ile değiştirmek, bağlantıları 1.0, 1.1, 1.2'den a, b, c vb. olarak değiştirir…

Başlangıç Bitiş
<sup>[[#$1|$2]]</sup>
<sup>[[#$1|$3]]</sup>

Bu sayfaların ilk kez aranması hiçbir eşleşme ile sonuçlanmayacaktır. Kodu düzenlemek için "Bu sayfayı oluştur" seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Kaynakça içeren bir sayfa yeniden oluşturulana kadar değişiklikler görünmeyecektir.

Kaynak ve kaynak numarası vurgulamasını ayarlayın

MediaWiki 1.26 üzerinden başlayarak vurgulama için seçiciler artık Cite/modules/ext.cite.css ile dahil edilmiştir. Bu nedenle, aşağıdaki CSS kodunun artık manüel olarak eklenmesi gerekmez.

Aşağıdaki kodu MediaWiki:Common.css sayfasına ekleyin.

/* Cite uzantısı kaynak listesinin daha küçük görünmesini ve tıklanan kaynağı mavi renkte vurgulamasını sağlayın */
ol.references { font-size: 90%; }
ol.references li:target { background-color: #ddeeff; }
sup.reference:target { background-color: #ddeeff; }


Bozuk kaynakça

‎<ref> veya ‎<references /> etiketleri yanlış kullanılırsa, Cite uzantısı sayfaya bir hata mesajı ekleyecek ve "Kaynak gösterme hatası bulunan maddeler" kategorisini ekleyecektir. Bu hata mesajları, kullanıcı arayüzü dilinde, madde içeriğinde veya Kaynakça bölümünde görünecektir. Örneğin:

Vikimetin Sonuç
Bu, bir kaynakça hata mesajı örneğidir.<ref broken>Amaçlanan metin.</ref>

== Notlar ==
<references />

Bu, bir kaynakça hata mesajı örneğidir.Cite error: Invalid parameter in <ref> tag

Notlar

Parsoid'in Cite hata gösterimi için belirtisine bakın.

Ayrıca bakınız