Help:Kaynakça

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Cite and the translation is 93% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎oʻzbekcha • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎русский • ‎עברית • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎മലയാളം • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Kaynakça, bir sayfaya dipnot eklemeyi mümkün kılar.

Teknik ayrıntılar için Extension:Cite sayfasına bakın.

Kullanım

<ref> etiketinin temel kavramı, ref etiketlerinin çevrelediği metni, <reference /> yer tutucu etiketiyle belirttiğiniz belirlenmiş bir bölüme dipnot olarak eklemesidir. Bu biçim, eski biçimin yerine kullanılamaz. Birini veya diğerini seçmelisiniz.

Ek yer tutucu etiketleri <references /> metne eklenebilir ve o noktaya kadar olan tüm <ref> etiketleri o grupta oraya eklenir.

Maddeye <references /> eklemeyi unutursanız dipnotlar kaybolmaz, ancak kaynakça sayfanın sonunda görüntülenir.

Bu sayfanın kendisi bu cümlenin sonundaki gibi dipnotlar kullanır.[note 1] Eğer bu sayfanın kaynağını görüntülemeyi "Bu sayfayı düzenle" seçeneğine tıklarsanız, çalışan bir dipnot örneği görebilirsiniz.

Vikimetin Dönüşme
Güneş oldukça büyük.<ref>E. Miller, ''Güneş'', (New York: Academic Press, 2005), 23-5.</ref> Ancak Ay, o kadar büyük değil.<ref>R. Smith, "Ayın Boyutu", ''Scientific American'', 46 (Nisan 1978): 44-6.</ref>

== Notlar ==
<references />

The Sun is pretty big.[1] The Moon, however, is not so big.[2]

Notlar
 1. E. Miller, The Sun, (New York: Academic Press, 2005), 23–25.
 2. R. Smith, "Size of the Moon", Scientific American, 46 (April 1978): 44–46.

Aynı dipnotun birden fazla kullanımı

Bir dipnota benzersiz bir tanımlayıcı vermek için <ref name="name"> kullanın. You can then refer to the same footnote again by using a ref tag with the same name. The text inside the second tag doesn't matter, because the text already exists in the first reference. You can either copy the whole footnote, or you can use a terminated empty ref tag that looks like this: <ref name="name" />.

In the following example, the same source is cited three times.

Vikimetin Sonuç
Bu, aynı dipnotta birden fazla kaynak örneğidir.<ref name="multiple">Aynı dipnota birden çok kez baktığınızda, ilk kaynakçataki metnin kullanıldığını unutmayın.</ref>

Bu tür kaynakça, farklı ifadelerin aynı kaynaktan gelmesi durumunda, kaynak gösterilmesinde özellikle yararlıdır.<ref name="multiple" /> Yeniden kullanılan herhangi bir etiket, hataya yol açacak fazladan içerik içermemelidir. Bu rolde yalnızca boş etiketler kullanın.

Birden fazla kaynak yapmanın kısa bir yolu, sonunda eğik çizgi bulunan boş ref etiketleri kullanmaktır. Bu fazla çalışmayı azaltsa da, gelecekteki bir editör ilk kaynağı kaldırırsa, bunun boş ref etiketlerini kullanan tüm kaynakçanın kaybedilmesine neden olacağını lütfen unutmayın.<ref name="multiple" />

== Notlar ==
<references />

This is an example of multiple references to the same footnote.[1]

Bu tür kaynakça, farklı ifadelerin aynı kaynaktan gelmesi durumunda, kaynak gösterilmesinde özellikle yararlıdır.[1] Yeniden kullanılan herhangi bir etiket, hataya yol açacak fazladan içerik içermemelidir. Bu rolde yalnızca boş etiketler kullanın.

Birden fazla kaynak yapmanın kısa bir yolu, sonunda eğik çizgi bulunan boş ref etiketleri kullanmaktır. Bu fazla çalışmayı azaltsa da, gelecekteki bir editör ilk kaynağı kaldırırsa, bunun boş ref etiketlerini kullanan tüm kaynakçanın kaybedilmesine neden olacağını lütfen unutmayın.[1]

Notlar
 1. 1.0 1.1 1.2 Remember that when you refer to the same footnote multiple times, the text from the first reference is used.
"name" özniteliğinde kullanılan tanımlayıcıların alfabetik karakterler gerektirdiğini unutmayın; yalnızca sayılara güvenmek bir hata mesajı oluşturacaktır. Ad boşluk, noktalama işareti veya başka bir işaret içermediği sürece alıntılar isteğe bağlıdır. İsimlerin basit tutulması ve ASCII karakter setiyle sınırlandırılması önerilir.

<references /> etiketi

<references /> etiketi, sayfada o noktaya kadar <ref> etiketlerinde tanımlanan tüm alıntıların metnini ekler. Örneğin, yukarıdaki alıntılara göre “not” grubu için kaynak olmalıdır.

