Jump to content

Відмінності між Вікіпедією, Вікімедіа, MediaWiki і вікі

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Differences between Wikipedia, Wikimedia, MediaWiki, and wiki and the translation is 88% complete.
Outdated translations are marked like this.
Див. також: Manual:FAQ#How do I install an existing wiki, like Wikipedia or Wiktionary?
Все ще не орієнтуєтеся? Гляньте мапу Світ Вікіпедії.

Ви спантеличені щодо відмінностей між поняттями MediaWiki, Вікімедіа, Вікіпедія і вікі?

Вікі

Слово «вікі», яке вимовляється /ˈwɪki/ або WIK-ee, є гавайським словом, що означає «швидкий».

Вікі — це тип веб-сайту, вміст якого може бути відредагований з допомогою веб-браузера, і який зберігає історію версій для кожної сторінки, яка піддається редагуванню. Вікі часто, але не завжди, можуть редагуватися будь-яким користувачем сайту.

  • вікі (як означення), «робити що-небудь у вікіспосіб», і антонім невікі також використовуються на позначення філософії орієнтованості на спільноту, яка існує в такій системі (наприклад, «таке робити — якось не дуже вікі).
  • Вікі (через велику «В») — некоректний термін, але інколи використовується на позначення Вікіпедії або Portland Pattern Repository (також відомого як WikiWikiWeb), який був першою створеною вікі.
  • програмне забезпечення вікі і вікірушій — терміни, що позначають програмне забезпечення, на якому працюють вікі веб-сайти. Є багато різних видів програмного забезпечення вікі; деякі дуже прості, інші з розширеними функціями.

Див. також статтю Вікіпедії про «програмне забезпечення вікі» (англ.).

Більш повний опис див. у статті Вікіпедії про «вікі».

Вікімедіа

Вікімедіа — це збірна назва для руху Вікімедіа, що обертається довкола групи взаємопов'язаних проєктів, включаючи Вікіпедію, Вікісловник, Вікіцитати та інші проєкти, котрі мають на меті створювати та поширювати вільні знання в усіх його проявах, опираючись на співпрацю в Інтернеті та концепт вікі.

  • Поняття сервери Вікімедіа часто вживається для означення комп'ютерного апаратного забезпечення, на якому хостяться усі проєкти Вікімедіа.
  • Фонд Вікімедіа — неприбуткова організація зі штаб-квартирою у Сан-Франциско, що веде проєкти Вікімедіа. Вікімедіа Німеччина, Вікімедіа Україна тощо є назвами численних регіональних відділень ентузіастів проєктів Вікімедіа. Вони є незалежними від Фонду Вікімедіа і проєктів Вікімедіа. Вікімедіа, залежно від контексту і місця, часто некоректно використовують як скорочену назву для проєктів Вікімедіа, відділення чи Фонду Вікімедіа (останнє трапляється й у цій вікі).
  • Мета-вікі Вікімедіа, яку часто називають Мета — це вікі, що використовується для обговорення питань, що зачіпають усі проєкти Вікімедіа. Див. також: Meta:About.

Вікіпедія

Вікіпедія — це проєкт Вікімедіа, глобальна, вільна та багатомовна інтернет-енциклопедія. Це найстаріший і найбільший проєкт Вікімедіа, який передував заснуванню самого Фонду Вікімедіа. Вікіпедію часто описують як вікі, але по суті це набір понад 200 вікі, по одній на кожну мову, що працюють на програмному забезпеченні MediaWiki. Wikipedia is often described as a wiki, but it is in fact a collection of over 200 wikis, one for each language, all running on the MediaWiki software.

MediaWiki

MediaWiki — це конкретний вікірушій, який розроблений для Вікіпедії й використовується нею та іншими проєктами Вікімедіа. MediaWiki знаходиться у вільному доступі для використання (та удосконалення) усіма охочими, і використовується різними проєктами та організаціями по всьому світу.

Цей сайт, mediawiki.org, призначений для отримання інформації про MediaWiki та пов'язаного програмного забезпечення.

Див. також


Відео