Vikimetin Sonuç
<references group="note"/>
 1. Bu dipnot "Nasıl kullanılır" bölümünde örnek olarak kullanılır.

Kaynakça listesi duyarlı bir genişliğe sahip olabilir (bazı durumlarda kaynakçası birkaç sütunda görüntüler). Bu durumda, responsive özniteliği bu davranışı yapılandırmak için kullanılır. Varsayılan yapılandırmasına sahip vikilerde, bu her sayfada olacaktır; diğerlerinde, etkinleştirmeniz gerekir.

Vikipedi'de bazı dil sürümlerinde, uzun kaynakça listeleri <references /> içeren {{Kaynakça}} şablonu kullanılarak yerleştirilebilir. Kaynakça listesini birden çok sütunda görüntülemek için isteğe bağlı bir parametre sağlar. Örneğin, İngilizce, Hintçe ve Interlingua Vikipedi'ler, kaynakça metnini normal metinden daha küçük yapmak için CSS seçici references-small kullanır.

Şablonları bu şekilde kullanmak, uyumluluk, performans ve işlevsellik nedenlerinden ötürü kesinlikle önerilmez.

Bir sayfada birden fazla <references /> listesi varsa, her liste, önceki referanslar listesinden sonra tanımlanan <ref> etiketlerini içerir. Bu kaynakça listeleri şablonlar tarafından üretiliyorsa, her biri ilk kaynakça listesinden önce tanımlanan ref etiketlerini listeler ve bir ref etiketi olduğunu ancak bir kaynakça listesi olmadığını belirten bir hata mesajı vardır.

Gruplanmış kaynakça

Bu, istenirse $wgAllowCiteGroups = false; ile devre dışı bırakılabilir.

Aşağıdaki örnek, kaynakça ve çeşitli dipnotlar için ayrı kaynakça listeleri oluşturur:

Vikimetin Sonuç
Bilim adamlarına göre, Güneş oldukça büyük <ref>E. Miller, ''Güneş'', (New York: Academic Press, 2005), 23-5.</ref> Aslında, bu çok büyük <ref group="footnotes"> Bunun için onların sözünü al. Doğrudan güneşe bakma!</ref>

== Notlar ==
<references group="footnotes" />

== Kaynakça ==
<references />
According to scientists, the Sun is pretty big [1] In fact, it is very big [footnotes 1]
Notlar
 1. Take their word for it. Don't look directly at the sun!
Kaynakça
 1. E. Miller, The Sun, (New York: Academic Press, 2005), 23–25.

Anonim grup daha önce olduğu gibi çalışırken, adlandırılmış gruba yönelik kaynakça yalnızca belirlenen <references /> öğesinde görünecektir.

"group" özniteliğinde kullanılan tanımlayıcıların alfabetik karakterler gerektirdiğini unutmayın; yalnızca sayılara güvenmek bir hata mesajı oluşturacaktır. Ad boşluk, noktalama işareti veya başka bir işaret içermediği sürece alıntılar isteğe bağlıdır. İsimlerin basit tutulması ve ASCII karakter setiyle sınırlandırılması önerilir.

Aynı kaynağın farklı bölümlerinden kaynak yapmak

Aynı çalışmadan birkaç bölüm bir maddede kaynakça olarak kullanıldığında, bunları kaynakça bölümünde kümeleyebilirsiniz. Bu, okuyuculara hangi kaynakçanın aynı kaynaktan geldiğini belirlemenin bir yolunu verir. Ayrıca, her seferinde tüm kaynağı tekrar etmeden aynı kaynağın farklı bölümlerinden kaynak yapmanıza da olanak tanır.

Vikimetin Sonuç
Bilim adamlarına göre Güneş oldukça büyük. <ref name="Miller">E. Miller, ''Güneş'', (New York: Academic Press, 2005)</ref> Aslında çok büyük. <ref extends="Miller">p. 123</ref> Bunun için onların sözüne bakın. Doğrudan güneşe bakmayın! <ref extends="Miller">p. 42</ref>

== Kaynakça ==
<references />
According to scientists, the Sun is pretty big. [1] In fact, it is very big. [1.1] Take their word for it. Don't look directly at the sun! [1.2]
Kaynakça

1. E. Miller, Güneş, (New York: Academic Press, 2005)
   1.1 ↑ p. 123
   1.2 ↑ p. 42

Bu özelliğin henüz beta kümesinin dışındaki vikiler üzerinde çalışmadığını unutmayın, bu nedenle yukarıdaki örnek bir alaydır. Proje güncellemesini m:WMDE Teknik Dilekler/Kitap kaynakçası sayfasından takip edebilirsiniz.

Kaynakçayı metinden ayırma

Metin içi kaynakça, metni başka bir sayfaya kopyalamayı kolaylaştırır; Öte yandan, okumayı zorlaştırıyorlar. Çok fazla veri, kaynak veya ayrıntılı alıntı şablonunu içeren kaynakça, kaynağın gerçekten görünür olan metinden çok daha büyük bir kısmını oluşturabilir. Bundan kaçınmak için, uzantının son sürümleri kaynakçanın bir kısmını veya tamamını <references /> bölümüne, okuyucunun görüneceği yere taşımaya izin verir.

Vikimetin Sonuç
Bilim adamlarına göre, Güneş oldukça büyük.<ref name="miller" /> Ancak Ay, o kadar büyük değil.<ref name="smith" />

== Notlar ==
<references>
<ref name="miller">E. Miller, ''The Sun'', (New York: Academic Press, 2005), 23–25.</ref>
<ref name="smith">R. Smith, "Size of the Moon", ''Scientific American'', 46 (April 1978): 44–46.</ref>
</references>

According to scientists, the Sun is pretty big.[1] The Moon, however, is not so big.[2]

Notes
 1. E. Miller, The Sun, (New York: Academic Press, 2005), 23–25.
 2. R. Smith, "Size of the Moon", Scientific American, 46 (April 1978): 44–46.

Bu nedenle, yukarıdaki kodlar yukarıda ilk örnek ile aynı çıkışa sahip olacak, ancak kaynakçanın numaralandırılması ve sıralaması genel olarak aynı olmayacak.

Değiştirme ve gömülü ayrıştırıcı işlevleri

Cite'ın <ref> etiketi MediaWiki'nin ayrıştırıcı işlevlerinden (örneğin {{#ifexpr:…}}) veya değişkenlerden (ör. {{PAGENAME}}) veya subst: daha önce ayrıştırıldığından, bunlar alıntı kaynakçasının içinde çalışmayacaktır. Bunun yerine, sihirli kelimesini {{#tag:…}} kullanmanız gerekir.

Vikimetin Sonuç
Foo <ref>Bu çalışmıyor, {{cite journal|url=https://www.google.com |title=Ara |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}}} bakın</ref> bar baz…
Foo{{#tag:ref|Oysa bu, {{cite journal|url=https://www.google.com |title=Search |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}}} bakın}} bar baz…
<references />

Foo [1] bar baz… Foo[2] bar baz…

 1. Bu çalışmıyor,
  "Search"
  . Retrieved on [[{{subst:#time:Y-m-d|now}}]].
   
  bakın
 2. Oysa bu,
  "Search"
  . Retrieved on 2020-12-11.
   
  bakın

Kaynakça listesinden önce otomatik bir başlık eklemek

MediaWiki 1.28'e kadar, her kaynakça listesinden önce otomatik olarak eklenecek viki çapında bir başlık tanımlamak için MediaWiki:Cite references prefix sistem mesajı kullanılabilir. MediaWiki 1.29'da bu sistem mesajı kaldırıldı. Şimdi bir başlık girmenin en kötü yolu, MediaWiki:Common.js dizinine şu kodu eklemektir:

$(document).ready(function(){
  $('.mw-references-wrap').before('<h2>References</h2>');
});

Yalnızca bir metin başlığına ihtiyacınız varsa (bağlantı veya diğer etkin öğeler yok), MediaWiki:Common.css (Chrome 4, IE9, FF 3.5, Safari 3.1, Opera 7) ile aşağıdakileri ekleyebilirsiniz:

.mw-references-wrap::before {
 content: "Blue references";
 color: #0645ad;
 text-decoration: none;
 background: none;
 font-style: italic;
 font-size: 100%;
 font-weight: bold;
 line-height: 1.6;
 direction: ltr;
 font-family: sans-serif;
}

İki metni tek bir kaynakça birleştirme

Tipik bir Vikikaynak sorunu, kaynak materyalde birden çok sayfaya yayılan kaynakçadır. Bunlar, kaynakçanın ilk kısmı için <ref name="name"> etiketi kullanılarak ve aşağıdaki kısımlar aynı adı kullanan bir <ref follow="name"> etiketi ile birleştirilebilir.

Örnek:

Vikimetin Sonuç
Bu, birden fazla metni aynı dipnotta birleştirmenin bir örneğidir.<ref name="main">Tüm metinlerin, name="..." özniteliği adını taşıyan kaynağı dahil edileceğini unutmayın.</ref>

<ref follow="main">İlk kaynağın adıyla eşleşen <ref follow="…"> özniteliğine sahip bir etikete ek metni eklemeniz yeterlidir.</ref>

== Kaynakça ==
<references/>

This is an example of merging multiple texts into the same footnote.[1]

Cite error: Closing </ref> missing for <ref> tag

Kaynakça

 1. Remember that all the texts will be included in the reference containing the name="…" attribute.

Bu sözdizimini kullanırken, dipnotun "follow" kısmının kaynakçanın ilk kısmı ile aynı sayfada yer aldığından emin olun. Kaynak adlarının bir sayı ile başlayamayacağına dikkat edin, bu nedenle her zaman <ref name="p32"> ve <ref follow="p32"> gibi bir metin ekleyin.

Özelleştirme

<ref> ve <references> çıkışının formatı, MediaWiki mesajlardan neredeyse tamamen özelleştirilebilir ve bu, örneğin, vikinin yapılandırmasına bağlı olarak MediaWiki ad alanıdan değiştirilebilir.

<ref> ve <references> etiketlerin çıkışını ve varsa bunlara aktarılan değerleri ($1, $2, $3 ...) kontrol eden mesajların bir listesi için doğrudan MediaWiki'den elde edilebilecek varsayılan değerlerin güncel listesine bakın.

Incomplete list
 • cite_reference_link_key_with_num
  1. key
  2. num
 • cite_reference_link_prefix
 • cite_reference_link_suffix
 • cite_references_link_prefix
 • cite_references_link_suffix
 • cite_reference_link
  1. ref ID
  2. backlink ID
  3. count to display
 • cite_references_link_one
  • Used to format the source list that <references /> outputs, it configures 3 things: the backlink ID, the ref ID, and text of note.
  1. backlink ID - used for creating the number order of the source list.
  2. ref ID - used to link back to the actual reference in the text, this is where you can configure the <bold>^</bold> symbol
  3. text of note - text used above describing the source info
 • cite_references_link_many
  1. backlink ID
  2. list of links
  3. text of note
 • cite_references_link_many_format
  1. ref ID
  2. numeric value to use as a backlink
  3. custom value (as defined in cite_references_link_many_format_backlink_labels to use as a backlink)
 • cite_references_link_many_format_backlink_labels
 • cite_references_link_many_sep
 • cite_references_link_many_and
 • cite_references_suffix

^ ve harfleri kullanmak için kaynakça ayarlayın

Varsayılan yukarı okuma (↑) düzeltme işaretiyle (^) değiştirmek için, aşağıdaki sistem mesajını değiştirin. Bu sayfaların tümü Special:AllMessages sayfasında bulunabilir.

MediaWiki:Cite references link one
Başlangıç Bitiş
<li id="$1"$4><span class="mw-cite-backlink">[[#$2|↑]]</span> $3</li>
<li id="$1"$4><span class="mw-cite-backlink">[[#$2|^]]</span> $3</li>
MediaWiki:Cite references link many
From To
<li id="$1"$4><span class="mw-cite-backlink">↑ $2</span> $3</li>
<li id="$1"$4><span class="mw-cite-backlink">^ $2</span> $3</li>
MediaWiki:Cite references link many format

Replacing $2 with $3 changes the links from 1.0, 1.1, 1.2 to a, b, c etc…

From To
<sup>[[#$1|$2]]</sup>
<sup>[[#$1|$3]]</sup>

Bu sayfaların ilk kez aranması hiçbir eşleşme ile sonuçlanmayacaktır. Kodu düzenlemek için "Bu sayfayı oluştur" seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Kaynakça içeren bir sayfa yeniden oluşturulana kadar değişiklikler görünmeyecektir.

Kaynak ve kaynak numarası vurgulamasını ayarlayın

MediaWiki 1.26 üzerinden başlayarak vurgulama için seçiciler artık Cite/modules/ext.cite.css ile dahil edilmiştir. Bu nedenle, aşağıdaki CSS kodunun artık manüel olarak eklenmesi gerekmez.

Aşağıdaki kodu MediaWiki:Common.css sayfasına ekleyin.

/* make the Cite extension list of references look smaller and highlight clicked reference in blue */
ol.references { font-size: 90%; }
ol.references li:target { background-color: #ddeeff; }
sup.reference:target { background-color: #ddeeff; }

Bozuk kaynakça

<ref> veya <references /> etiketleri yanlış kullanılırsa, Cite uzantısı sayfaya bir hata mesajı ekleyecek ve "Kaynak gösterme hatası bulunan maddeler" kategorisini ekleyecektir. Bu hata mesajları, kullanıcı arayüzü dilinde, madde içeriğinde veya Kaynakça bölümünde görünecektir. Örneğin:

Vikimetin Sonuç
Bu, bir kaynakça hata mesajı örneğidir.<ref broken>Amaçlanan metin.</ref>

== Notlar ==
<references />

Bu, bir kaynakça hata mesajı örneğidir.Cite error: Invalid <ref> tag; invalid names, e.g. too many

Notlar

Parsoid'in Cite hata gösterimi için belirtisine bakın.

Ayrıca bakınız